Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija recepti

recepti

Pri hčerki stari 2 leti so pri BICOM pregledu- testiranju ugotovili alergijo na pšenico in sojo. Svetovali so mi naj poskusom z ostalimi žiti (začela sem z piro).Prosila bi za kakšen dober recept za pecivo, kekse… mogoče naslov kjer lahko to iščem.

Pred časom sem ravno na tem forumu dobila goro receptov. Je pa tudi v knjižnico mogoče dobiti posebne kuharske knjige.
Poskusite in dober tek!

Irena

RECEPTI ZA ČISTO PRVE OBROKE PO 6- MESECU
JUHE
Juha je lahko samostojna jed ali pa jo uporabljamo za zalivanje drugih jedi. Meso damo vedno kuhat v mrzlo vodo. Juha mora biti bistra, maščobo ki se nabere na vrhu odstranite.
Na tržišču je ogromno že pripravljenih jušnih koncentratov, toda le teh se moramo pri pripravi hrane za dojenčke in alergične otroke izogibati. To pa zato, ker vsebujejo pretirano količino soli in lahko vsebujejo snovi, ki sicer niso navedene na embalaži, ker so jih uporabljali v procesu proizvodnje (npr. pšenično moko). Ko pripravljate jušni koncentrat, ga skuhajte večjo količino in ga zamrznite za kasnejšo uporabo. Domač jušni koncentrat imamo lahko zamrznjen največ tri mesece.

PIŠČANČJA JUHA – po 8. mesecu
1 cel piščanec, 6 šalotk ali 1 velika čebula, 2 korenčka, 2 stebli zelene, 1 porov beljak, polovica majhne kolerabice, 1 lovorov list, šopek jušnih začimb: žafranika, drobnjak, por, sol, zdrobljen list zelene, peteršilj, 1 strok česna
Piščanca razkosajte, dajte v velik lonec in dodajte vodo do 1cm pod robom. Začinite ko zavre. Olupite in nasekljajte zelenjavo in stresite v lonec, ko zavre. Kuhajte v napol pokriti posodi 2 uri. Juha naj zmerno vre. Med kuhanjem s površine posnamete maščobo. Juho precedite in ohladite. Ko je ohlajena, odstranite strjeno maščobo. Juho takoj uporabite ali pa ohlajeno nalijte v jogurtove lončke ali lončke od otroške hrane in zamrznite. Lahko jo nalijete tudi v vrečke za ledene kocke in zamrznete.
Koščke mehke zelenjave lahko porabite za kašico, vendar takšna, dolgo kuhana zelenjava nima kakšne velike prehrambene vrednosti. Piščančje meso, zelenjavo in juho lahko zmeljete v kašo za obrok ali za zamrznit v manjših posodicah. Kuhanega piščanca lahko uporabite tudi za piščančjo solato.

ZELENJAVNA JUHA – po 6. mesecu
1 velika čebula, 2 korenčka, 1 por, 3 stebla zelene, 1 manjša kolerabica, 1 šopek jušnih začimb
Narezano zelenjavo dajte v lonec in dodajte začimbe. Prilijte vodo in pustite vreti v napol pokriti posodi vsaj pol ure. Juho precedite in pustite, da se ohladi. Juho takoj uporabite ali zamrznite v manjših lončkih (lahko od jogurtov ali skute). Lahko jo nalijete tudi v vrečke za ledene kocke in zamrznete. Koščke mehke zelenjave lahko porabite za kašico.
Piščančjo in zelenjavno juho lahko uporabljamo kot jušno osnovo (fond), ki ga lahko pripravimo na zalogo.
KORENČKOVA JUHA Z RIŽEM
2 velika korenčka, 1 srednje velika čebula, pol skodelice riža, pol litra čiste piščančje ali zelenjavne jušne osnove, malce peteršilja, sončnično olje
Drobno narezano čebulo pražimo na olju, da porumeni. Dodamo narezan korenček in dušimo 5 minut. Dodamo riž in zalijemo z juho. Pokrijemo in kuhamo do mehkega. Kuhano pretlačimo in potresemo z drobno narezanim peteršiljem.

ZELENJAVNA JUHA
1 l čiste piščančje juhe, 10 dag cvetače z listi vred, pest graha, manjša kolerabica, manjša čebula, 1 gomolja zelene, 2 korenčka, žlica riževe moke, žlica olivnega olja, 1 žlica domače paradižnikove mezge, sol, poper, peteršilj, bazilika
Oprano in narezano zelenjavo skuhamo v čisti juhi. Na olju svetlo prepražimo moko, zalijemo z malo hladne vode in vlijemo v juho in vse skupaj skuhamo do mehkega. Dobro pretlačimo ali zmiksamo in na koncu postrežemo potreseno z drobno nasekljanim peteršiljem.
Nasvet:
V zelenjavno juho lahko preden jo postrežete, po želji dodate 1/2 žličke suhega kvasa. Juha bo tako obogatena z vitaminom B in tudi okusnejša.

JUHA IZ PROSENE KAŠE
1 l vode ali čiste piščančje juhe, 2 žlici koruzne moke, 4 žlice riževega mleka, pol skodelice prosene kaše, peteršilj, drobnjak, lovor
Proseno kašo namočimo in skuhamo do mehkega. V vodo ali juho damo lovor in zavremo. Medtem naredimo prežganje iz moke in dodamo juhi. Ves čas mešamo. Dodamo kuhano proseno kašo in riževo mleko in še malce pokuhamo. Potresemo s peteršiljem in drobnjakom.

DOMAČA PARADIŽNIKOVA MEZGA
1 kg paradižnika, voda
Paradižnike namočimo v vroči vodi in jih olupimo. V vročo vodo jih namočimo zato, ker se potem lažje lupijo. Drobno jih sesekljamo ali zmiksamo s paličnim mešalnikom. Paradižnike skupaj z njihovo tekočino ali paradižnikovo kašo kuhamo, da zavre. Vre naj 5 minut, nato ohladimo. Ohlajeno paradižnikovo mezgo nalijemo v jogurtove lončke, ki jih dobro zapremo ali v vrečke za led in zamrznemo.
Nasvet:
domači paradižnikovi mezgi lahko izboljšamo ali obogatimo okus z dodatkom sladkorja (1 majhna žlička na 1 kg paradižnika), začimbami, ki pašejo k paradižniku, ščepcem soli,…

Čisto prvi obroki – po 6. mesecu
Vse prve obroke lahko redčite z materinim mlekom ali dobro prekuhano tekočino, v kateri so se kuhali. Če je obrok preredek ali če želite imeti gostejšo kašo, jo lahko zgostite z riževo ali koruzno moko.
Če ne dojite ali mleka ne iztiskate, potem lahko materino mleko vedno nadomestite z drugim mlekom (sojino, riževo, Pregomin ali druga prilagojena mleka) ali s tekočino, v kateri se je hrana kuhala.

RIŽ Z MATERINIM MLEKOM
2 žlice rjavega, polnozrnatega riža, malo vode, materino mleko
Za kakšno uro namočite rjavi riž in ga nato do mehkega skuhajte. Odlijte vodo in dodajte pogreto iztisnjeno materino mleko ter vse skupaj dobro pretlačite.
Nasvet: Iztisnjeno materino mleko nikoli ne pogrevajte direktno v lončku ali v steklenički. Materino mleko pogrevajte v posodi ali steklenički, pot toplo tekočo vodo, medtem ga le rahlo pretresajte. Le tako bo obdržalo vse svoje dobre lastnosti. Namesto rjavega riža lahko dodate bel riž ali riževe kosmiče.

PIRE IZ CVETAČE
pest cvetačnih cvetov, malo vode in malo materinega mleka
Očistite in na cvetke narežite cvetačo. Skuhajte na pari in pretlačite z vilico. Dodajajte tekočino, pod katero se je kuhala cvetača ali iztisnjeno materino mleko in dobro pretlačite z vilico.
Nasvet:
Pri cvetači je užitna belo-rumena roža in tudi listje.

PIRE IZ CVETAČE IN RIŽA
2 žlice rjavega, polnozrnatega riža ali riža basmati, pest cvetačnih cvetov, malo vode in malo materinega mleka
Skuhajte riž. Na pari skuhajte cvetke cvetače (5-10 minut). Dodajte malo iztisnjenega materinega mleka (ali drugo mleko) in dobro pretlačite z vilico.
Nasvet:
Riža in cvetače lahko skuhate večjo količino, še za preostalo družino, da ne boste vsakomur kuhali posebej.

PIRE IZ BUČK
1 bučka, malo vode in materino mleko
Očistite, olupite in na kolutke narežite bučke – cukete. Skuhajte na pari in pretlačite z vilico. Dodajajte tekočino, pod katero so se kuhale bučke ali iztisnjeno materino mleko in dobro premešajte.
Nasvet:
Če imate mlade bučke s svojega vrta, jih ni potrebno lupiti. Mlade bučke lahko uživamo tudi surove, naribane, v solati.

PIRE IZ KORENJA
1 korenček, malo vode in malo materinega mleka
Očistite in na kolutke narežite korenček. Skuhajte na pari in pretlačite z vilico. Dodajajte tekočino, nad katero se je kuhal korenček ali iztisnjeno materino mleko in dobro pretlačite z vilico.

PIRE IZ PORA
1 porov beljak, malo vode, malo materinega mleka
Očistite in na kolutke narežite por. Uporabite beli del rastline. Skuhajte na pari in pretlačite z vilico. Dodajajte tekočino, nad katero se je kuhal por ali iztisnjeno materino mleko in dobro pretlačite.

JABOLKO
1 srednje veliko, sladko jabolko, malo vode
Jabolko, olupite, operite in narežite. Prelijte z vodo in kuhajte približno 10 minut, da se jabolko zmehča. Lahko ga skuhate tudi nad paro. Jabolko in tekočino pretlačite z vilico in ponudite otroku.
HRUŠKA
1 srednje velika, sladka hruška, malo vode
Hruško olupite, operite in narežite. Prelijte z vodo in kuhajte približno 10 minut, da se hruška zmehča. Lahko jo skuhate tudi nad paro. Hruško in tekočino pretlačite z vilico in ponudite otroku.

RIŽEVA KAŠA
žlica riževe moke ali riževih kosmičev, malo vode in materinega mleka
Prevrite malo vode in vanjo dodate žličko riževe moke ali žlico riževih kosmičev. Premešajte in naj vre, dokler se močno ne zgosti. Lahko dodajate tudi toplo materino mleko. Gosto riževo kašo dodajte jedem, lahko pa jo otrok je samostojno.

KORUZNA KAŠA (naša Babi temu pravi SOK, kot so to še kuhali včasih na kmetih)
3 žlice koruzne moke, 1 l vode ali kompota
V vodo stresete koruzno moko in kuhajte 10 minut. Premešajte in med mešanjem kuhajte še 10 minut. Lahko dodate tudi materino mleko ali vodo iz kompota.

AJDOVA KAŠA
3 žlice ajdove moke, 1 l vode ali kompota
V vodo stresete ajdovo moko in kuhajte 10 minut. Premešajte in med mešanjem kuhajte še 10 minut. Lahko dodate tudi materino mleko ali vodo iz kompota. Včasih namesto vode uporabim jabolčni kompot ali kar redko jabolčno čežano. Tako sladko kašo imajo otroci zelo radi.

KORUZNI ŽGANCI
3 žlice koruzne moke, 1 l vode, malo materinega mleka
V vodo stresite koruzno moko in kuhajte 10 minut. V sredino s kuhalnico naredite luknjico in kuhajte še 10 minut. Odlijte vodo, a jo prihranite. Moko zmešajte in dodajajte malo vode, v kateri se je kuhala. Lahko dodate tudi materino mleko.

BROKOLI
1 pest brokolijevih cvetov, malo vode, malo materinega mleka
Očistite in na cvetke narežite brokoli. Skuhajte na pari in pretlačite z vilico. Nekaj cvetkov prihranite in jih ponudite otroku v roke, da jih bo sam jedel. Dodajajte tekočino, nad katero se je kuhal brokoli ali iztisnjeno materino mleko in dobro pretlačite.

GRAHOV PIRE
Pest graha v zrnju, malo vode, noževa konica timijana, malo materinega mleka
V vodo dajte timijan in skuhajte grah na pari. Dobro pretlačite z vilico. Dodajte tekočino, nad katero se je kuhal grah ali iztisnjeno materino mleko in dobro premešajte.
Nasvet:
Grah je ena najstarejših gojenih rastlin. Užitni del graha je zrnje, obstajajo pa tudi sorte sladkega graha, ki ga uživamo s stroki. Grahov pire je zelo primeren za zgoščevanje raznih omak in juh.

PIRE IZ SVEŽE ŠPINAČE ALI BLITVE
Pest špinačinih ali blitvinih mehkih, mladih listkov, malo vode, malo materinega mleka
Očistite in narežite špinačo ali blitvo, kuhajte 2 minuti na pari, drobno narežite ali pretlačite z vilico. Dodajte iztisnjeno materino mleko in dobro premešajte.

BELI MASLENI FIŽOL
Pest belega, maslenega fižola, malo vode, malo materinega mleka
Fižol namočite za 24 ur. Skuhajte fižol. Pretlačite z vilico ali dobro zmiksajte. Dodajajte tekočino, v kateri se je kuhal fižol ali iztisnjeno materino mleko in dobro premešajte.
Nasvet: ker se stročnice zelo dolgo kuhajo, je bolj ekonomično, če jih skuhate večjo količino naenkrat. Preostale kuhane stročnice porabite za ostale družinske člane, porabite pri drugih obrokih ali za solato ali zamrznite.
LEČA
Pest leče, malo vode, malo materinega mleka
Lečo namočite za 24 ur. Kuhajte lečo 15-20 minut. Pretlačite z vilico ali dobro zmiksajte. Dodajajte tekočino, v kateri se je kuhala leča ali iztisnjeno materino mleko in dobro premešajte.

PROSENA KAŠA
Pest prosene kaše, malo vode, malo materinega mleka
Kašo namočite za pol ure v hladno vodo. Na cedilu splaknite pod vročo vodo. Skuhajte do mehkega, odcedite in po potrebi zmiksajte. Dodajte iztisnjeno materino mleko in dobro premešajte.

KOLERABA in REPA
1 manjša rumena ali zelena kolerabica, 1 manjša repica, malo vode, malo materinega mleka
Očistite, olupite in na drobne rezine narežite rumeno ali zeleno kolerabico ali repo, prelijte z vodo in kuhajte, dokler se ne zmehča (približno 20 minut). Odcedite in zmiksajte ali pretlačite z vilico. Tekočino prihranite in z njo redčite kašico. Lahko naredite kašico z obema zelenjavama hkrati.

STROČJI FIŽOL
Pest mladega, stročjega fižola, malo vode, malo materinega mleka
Porežite strokom vršičke, odstranite nitke in diagonalno narežite na rezinice za približno 10 dag strokov. Soparite, dokler se fižol ne omehča (10 minut), stresite s tekočino vred v mikser in zmiksajte. Lahko dodate tudi materino mleko. Upoštevajte, da so manjši in mlajši stroki nežnejši. Ko je otročiček večji, fižola ne režite ampak ga lahko je kar s prsti.

VLOŽENE SLIVE
Pest vloženih sliv iz domačega kompota
Vložene slive iz kompota operite, izkoščičite in pogrejete na primerno temperaturo. Dobro pretlačite z vilico ali zmiksajte in dobro premešajte.

KAŠA IZ SUHEGA SADJA – zelo bogata z železom
Pest suhega sadja, malo vode
Pod tekočo vodo operite suho sadje (jabolčne krhlje, marelice, hruške, slive, dateljne, …) da sperete vsaj del konzervansov, s katerim je sadje verjetno preparirano (če je kupljeno). Namočite za kakšno urico v mrzli vodi, da se sadje zmehča. V isti vodi nato kompot iz suhega sadja prevrite. Dobro pretlačite z vilico ali zmiksajte sadje in tekočino.

JABOLKO Z ROZINAMI
2 sladki jabolki, 1 žlica rozin, malo vode
Olupite, otrebite in narežite jabolki in dodajte rozine. Prelijte z vodo in kuhajte do mehkega (približno 10 minut). Zmiksajte v mikserju, da se zdrobijo tudi koža in koščice od rozin. Ker so rozine že sladke, dodatno sladkanje ni potrebno.

GRAH
Pest graha, malo vode, malo materinega mleka
Naša Naja in Jaka obožujeta grah. Najraje ga jesta kar s prsti. V neskončnost dolgo lahko pobirata s krožnika en grahek po en grahek in si jih potrpežljivo in z veliko užitka nosita v usta.
Grah zalijete z vodo ali kuhate na pari približno 20 minut (do mehkega). Ko je otrok manjši, grah pretlačite ali zmiksajte, lahko dodate materino mleko. Večji otroci, ga jedo v zrnju, vendar pazite, da se jim ne zaleti.

Nasvet:
Vse zgornje jedi lahko medsebojno kombinirate, npr:
JABOLKO+KORENČEK
JABOLKO+CVETAČA
BUČKE+CVETAČA
in še veliko kombinacij, uporabite domišljijo!
Vsem tem kašam lahko dodajate riž, proseno kašo, riževo kašo, riževe kosmiče ali kvinojo ali krompir. Fižol ali lečo lahko tudi zamenjate s čičeriko, sojo ali bobom.
Pa še malce nenavadne kombinacije:
BUČKE + VODNA KREŠA
STROČJI FIŽOL + PARADIŽNIK + JABOLKO
LEČA + POR
HRUŠKA + RIŽ
in domišljija!
AVOKADO
1 majhnega avokada
Sadje olupimo in mehko meso pretlačimo z vilicami do gladkega. Ponudimo takoj, da avokado ne porjavi.

