Najdi forum

Prilagojeno izvajanje pouka

Zdravo!

Rada bi vas vprašala , kako se vrednoti znanje z oceno pri prilagojenem izvajanju pouka.
Namreč moj sin hodi zdaj v 3.r/8 . Komisija za usmerjanje mu je odobrila prilagojeno izvajanje pouka tako , da mu dovoli daljši čas pisanja, prilagojene teste njegovim zahtevnosti,matematične pripomočke…

Skupaj z specialnim pedagogom ,logopedom in razrednikom smo postavili munimalne cilje, ki jih mora osvojiti za napredovanje v višji razred. Vendar se mi zdaj postavlja vprašanje, kako z ocenami. Učiteljica mu prilagodi test tako , da ga skrajša , lahko tudi vsebinsko prilagodi , tako da razume kaj mora odgovoriti. Recimo pri domačem branju so bila vprašanja res prilagojena na najbolj osnovno poznavanje vsebine (Drejček in trije marsovčki pisal je 4, knjigo sem mu prebrala jaz). Pri matematiki lahko uporablja pripomičke kot so stotičnik in kvadrat za poštevanko , vse to dobro uporablja. Zadnji test je pisal eno točko manj od vseh možnih(Test je bil krajši glede na število rač.).
Zavedam se , da ima na določenih področjih primanjkljaj, vendar ocene so dobre ( pravdobro, dobro, odlično) Toda, če ga primerjam z res pravdobrim učencem , ga ne dosega v tem ker je počasen . Zato me zanima , kako se na koncu zaključujejo ocene. Ne bi rada , da bi zdaj živeli v utopji, da je dobro in bi na koncu otrok doživel šok, ker bi mogoče upoštevali minimalne cilje in bi bile ocene temu primerne. Nimam pa primerjave testnih nalog ostalih učencev.
Upam , da sem dovolj dobro razložila, da boste razumeli kaj me skrbi.

Lep pozdrav , Vesna.

Moj sin ima odločbo enako vaši.

Pristop šole je povsem drugačen.
Ker ni umsko manj sposoben sem pričakovala in dosegla, da cilj izobraževanja znanje enako ostalim (ne minimalno potrebno za prestop v višji razred).

Ker piše bistveno počasneje, pri matematiki težko podpisuje, ima motnje spomina (poštevanka) piše in računa s pomagali (kalkulator) in ima možnost pisati test v dveh delih (enako zahteven kot za ostale, vendar 2x po 30 minut). Test ima tudi več prostora za reševanje. Poudarek je na ustnem spraševanju, kar mu bolj leži. Zanimivo je da so učitelji kar nekaj inovacij uspešno prenesli tudi na ostale učence. Moj sin je eden prvih tako usmerjenih otrok. Sedaj smo že stari mački – sin je dijak srednje šole. Program uspešno izvajajo tudi tu. Je prvi z odločbo te vrste na šoli.

A, ja ocene ! Iz komaj zadostnega v 6 razredu, pravdober v 8 razredu, pravdober tudi v prvi konferenci srednje šole.

Kar vprašaj še kaj, bom poiskusila odgovoriti !

Na naši šoli je tako, da če ima otrok prilagojen test, lahko dobi oceno največ 3. Se pravi, če je prilagojen test 100% rešen, mu to prinese oceno 3. Razlaga učiteljev je ta, da ni fer do ostalih učencev, če bi bila ocena višja.