POROVA JUHA
1 velik por, žlička olivnega olja, 2 dcl piščančje jušne osnove, po potrebi žlička riževe moke
To je najljubša juha naših otrok. Kuhan por ima čudovit, mil okus.
Srednje velik por očistimo in narežemo na koleščka. Največkrat uporabim beli del pora, drobno narezane zelene dele pa dodam v solato. Por kuhamo na sopari približno 15 minut. Nato v kozici segrejemo žličko olivnega olja in stresemo gor precejen por. Zalijemo s piščančjo juho in še malo pokuhamo. Za manjše otroke vsebino zmiksamo. Če je juha preredka, jo lahko zgostimo z riževo moko.
Nasvet:
Z riževo moko gostimo tako, da žlico riževe moke zamešamo z dvema žlicama tople vode in kapljico olja ter dolijemo. Tako se grudice moke ne bodo sprijemale.

HRUŠKA Z RIŽEM
Pest rjavega riža, 2 dcl jabolčnega soka, 2 zreli hruški, žlica rozin
Rjavi riž prekrijete z jabolčnim sokom in kuhate 20 minut. Pretlačite narezani hruški, vmešajte riž in dajte zmes v pekač. Pecite v pečici pri 180 stopinjah 15-20 minut. Pretlačite ali po potrebi zmiksajte in postrezite. Lahko dodate tudi rozine in dišavnice, namesto hrušk pa lahko uporabite slive, jabolka ali nektarine.

PIRE IZ LEČE IN PORA
Pest leče, 1 manjši por, pol manjše čebule, 1 manjši korenček, žlica olivnega olja, piščančji ali zelenjavni fonde
Lečo namočimo čez noč. Leča je zelo dober vir beljakovin, vendar je ne dajajte otrokom pred 8 meseci starosti, ker je težko prebavljiva. Olupite in narežite na kocke čebulo, korenček in drobno nasekljajte por. Na olivnem olju na hitro pražite čebulo in por, dodajte še korenček in kuhajte 5 minut. Dodajte lečo in piščančjo ali zelenjavno jušno osnovo ter kuhajte dokler ni leča mehka.

STROČJI FIŽOL S PARADIŽNIKOM IN JABOLKOM
Pest stročjega fižola, 1 jabolko, 1 paradižnik, voda
Stročji fižol skrbno operemo in ga skupaj z olupljenim in narezanim jabolkom kuhamo na sopari približno 10 minut. Nato dodamo še olupljen in drobno narezan paradižnik in kuhajmo še 5 minut. Pretlačimo z vilico ali zmiksamo v gladko kašo in postrežemo.

CVETAČA S PAPRIKO IN SLADKO KORUZO
Pest cvetačnih cvetov, pol sesekljane rdeče paprike, pest sladke koruze, voda
Na cvetke narezano cvetačo, sesekljano rdečo papriko in sladko koruzo kuhamo na pari približno 10 minut (da se zmehča). Odcedimo in skupaj pretlačimo z vilico ali zmiksamo v gladko kašo.

PIŠČANEC Z RIŽEM IN FIŽOLOM
75 g stročjega fižola, 50 g rjavega riža, 3 žlice jabolčnega soka, 50 g kuhanega piščančjega mesa (iz juhe)
Stročji fižol kuhamo na sopari do mehkega, rjav riž posebej skuhamo v vodi (približno 20 minut rahlega vrenja). Odcedimo riž, riževo vodo prihranimo. Dodamo jabolčni sok in kuhanega piščanca, brez kosti in razkosanega ter vse skupaj dobro pretlačimo z vilico (meso narežemo na drobne koščke) ali zmiksamo v gladko kašo.
Nasvet:
Riževo vodo lahko dodate otrokovi večerni kopeli, ker vsebuje škrob in dobro dene suhi koži. Riževo vodo lahko uporabimo tudi pri peki kruha.

PIŠČANEC Z BRESKVIJO
50 g kuhanega piščanca (lahko iz juhe), 1 zrela breskev, 1 jedilna žlica breskovega soka
50 g kuhanega piščanca, brez kosti in razkosanega, 50 g kuhanega rjavega riža, 1 zrela, olupljena in narezana breskev, 1 jedilna žlica breskovega soka vse skupaj zmešamo in grobo sesekljamo.
Nasvet:
Breskve so sadež, ki ga alergologi sicer odsvetujejo, vendar naša Naja z uživanjem breskev ni imela težav (prav nasprotno pa je veljalo za jagode, banane in jabolka). Če lahko dobite kje kakšne domače, ki niso škropljene in če jih dobro prekuhate, jih lahko poskusite. Vendar jih ne servirajte prepogosto. Če pa jih otrok ne prenaša, pa raje izpustite ta recept.

PIŠČANEC Z ZELENJAVO
1 piščančje prsi brez kosti, pol stebla zelene, 1 paradižnik, 1 korenček, porov beljak, piščančja jušna osnova (250 ml)
Piščanca (1 piščančje prsi, brez kosti) razrežemo na koščke in ga skupaj z zelenjavo (1/2 sesekljanega stebla zelene, 1 sesekljan paradižnik, 1 na kocke narezan korenček, 3 cm narezanega porovega beljaka in vejica peteršilja) in piščančjo jušno osnovo kuhamo 30 minut. Nato manjšo količino pretlačimo z vilico ali skupaj zmiksamo, preostanek lahko je vsa družina.
Nasvet:
Večino receptov tako ali tako kuham za vso družino, le pri mesnih le te posebej pretlačim z vilicami ali redkokdaj zmiksam za dojenčka, kakšen košček piščanca pa rad poje tudi iz roke.
Naš najstarejši sin je zelo neješčen. Jedel bi samo kruh, marmelado, golaž, govejo juho, včasih riž in krompir ter meso, seveda pa še sladkarije. Ker s prepiranjem ne želim zgubljati časa, želim pa, da bi jedel uravnoteženo hrano, uporabljam nekaj zvijač. Luka namreč že vnaprej odkloni hrano na krožniku, če vidi, da je notri zelenjava ali sadje. Zato spečem palačinke ali šmorn, namesto pšenične moke uporabim polnozrnato ali ajdovo moko in v testo na drobno naribam kislo jabolko. Take palačinke ima rajši od navadnih. Kadar skuham fižolovo juho, je noče jesti, če pa jo zmiksam, dam zraven polento in rečem, da ima fižolov golaž, jo pa je! Nikoli ga ne slepim, vedno mu po resnici povem kaj je, samo malce več dela imam včasih. Kadar naredim piščančjo obaro, mu jo zmiksam in ima spet svoj golaž, pa še fino se mu zdi, da mu miksam hrano, tako kot včasih njegovima mlajši sestrici in bratcu. Včasih mu pripravim pečen toast in mu dam noter poleg sira še zelenjavni namaz, gorčico ali paradižnikovo omako ali na tanko rezino narezano jabolko. Tako – mislim, da vsaj malo dobi vse tiste potrebne snovi, ki jih potrebuje njegovo telo za rast. Zelo rad pije tudi sadne sokove, ki jih pripravim sama ali pa kupim. Edina stvar, ki jo direktno ali ne nikoli ne spravimo vanj je solata. Nobeno prepričevanje ne pomaga, on se je odločil, da solate ne je in pika! Nimam ga namena siliti z njo, saj se sama še dobro spominjam, kako je moja mami neprenehoma kuhala in pekla jedi s kumino, ki je nisem marala, pa sem jo morala jesti. Fuj.

PIŠČANEC Z GROZDJEM IN BUČKO
1 piščančje prsi, 150 ml piščančje jušne osnove, pest jagod belega grozdja, 1 manjša bučka, 2 žlici rjavega, polnozrnatega riža
Piščančje prsi na drobno narežemo in damo v lonec. Dodamo domačo piščančjo jušno osnovo, jagode belega grozdja (brez pečk) in na rezine narezano manjšo bučko ter 2 jedilni žlici rjavega riža. Vse skupaj naj rahlo vre 30 minut in nato pretlačimo z vilico.

PIŠČANČJA JETRCA
1 žlica porovega beljaka, 1 žlica čebule, 1 žlica olivnega olja, pest piščančjih jeterc, 1 dcl zelenjavne juhe, 1 manjši korenček, 1 žlica graha
Porov beljak in žlico čebule prepražimo na olivnem olju, da posteklenita. Medtem v drugi posodi skuhamo očiščena piščančja jetra v 1 dcl zelenjavne juhe in 1 žlico sesekljanega korenčka ter 1 žlico graha, približno 10 minut. Dodamo praženi čebuli in poru, malo pokuhajmo in nato pretlačimo z vilico, meso drobno narežemo.

PEČENA JABOLKA Z ROZINAMI
2 veliki jabolki, 1,5 dcl jabolčnega soka ali vode, 2 žlici rozin, 1 žlica javorjevega sirupa, malo cimeta
Jabolki izdolbemo in jima nabodemo lupino z vilicami, da ne bodo popokala. Damo jih v pekač in oblijemo ob vznožju z jabolčnim sokom ali vodo. Zmešamo skupaj rozine, malce cimeta v prahu in 1 žlico javorjevega sirupa. Z zmesjo napolnimo votlini. Pečemo 45 minut v pečici, ogreti na 180 stopinj.

JABOLKO Z ROBIDNICAMI
2 jabolki,100 g robidnic, 1 žlička sladkorja v prahu, malo vode
Jabolki olupimo, otrebimo in narežemo na rezine. Skupaj z eno žlico vode, 100 g robidnic in žličko sladkorja v prahu kuhamo približno 10 minut. Sadje dobro pretlačimo z vilico.

LEČIN PIRE Z ZELJEM
2 pesti leče, srednje velika čebula, 75 g zelene, 1 korenček, pest zelja (lahko kislega, sladkega ali kitajskega), 1 l zelenjavne juhe ali vode, malo olivnega olja
Lečo čez noč namočimo. Kuhamo jo do mehkega. Posebej skuhamo tudi kislo zelje. Na olivnem olju prepražimo srednje veliko drobno nasekljano čebulo, drobno nasekljano zeleno in drobno nasekljano korenja, do mehkega. Dodamo lečo in zelje ter prelijemo s 1 l zelenjavne juhe ali vode. Skupaj kuhamo na malem ognju še 20 minut. Večjemu otroku zelje malce razrežemo, pretlačimo z vilico.

ZELJE Z RIŽEM
Pest rjavega riža, pest zelja (lahko kislega, sladkega ali kitajskega), 1 paradižnik, olivno olje
Rjavi riž namočimo in kuhamo 20 minut. V vreli vodi (približno 5 minut) skuhamo tudi zelje (kislega ali navadnega) – da se omehča. Olupljen in drobno narezan paradižnik prepražimo na žlici olivnega olja, dodamo dobro odcejeno zelje in dušimo nekaj minut. Vse skupaj zmešamo z rižem in narežemo ter pretlačimo do drobnega.

PIŠČANEC Z JABOLKOM
1 jabolka, 1 manjših piščančjih prsi
Jabolko olupimo in narežemo na rezine. Skuhamo ga v malo vode do omehčanega. Skuhamo manjše piščančje prsi in jih narežemo na drobne koščke. Kuhano jabolko pretlačimo in mu dodamo piščančje koščke. Dodamo lahko še eno malo žličko dovoljene margarine.

PROSENA KAŠA S SUHIM SADJEM IN JABOLKI
Pest raznovrstnega suhega sadja, 1 žlica rozin, 2 žlici prosene kaše, jabolka iz kompota
Suho sadje dobro operemo. Namočimo pest raznovrstnega suhega sadja, lahko mu dodamo še žlico opranih rozin. Namočimo 2 žlici prosene kaše in jo namakamo kakšno uro. Ločeno skuhamo do mehkega. Zmešamo skupaj, lahko dodamo še žlico pretlačenih jabolk iz jabolčnega kompota.

AJDOVA KAŠA S POROM
120 g ajdove kaše,1 žličko posušenega majarona, 1 strok česna, 1 porov beljak, malo vode ali piščančje/zelenjavne juhe, olivno olje
Ajdovo kašo prepražimo na olivnem olju. Dodamo posušen majaron in 1 strok strtega česna. Zalijemo z vodo, tako da je kaša pokrita in kuhamo približno 20 minut. Po potrebi dolijemo vodo. Na 2 žlicah olja prepražimo še en strok strtega česna in na drobno narezan porov beljak ter zalijemo z malo vode ali zelenjavne/piščančje juhe. Dušimo še 10 minut in nato vmešamo v kuhano ajdovo kašo.

PROSENA KAŠA Z ZELENJAVO
Skodelica prosene kaše, olivno olje, manjša čebula, 1 korenček, sol po potrebi, lahko tudi druga dovoljena zelenjava (npr. cvetača, grah, …)
Skodelico prosene kaše operemo v vreli vodi in odcedimo. Na olivnem olju ocvremo manjšo, sesekljano čebulo in na paličice narezan korenček ter pražimo pri zmerni temperaturi približno 5 minut. Nato dodamo proseno kašo in pražimo še 5 minut. Zalijemo z vodo, solimo ter kuhamo na zmerni temperaturi 30 minut, dokler kaša ne vpije vse tekočine.

Recepti po dopolnjenem 12. mesecu, ter seveda za ostale družinske člane
BREZMESNI JUŠNI KONCENTRAT
1 srednje velike čebule, 3 žličke olja, 1 žlička domače paradižnikove mezge, 1 žlička suhega kvasa
Čebulo drobno nasekljamo in jo pražimo na olju 5 minut. Dodamo paradižnikovo mezgo in kvas, vse skupaj zmešamo in dobimo koncentrat, s katerim začinimo juhe.

PIŠČANČJI KONCENTRAT
Okostje enega piščanca, 1 čebula, 2 žlički nasekljanega peteršilja
Kosti damo v velik lonec, zalijemo z vodo in zavremo. Dodamo narezano čebulo in peteršilj. Lonec delno pokrijemo (pustimo režo za izhajanje pare). Počasi kuhamo eno do dve uri. Tekočino precedimo skozi gosto cedilo in ohladimo. Kosti in zelenjavo zavržemo. Koncentrat shranimo v hladilniku in ga porabimo v 2 dneh, lahko ga zamrznemo. Maščobo, ki se je nabrala na površini poberemo in zavržemo.

JUHA Z RIŽEVIMI REZANCI
2 korenčka, pol manjše zelene, 1 manjša rumena kolerabica, 1 bučka, 1 l vode, pest riževih rezancev
Korenje narezano na koščke, zeleno, kolerabico, bučke skuhamo v vodi. Zelenjavo poberemo iz juhe, ker bomo iz nje naredili solato. V juho zakuhamo riževe rezance in dodamo zelišča po izbiri.
Nasvet:
izbiro in količino zelenjave prilagodimo trenutnim zalogam ali željam.

ZELENJAVNA SOLATA
2 korenčka, pol manjše zelene, 1 manjša rumena kolerabica, 1 bučka, 1 l vode
Skuhano in ohlajeno zelenjavo polijemo s polivko, narejeno iz 3 žlic olivnega olja, 2 žlic jabolčnega kisa, 1 žličke gorčice, 1 manjši strt strok česna in z zelišči po želji (peteršilj, zelena, koper, timijan, drobnjak, …)
Nasvet:
Solati lahko za obogatitev prehrambene vrednosti in okusa dodate razne kalčke.

HRENOVA OMAKA S FIŽOLOM
250 g fižola v zrnju, 1 dcl jabolčnega kisa, 1 korenina hrena, sončnično olje, sol in poper
Fižol skuhamo do mehkega in pretlačimo. Nastrgamo hren in vse skupaj zmešamo z oljem in kisom ter začimbami. Ponudimo k žrebičkovem mesu.

PIRE IZ JAJČEVCEV
500 g jajčevcev, sok polovice limone, 2 stroka česna, 2 jedilni žlici sezamovega Tahinija, sol, poper
Jajčevce očistimo in operemo. Večkrat jih prebodemo z vilicami in pečemo v pečici 20 minut pri 250°C. Med peko jih obračamo. Pečene jajčevce ohladimo in olupimo. Meso pokapamo z limoninim sokom, stisnemo česen in dodamo Tahini. Vse skupaj zmešamo v pire in začinimo.

RJAVI RIŽ Z ZELENJAVO
Računajte približno 125 g riža na 1 odraslo osebo. Pest graha, 2 korenja
Riž zjutraj namočimo. Dodamo grah in na koščke narezano korenje in kuhamo 20 minut. Na koncu še (po potrebi) solimo in dodamo začimbe. Lahko dodamo tudi malce sojine omake (po želji).
Nasvet: sojina omaka brez pšenične moke se imenuje Tamari. Pri uporabi sojine omake pazite. Ostale sojine omake so fermentirane s pšeničnimi sestavinami, zato v naši dieti ne pride v poštev.

RIŽEVI KOSMIČI S SADJEM IN KOKOSOM
2 žlici riževih kosmičev, malo sadja, ki je trenutno pri roki, 2 žlici kokosove moke, 1 žlička sladila (javorjev sirup ali rjav sladkor).
Kuhane kosmiče prelijemo s toplo vodo ali riževim mlekom, dodamo na koščke narezano sadje in 2 žlici kokosove moke. Po želji sladimo.
Nasvet:
Riževi kosmiči, ki jih dobimo pri nas so zelo različni za pripravo, zato upoštevajte navodila na embalaži. Pri nas doma uporabljamo čisto navadne, čiste riževe kosmiče. Instant riževi kosmiči, ki jih dobimo v trgovinah, kot že pripravljene za dojenčke, velikokrat vsebujejo dodane sladkorje ali mleko v prahu, zato bodimo pri izbiri zelo pozorni!

RIŽEVI KOSMIČI Z JABOLKOM
2 žlici riževih kosmičev, 1 jabolko, 1 žlička sladila (javorjev sirup ali rjav sladkor).
Kuhanim riževim kosmičem dodamo naribano jabolko in po želji sladimo z žličko javorjevega sirupa ali sladkorja.

RIŽEVI KOSMIČI S SUHIM SADJEM
2 žlici riževih kosmičev, 1 skodelica suhega sadja iz kompota
Kuhane riževe kosmiče namočimo v topli vodi, dodamo mleto suho sadje iz kompota.

RIŽEVI KOSMIČI Z BUČKO
2 žlici riževih kosmičev, 1 bučka
Riževe kosmiče skuhamo skupaj z drobno narezano bučko (približno 15 minut). Namesto vode lahko kuhamo kosmiče kar v zelenjavni juhi. Če je dojenček še majhen, bučke dobro pretlačimo.

RIŽEVI KOSMIČI S POROM
2 žlici riževih kosmičev, 1 mlad por
Riževe kosmiče skuhamo skupaj z drobno narezanim porom (približno 15 minut). Namesto vode lahko kuhamo kosmiče kar v zelenjavni juhi. Če je dojenček še majhen, por dobro pretlačimo.

RIŽEVI KOSMIČI Z ZELENJAVO
Uporabimo lahko vsako dovoljeno zelenjavo. Uporabite svojo domišljijo in kombinacije!
Nasvet:
Iste recepte za kuhanje kosmičev lahko uporabimo tudi pri kuhanju polente (kosmiče nadomestimo s polento).

POLENTA
Količino polente prilagodimo trenutnim potrebam, voda, malo margarine
Skuhamo polento na vodi. Za izboljšanje okusa lahko dodamo malce dovoljene margarine (brez konzervansov in brez živalskih sestavin) ali materino mleko (če je obrok za dojenčka) ter pikico soli. Polenti lahko na koncu dodamo rozine, suho sadje ali riževo ali sojino mleko.

SLADKA POLENTA
Količino polente prilagodimo trenutnim potrebam, voda, malo margarine (1/2 male žličke), 1 žlička javorjevega sirupa
Skuhamo polento na vodi. Dodamo malce dovoljene margarine (brez konzervansov in brez živalskih sestavin) ali materino mleko (če je obrok za dojenčka). Polenti lahko na koncu dodamo javorjev sirup.

SLADKA POLENTA Z RIBEZOVIM SOKOM
Količino polente prilagodimo trenutnim potrebam, voda, malo margarine, 1 žlička javorjevega sirupa, 1 dcl ribezoveg soka
Skuhamo polento na vodi. Na koncu dodamo malce dovoljene margarine (brez konzervansov in brez živalskih sestavin). Polenti na koncu dodamo javorjev sirup in/ali ribezov sok. Dobro premešamo.

POLENTA S SUHIM SADJEM
Količino polente prilagodimo trenutnim potrebam, voda, malo margarine, 1 pest mletega kuhanega suhega sadja (slive, marelice, jabolka, rozine, …)
Skuhamo polento na vodi. Na koncu dodamo malce dovoljene margarine (brez konzervansov in brez živalskih sestavin) ali materino mleko (če je obrok za dojenčka) ali žličko riževega mleka. Polenti na koncu dodamo kašo iz mletega suhega sadja. Dobro premešamo.

POLENTA, SKUHANA NA KOMPOTU
Količino polente prilagodimo trenutnim potrebam, voda, malo margarine, sadni kompot (jabolčni, marelični, ananasov, …)
Skuhamo polento, le da namesto vode uporabimo jabolčni, marelični, slivov ali ananasov kompot. Koščke sadja lahko na koncu dodamo polenti ali pa jih zmiksamo in dodamo.

KORENČKOVA SOLATA
100 g mladega korenčka, 1 kislega jabolka, 20 g hrena, 2 žlički limoninega soka (ali jabolčnega kisa), peteršilj
Korenček in olupljeno jabolko naribamo ter takoj premešamo z limoninim sokom (ali kisom). Dodamo nariban hren in okrasimo s peteršiljem.

ZELENJAVNO MESNA SOLATA S KORUZO
300 g piščančjih prsi brez kože, 200 g brstičnega ohrovta, 100 g cvetače, 100 g korenčka, 100 g mlade koruze (lahko iz konzerve), 150 g graha (lahko zamrznjen), olivno olje, jabolčni kis, gorčica, vegetarijanska (grahova) majoneza brez jajc
V slanem kropu skuhamo piščančje prsi in zelenjavo. Kuhano meso narežemo na koščke, pomešamo s kuhano zelenjavo, grahovo majonezo, oljem, kisom in začimbami (po želji).
Nasvet:
Solati lahko za obogatitev prehrambene vrednosti in okusa dodate razne kalčke.

POPEČENE BUČKE
3 srednje velike bučke, 3 žlice olivnega olja
Bučke očistimo, operemo in cele neolupljene kuhamo na sopari 10 minut. Osušimo, narežemo na kolobarje, damo na vroče olivno olje in hitro popečemo. Stresemo v skledo, pokapljamo z limoninim sokom in (po želji) sojino omako ter potresemo s sesekljanim peteršiljem. Pojejte jih takoj, ko so še tople in hrustljave.

PARADIŽNIKOVA SOLATA
1 paradižnik, 1 por, 3 žlice olivnega olja, 2 žlici jabolčnega kisa, zelišča po želji.
Paradižnik očistimo in narežemo na rezine. Dodamo še očiščen in narezan por, začinimo z olivnim oljem, jabolčnim kisom in soljo ter zelišči po želji.
Nasvet:
Solati lahko za obogatitev prehrambene vrednosti in okusa dodate razne kalčke.

ENOLONČNICA Z ZELENJAVO IN RIŽEM
1 pest rjavega riža, 1 pest leče, 2 na koščke narezana korenčka, pol pesti graha, pol paprike in 1 paradižnik, 2 žlice riževe moke, olivno olje
V lonec damo pest rjavega riža, pest leče, na koščke narezano korenje, grah, svežo papriko in paradižnik. Kuhamo pol ure. Na olju in malce čebule prepražimo malce riževe moke in dodamo k juhi. Začinimo s sojino omako.
Nasvet:
zelenjavo izbiramo po trenutnih zalogah v shrambi in po lastni domišljiji.

KREMNA JUHA Z KORUZNIMI TESTENINAMI
2 korenčka, srednje velik cvet brokolija, pest (lahko kislega) zelja, 1 paradižnik, 1 paprika, pol skodelice koruznih testenin.
V vodi ali na pari skuhamo korenje, brokoli, malo zelja, paradižnik in papriko. Ko je zelenjava mehka jo skupaj z vodo v kateri (nad katero) se je kuhala, zmiksamo. Zakuhamo koruzne testenine, začinimo z malo soli in sojine omake, ter posujemo z drobno nasekljanim peteršiljem.

PEČENA POLNJENA PAPRIKA
2 papriki/1 osebo, 1 skodelica prosene kaše, nekaj žlic riževe (koruzne ali ajdove) moke, žlica olja, po želji pa še: sojina omaka, poper, česen, peteršilj.
Paprike operemo, odrežemo jim zgornji del in očistimo. Naredimo nadev: v vodi namočimo proseno kašo za najmanj eno uro in jo nato kuhamo do mehkega, da se razpusti. Odcedimo in stisnemo odvečno vodo. Dodamo nekaj žlic riževe (koruzne ali ajdove) moke, žlico dovoljenega olja, sol, lahko tudi sojino omako, poper, malo strtega česna, peteršilj. Masa ne sme biti ne pretrda, ne premehka. S to maso napolnimo paprike. Emajlirani pekač premažemo z malce olja in nanj položimo polnjene paprike. Naokoli lahko za ostale člane družine položimo na pol centimetra debelo narezane rezine krompirja. Pečemo v ogreti pečici, pri 180 stopinjah, približno 40 minut.

SOLATA IZ RDEČE PESE
2 srednje velika gomolja rdeče pese, 1 žlica olivnega olja, 1 žlica jabolčnega kisa, po želji: sol in kumina.
Rdečo peso dobro operemo in skuhamo neolupljeno. Ohlajeno olupimo in naribamo ter začinimo z olivnim oljem, jabolčnim kisom in soljo. Po okusu lahko dodamo še kumino.

PIRE IZ AJDOVE KAŠE
1 skodelica ajdove kaše, 1 dcl riževega (sojinega) mleka
Za pol ure namočimo ajdovo kašo. Skuhamo in ko je mehka, odlijemo odvečno vodo in prilijemo malo sojinega ali riževega mleka in jo zmiksamo. Če ne uporabljamo mleka, odlijemo samo toliko vode, kot je potrebno. Dodamo malo margarine.

AJDOVI ŽGANCI
1 skodelica ajdove moke, krop
V slan krop stresemo ajdovo moko. Po desetih minutah kuhanja naredimo sredi kepe s kuhalnico luknjo, posodo pokrijemo in kuhamo še petnajst minut. Vodo odcedimo in shranimo. Moko razmešamo in po potrebi dodajamo shranjeno vodo. Žgance lahko zabelimo z nekaj vrelega olivnega olja ali praženo čebulo.
Nasvet:
Zelo bodite pozorni pri kupljeni ajdovi moki, saj so nekatere vrste lahko “okužene” s pšenično moko. Priporočam nakup označenega izdelka v specializirani trgovini.

FIŽOLOVA ENOLONČNICA Z KORUZNIMI MAKARONI
1 skodelica fižola, 1 paradižnik, 2 žlici olivnega olja, 2 žlici riževe moke
Fižol skuhamo v (ekonom) loncu. Nekaj ohlajenega si lahko prihranimo za popestritev solate. Zmeljemo ali drobno narežemo koščke paradižnika in jih skuhamo. Prilijemo fižolovo vodo. V malo olivnega olja razpustimo žlico ali dve riževe moke ali tapioke in dodamo juhi. Zakuhamo še koruzne makarone in dodamo fižol. Začinimo s soljo ali sojino omako, lahko dodamo tudi poper in čili (za odrasle). Zraven ponudimo kruh iz dovoljene moke.

KORUZNI MAKARONI
1 pest makaronov, voda, sol, kapljica olja
Zavremo vodo, rahlo osolimo in dodamo kapljico olja. V vrelo vodo stresemo makarončke in kuhamo po navodilih na embalaži. Drobno narežemo in postrezimo kar same ali z mesno ali zelenjavno omako.

PROSENA KAŠA S ČEBULO IN GRAHOM
1 skodelica prosene kaše, 1 manjše čebule, 1 pest graha.
Namočimo proseno kašo (ni nujno, le čas kuhe se tako zmanjša). Polovico manjše čebule sesekljamo in popražimo na žlici olivnega olja. Dodamo proseno kašo, malo graha in zalijemo z vodo. Kuhamo do mehkega. Začinimo s soljo in timijanom.
Nasvet:
Kaši lahko za obogatitev prehrambene vrednosti in okusa dodate razne kalčke. Če kuhate za dojenčka ali majhnega otroka sol uporabljajte zelo varčno!

KORENČKOVA SOLATA
2-3 večji korenčki, žlica jabolčnega kisa, žlica olivnega olja, ščepec soli
Na drobno naribamo nekaj očiščenih korenčkov. Začinimo z jabolčnim kisom, nekaj kapljicami olivnega olja in solimo.
Nasvet:
Tudi tej solati lahko za obogatitev vrednosti in okusa dodate razne kalčke.

JOTA Z KISLIM ZELJEM
1 skodelica kislega zelja, 1 skodelica fižola, 1 čebule, olivno olje, 2 žlici riževe ali brezglutenske moke, domača paradižnikova mezga.
Ločeno skuhamo zelje in fižol. V malo olivnega olja pražimo malce čebule in dodamo zelje, fižol in krompir ter zalijemo z vodo. Na koncu naredimo podmet iz riževe ali brezglutenske moke, začinimo soljo in domačo paradižnikovo mezgo.
Nasvet:
Namesto fižola lahko uporabite tudi lečo, sojo, čičeriko ali bob.

PANIRANA ZELENJAVA
Različne vrste zelenjave, koruzna moka
Različne vrste zelenjave, kot je cvetača, brstični ohrovt, por, brokoli, očistimo, narežemo na srednje velike kose in jih do polovice skuhamo nad soparo (tako, da so še čvrsti). Odcedimo, potresemo z zeliščno soljo in sojino omako ter povaljamo v koruzni moki. Opečemo na vročem olju, da dobijo zlato rumeno barvo. Zelo primerno za prilogo.

PANIRAN PIČANEC
piščančje prsi, skodelica koruzne moke, sol, olje
Piščančje prsi odrežemo v tanke zrezke. Koruzno moko in sol zmešamo in damo v globok krožnik. Operemo piščanca in še mokre kose mesa povaljamo v koruzni moki. Hitro popečemo na vročem olju, da rahlo porjavi, na obeh straneh. Položimo na kuhinjsko brisačo, da se olje vpije in nato postrežemo.

PRAŽENA SEMENA
sončnično ali laneno ali bučno seme ali sezam
Semena ločeno prepražimo na vroči teflonski ponvi. Olja ni potrebno dodajati, ker seme samo spusti olje. Pozor: laneno seme in bučno seme moramo pokriti, da nam ga ne bo razneslo po celi kuhinji /podobno kot pokovka). Med praženjem pazimo, da temperatura ponve ne bo previsoka, ker bi se seme zažgalo. Semena med praženjem v ponvi večkrat premešajmo.
Nasveti:
pražena semena lahko uporabljamo kot samostojni prigrizek (namesto pokovke, čipsa ali kikirikijev), če jih posolimo ali pokapljamo s sojino omako. Pražena ali kar surova jih lahko dodamo tudi kruhu, zelenjavnim juham, solati, na narastke,….
Kadar semena pokapljamo s sojino omako pazimo: najprej jih iz ponve pretresite v keramično ali stekleno posodo. Pustimo tri do pet minut, da se seme malce ohladi, a je še toplo. Šele nato dodamo nekaj kapljic sojine omake (Tamari) in dobro premešamo. Če bomo sojino omako kapnili na vročo ponev ali na prevroča semena, bodo semena bolj žaltavega okusa, poleg tega je vonj zažgane sojine omake precej neprijeten in jedek.

RUKVICA
1 kg rukvice
Operemo, odcedimo in narežemo na drobne koščke. Jemo surovo, tako, da hrustlja, brez začimb – namesto solate ali jo damo na zeleno solato. Zelo dobro tekne tudi v sendviču ali kot priloga drugim jedem.

ZELJE Z JABOLKI V SOLATI
30 dag kislega ali sladkega zelja, 2 jabolki, limonin sok, drobnjak, zelena
Zelje očistimo in narežemo na drobne rezance. Olupimo 2 jabolki in jih na drobno naribamo. Jabolki takoj pokapljamo z limoninim sokom, da zmes ne počrni. Dodamo drobno narezan drobnjak in zeleno. Premešamo z nekaj kapljicami olja in limonovega soka ter soljo.

BUČKE – POLPETKE
2 bučki, voda, sol, poper, 5 žlic drobtin iz dovoljenega kruha ali 3 žlice koruzne moke, olje
Bučke drobno sesekljamo in jih 5 minut dušimo z malo vode, soljo in poprom. Nato jih zmešamo z drobtinami ali koruzno moko. Zmes naj stoji dobrih 15 minut, da se bučke dobro napojijo. Iz zmesi oblikujemo polpetke in jih polagamo v ponev z vročim oljem. Sploščimo jih z lopatko in popečemo zlatorumeno na obeh straneh.

BLITVA NA DALMATINSKI NAČIN
750g blitve, sol, 1 dcl olivnega olja, 1 strok česna, sveža bazilika, limonin sok
Blitvo skuhamo v slanem kropu ali na pari, jo odcedimo in damo v ogreto skledo. Zabelimo z olivnim oljem, potresemo z sesekljanim česnom in baziliko ter pokapljamo z limoninim sokom.

CVETAČA S HRENOM
1 manjša glava cvetače, 1 manjša korenina hrena, 3 žlice olja, 1 žlička jabolčnega kisa, sol, poper
Cvetačo razdelimo na cvetove in jo skuhamo v slani vodi ali na pari. Vodo odcedimo in prihranimo za juho, cvetačne cvetove potresemo z naribanim hrenom, olivnim oljem, jabolčnim kisom in začimbami.

PEČENA MLADA KORUZA
4-8 koruznih storžev, 3 žlice sojine omake Tamari, malo sezamove soli (v možnarju skupaj zdrobimo sezamovo seme in grobo sol), 2 žlici olja koruznih kalčkov
Pozor: pozorno preberite sestavine na etiketi olja iz koruznih kalčkov, ker nekatera olja vsebuje kot dodatek tudi olje iz pšeničnih kalčkov.
Koruzne storže slečemo (listov ne odtrgamo) in odstranimo laske. Koruzo namažemo s sojino omako in potresemo s sezamovo soljo in jih premažemo z oljem. Liste spet zapremo. Storže pečemo na žaru ali v pečici pri 220 stopinjah 15 minut.