Vesna,
komisija je vašemu otroku zapisala v odločbo prilagojeno izvajanje pouka ob enakem izobrazbenem standardu. Seveda je logično, da glede na težave najbrž (vsaj pri določenih predmetih) ne more dosegati standardov v celoti, zato ste v individualni načrt zapisali minimalne standarde, ki pa jih seveda mora doseči, sicer usmeritev ni bila ustrezna. Prilagoditev se nanaša tudi na področje preverjanja in ocenjevanja znanja (podaljšan čas, podčrtane bistvene besede v navodilih, naloge so lahko vsaka na svojem listku, pri npr. slabovidnih povečana pisava, navodila so otroku prebrana, označene so npr. naloge, ki sodijo v področje minimalnih standardov ipd.) Teoretično bi vaš otrok tudi lahko dosegal najvišje standarde, vendar je to veliko prej izjema kot pravilo.
Če vaš otrok ob časovni prilagoditvi (isti test) reši naloge uspešno si seveda zasluži najvišje ocene, sicer pa glede na kriterij.
Zato se z vašim razmišljanjem zelo strinjam. Saj ne gre za to, da se otroku ponudi le nekaj nalog, se krajša preizkus ali vsebinsko spreminja naloge, vsaj praviloma ne, občasno bolj izjemoma pa mogoče tudi, odvisno od področja na katerem ima otrok težave.
Komisija je zanj podala oceno, da je sposoben dosegati standarde osnovnošolskega izobraževanja, vsaj v minimalnem obsegu, vendar ob prilagoditvah. Če bi bila mnenja, da je potrebno znižati zahtevnost bi predlagala izobraževanje v šoli z nižjim izobrazbenim standardom.
Osebno menim, da bi moral vsak učenec dobiti vsebinsko enak preizkus znanja (v osnovi gre le za prilagojeno izvajanje pouka, preverjanja in ocenjevanja pri čemer pa ostaja standard znanja isti), pri vašem pa bi npr. bilo označeno, katere naloge so za minimalni standard (katere torej naj rešuje najprej), če pa otrok reši še druge (lahko ob podaljšanem času) je (višja) ocena seveda znak njegovega dobrega znanja, napredka nad minimalnimi cilji.
Na tak način npr. potekajo tudi nacionalni preizkusi – otrok ima podaljšan čas reševanja nalog, pripomočke in druge prilagoditve, nima pa vsebinsko drugačnih nalog, ali skrajšanega teksta, manj nalog ipd.
Zato ni posebej smiselno, da se otroku tako prilagodijo preizkusi, da dosega rezultate, ki jih mi želimo. Ali mu res delamo s tem dobro? Najbrž ne. Prvič zato, ker bo nek drug učitelj od njega pričakoval znanja npr. v obsegu štirice, drugič otroku in staršem posredujemo napačno informacijo glede njegovega znanja in s tem pomagamo oblikovati napačne predstave »o sebi«, »o svojih zmogljivostih, dosežkih« …

Vesela sem, da ste zelo kritični in realni ter seveda razmišljujoči. Verjamem, da svojega otroka zelo dobro poznate in ga sprejemate takšnega kot je. In on ima s tem res veliko srečo. Prepričana sem, da bo prav na tej osnovi še veliko dosegel. Vaše vprašanje mi namreč govori, da za otroka razmišljate dolgoročno in z ljubeznijo in vas ne uspava, da »ima krasne ocene in vse je OK«.

Lep pozdrav
Francka

Pozdravljeni!
Zanima me kako določiti minimalne standarde znanja za otroka, ki obiskuje 5. razred redne osnovne šole pri športni vzgoji. V učnem načrtu jih namreč ni. Deček pa ima odločbo v kateri piše prilaojeno izvajanje in ocenjevanje pri športni vzgoji.
Lp Verka

Verka,

mogoče vam bo v pomoč link:http://209.85.129.132/search?q=cache:IqNsl9rRdKwJ:www.os-antona-ingolica.si/sport/Kriteriji%2520ocenjevanja%2520znanja/Ocenjevanje%2520znanja%2520pri%2520%C5%A1portni%2520vzgoji.doc+minimalne+znanja+5.+razred+%C5%A1portna+vzgoja&cd=2&hl=sl&ct=clnk&gl=si&client=firefox-a.
Potrebno pa je opozoriti, da v kolikor otrok ima prilagojeno izvajanje in ocenjevanje po odločbi, je poleg minimalnih ciljev potrebno še v IP določiti, kje in na kakšen način se bo izvajajo prilagojeno izvajanje.
Velja tudi opozorilo, da minimlani standardi niso enaki prilagojenemu izvajanju in da gre za dva drugačna področja, ki pa se lahko tu in tam pokrivata zaradi ocenjevanja.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

New Report

Close