KUHANA MLADA KORUZA
4-8 koruznih storžev, voda, sol, dovoljena margarina, peteršilj
Olupljene storže mlade koruze damo v vrelo, slano vodo, pokrijemo in kuhamo 10 minut. Vodo lahko prihranimo za juho ali omako, z njo lahko zamesimo tudi kruh. Vroče koruzne storže ponudimo premazane z margarino in potresemo s sesekljanim peteršiljem.
TOFU V MARINADI S SOJINI KALČKI
2 dcl belega vina
sol, poper, gorčična semena – grobo mleta
sojina omaka
1 kocka tofuja
skodelica sojinih kalčkov
2 velika pora
1 manjša mlada čebula
Iz vina, začimb, sojine omake in malce olivnega ali sezamovega olja naredimo marinado. Tofu narežemo na trakove in damo v marinado za 2 uri. Sojine kalčke speremo na cedilu z mrzlo vodo in dobro odcedimo. Na olju hitro prepražimo sojine kalčke in jih damo na toplo. Nato hitro prepražimo drobno narezano čebulo in por ter dodamo tofu in med mešanjem rahlo popečemo. Vse skupaj naložimo na krožnik.
ZELENJAVNA SOLATA S TOFUJEM
Skuhano in ohlajeno zelenjavo polijemo z polivko, narejeno iz 3 žlic olivnega olja, 2 žlic jabolčnega kisa, 1 žličke medu (ni nujno), 1 žličke gorčice, 1 manjši strok česna in z zelišči po želji (peteršilj, zelena, koper, timijan, drobnjak, …). Na vrh nadrobimo tofu.
RJAVI RIŽ Z ZELENJAVO in TOFUJEM
Riž zjutraj namočimo. Dodamo grah in na koščke narezano korenje in kuhamo 20 minut. Na koncu še posolimo, dodamo začimbe in malce sojine omake (po želji). Posebej prepražimo na kocke zdrobljen tofu in dodamo rižu.

TOFU
Tofu je sojin sir , nekateri ga imenujejo tusi sojino meso. Če ste alergični na sojo, se morate tofuju žal odpovedati.

PEČENA POLNJENA PAPRIKA S TOFUJEM
2 papriki/na osebo, kocka tofuja, pol skodelice prosene kaše, nekaj žlic riževe (koruzne ali ajdove) moke, žlica olja, sol, sojina omaka, poper, 1 srt česen, peteršilj.
Na eno osebo računamo dve papriki. Papriko očistimo semen in operemo. Naredimo nadev. Namočimo v vodi proseno kašo in jo nato kuhamo, do mehkega, da se razpusti. Odcedimo in stisnemo odvečno vodo. Dodamo nekaj žlic riževe (koruzne ali ajdove) moke, žlico olja (olivnega ali iz koruznih kalčkov), sol, sojino omako, poper, malo strtega česna, peteršilj ter zdrobljen sojin sir- tofu. Masa ne sme biti ne pretrda, ne premehka. S to maso napolnimo paprike. Emajlirani pekač premažemo z malce olja in nanj položimo polnjene paprike. Naokoli lahko za ostale člane družine položimo na pol centimetra debelo narezane rezine krompirja. Pečemo v pečici pri 180 stopinjah, približno 40 minut.
PANIRANI TOFU
1 kocka tofuja, začimbe, sol, pol skodelice koruzne moke
Tofu narežemo na 1/2 cm debele rezine, zmočimo z vodo in začinimo, lahko ga prej mariniramo v sojini omaki. Nato ga povaljamo v koruzni moki in hitro popečemo na vročem olju. Podobno kot klasičen paniran sir.

HLEBČKI IZ SEZAMA IN TOFUJA
2 rezini brezglutenskega kruha, skorjo odrežemo; pol skodelice neoluščenega sezamovega semena, 1/4 kocke tofuja, olje, sol, poper ali namesto soli sojina omaka Tamari, 2 žlici jajčnega nadomestka
Tofu zdrobimo in ga pomešamo z zdrobljenim kruhom, začimbami in narejenim jajčnim nadomestkom. Na koncu ga povaljamo v sezamovo seme. Ocvremo v ponvi, na vročem olju.
RIŽ S ŠPINAČO IN TOFUJEM
1 čebula, 1 kocka tofuja, 1 skodelica špinače, 2 skodelici rjavega riža, 1 paradižnik, sojina omaka Tamari
Pečico segrejemo na 220 stopinj C. V loncu zavremo skodelico vode, damo vanjo 1 majhno, drobno nasekljano čebulo in mešamo, dokler se ne zmehča. Dodamo skodelico zamrznjene špinače, pokrijemo in dušimo 5 minut. Dodamo 1 žličke sojine omake in 2 skodelici rjavega riža, dobro premešamo in zmanjšamo temperaturo. V zmes zamešamo še zdrobljen tofu. Zmes preložimo v pekač, na riž položimo rezine paradižnika in pečemo 30 minut v pečici.

ZELENE PAPRIKE Z NADEVOM IZ TOFUJA
Na 1 osebo: 2 veliki zeleni papriki, 1 žlica olivnega olja, 1/4 kocke tofuja, 2 žlici nasesekljane zelene, 1 žlica drobno narezane čebule, 1/2 skodelice rjavega riža, 1/2 skodelice domače paradižnikove omake, 1/2 žlice rjavega ali nerafiniranega sladkorja, 1/4 žlice nasesekljane sveže bazilike
Pečico segrejemo na 180°C. Papriki zgoraj odpremo in odstranimo semenje. Damo jih v veliko posodo, zalijemo z vodo, pokrijemo in zavremo. Zmanjšamo temperaturo in kuhamo 5 minut. Papriko vzamemo iz posode in dobro odcedimo. V veliki ponvi stopimo 1 žlico olivnega olja in popečemo zdrobljen tofu z 2 žlicama drobno nasesekljane zelene in 1 žlico drobno narezane čebule. Dodamo 1 skodelico skuhanega rjavega riža, 1 skodelice paradižnikove omake, poper in dobro premešamo. S to maso napolnimo papriki in ju položimo v emajliran pekač. V skledi zmešamo še 1 skodelice paradižnikove omake, 1 žlice nerafiniranega sladkorja in 1 sveže nasesekljane bazilike. S polovico omake prelijemo papriki in pečemo v pečici približno 40 minut. Nato jo prelijemo s preostalo omako, damo še za 5 minut v pečico in postrežemo.
LEČA S POROM IN TOFUJEM
skodelica leče, sol, olje, majhna čebula, 1 por, 1 kocka tofuja, začimbe
Skodelico rdeče, rjave ali zelene leče namočimo v dvojno količino vode preko noči. Lečo kuhamo v rahlo slani vodi približno 20 minut. Ko je mehka, jo odstavimo. Na 3 žlicah olja dušimo na drobno narezano čebulo in por približno 10 minut, dodamo zdrobljen tofu in začimbe. Ko se čebula in por zmehčata, dodamo še precejene lečo in postrežemo kot samostojno jed ali prilogo.

PROSENA KAŠA Z ZELENJAVO in TOFUJEM
1 skodelica prosene kaše, olivno olje, 1 čebula, 1 korenček, 1 kocka tofuja
Skodelico prosene kaše operemo v vreli vodi in odcedimo. Na olivnem olju ocvremo manjšo, sesekljano čebulo in na paličice narezan korenček ter pražimo pri zmerni temperaturi približno 5 minut. Nato dodamo proseno kašo in pražimo še 5 minut. Zalijemo z vodo, solimo ter kuhamo na zmerni temperaturi 30 minut, dokler kaša ne vpije vse tekočine. Na koncu dodamo zdrobljen tofu.

LEČA
10 dag oranžne leče, sol, 2 žlici olivnega olja, 2 žlici koruzne ali druge brezglutenske moke, šetraj, timijan, lovorov list, 1 žlica domače paradižnikove mezge, peteršilj
Oranžne leče ni potrebno namakati, ker se hitro skuha in je lažje prebavljiva. Zato je zelo primerna za dojenčke. Lečo operemo in jo skuhamo do mehkega, proti koncu kuhe solimo. Moko zamešamo z nekaj žlicami vode in paradižnikovo mezgo. Podmet med mešanjem zlijemo k leči ter dodamo začimbe in olje. Potresemo s peteršiljem in postrežemo.

PROSENA JUHA
1 l vode, 3-4 žlice prosene kaše, 1 čebule, 2 žlici olja, 1 žlica riževe moke, sol, majaron, peteršilj
Kašo stresemo na cedilo in speremo pod tekočo vodo. Eno uro jo namakamo v hladni vodi. Kašo odcedimo in zlijemo v lonec vrele vode ter kuhamo 10 minut. Na olju zarumenimo drobno sesekljano čebulo, jo odstavimo, poprašimo z moko, premešamo in zlijemo v juho. Solimo in začinimo z majaronom ter sveže sesekljanim peteršiljem.

RIŽOTA S POROM
125 g riža/na osebo, 1 por, 2 dcl piščančje juhe
Skuhamo rjav ali basmati riž. Pražimo očiščen in na drobne koščke narezan por. Zalijemo s piščančjo juho in dodamo odcejen riž. Po želji začinimo.

KLASIČNA RIŽOTA
125g rjavega riža/na osebo, pest graha, 2 korenja, 1 čebule, 1 dcl piščančje juhe, domača paradižnikova mezga

Skuhamo rjav riž. Na sopari skuhamo grah in korenje, narezano na kocke. V ponvi prepražimo 1 čebule, dodamo malo piščančje juhe in začimbe. Sestavine zmešamo, po želji dodamo malo domače paradižnikove mezge in skupaj kuhamo na malem ognju 10 minut.

BROKOLI
1 šop brokolija, limonin sok, dovoljena margarina
Brokoli vsebuje veliko vitamina A, kalija in kalcija.
Za 10 minut namočimo brokoli v mrzli vodi. Odcedimo in osušimo s papirnato brisačo. Odstranimo vse liste in odrežemo trdi del stebla. Brokoli kuhamo na sopari 10 minut, da se zmehča, vendar ne preveč. Odcedimo in poškropimo z limoninim sokom in še na toplega damo žličko margarine.

ZELENJAVNI KROŽNIK
Srednje velik šop brokolija, 2 manjši bučki, 1 paradižnik, 1 redkvica, šop sveže špinače, pest stročjega fižola, 2 žlički svežega peteršilja, olivno olje
Lahko uporabimo naslednje vrste zelenjave: brokoli, bučke, paradižnik, redkvico, svežo špinačo, stročji fižol, 2 žlici svežega peteršilja. Zelenjavo operemo in narežemo. Skuhamo na sopari, da se zmehča, a ne preveč. Nekatere vrste zelenjave potrebujejo več časa, da se zmehča, zato začnemo z redkvico, krompirjem in brokolijem. Čez 3-4 minute dodamo bučke in špinačo. Tako nobena zelenjava ni prekuhana. Kuhano zelenjavo odcedimo, stresemo v posodo in potresemo s peteršiljem. Lahko zabelimo z malo olivnega olja.

PEČENI PARADIŽNIKI S ČESNOM
1 majhna bučka, 2 velika zrela paradižnika, žlica dovoljene margarine, 1 strok česna, začimbe
1 majhno bučko drobno narežemo in skuhamo v sopari. 2 velika zrela paradižnika prerežemo na pol in položimo v posodo s prerezano stranjo navzgor. 1 žlico dovoljene margarine zamešamo z zdrobljenim strokom česna, kuhanimi bučkami in začimbani (1/2 žličke bazilike, 1 žličke timijana in peteršiljem), in s tem premažemo paradižnike. Pečemo najmanj 10 minut v pečici, dokler namaz lepo ne porumeni.

RIŽ S ŠPINAČO
1 skodelice vode, 1 majhna, drobno nasekljana čebula, 1 skodelico že pripravljene špinačne kaše (lahko tudi zamrznjene), 1 žličke sojine omake Tamari, dve skodelici rjavega riža, rezine 1 paradižnika
Pečico segrejemo na 250 stopinj C. Prepražimo 1 majhno, drobno nasekljano čebulo in mešamo, dokler se ne zmehča. Dodamo vodo. Dodamo 1 skodelico špinače, pokrijemo in dušimo 5 minut. Dodamo 1 žličke sojine omake in dve skodelici rjavega riža, dobro premešamo in kuhamo na zmernem ognju od mehkega. Zmes preložimo v pekač, na riž položimo rezine paradižnika in pečemo 30 minut v pečici.

RIŽ S POMARANČAMI
1 skodelica rjavega riža, 1 skodelica mrzle vode, 2 skodelici svežega stisnjenega pomarančnega soka in 1 žlička dovoljene margarine.
1 skodelico rjavega riža, 1 skodelico mrzle vode, 2 skodelici svežega stisnjenega pomarančnega soka in 1 žličko margarine z vilicami zmešamo v posodi ter na hitro zavremo. Zmanjšamo ogenj in vse skupaj dušimo še 15-20 minut. Če je riž presuh, dodamo še pomarančni sok.

PIŠČANEC IN PURAN
V vseh naslednjih receptih lahko piščančje meso zamenjate tudi s puranjim mesom, saj se kuhata in pečeta s podobnimi začimbami. Če nimate alergije na sojo, lahko namesto mesa uporabite tudi TOFU.

PIŠČANČJA JUHA Z RIŽEVIMI REZANCI
Piščančja juha – količina po potrebi, pest riževih rezancev
Riževe rezance zakuhate v slan krop, dobro premešajte (ker se radi sprimejo) in kuhajte 3 minute, tako da zmerno vre. Rezance odcedite in dajte v krožnik, prelijete z vročo piščančjo juho.

PIŠČANEC NA HITRO
Za marinado: 1 skodelica belega vina, 2 žlički zdrobljenega česna, sok 1 limone, 1 žlička gorčice, malo soli.
4 kose piščanca, limonin sok, začimbe (poper, paprika)
Najprej segrejemo pečico na 200°C. Naredimo marinado, tako, da zmešamo 1 skodelico belega vina, 2 žlički zdrobljenega česna, sok 1 limone in žličko gorčice, ščep soli). 4 kose piščanca brez kože položimo v visok pekač, poškropimo z limoninim sokom, vsak košček prelijemo z marinado in potresemo s poprom in papriko. Pečemo približno 30 minut. Poleg piščanca lahko pečemo še razne vrste zelenjave, ki smo jo prej že skuhali na sopari.
Nasvet:
Če kuhamo za otroka, se vinu raje izogibajmo. namesto vina naredite marinado iz jabolčnega soka ali samo z oljem.

PIŠČANEC Z LIMONO
Za marinado: sok ene limone, 1 žlička gorčice in 1 žlička domače paradižnikove mezge in ščep soli.
4 kose piščanca brez kože, poper in paprika, narezane rezine limone
Naredimo marinado, tako, da zmešamo sok ene limone, žličko gorčice in žličko domače paradižnikove mezge in ščep soli. Z vilicami prebodemo 4 kose piščanca brez kože. Položimo v posodo in prelijemo z limoninim prelivom. Posodo pokrijemo, damo v hladilnik in pustimo piščanca v marinadi približno 1 uro. Segrejemo pečico na 200°C, potresemo piščanca s poprom in papriko in pokrijemo z narezanimi rezinami limone in damo spečemo.

ZELENE PAPRIKE S PIŠČANČJIM NADEVOM
2 veliki zeleni papriki, žlica dovoljene margarine ali olja, 200 g mletega piščančjega mesa, 2 žlici drobno nasekljane zelene, in 1 žlica drobno narezane čebule, 1 skodelico skuhanega rjavega riža, 1 skodelice domače paradižnikove omake, poper, 1 skodelice paradižnikove omake in 1 sveže nasesekljane bazilike.
Pečico segrejemo na 180°C. 2 veliki zeleni papriki zgoraj odpremo in odstranimo semenje. V ponvi stopimo 1 žlico margarine ali olivnega olja in popečemo 200 dag mletega piščančjega mesa z 2 žlicama drobno nasekljane zelene in 1 žlico drobno narezane čebule. Dodamo pol skodelice skuhanega rjavega riža, pol skodelice paradižnikove omake, poper in dobro premešamo. S to maso napolnimo papriki in ju položimo v pekač. V skledi zmešamo še 1 skodelice paradižnikove omake in 1 žličke sveže nasekljane bazilike. S polovico omake prelijemo papriki in pečemo v pečici približno 40 minut. Nato jo prelijemo s preostalo omako, damo še za 5 minut v pečico in postrežemo.

PEČEN PIŠČANEC Z GORČICO
Cel piščanec, poper, 1 žlička gorčice, limonina lupinica, 1.5 dcl vode, 1 žlica riževe moke, 1 dcl belega vina ali limoninega soka
Pečico segrejemo na 200 stopinj C. Piščanca dobro operemo in ga znotraj popopramo. V notranjost damo 1 žličko gorčice in limonino lupinico. Rahlo ga osolimo in popopramo (po želji) tudi od zunaj. Položimo v pekač, prilijemo skodelico (približno 1 dcl in pol) vode in pokrijemo z alu folijo. Pečemo 1 uro in 15 minut. Če vmes voda povre, jo moramo doliti. Iz omake poberemo maščobo in jo zgostimo z riževo moko, zmešano s hladno vodo. Dodamo še malo belega vina ali limoninega soka, precedimo omako in postrežemo.

PURANJE PRSI Z JABOLČNIM SOKOM
1 puranje prsi, 1 skodelice margarine, 1 skodelica jabolčnega soka, 3 strte stroke česna, 1 žličke paprike in sol.
Pečico segrejemo na 180 stopinj C. Puranje meso (prsi) damo na rešetko nad posodo in pečemo 1 uro. V posodici stopimo 1 skodelice margarine, primešamo 1 skodelico jabolčnega soka, 3 strte stroke česna, 1 žličke paprike in sol. Vsake četrt ure s to zmesjo premažemo meso. S pečenega mesa odstranimo kožo in ga narežemo na 1 cm debele rezine. Damo jih na krožnik in obložimo s kuhanim korenjem, limono in jabolki.

PICA
Za kvasec: malo tople vode, 15 g kvasa (približno 1/3 kocke, ki jo lahko kupimo v trgovini), žlička rjavega sladkorja in žlička tapiokine moke.
Za testo: 10 dag tapiokine moke, 30 dag brezglutenske moke in 10 dag riževe moke, sol, pol centimetra debela rezina rastlinske masti ali margarine (če imate tako brez mlečnih sestavin in konzervansov), topla voda, 1 žlička olivnega olja, 1 noževa konica pecilnega praška (če je dovoljen)
Za omako: 1 žlička zelenjavne juhe ali 1 žlička sojine omake, 1 žlička gorčice, 1 žlička olivnega olja in skodelica domače paradižnikove mezge, sol.
Nadev za pol pice za zdrave družinske člane: šunka, sir, olive.
Nadev za bolne družinske člane: na pari kuhana zelenjavo, po domišljiji.
Najprej pripravimo kvasec: v malo tople vode zdrobimo 15 g kvasa (približno 1/3 kocke, ki jo lahko kupimo v trgovini) in dodamo žličko rjavega sladkorja in žličko tapiokine moke. Pustimo na toplem, da vzhaja in se naredijo mehurčki. Natehtamo moke. Ob robu posolimo. V sredo moke naredimo luknjico in vanjo nalijemo pripravljen kvasec. Na robove nadrobimo pol centimetra debelo rezino rastlinske masti ali margarine (če imate tako brez mlečnih sestavin in konzervansov). Počasi dodajamo toplo vodo, tako da zamesimo gosto, gladko testo. Posodo pokrijemo in pustimo vzhajati na toplem 45 minut do ene ure. V tem času namažemo veliki pekač z žličko olivnega olja. Omako pripravimo iz zelenjavne juhe ali sojine omake, 1 žličke gorčice, 1 žličke olivnega olja in domače paradižnikove mezge. Vzhajano testo še enkrat premesimo in ga razdelimo po pekaču. To testo se težko valja, zato sama naredim takole: na sredo pekača dam kepo testa in ga počasi z dlanmi pritiskam proti robovom, tako, da je cel pekač pokrit s testom. Testo premažemo z omako in nato damo na vrh sestavine po domišljiji. Sama naredim takole: polovico pice pripravim klasično – s šunko in sirom in kakšno olivo, drugo polovico – za nas punce – pa prekrijem z raznovrstno (na pari skuhano) zelenjavo. Zadnja pica, ki sem jo naredila je tako imela olive, grah, cvetačo, brokoli, ohrovt in baby (sladek) korenček. Začinimo z origanom in baziliko. Narejeno pico pustimo na toplem še kakšnih 15 minut, medtem ogrejemo pečico na 220 stopinj in pečemo približno 15 minut.

SLADKO KISLI RIŽ
125 g rjavega riža/na osebo, 1 žlica olivnega olja, 1 žlica drobno narezane mlade čebule, 2 olupljena in sesekljana paradižnika, žlička gorčice, žlička sojine omake, 2 žlici bambusovih vršičkov, po 1 žlica na rezine narezane rdeče in zelene paprike, malce baby korenčka, 2 žlici na koščke narezanega ananasa in žlica javorjevega sirupa, 2 dcl zelenjavne juhe in žlico ananasovega kompota. Če lahko, lahko uporabimo razne kalčke (sojine, krešine, redkvine, …)
Namočimo rjav riž in ga nato skuhamo do mehkega (približno 20 minut). Sladko – kislo omako lahko pripravite takole: na žlici olivnega olja prepražite žlico drobno narezane mlade čebule. Dodamo dva olupljena in sesekljana paradižnika, žličko gorčice, žličko sojine omake, 2 žlici bambusovih vršičkov, po žlico na rezine narezane rdeče in zelene paprike, malce baby korenčka, 2 žlici na koščke narezanega ananasa in žlico javorjevega sirupa. Kuhamo, da se zelenjava omehča, vmes zalivamo z zelenjavno juho in kakšno žlico ananasovega kompota (če smo uporabili ananasov kompot). Omaki lahko na koncu dodamo še oprane in s kropom precejene sojine kalčke. Postrežemo skupaj z rižem.

SLADKO KISLI RIŽ S PIŠČANCEM
Sestavine za omako in riž iz zgornjega recepta, 1 piščančje prsi, žlica olivnega olja,
Sladko kisli riž lahko pripravimo tudi s piščancem. Na tanke rezine narezane piščančje prsi prepražimo na žlici olja, tako da koščki mesa zlato porumenijo. Zalijemo z pripravljeno sladko kislo omako in na zmernem ognju kuhamo še kakšnih 10 minut. Postrežemo skupaj z kuhanim rižem.

PALAČINKE
2 žlici brezglutenske moke, 2 žlici tapioke in 2 žlici riževe moke, riževo mleko (ali voda) – količina je odvisna od gostote testa, kapljica sončničnega olja, malce cimeta in malce vanilijevega sladkorja, 3 žlice sluzi iz prekuhanih lanenih semen ali 2 žlici pripravljenega jajčnega nadomestka, 3 žlice mineralne vode (radenske) z mehurčki in pikica cimeta; za nadev uporabite svojo domišljijo (marmelade, javorjev sirup,…)
Pripravimo testo za palačinke: zmešamo moke s sojinim ali riževim mlekom (ali vodo). V maso dodamo še sončnično olje, malce cimeta in malce vanilijevega sladkorja ter jajčni nadomestek ali sluz iz lanenih semen. Sojino/riževo mleko ali vodo med mešanjem dolivate po potrebi, tako da zmes postane gladka in tekoča. Na koncu dodamo še malce radenske (mehurčki naredijo palačinke rahle in mehke). Damo počivat za eno uro v hladilnik. Ko vzamemo zmes iz hladilnika, jo dobro premešamo, če se preveč zgosti, dodamo malce riževega mleka (ali vode ali sojinega mleka) . Palačinke spečemo v teflonski ponvi. Za nadev uporabite svojo domišljijo (marmelade, orehi, javorjev sirup, med, …)
Nasvet: palačinke naj bodo malce manjše, ker se pri obračanju rade natrgajo, če so prevelike.
Nadevane palačinke zvijemo in po želji še popečemo v pečici, da so hrustljave.

PROSENI NARASTEK Z JABOLKI IN ROZINAMI
1 skodelica prosene kaše, pol litra vode ali riževega mleka ali dovoljenega sadnega soka, vanilijev sladkor, cimet, sladilo (rjav sladkor, javorjev sirup), dovoljena margarina, rozine, narezane suhe nežveplane marelice, lahko tudi naribano ali na drobne listke narezano jabolko.
Proseno kašo prej namočimo. Proseno kašo skuhamo v pol litra riževega mleka in pol litra vode (lahko tudi v 1l vode ali 1l riževega mleka). Dodamo vanilijev sladkor in malce cimeta. Po želji osladkamo z rjavim sladkorjem ali javorjevim sirupom, dodamo žlico dovoljene margarine, naribana jabolka in pest rozin ali narezanih suhih, nežveplanih marelic. Testo stresemo v naoljen pekač, povrhu potresemo kokosovo moko in popečemo, da porumeni (približno 30 minut pri 180 stopinjah). Ponudimo s kompotom iz suhih sliv.
Nasvet:
dosti ceneje je, če kaše in polente skuhate na vodi in nato dodate še malo sojinega ali riževega mleka za okus.

RIŽEV NARASTEK
1 l riževega mleka ali vode, skodelica rjavega riža ali riža basmati, žlica rjavega sladkorja ali javorjevega sirupa, malo dovoljene margarine, en zavitek vanilijevega sladkorja in pest ali dve (lahko v rumu) namočenih rozin in narezanih nežveplanih suhih marelic, lahko na drobne koščke narezana bio-čokolada (brez mlečnih sestavin in lecitina – Plamil).
V riževem mleku ali v vodi skuhamo rjavi riž. Ko se malo ohladi, mu primešamo rjavi sladkor ali javorjev sirup, malo margarine, en zavitek vanilijevega sladkorja in pest ali dve (lahko v rumu) namočenih rozin ali narezanih suhih marelic. Vse skupaj dobro zmešamo, stresemo v naoljen pekač in v pečici popečemo.

PIŠKOTI
100 g mešanice brezglutenske moke, 65g rastlinske masti ali dovoljene margarine, 35 g sladkorja v prahu, 1 zavitek vanilijevega sladkorja, malo soli, 1/2 žličke ruma
Rastlinsko mast in sladkor zmešamo in nato dodamo ostale sestavine in hitro zgnetemo v testo. Testo naj 30 minut počiva v hladilniku. Nato ga razvaljamo za nožev hrbet debelo iz z modelčki naredimo piškotke. Pečemo približno 8-12 minut pri 180 stopinjah.

AJDOVE PALAČINKE
1 skodelica ajdove moke, 3 skodelice vode ali riževega mleka, sol, olje
Vse sestavine premešamo in pustimo stati čez noč, da se testo zgosti. Ajdove palačinke pečemo tako kot navadne, le da jih preden jih obrnemo dobro zapečemo, da se ne trgajo. Ponudimo z zelenjavnimi nadevi, čajem in kompotom.

KOLAČKI
Za testo: 40 dag mešanice brezglutenske moke moke, sol, en centimeter debela rezina rastlinske masti ali margarine (če imate tako brez mlečnih sestavin in konzervansov), topla voda, 1 jabolko, 1 žlica jajčnega nadomestka ali 3 žlice sluzi iz prekuhanih lanenih semen, za noževo konico pecilnega praška
Za nadev, ki ga na koncu zamešamo s testom: pest opranih rozin, pest opranih in narezanih suhih marelic brez konzervansov, 3 žlice rjavega sladkorja in 1 žlica javorjevega sirupa, malce cimeta in ena vrečkica vanilijevega sladkorja, naribana 1/3 limonine lupinice, 2 žlici ruma
V posodo damo rozine in narezane suhe marelice. Dodamo rjavi sladkor in javorjev sirup. Dodamo malce cimeta in eno vrečkico vanilijevega sladkorja in naribamo 1/3 limonine lupinice. Dodamo 2 žlici ruma in vse skupaj dobro premešamo in pustimo, da se napije.
Natehtamo mešanico moke, dodamo pecilni prašek. Malce posolimo. Na vse skupaj nadrobimo en centimeter debelo rezino rastlinske masti ali margarine za peko (če imate tako brez mlečnih sestavin in konzervansov) in dodamo jajčni nadomestek. V zmes naribamo eno jabolko. Počasi dodajamo toplo vodo ali toplo riževo/sojino mleko po potrebi, tako da zamesimo gladko testo. Namesto vode ali mleka lahko dodajate tudi jabolčni sok ali kompot. Pripravimo pekač. Sama uporabljam modelčke iz papirja (za mufine), če pa jih zmanjka pa kar navaden peki papir za podlago. Testo pregnetemo in dodamo vso vsebino iz sklede. Če je testo prerahlo, postopoma dodajamo še riževo moko, tako, da dobimo čvrsto maso. Z žlico namečemo kupčke na peki papir ali v mufine, pokrijemo s folijo in damo pekač v pečico, ogreto na 180 stopinj in pečemo 15-20 minut, tako, da kolački močno narastejo in porjavijo, na koncu folijo odkrijte, da se zapečejo še na vrhu. Ko so pečeni, odpremo vrata pečice, vzamemo ven pekač in ga pustimo na vratih na toplem, še prej ga pokrijemo s svežo kuhinjsko krpo, da se počasi ohlajajo. Še tople po želji potresemo z sladkorjem v prahu.
Nasvet:
Naribano jabolko v testu deluje kot vezivo, namesto jajc.

ROŽIČEVA POTICA
Za kvasec: malo tople vode, 15 g kvasa (približno 1/3 kocke, ki jo lahko kupimo v trgovini), žlička rjavega sladkorja in žlička tapiokine moke, 1 žlica tople vode ali riževega mleka.
Za testo: 50 dag mešanice brezglutenske moke, sol, en centimeter debela rezina rastlinske masti ali margarine (če imate tako brez mlečnih sestavin in konzervansov), topla voda, 1 jabolko, 1 žlica jajčnega nadomestka ali 3 žlice sluzi iz prekuhanih lanenih semen, 1/2 žličke pecilni praška
Za nadev: pest opranih rozin, pest opranih in narezanih suhih marelic in skodelica (2,5 dcl) rožičeve moke, 3 žlice rjavega sladkorja in 1 žlica javorjevega sirupa, malce cimeta in eno vrečkica vanilijevega sladkorja, naribana 1/3 limonine lupinice, 2 žlici ruma, toplo riževo mleko
Sladkor v prahu za posip
Nasvet:
Če se testo težko valja in trga, ga razvaljamo med dvema listoma peki papirja.
Najprej pripravimo kvasec: v malo tople vode ali v toplo riževo mleko nadrobimo 15 g kvasa (približno 1/3 kocke, ki jo lahko kupimo v trgovini) in dodamo žličko rjavega sladkorja in žličko tapiokine moke. Pustimo na toplem, da vzhaja in se naredijo mehurčki.
Skodelico rožičeve moke zakuhamo v vrelo riževo mleko. Ko dobro prevre, odstavimo. Nato damo v posodo pest opranih rozin, pest opranih in narezanih suhih marelic. Dodamo 3 žlice rjavega sladkorja in 1 žlico javorjevega sirupa. Dodamo malce cimeta in eno vrečkico vanilijevega sladkorja in naribamo 1/3 limonine lupinice ter jajčni nadomestek ali 3 žlice sluzi iz prekuhanih lanenih semen. Dodamo 2 žlici ruma in vse skupaj dobro premešamo in pustimo, da se napije.
Natehtamo moke. Ob robu malce posolimo. V sredo moke naredimo luknjico in vanjo nalijemo pripravljen kvasec. Na rob nadrobimo en centimeter debelo rezino rastlinske masti ali margarine (če imate tako brez mlečnih sestavin in konzervansov). V zmes naribamo eno jabolko. Počasi dodajamo toplo vodo ali toplo riževo mleko po potrebi, tako da zamesimo gladko testo. Posodo pokrijemo in pustimo vzhajati pol ure. V tem času pripravimo pekač. Količinsko je ta potica majhna, primerna za majhen, okrogel pekač za potico, premera 15-20 cm. Testo na kuhinjskem prtu ponovno pregnetemo in dodamo toliko riževe moke, da masa ni lepljiva. Testo razvaljamo na noževo konico debelo, nadevamo z nadevom in s prtom počasi zvijemo v potico. Damo v pekač na toplo in pustimo ponovno vzhajati kakšnih 20 minut. V tem času ogrejete pečico na 180 stopinj in damo peč pekač, pokrit s folijo. Potica se peče približno 35-45 minut, na koncu folijo odkrijte, da se zapeče še na vrhu. Ko je potica pečena, odpremo vrata pečice, vzamemo ven pekač in ga pustimo na vratih na toplem, še prej ga pokrijemo s svežo kuhinjsko krpo, da se počasi ohlaja. Še toplo po želji potresemo z sladkorjem v prahu.

ZDRAV PUDING – ŽELE
1 vrečka kupljenega pudinga, 1 l sadnega kompota, voda, na koščke narezano razno sadje.
Kupimo vrečko vanilijevega ali sadnega pudinga. Pazimo, da izberemo takega s čimmanj konzervansi in barvili, ki je samo iz koruznega škroba. Pri roki imejmo še eno pollitrsko konzervo manj sladkega ananasovega kompota brez konzervansov. Skuhamo puding, le da namesto mleka skuhamo puding v vodi od kompota in navadni vodi (skupaj mora biti 1 l). Ko je žele skuhan, vanj zamešamo še sadje od kompota ali kakšno drugo sadje po domišljiji in damo v hladilnik za 2 uri, da se strdi v trd žele. Otroci ga obožujejo. Namesto ananasovega kompota lahko uporabite tudi jabolčni, marelični, mešani, …. Domišljija!

KRUH
Za kvasec: malo tople vode, približno 1/2 kocke kvasa, žlička rjavega sladkorja in žlička tapiokine moke, 1 žlica tople vode ali sojinega/riževega mleka.
Za testo: 50 dag mešanice brezglutenske moke, sol, pol centimetra debela rezina rastlinske masti ali 2 žlici dovoljenega olja, 2.5 dcl – 3 dcl tople vode
Dodatki: praženo sončnično, sezamovo ali bučno seme
Natehtamo moke. Ob robu malce posolimo. V sredo moke naredimo luknjico in vanjo nalijemo pripravljen kvasec. Na rob nadrobimo pol centimetra debelo rezino rastlinske masti ali 2 žlici dovoljenega olja. Počasi dodajamo toplo vodo (približno 2 dcl in pol ali po potrebi), tako da zamesimo gladko testo. V tem času pripravimo pekač. Obložimo ga s peki papirjem. Sama pečem kruh v približno 30 cm dolgem ozkem pekaču. Testo ponovno pregnetemo in dodamo toliko riževe moke, da masa ni lepljiva. V testo dodamo semena. Damo v pekač in pustimo na toplem ponovno vzhajati kakšnih 20-30 minut. V tem času ogrejete pečico na 180 stopinj in damo peč pekač, pokrit s folijo. Kruh se peče približno 40 minut, na koncu folijo odkrijte, da se zapeče še na vrhu. Ko je kruh pečen, vzamemo ven pekač in kruh zvrnemo na čisto kuhinjsko krpo. Zavijemo in pustimo, da se na rešetki od štedilnika počasi ohlaja.
Nasveti:
– Peka kruha je priučena vrlina, ne obupajte prekmalu, le z vajo vam bo vedno bolje uspeval.
– Testo za brezglutenski kruh ne sme stati predolgo, še posebej, če mu dodamo pecilni prašek.
– Da testo lepo naraste pazite, da kvas ne pride v direkten stik s soljo ali oljem.
– Preden daste kruh v pečico, ga na vrhu namažite s toplo vodo.
– V pečico postavite posodo z vodo in/ali pokrijte kruh s folijo. Tako se kruh ne bo preveč izsušil in bo skorjica tanjša.
– Brezglutenskega testa ne smemo gnesti premočno in predolgo.
– Če uporabite olje, bo kruh imel večje luknje in bo hitreje narastel
– Če uporabite margarino, bo kruh imel bolj kompaktno in homogeno strukturo.
– Po peki kruh zavijte v čisto kuhinjsko krpo in ohladite na rešetki.
– Pečen in ohlajen kruh narežite na rezine, po dve in dve rezini zapakirajte v vrečke in zamrznite.
– Zamrznjen kruh tajajte po potrebi. Najboljše se odtaja v mikrovalovni pečici, na programu “Deforst” ali v opekaču za toaste.
– Kruh shranjujte na suhem in hladnem.

KRUH IZ AVTOMATA ZA PEKO KRUHA za 1 kg
Za kvasec: malo tople vode, 15 g kvasa (približno 1/3 kocke, ki jo lahko kupimo v trgovini), žlička rjavega sladkorja in žlička tapiokine moke, 1 žlica tople vode ali riževega mleka.
Za testo: 50 dag mešanice brezglutenske moke, sol, pol centimetra debela rezina rastlinske masti ali 2 žlici dovoljenega olja, 2.5 dcl – 3 dcl tople vode
Dodatki: praženo sončnično, sezamovo ali bučno seme
Najprej preverimo, če je mešalnik na svojem mestu. V visoko posodo avtomata natočimo 2.5 – 3 dcl vode (odvisno od vrste avtomata in njegovih navodil!). Dodamo stopljeno rastlinsko mast ali olje. Natehtamo moko, malce posolimo in stresemo na vodo. V sredo moke naredimo luknjico in vanjo nalijemo pripravljen kvasec. Na moko dodamo semena ali jih dodamo, kakor zahteva program avtomata. Posodo damo v avtomat, nastavimo program in lahko gremo pomivat posodo, kruh se bo mesil in pekel sam. Ko je kruh pečen, vzamemo ven pekač in kruh zvrnemo na čisto kuhinjsko krpo. Zavijemo in pustimo, da se na rešetki od štedilnika počasi ohlaja.
Nasvet:
Če imate alergijo na pšenico ali če imate celiakijo, vam avtomat za peko kruha pride zelo prav. Vanj se sestavine enostavno (v pravilnem vrstnem redu) natresejo, nastavite uro in ob želeni uri dobite pečen, svež in dišeč kruh. Prihrani vam veliko časa, ki ga morate drugače aktivno preživeti zraven: mesenje, vzhajanje, …, pa še peka kruha v njem je mnogo bolj varčnejša kot v pečici.

JUHA IZ VODNE KREŠE
1 srednje velike čebule, 2 žlički olja, 1 šopka vodne kreše, 300 ml vode, domači jušni koncentrat, ščepec soli
Čebulo pražimo na olju, da postekleni. Vodno krešo dobro operemo in grobo narežemo. Potem jo damo skupaj z vodo in praženo čebulo v kuhinjski mešalec in zmešamo. Vse skupaj zlijemo v kozico in dodamo jušni koncentrat. Zavremo in počasi kuhamo 8 do 10 minut. Po okusu začinimo in postrežemo toplo ali hladno.
Nasvet:
Vrtno krešo lahko gojite kar v lončku, na okenski polici. Uporabljamo sveže liste, ki jih sproti režemo. Kreša je zelo nežna in ima izrazit pikanten okus. Dodajamo jo lahko k solatam, juham in drugim jedem, namesto peteršilja in drobnjaka.

SOLATA IZ RDEČE PESE IN HRENA
2 gomolja mlade rdeče pese, 1 korenina hrena, jabolčni kis, olivno olje
Surovo rdečo peso in hren drobno naribamo. Začinimo s kisom in oljem.

JABOLČNI HREN
3 kisla jabolka, 1.5 dcl kisa, 2 žlici naribanega hrena, 1 žlička rjavega trsnega sladkorja, ščepec soli
Kis zredčimo z vodo, primešamo hren in vanj naribamo olupljena jabolka. Dodamo sladkor, sol in dobro premešamo.

REDKVICA
Pri nas doma sva dekleti oboževalki vrtnih rdečih redkvic. Jeva jih povsod: v solati, v sendviču, na pici, … Redkvicam dajejo specifični okus njena močna eterična olja. Redkvice dobro operete, posušite in narežete na tanke koleščke ter jih dodate k vsem zelenim solatam. Še posebej so dobre z motovilcem. Redkvice lahko s posebnim nožkom izredno dekorativno oblikujete za dekoracijo.

REGRAT S FIŽOLOM
400 g regrata, 100 g kuhanega fižola, olje, jabolčni kis, sol
Regrat očistimo in dobro operemo. Dodamo mu kuhan fižol, posolimo in zabelimo z oljem in kisom.
Nasvet:
Ali ste vedeli, da lahko regratove korenine posušite, zmeljete in suho prepražite? Rezultat je odličen in zdrav kavni nadomestek.

SOLATA S KISLIM ZELJEM IN JABOLKI
200 g kislega zelja, 2 manjši jabolki, ščepec posušenega ali svežega majarona, olivno olje
Kislo zelje obložimo s tenko narezanimi rezinami jabolka in pokapljamo z olivnim oljem. Potresemo z majaronom in premešamo.

SOLATA IZ ZELENE, KOZJEGA SIRA IN JABOLK
200 g stebelne zelene, 50 g kozjega sira, 200 g jabolk, 2 žlici grahove vegetarijanske majoneze brez jajc, sol, poper, peteršilj
Vse sestavine narežemo in zmešamo.

JETRNA PAŠTETA
250 g piščančjih jeter, 1 žlica olivnega olja, 1 čebula, 1 kuhan korenček, 2 stroka česna, 2 ščepca suhih zelišč, 1 male žličke kvasa (tega lahko spustite), 1 žlica domače paradižnikove mezge, poper (po želji), 1 žlica gorčice, 1 žlica dovoljene margarine, 1 žlica drobno narezanih kislih kumaric
Jetra očistimo, operemo in narežemo. Čebulo sesekljamo in pražimo na olju 2 minut. Ves čas mešamo. Dodamo zdrobljen česen in drobno narezana jetra. Med stalnim mešanjem pražimo tako dolgo, da se jetra začnejo drobiti. Ko se vse skupaj nekoliko ohladi, damo v kuhinjski mešalec, dodamo ostale sestavine in zmešamo v gosto maso. Preložimo v manjše posodice in shranimo v hladilniku.
Nasvet:
Pašteta je zelo primerna za pogostitev obiskov in je hitro pripravljena. Če bo pašteta čakala na goste, kvasa raje ne dodajte, ker vam lahko, kljub temu da je v hladilniku “zavre”. Ko sem jo prvič pripravljala, sem jo dala v tesno zaprto posodo s pokrovom in v hladilnik. Potem smo odšli na celodnevni nedeljski izlet. Ko sem prišla domov in odprla hladilnik, pa katastrofa. Kvas je naredil svoje, pašteta se je dvignila na trojno velikost, pokrov je odneslo s posode in pašteta je eksplodirala po celem hladilniku.

BOB Z JABOLKI IN SLIVAMI
200 g boba, 2 jabolki, 6 sliv, sol, olje, kis
Bob čez noč namočimo in skuhamo v loncu na pritisk, do mehkega. Odcedimo in ohladimo. Naribamo jabolka, slive narežemo na drobne kocke, primešamo bobu in prelijemo z oljem in kisom.
Namesto boba lahko uporabimo fižol, sojo, lečo ali čičeriko.

LEČA S PIŠČANCEM
2 piščančja bedra, brez kože, 100 g leče, olivno olje, 1 paradižnik, 1 por, lovor, poper, sol, timijan, sesekljan peteršilj
Lečo čez noč namočimo. Piščančja bedra hitro popečemo na olju in jih nato kuhamo skupaj z lečo in začimbami. jed mora biti gosta. Preden postrežemo potresemo z drobno nasesekljanim peteršiljem in ponudimo z veliko skledo zelene solate.

KRKHO JABOLČNO TESTO
25 g dovoljene margarine ali rastlinske masti, 50 g brezglutenske moke (še najboljša je grobo mleta iz rjavega riža), 40 g naribanih jabolk, 3 žlice sluzi iz prekuhanih lanenih semen, malce pecilnega praška, če je le-ta dovoljen
Vse sestavine damo v skledo in jih zamesimo v testo. Jabolčno testo se peče pri 220 stopinjah 20 do 25 minut, oziroma tako dolgo, da rahlo porjavi. Iz njega lahko naredimo piškote ali ga uporabimo za osnovo za pito.

SADNA PITA
1 skodelica dušenega sadja (rabarbara, marelice, jabolka, robidnice, hruške, breskve, slive, ringlo ali črni ribez, lahko mešano ali pa samo po eno), sladilo po okusu – npr. 2 žlice javorjevega sirupa, voda in 1 porcija jabolčnega krhkega testa.
Sadje očistimo, operemo, olupimo in odstranimo koščice ali pečišče. Narežemo na koščke in ga v malo vode do mehkega dušimo. Sladkamo po okusu. Dušeno sadje odcedimo in prihranimo sok – kompot.. Nato naredimo testo po gornjem receptu, ga razvaljamo in oblikujemo z rokami. Sadje naložimo na plast testa. S preostalim testom prekrijemo sadje. Robove testa stisnemo skupaj in ojačamo šive z vilicami. Vrhnje testo po sredini prerežemo ali prebodemo z vilicami, da bo sopara lahko uhajala ven. Pečemo pri 220 stopinjah, približno 20 minut.

SADNI OTOČKI
1 porcija dušenega sadja (rabarbara, marelice, jabolka, robidnice, hruške, breskve, slive, ringlo ali črni ribez, lahko mešano ali pa samo po eno), sladilo po okusu – npr. 2 žlice javorjevega sirupa, voda, 1 zvrhana žlica grobo mlete riževe moke, 150 ml tekočine (jabolčnega ali ribezovega soka, riževega mleka,…)
Sadje očistimo, operemo, olupimo in odstranimo koščice ali pečišče. Narežemo na koščke in ga v malo vode mehkega dušimo. Sladkamo po okusu. Dušeno sadje odcedimo in prihranimo sok – kompot. Ko je ohlajeno, ga v mešalcu zmešamo v gosto, tekočo maso. Riževo moko damo v kozico in jo počasi, med mešanjem, zalivamo s tekočino. Dodamo polovico sadne mase in sladimo po okusu. Vse skupaj zavremo in počasi kuhamo, dokler se vse skupaj ne zgosti. Vmes ves čas mešamo. Še vroče prelijemo v manjše posodice in počakamo, da se ohladi. Sadne otočke okrasimo s koščki svežega sadja (npr. borovnicami) in postrežemo.

SVEŽ SADNI KOLAČ
1 porcija krhkega jabolčnega testa, 250 g svežega sadja (breskve, marelice, slive, jabolka ali hruške), malo dovoljene margarine, sladilo (fruktoza, rjavi sladkor ali javorjev sirup)
Naredimo krhko jabolčno testo, ga razvaljamo in položimo na pekač. Zunanje robove rahlo dvignemo in jih s prsti stisnemo skupaj. Testo premažemo z raztopljeno margarino ali dovoljeno marmelado. Sadje operemo, olupimo in narežemo na rezine. V lepem vzorcu ga položimo na testo, tako da ena rezina napol prekriva drugo. Pokapamo s stopljeno margarino in potresemo ali prelijemo s sladilom. Sadni kolač pečemo v pečici približno 20 minut. Prvih 10 minut naj bo temperatura v pečici 220 stopinj, drugih 10 minut pa jo znižajmo na 190 stopinj. Sadni kolač postrežemo topel ali hladen.

ROŽIČEV PUDING
1 zvrhana žlica riževe moke, 1 zvrhana žlica rožičeve moke, sladkor (1/2 žličke fruktoze ali 2 zvrhani žlici rjavega sladkorja), 300 ml tekočine (sadni sok ali riževo mleko).
V skledici zmešamo riževo moko, rožičevo moko in sladkor. Počasi dolivamo tekočino in ves čas mešamo. Postavimo na štedilnik, zavremo in počasi kuhamo še 4-5 minut in spet ves čas mešamo. Rožičev puding postrežemo topel ali hladen.

TORTILJE
100 g koruznega zdroba, 150 ml mlačne vode
Koruzni zdrob damo v skledo, vanjo vlijemo vodo in gnetemo zmes tako dolgo, da je mehka in elastična. Razdelimo jo na 6 enakih delov. Vsak del damo med dva lista peki papirja in previdno tanko razvaljamo. Potem odstranimo en list papirja in položimo tortillo na srednje vročo, nepomaščeno ponev. Pečemo 1 minuto in pol, nato odstranimo zgornji papir, tortillo obrnemo in pečemo enako dolgo še na drugi strani. Shranimo jih v čisti kuhinjski krpi, dokler ne spečemo vseh. Postrežemo tople.

TACO
100 g koruznega zdroba, 150 ml mlačne vode
Koruzni zdrob damo v skledo, vanjo vlijemo vodo in gnetemo zmes tako dolgo, da je mehka in elastična. Razdelimo jo na 6 enakih delov. Vsak del damo med dva lista peki papirja in previdno tanko razvaljamo. Potem odstranimo en list papirja in položimo tortiljo na srednje vročo, nepomaščeno ponev. Pečemo 1 minuto in pol, nato odstranimo zgornji papir, tortiljo obrnemo in pečemo enako dolgo še na drugi strani. TACO naredimo tako, da prepognemo tortiljo na ročaju lesene kuhalnice, takoj ko jo vročo vzamemo iz ponve. Na kuhalnici jo pustimo viseti tako dolgo, da se posuši in je hrustajoča. Taco lahko nadevamo z različnimi nadevi.

NADEV ZA TACO
2 žlički olja, 1 manjše, nasekljane čebule, 50 g mletega mesa (originalni recept ima govedino, jaz pa uporabim kar piščančje ali mleto žrebičkovo meso, ki ga na drobno narežem in sesekljam), 50 g zelenjave (kuhan grah, naribano korenje, zelena, paprika), jušni koncentrat, voda, 1 žlička domače paradižnikove mezge, 2 sveža paradižnika, 3 ščepci zelišč (bazilika, origano in rožmarin), 2 žlički zgoščevalca (koruzna ali riževa moka)
V ponvi segrejemo olje. Dodamo nasekljano čebulo in jo pražimo približno 2 minuti. Dodamo še mleto meso in ga pražimo tako dolgo, da porjavi. Dodamo zelenjavo, koncentrat, malo vode, paradižnikovo mezgo, olupljene in drobno narezane paradižnike ter zelišča. Zavremo in kuhamo še 5 minut. Vmes ves čas mešamo. Na koncu primešamo zgoščevalec, ki smo ga zmešali z dvema žlicama vode in še enkrat zavremo. Kuhamo še dve minuti. Nadev naložimo v žepke TACO in še tople postrežemo.

MANGOV CHUTNEY
1 zrelega manga, 1 jabolka, 1 žličke mletega ingverja, 1 majhna čebula, 1 žlica vinskega kisa (ali 1 žlica limoninega soka), 1 žlica rjavega sladkorja (ali 1 žlica javorjevega sirupa)
Mango olupimo, odstranimo koščico in ga narežemo na majhne koščke. Jabolko olupimo, izrežemo pečišče in drobno narežemo. Čebulo drobno nasekljamo. Vse sestavine damo v kozico in kuhamo do mehkega. Nato dodamo sladilo, kuhamo še 5 minut in ves čas mešamo. Chutney ohladimo in ga postrežemo k mrzlemu mesu. V dobro zaprti posodi v hladilniku se obdrži 1 teden.
Nasvet:
Chutney lahko vroč nalijete v pasterizirane kozarce, dobro zaprete in shranite v hladnem in temnem prostoru. Kozarcev ne odpiramo pred 4 tedni, ko Chutney naredi pravi okus.

MARELIČNI CHUTNEY
2 kg zrelih marelic, 1 jabolko, 1 žličke mletega ingverja, 1 velika čebula, 2 dcl belega vina, 2 dcl jabolčnega kisa (ali 1 dcl limoninega soka), 4 žlice rjavega sladkorja (ali 4 žlica javorjevega sirupa), sol, timijan, mleto gorčično seme
Marelice operemo, razpolovimo, izkoščičimo in narežemo na 1 cm velike koščke. Čebulo zrežemo na drobne koščke in prepražimo na olivnem olju, da postekleni. Dodamo marelice, sladkor, vino, kis in začimbe. Kuhamo, da se zgosti. Nadevamo v majhne kozarce, polnimo do roba. Nato kozarce pasteriziramo pri 80°C.

MALINOVA MARMELADA
1kg malinove kaše, 1 kg rjavega trsnega sladkorja
Zmečkane maline dobro zmiksamo in postopoma dodajamo sladkor. Z marmelado napolnimo majhne, pasterizirane kozarčke (od Frutka) in jih dobro zapremo. Odprta, surova marmelada ni dolgo obstojna, zato morate enkrat odprt kozarček hitro izprazniti.

DOMAČI DŽEMI
Džeme pripravimo v manjši količini, ker niso dolgo obstojni, ker nimajo dodanih konzervansov. Najbolje, da si vsak teden pripravimo svež, sladek namaz. Uporabimo lahko naslednje sadje: breskve, marelice, banane, ananas, kivi, maline, jagode, borovnice, jabolka, hruške, ribez (vseh barv), slive, robidnice,… Vzamemo po eno od navedenih sestavin ali pa jih mešamo (npr. slive in jabolka).
Sadje operemo, olupimo in narežemo na drobne koščke. Kratek čas dušimo do mehkega in po okusu dodamo rjavi sladkor. Džem ohladimo in nato hranimo v zaprti posodi v hladilniku do 3 dni. Bananin džem je potrebno pojesti takoj, da ne porjavi. Iz banan, ananasa, marelic, breskev in kivija lahko naredimo džem brez kuhanja. Sadje samo močno pretlačimo in pojemo sveže.

ROŽIČEVI KOLAČKI
2 žlici rjavega sladkorja, 100 g riževe moke, 50 g tapioke, 50 g rožičeve moke, 50 g kokosove moke, 100 g dovoljene margarine, 1 naribano jabolko, 2 žlički vode (ali sadnega soka ali kompota), 1 vrečka vanilijevega sladkorja, po želji marmelada ali džem ali rožičeva čokolada, 3 žlice sluzi iz prekuhanih lanenih semen
Sestavine zamesimo v testo, na veliki pekač damo peki papir in naredimo kupčke. Malce jih sploščimo in pečemo 15-20 minut pri 180 stopinjah. Po želji lahko pred peko naredite v kolačke luknjice in jih napolnite z marmelado. Včasih dam namesto marmelade na sredo kolačkov koščke rožičeve čokolade.

SADNI KEKSI
25 g margarine ali rastlinske masti, 50 g brezglutenske moke, 2 žlici rjavega sladkorja (ali 15 g fruktoze), eno na drobno naribano jabolko,2 žlici na drobne koščke narezanega suhega sadja (rozine, nežveplane suhe marelice ali slive, sveže marelice, slive ali breskve).
V skledi zmešamo margarino in moko. Dodamo ostale sestavine in dobro zamesimo. Sestavine zamesimo v testo, na veliki pekač damo peki papir in naredimo kupčke. Malce jih sploščimo in pečemo 15-20 minut pri 180 stopinjah, tako dolgo, da so zlato-rjavi. Najboljši so še topli.

NAMAZ IZ SUHEGA SADJA
Za približno 400 g namaza potrebujemo: 250 g mešanega, nežveplanega suhega sadja (hruške, razkoščičene marelice ali slive, jabolka), 1 l jabolčnega soka, naribana lupina 1 neškropljene limone (poskusite jih pridelati doma), po okusu cimet, limonov sok ali zgoščen hruškov sok.
Suho sadje dobro operemo, narežemo in ga čez noč namakamo v jabolčnem soku. Nato sadje odcedimo, jabolčni sok, v katerem se je namakalo, shranimo. Suho sadje zmeljemo v mešalniku. Primešamo mu toliko limonine lupine in jabolčnega soka, da dobimo mazljivo zmes. Namaz po želji začinimo s cimetom in zgoščenim hruškovim (limoninim) sokom.

ZELENJAVA S PROSOM
350 g mešane zelenjave (korenje, belušna zelena, ohrovt), 150 g prosa, 2 žlici koncentrata zelenjavne juhe, 2 sveže sesekljana lističa luštreka, 200 g zrelih paradižnikov, žlička posušenega majarona, 1 žlica olivnega olja, 2 žlici sesekljanega peteršilja.
Zelenjavo očistimo in operemo. Korenček narežemo na drobne kocke, zeleno in ohrovt pa na trakove. Zavremo 1 l vode. Proso, zelenjavo, jušni koncentrat in luštrek damo v krop in vse skupaj pokrito kuhamo na šibkem ognju 12 minut. Paradižnike operemo, narežemo na drobne kocke. Z majaronom vred jih damo v juho in vse skupaj rahlo kuhamo še 3-4 minute. Nazadnje primešamo še žlico olivnega olja in peteršilj. K zelenjavi s prosom se prilega mešana, listnata solata.

KVINOJA
4 skodelice kuhane in ohlajene kvinoje, 2 žlici sesekljanega peteršilja, 1 sesekljana čebula, 2 stisnjena stroka česna, žlica posušenih zelenjavnih začimb, 2 žlici limoninega soka, 5 žlic olivnega olja, 10 črnih oliv, beli poper, sol
Vse sestavine, razen oliv zmešamo skupaj in postavimo za eno uro v hladilnik., da se lahko razvije popolna aroma. Okrasimo z olivami in lističi mete.

KORUZNI MAKARONI Z MESNO OMAKO
250 g koruznih makaronov (za 2-3 osebe), 30 dag mletega žrebičkovega mesa, 1 korenček, pest graha, 3 žlice domače paradižnikove mezge, olivno olje, manjša čebula 1 strok česna, po potrebi zelenjavna juha
V vrelo vodo zlijemo žlico olivnega olja, solimo in damo kuhat makarone. Čas kuhanja je odvisen od vrste makaronov (poglejte na etiketo). Na žlici olivnega olja prepražimo zdrobljen česen, da zarumeni, dodamo mleto meso in na drobno sesekljano čebulo. Ko se meso popeče, dodamo grah in na kocke narezano korenje. Zalivamo z zelenjavno juho. Na koncu dodamo še domačo paradižnikovo mezgo. Če želimo, dodamo začimbe (baziliko, drobnjak, peteršilj,…)

SADNA SOLATA S KVINOJO
150 g riževega mleka, 100 g oprane kvinoje, ščepec vanilije v prahu, pomaranča, kivi, pest razkoščičenih češenj, jabolko, hruška, ananas, mandarina, grozdje, lubenica, … ščepec soli.
Mleko zavremo, dodamo kvinojo, sol in vanilijo v prahu in počasi kuhamo 15 minut. Ohladimo in razdelimo v skledice. Kvinojo okrasimo s sadjem, ki smo ga narezali na koščke.

PEČENE SLIVE
1 kg sliv, 100 g rjavega sladkorja, žlica javorjevega sirupa, 1 l vode ali sadnega soka, nageljnove žbice, cimet
Slive razkoščičimo in zložimo v manjši pekač. Iz vode ali soka, sladkorja, javorjevega sirupa in začimb naredimo preliv. Prelijemo čez slive, damo peč v pečico na 180°C za 20 minut.

MARELIČNI SLADOLED
1 kg opranih, izkoščičenih marelic, 5 žlic javorjevega sirupa
Oprano in očiščeno sadje narežemo na majhne koščke. Damo v kozico in pokritega dušimo do mehkega. Skupaj s sokom pretlačimo skozi gosto cedilo in dodamo javorjev sirup. Ohladimo in damo v aparat za pripravo sladoleda. Če strojčka nimate, nalijte maso v model za (otroške) lučke in zamrznite.
Nasvet:
Sladoled lahko pripravimo tudi iz borovnic, češenj, sliv, breskev, malin, ….
Odličen sladoled lahko pripravite iz domačega malinovca. Naredite slajši malinovec in ga nalijte v modele za lučke. Zamrznite.

NARAVNA LEČA
100 g zelene leče, voda, lovorov list, poper, sol
Čez noč namočeno lečo v 2-3x večji količini vode zavremo in z lovorjem ter poprom kuhamo 20 minut. Čas kuhanja lahko skrajšamo, če lečo kuhamo v loncu na pritisk. Dodamo sol in potresemo s sesekljanim peteršiljem ali zabelimo z olivnim oljem.
Nasvet: Rdeča leča se kuha krajši čas – 15 minut.
PAŠTETA IZ LEČE
50 g leče, 1 jabolko, sesekljan peteršilj, gorčica, grahova majoneza Plamil, timijan, lovorjev list, šetraj, poper, sol, česen, domača paradižnikova mezga in tahini.
Lečo oplaknemo in čez noč namočimo skupaj z lovorjem. Naslednji dan jo kuhamo 20 minut, lovor odstranimo, ohladimo in skupaj z ostalimi sestavinami pretlačimo ali zmešamo s kuhinjskim mešalcem.

ČISTA MESNA JUHA (JUŠNI KONCENTRAT)
piščančje meso s kostmi, 1 korenček, pol litra vode
Meso na hitro operemo v mrzli vodi, ga pristavimo v mrzlo vodo in dodamo očiščeno korenje. Preden zavre odstranimo maščobo. Ko juha zavre, ogenj zmanjšamo, tako da počasi in enakomerno vre dalje. Kuhamo 1,5 do 2 uri, nato precedimo.

MESNA RIŽEVA JUHA
25 dag riža, 3 dl piščančje nemastne juhe
Očiščen riž pristavimo z malo mrzle vode in ga pustimo nekaj časa vreti. Nato dolijemo juho in kuhamo riž do mehkega.
Nasvet:
Riževo juho imajo majhni otroci izredno radi, ker je riž v njej zelo mehak in okusen.

DUŠEN PIŠČANEC
10 dag piščančjega mesa, 1 žlica olja
Meso dobro operemo in zrežemo na majhne kocke. Damo v kozico, prilijemo vročo vodo, dodamo olje in (po potrebi) posolimo. Vse skupaj dušimo najmanj pol ure.

PRAŽENA PIŠČANČJA JETRA
25 dag jeter, 1 žlica olja
Jetra dobro operemo in osušimo. Narežemo jih na tenke listke in jih na olju hitro opečemo.

PIŠČANČJA (ZAJČJA) OBARA
20 dag piščančjega ali zajčjega mesa, 2 žlici koruzne ali riževe moke, 1 l vode, pol pesti graha, pol pesti na kocke narezanega korenčka
Meso narežemo na drobne koščke, jih povaljamo v moko in položimo v kozico. Polijemo z vrelo vodo, osolimo, pokrijemo in dušimo do mehkega. Obari lahko dodamo na drobno narezan korenček ali grah.

KORENČKOVA JUHA (OMAKA)
2 korenčka, vrela slana voda, nekaj žličk koruzne ali riževe moke, 1 žlica olja.
Celo, očiščeno korenje damo kuhat v vrelo slano vodo. Lahko ga kuhate nad soparo in vodo prihranite. Kuhano pretlačimo in dodamo podmet. Podmet naredimo tako, da na žlici olja prepražimo nekaj žličk moke. Če je juha (omaka) pregosta, jo zalijemo z vodo v kateri (nad katero) se je kuhalo korenje.

PEČENO KORENJE
2 korenčka, 1 žlica olja.
Korenje dobro operemo, ostrgamo in narežemo na tanke kolobarčke. Damo v kozico in ga na olju dušimo do mehkega. Ko je mehko, ga lahko solimo. Na olju lahko pečete tudi celo korenje.

DUŠENO KORENJE Z GRAHOM
2 korenčka in pest mladega graha, 1 žlica olja.
Na kocke narezano korenje in grah damo v kozico, na olje, solimo in dušimo do mehkega. Primerno za prilogo. Za našega dojenčka dobro pretlačimo z vilico.

DUŠEN STROČJI FIŽOL
10 dag stročjega fižola, 1 žlica olja.
Otrebljen fižol razrežemo na rezance, ga damo v kozico v mrzlo olje, solimo in dušimo. Po potrebi prilijemo vročo vodo ali juho.

GRAHOV PIRE
10 dag mladega graha, 1 žlica olja, jušni koncentrat
Izluščen grah damo v kozico, ga zalijemo z malo vroče piščančje juhe in dušimo. Ko je mehak, ga pretlačimo in zabelimo z oljem.

ZELENA KOLERABA
20 dag zelene kolerabe, 1 žlica olja, 1 dcl juhe
Očiščeno in na rezance narezano kolerabo z zelenjem vred damo v kozico, zalijemo z majhno količino vrele piščančje juhe, solimo (po potrebi) in dušimo. Ko je koleraba kuhana, jo zabelimo z oljem.

KUHANA SOLATA
10 dag rdeče pese, 10 dag korenja, 1 žlica olivnega olja, jabolčni kis, slan krop
Peso neolupljeno skuhamo (približno 20-30 minut). Posebej skuhamo celo korenje. Olupimo, tanko narežemo, zmešamo skupaj in zabelimo z oljem in kisom.
Nasvet:
Pesa se kuha neolupljena zato, da ne “krvavi”.

STROČJI FIŽOL V SOLATI
15 dag kuhanega stročjega fižola, malo soli (po želji), jabolčni kis, olje
Na pari skuhamo stročji fižol, odcedimo in zabelimo z oljem in kisom.

KORUZNI “KRUH”
15 dag koruzne moke, 1 ščepec soli, olje, vrela voda.
Segrejemo vodo, da močno vre, nato med stalnim mešanjem dodajamo vreli, kipeči vodi koruzno moko, nato olje in zopet premešamo. Vlijemo v pekač in pečemo kot kruh, ko na eni strani porjavi, ga obrnemo in pečemo še na drugi strani. Postrežemo še toplega.

RIŽEV IN KORUZNI “KRUH”
20 dag koruzne moke, 10 dag riževe moke, 1/2 žličke pecilnega praška, 1 žlica olja, 3 dcl vode, ščepec soli (po želji).
Presejemo moko in pecilni prašek, dodamo vodo in olje ter mešamo 2 minuti. Vse skupaj vlijemo v dobro namaščen pekač in pečemo 10 minut v močno segreti pečici, nato zmanjšamo na srednjo temperaturo in pečemo še 15 minut.

RIŽEV KOLAČ
10 dag riževe moke, 1/2 žličke pecilnega praška, 2 žlici rjavega sladkorja, ščepec soli, žlica olja, 1/2 dcl vode.
Vse sestavine premešamo, dodamo vodo in olje in mešamo 1 minuto. Zlijemo v naoljen pekač in pečici pečemo 15 minut, nato zmanjšamo temperaturo in pečemo še 45 minut.

POLENTA Z JABOLKI
30 dag koruznega zdroba, 2 žlici olja, 2 žlici rjavega sladkorja, 1 jabolko, malo vode, ščepec soli.
Koruzni zdrob zakuhamo v vrelo, osoljeno vodo in ga gosto skuhamo v polento. Nato primešamo sladkor in olje in vlijemo zdrob na krožnik. Po vrhu naložimo pražena jabolka. Jabolka olupimo, narežemo in prepražimo na žlički olja, posipamo s sladkorjem, da se zmehčajo.

JABOLČNE REZINE
25 dag riževe moke, 2 žlici margarine ali dovoljenega olja, malo vode, 1 jabolko, 2 žlici rjavega sladkorja, ščepec pecilnega praška.
Iz riževe moke, olja, vode, sladkorja in pecilnega praška naredimo testo. Med dvema listoma peki papirja ga razvaljamo v pravokotno ploščo. Polovico plošče položimo v pekač in potresemo z nastrganimi jabolki, ki smo jim primešali malo sladkorja. Pokrijemo z drugo polovico testa in spečemo v srednje vroči pečici.

KVINOJA S HRUŠKO
1 skodelica kvinoje, 1 večja hruška, pol vrečke vanilijevega sladkorja
Hruško operemo, olupimo, razkoščičimo in narežemo na 4 kose. Damo kvinojo v dvojno količino mrzle vode in kuhamo. Lahko dodamo malo vanilijevega sladkorja. Pet minut pred koncem kuhanja, vanjo naribamo hruško. Odcedimo in prihranimo odvečno vodo, ki jo lahko uporabimo za kopel.
Nasvet:
Kvinojo kuhamo različno dolgo, upoštevajte navodila na embalaži.

KVINOJA Z JABOLKOM
1 skodelica kvinoje, 1 večje jabolko, pol vrečke vanilijevega sladkorja
Jabolko operemo, olupimo, razkoščičimo in narežemo na 4 kose. Damo kvinojo v dvojno količino mrzle vode in kuhamo. Lahko dodamo malo vanilijevega sladkorja. Pet minut pred koncem kuhanja, vanjo naribamo jabolko. Odcedimo in prihranimo odvečno vodo, ki jo lahko uporabimo za kopel.

MEHIŠKA PICA
1 porcija kuhane polente, dovoljena zelenjava, olivno olje
Skuhamo polento in jo razmažemo po namaščenem pekaču na 1 cm debelo. Po vrhu pokapamo z olivnim oljem in potresemo z dovoljeno zelenjavo (npr. čebulo, papriko, korenčkom). Damo peč za pol ure na 180 stopinj.

RIŽEVI KOSMIČI Z JABOLKOM
Za 1 osebo: 2 zvrhani žlici riževih kosmičev, voda, 1 jabolko, po želji sladilo (rjav sladkor ali javorjev sirup)
Riževe kosmiče damo v dvojno količino mrzle vode in jih kuhamo po navodilih z embalaže. Odcedimo in prihranimo odvečno vodo, ki jo lahko uporabimo za kopel. V kosmiče naribamo sveže jabolko in dodamo sladilo.

RIŽEVI KOSMIČI Z JABOLČNIM KOMPOTOM
Za 1 osebo: 2 zvrhani žlici riževih kosmičev, voda, 1 jabolko, po želji sladilo (rjav sladkor ali javorjev sirup)
Skuhamo jabolčni kompot. Riževe kosmiče damo v dvojno količino kompotove vode in jih kuhamo po navodilih z embalaže. Odcedimo in prihranimo odvečno vodo, ki jo lahko uporabimo za kopel. V kosmiče lahko dodamo sadje iz kompota in dodamo sladilo.

RIŽEVI KOSMIČI Z HRUŠKO
Za 1 osebo: 2 zvrhani žlici riževih kosmičev, voda, 1 hruška, po želji sladilo (rjav sladkor ali javorjev sirup)
Riževe kosmiče damo v dvojno količino mrzle vode in jih kuhamo po navodilih z embalaže. Odcedimo in prihranimo odvečno vodo, ki jo lahko uporabimo za kopel. V kosmiče naribamo svežo hruško in dodamo sladilo.

KVINOTA
(RIŽOTA IZ KVINOJE)
1 skodelica kuhane kvinoje, 2-3 žlice koruzne moke, malo soli, 1 čebula, 2 stroka česna, 1 žlica svežih, sesekljanih zelišč (bazilika, peteršilj, drobnjak, žafranika), olivno olje, juha, 1 korenček, pest graha, pol rdeče paprike.
Skuhamo kvinojo. Na pari skuhamo zelenjavo. Na olivnem olju prepražimo čebulo, nato dodamo strt česen. Ko čebula postekleni, dodamo kuhano kvinojo in zelenjavo ter še malce pokuhamo, da se okusi pomešajo. Po potrebi zalijemo z malo zelenjavne ali piščančje juhe. Postrežemo in na krožniku potresemo s svežimi zelišči in soljo.
Nasvet:
1 skodelica Quinoje naj bi zadostovala za 4 osebe.

HLEBČKI IZ KVINOJE
1 skodelica kuhane kvinoje, 2-3 žlice koruzne moke, malo soli, 1 čebula, 2 stroka česna, 1 žlica svežih, sesekljanih zelišč (bazilika, peteršilj, drobnjak, žafranika), olivno olje, juha
Na olivnem olju prepražimo čebulo, nato dodamo strt česen. Ko čebula postekleni, masi dodamo odcejeno kvinojo in po potrebi zalijemo z 1 žličke zelenjavne ali piščančje juhe. Maso pustimo stati 10 minut, da se malce ohladi, nato oblikujemo knedeljčke ali majhne hlebčke. Hlebčke na hitro prepražimo na olivnem olju, da zlato porumenijo. Postrežemo in na krožniku potresemo s svežimi zelišči in soljo.
Nasvet:
Knedeljčke iz kvinoje lahko uporabimo kot zakuho v juhi ali v enolončnici. Pazimo le, da jih dodamo čisto na koncu, da ne razpadejo.

KVINOJIN NARASTEK 1
1 l sojinega ali riževega mleka ali vode, skodelica kvinoje, žlica rjavega sladkorja ali javorjevega sirupa, ena žlica tapioke in ena žlica brezglutenske moke, malo dovoljene margarine, en zavitek vanilijevega sladkorja in pest ali dve (lahko v rumu) namočenih rozin ali na drobne koščke narezano bio- čokolado brez mlečnih sestavin in lecitina (Plamil)
V sojinem/riževem mleku ali v vodi skuhamo kvinojo. Ko se malo ohladi, ji primešamo rjavi sladkor ali javorjev sirup, moke, malo dovoljene margarine, en zavitek vanilijevega sladkorja in pest ali dve (lahko v rumu) namočenih rozin. Vse skupaj dobro zmešamo, stresemo v naoljen pekač in v pečici popečemo.

KVINOJA S FIŽOLOM
1 l sojinega ali riževega mleka ali vode, 1 skodelica Kvinoje, 1 skodelica kuhanega rjavega fižola, 2 žlici brezglutenske moke, malo dovoljene margarine
V sojinem/riževem mleku ali v vodi skuhamo kvinojo. Ko se malo ohladi, ji primešamo 1 skodelico kuhanega fižola, moke in malo dovoljene margarine. Vse skupaj dobro zmešamo, stresemo v naoljen pekač in pečemo v pečici 3 ure pri 180°C. Potresemo z zelišči in soljo (po želji)
Nasvet:
Del pečene mase dajte na krožnik, preostalo maso posipajte z naribanim sirom za preostale družinske člane in dajte v pečico, toliko, da se sir stopi.

KVINOJIN NARASTEK 2 – z mesom
1 l sojinega ali riževega mleka ali vode, 1 skodelica kvinoje, 1 skodelica kuhanega rjavega fižola, 2 žlici brezglutenske moke, malo dovoljene margarine, 20 dag mletega piščančjega mesa
V sojinem/riževem mleku ali v vodi skuhamo kvinojo. Ko se malo ohladi, ji primešamo 1 skodelico kuhanega fižola, moke in malo dovoljene margarine. Na žlici olivnega olja hitro prepražimo mleto ali na drobne kocke narezano piščančje meso. Meso dodamo masi, vse skupaj dobro zmešamo, stresemo v naoljen pekač in pečemo v pečici 30-45 minut pri 180°C. Potresemo z zelišči in soljo (po želji)

POSTRV
računajte 1 ribo na odraslo osebo in 1 ribe na otroka, 3 stroki česna, peteršilj, koruzna moka, olivno olje
Ribe očistite, posolite, natrite s strtim česnom in povaljajte v koruzni moki. Hitro jih popecite na obeh straneh, na vročem olivnem olju, v ponvi. Pri nas doma pečemo ribe kar na plinskem žaru, na balkonu, da nimamo potem še cel teden prijetnih vonjav po stanovanju. Poleg lahko postrežeto kuhano blitvo in kuhan krompir. Vse skupaj potresemo s svežim peteršiljem.
Nasvet:
V ribarnici izberite sveže, manjše postrvi. Bodite zelo previdni, ko kuhani postrvi odstranjujete koščice, saj jih ima zelo veliko. Pazite na male, prožne koščice in meso ribe raje dajajte otroku samo po majhnih, drobno preiskanih koščkih.

Pri hčerkinih 16 mesecih smo v prehrano prvič uvedli rdeče meso. Žrebičkovo meso je izredno bogato z železom in izredno mehko ter okusno:

ŽREBIČKOVI ZREZKI
potrebujemo 1 kg žrebičkovih zrezkov za 4 člansko družino (2 odrasla, 2 otroka), olivno olje, začimbe (sol, poper, rožmarin), 1 žlička koruzne moke, 1dcl rdečega vina za omako
Zrezke pripravimo na klasičen način. Operemo meso, ga osušimo, začinimo in eno stran malce potresemo s koruzno moko. Hitro in dobro popečemo na ogretem olivnem olju, na obeh straneh. Zrezke damo na pogret krožnik in naredimo omako: zalijemo z malce rdečega vina. Po potrebi omako zgostimo s koruzno moko. Vrnemo zrezke nazaj v lonec z omako in še kratko pokuhamo.

ŽREBIČKOVI ZREZKI V MARINADI
potrebujemo 1 kg žrebičkovih zrezkov za 4 člansko družino (2 odrasla, 2 otroka)
Za marinado: olivno olje, začimbe (sol, poper, rožmarin), 1dcl rdečega vina za omako, 1 žlička jabolčnega kisa, 1 žlica gorčice, 1 žlica domače paradižnikove mezge ali ketchupa, 1 strok strtega česna, 1 žlička koruzne moke.
Za marinado zmešamo vse sestavine. Operemo meso, ga osušimo, začinimo in položimo v posodo z marinado. V dobro zaprti posodi pustimo v hladilniku najmanj 2 uri ali čez noč. Meso dobro popečemo na ogretem olivnem olju, na obeh straneh. Zrezke damo na krožnik in jih pokrijemo. Naredimo omako: zalijemo z tekočino od marinade in malce vode. Po potrebi omako zgostimo s koruzno moko. Vrnemo zrezke nazaj v lonec z omako in še kratko pokuhamo.

POLPETI IZ LEČE
200 g leče, 1 srednje velika čebula, 1 korenček, 1 strok česna, zelišča, začimbe, koruzna moka, olivno olje
Lečo čez noč namočimo v vodi, da se zmehča. Lečo skuhamo in ohladimo. Drobno narežemo čebulo in korenček in skupaj z lečo zmeljemo v kuhinjkem strojčku. Dodamo stisnjen česen in drobno sesekljana zelišča (po želji) in začinimo. Z mokrimi rokami oblikujemo polpetke, jih povaljamo v koruzni moki in hitro popečemo v ponvi, na olivnem olju.

LEČA V SOLATI
300 g leče, 3 korenčki, 1 mlada čebula (z zelenim steblom vred), 2 žlici olivnega olja, limona, lovorjev list, žlička gorčice, jabolčni kis.
Prej namočeno lečo skuhamo, skupaj z rezino limone in lovorjevim listom. Po potrebi solimo na koncu. Korenček skuhamo in ga narežemo na palčke. Narežemo mlado čebulo. Ohlajeno zmešamo skupaj v skledi in prelijemo s solatnim prelivom iz olja, kisa, gorčice in začimb po želji.
Nasvet:
Solati lahko za obogatitev prehrambene vrednosti in okusa dodate razne kalčke.

RIŽEVA SOLATA
250 g riža/na osebo, 1 l domače zelenjavne juhe, vegetarijanska grahova majoneza Plamil, 1 žlica tahinija, začimbe po želj, 1 žlička gorčice, 1 žlica jabolčnega kisa, 1 žlica olivnega olja
Riž skuhamo v zelenjavni juhi. Ohladimo. Naredimo preliv iz nekaj žlic vegetarijanske grahove majoneze, 1 žličke tahinija, 1 žličke gorčice, kisom in olivnim oljem ter prelijemo riž. Dobro premešamo.
Nasvet:
Sama riževe solate posebej ne delam, naredim jo takrat, kadar mi pri kuhi ostane večja količina riža. Iz tega riža potem naredim rižev narastek ali pa solato.

NARASTEK IZ PROSENE KAŠE, S KOZJIM SIROM IN ZELENJAVO
20 dag prosene kaše, 2 čebuli, majaron, 2 korenčka, 20 dag zelene, 2 jedilni bučki, 15 dag kozjega sira, 1 l domače zelenjavne juhe, začimbe, olivno olje
Proseno kašo čez noč namočimo v dvojno količino vode. Na olivnem olju prepražimo 2 čebuli z majaronom, dodamo kašo in zelenjavno juho. Po potrebi zalivamo z vodo, da se kaša ne prime. Kuhamo približno 15 minut, nato dodamo narezan korenček, zeleno, olupljene in narezane jedilne bučke ter vse skupaj dušimo. Ko je kaša mehka in voda izpari, maso ohladimo. Vmešamo na tanke lističe narezan kozji sir in po želji solimo ter začinimo. Maso damo v podolgovat model in pečemo v pečici 20-30 minut pri 200°C. Kot prilogo lahko pripravimo omako iz kreše!

OMAKA IZ KREŠE
1 žlica koruzne moke, malo margarine, 1dcl domače zelenjavne juhe, ena skodelica drobno sesekljane kreše, sol, muškat
Koruzno moko prepražimo na žlici margarine in zalijemo z zelenjavno juho. Dodamo drobno sesekljano krešo in kratko pokuhamo. Na koncu posolimo dodamo za noževo konico naribanega muškatnega oreška in začinimo po želji.

PROSENI HLEBČKI
250 g prosene kaše, 1 l vode ali domače zelenjavne juhe, 1 srednje velika čebula, 150 g kozjega sira, peteršilj, majaron, sol.
Prej namočeno proseno kašo kuhamo v vodi ali juhi 15 minut, nato ugasnemo ogenj in pustimo kašo, da nabrekne. Prepražimo na drobne koščke narezano čebulo na žlici olivnega olja. Ohlajeni kaši dodamo na drobne lističe narezan sir, peteršilj, majaron, sol in prepraženo čebulo. Z mokrimi rokami oblikujemo hlebčke, ki jih spečemo v ponvi, na srednjem ognju.

JAFFA BISKVIT
pecivo: 2 žlici jajčnega nadomestka (namesto 2 jajc) + 2 žlici vode, 1dcl čokoladnega sojinega mleka, 1 skodelica brezglutenske moke Shaer margeritha MixA, 1 žlica rjavega sladkorja, 1 vanilijev sladkor, malo pecilnega
Žele, nad pecivom:
1 vanilijev puding, 1dcl pomarančnega sirupa, 1 žlica sladkorja, nekaj vode
Čokoladni preliv:
10 dag bio čokolade brez mlečnih sestavin (Plamil), žlička olja
Pecivo pečemo v manjših modelih (okrogel, približno 15 cm prerez ali model medvedka ali v srninem hrbtu,…) približno 20 minut, na 180 st. C. Žele skuhamo kot puding in zlijemo na ohlajeno pecivo, ki je še v modelu. Hladimo v hladilniku eno do dve uri, da se žele strdi. Na vrh ohlajenega in strjenega želeja nalijemo na parni kopeli stopljeno bio 100% čokolada brez mlečnih sestavin. Vse skupaj damo v hladilnik, da se čokolada strdi.
Ta tortica izgleda kakor en velik Jaffa piškot in je bila tako dobra, da je v hipu izginila.
Možne so še variacije, da namesto pomarančnega sirupa uporabimo mareličen, ananasov ali breskov kompot, v žele pa damo sadje iz kompota. Namesto želeja lahko uporabimo tudi marmelado,….

PRAŽENA ČIČERIKA
Zavitek čičerike, šetraj, lovorjev list, sol
Čičeriko namočimo čez noč v vodi. Nato jo skuhamo (približno 2 uri), da je mehka, a še hrustljava. V vodo v lonec dodamo šetraj in lovorjev list, da bo čičerika lažje prebavljiva. Ne solimo! Skuhano čičeriko dobro odcedimo in ohladimo ter osušimo. Nato jo prepražimo na vroči teflonski ponvi, da rahlo porjavi in na koncu osolimo. Jemo jo lahko podobno kot kikirikije.

Meni najljubše je naslednje pecivo, ki ima lahko (po potrebi) obliko torte. Pri nas doma ga imamo vsi radi; tudi 5 letni sin, ki ni alergik!

Irena

Adamovo kokosovo pecivo

400 g moke
240 g sladkorja
1 pecilni prašek
6 žlic olja
2-3 vanilijeve sladkorje
6 pesti kokosove moke (cca. 100 g)
1/2 litra gazirane mineralne vode
neškropljena limonina lupinica (ali malo limoninega oz. pomarančnega sirupa)

15 minut prej prižgemo pečico, saj je pomembno, da je ogreta na pravo temperaturo. Vse sestavine (po vrsti) stresemo v visoko posodo in zmešamo z mešalnikom. Takoj ga zlijemo v pekač, v katerem je na dnu peki papir in takoj postavimo v pečico. Pečemo 20 do 25 minut pri 175 stopinjah.

Za spremembno lahko kdaj naredimo marmorni kolač, s tem da tretjino ali polovico mase zlijemo v drugo posodo, primešamo 3 zvrhane žlice kakava in 1 žlico sladkorja ter nekaj mineralne vode, da bo podobne gostote kot prej. Maso zlivamo v pekač po plasteh, najboljše je, da je na vrhu in spodaj svetlo testo.

Irena , najlepša hvala

Adamovo pecivo smo že pekli, je res zelo dobro in nič se ne suši.

Mi smo precej uporabljali pirino moko (hčerina alergija na pšenico). Jaz sem enostavno v receptih pšenično moko nadomestila s pirino. Tako sem delala tudi palačinke, celo krofe in potico iz pirine moke sem spekla. Za bolj fina peciva, na primer torte, sem pirino moko presejala, sicer pa sem uporabljala kar polnozrnato.

Lep pozdrav

Sem tudi sama premišljevala o tem . Bom poskusila. Že jutri moramo na rojstni dan k babici ,pa bomo svojo torto zraven nesli, da se ne bo “ubogi” otrok vsem smilil ker ne je torte.

Lep pozdrav

Tudi jaz v receptih enostavno zamenjam pšenično moko s pirino. Pri nas je malo bolj zapleteno, ker je hči alergična tudi na mleko in jajca, zato je izbira peciva veliko bolj zapletena….

Lep pozdrav,Irena.

New Report

Close