Najdi forum

Imam sina, starega 3 leta in pol, kateri še vedno ne govori (obvlada par preprostih besed, pa še te ne izgovarja popolnoma pravilno). Razvil pa je neko svojo govorico. Motorična razvitost je glede vrstnikov nadpovprečna. Zanimajo ga samo dinamične aktivnosti. Ne mara slikanic, knjigic in ničesar, kar je povezano z nekim razlaganjem, ga ne zanima. Ničesar ne pokaže s prstom. Ne razume izrečenih navodil, če mu isto pokažeš praktično, zna takoj ponoviti. Sluh je bil preverjen in je v redu. Če se dolgočasi, se zateka v nek svoj svet. Še vedno je v plenicah, saj ne da znaka, kdaj ga tišči. Stranišča ali kahlice pa se ne brani, če ga posadimo nanj.
Pred osmimi meseci sem drugič rodila in takrat se je sinu stanje poslabšalo (ljubosumje, trma, pojavili so se tiki – mežikanje, škripanje z zobmi).
Redni sistematski pregled je bil preveč površen in je psihologinja samo priporočila logopeda. Zaradi čakalnih dob do logopeda še nismo prišli.
Ker se mi je stanje sina zdelo vedno bolj zaskrbljujoče, sem na lastno pest poiskala specialno terapevtko, ki je ugotovila, da moja skrb ni neosnovana. Dejala je, da se pri sinu ni razvil “notranji govor”, vendar, da ona ne more postaviti “točne diagnoze”.
Zanima me: -kako priti do diagnoze oz. izvedeti, kaj je s sinom narobe
– kje so strokovnjaki, ki se na takšne težave resnično spoznajo
– ali se otroku, ki ne sodeluje po navodilih. lahko določo IQ
– kako bo logoped (naročen smo v LJ na Zavodu za slušno prizadete) delal otrokom, ki ga ne zanimajo slikanice in ne bo sedel za mizo
– kako razumeti dejstvo, da se stvar, ki ga zanima, nauči takoj (kako priti do risanke na videokaseti, kako se naredi kakav, ..), drugih, preprostih stvari pa ne osvoji kljub mnogim pojasnilom
– kako mu sami lahko pomagamo, medtem ko čakamo logopeda

Hvala za odgovor! Ana

Pokliči Svetovalni center v Ljubljani, Gotska 18, tel.: (01) 583-75-00. Po potrebi otroka pregleda več strokovnjakov (psihologi, defektologi, pedopsihiatri…). So pa čakalne vrste, mislim, da za psihologinjo več kot en mesec, za ostale pa še dalj.

Poskušaj v Stari Gori pri Novi Gorici.
So strokovnjaki in so meni zelo pomagali. Čudovita ekipa so – od zaravnikov do sester in receptorke, fizioterapevtk, delavnih terapevtov in nenazadnje tudi staršev, ki svoje izkušnje, skrbi in + energijo prenesejo na novega člana mogoče malo drugačne skupnosti.

Ana,
Čeprav sploh ni pravilo, imam “vtis”, da se fantje v zgodnjem razvoju pogosto bolj zanimajo za gibalne aktivnosti in manj za govor, pogovor, nasploh za socialne aktivnosti. O “notranjem razvoju” tudi govoru o katerem govori spec. pedagoginja sva s Petro pisali, mislim, da v prvem odgovoru na našem forumu – poglejte starejša sporočila.
Tudi sicer, po vašem pisanju, se zdi, da vaš fant ni posebej zainteresiran, torej, ga ne privlačijo odnosi, komunikacija, sodelovanje s socialnim okoljem. Ne vem, kaj pomeni – se zateka v notranji svet – kako to izgleda, po čem to vidite, kaj takrat počne … Imam vtis, kot da se vi zelo trudite pritegniti ga v vsakdanje aktivnosti, pogovore, dejavnosti, on pa se brani z begom v ta svet?
Rekla bi, da bi bilo – ne glede na neugodno izkušnjo s psihološkim pregledom – da poiščete pomoč psihologa kje v bližini.
Mislim, da bo za to, da ugotovite, kaj je pri vašem otroku težava, potrebno mnenje različnih strokovnjakov (zdravnik, psiholog, specialni pedagog, logoped). Samo tak interdisciplinarni pristop vam lahko da odgovore na vaša vprašanja. Vsak strokovnjak zase bo dajal povdarek enemu področju in potem se lahko “izgubite” v različnih poudarkih. Prav zato je smiselno, da ga pregledajo – se oni vsedejo skupaj in podajo celostno podobo razvoja, delovanja in potreb vašega sina. Iz tega pa tudi vam navodila kako in kaj.
Glede vaših drugih vprašanj pa tole:
– poiščite pomoč na SC v Ljubljani ali blizu doma,
-brez skrbi bodite, logoped bo zagotovo našel pot do vašega fanta. Ni nujno, da uporablja le papir – svinčnik metodo. Če ne bo šlo vam bo priporočil koga drugega
– intelektualni razvoj otroka v zgodnjem razvoju ocenjujemo tako, da preverjamo (informacije staršev, opazovanje otroka v različnih dejavnostih) kdaj v razvoju je dosegal posametzne mejnike. Gre za razvojno oceno ne za nekaj povsem dokončnega. Je pa seveda pomembna za nadaljnje delo z otrokom,
– tudi odrasli se hitro in mimo grede naučimo tistega, kar nas zanima (zbrano, pozorno, notraje motivirano), kar pa nas ne privlači pa moramo kar naprej ponavljati, da nam otane v “glavi”. Poiščite v knjižnici mojo knjigo Pozorno poslušanje z razumevanjem, Educa, Nova Gorica – tam boste našli marsikaj o pogovarjanju, poslušanju, zbranosti, pa tudi o tem, kaj početi, ko čakate na logopeda.

Lep pozdrav,
Francka

lep pozdrav.

Tudi jaz imam sina ki je oziroma ima še težave z govorom.Tudi on je imel približno iste simptome kot vaš. Pomagali so nama šele v svetovalnem centru v Ljubljani.Moj sin je sedaj star 11 let. Težave so se nekoliko umilile ampak povsem izginile verjetno ne bodo nikoli. Pomembno je da ćimprej začnete s pomočjo strokovnjakov delati na govoru(mi smo začeli šele v prvem razredu, ker so prej v vrtcu in pri pediatru govorili da bo to smo po sebi izginilo). Želim vam veliko sreče…
Andreja

Ponovno se oglašam v zvezi z mojim sinom, ki je v tem času zelo lepo in hitro napredoval. s pomočjo terapij, ki nam jih pripravlja terapevtka se je otrok odprl in začele so ga zanimati knjigice. vedno bolj je dojemljiv in zanima ga okolica. Začel je izgovarjati prve besede, ki pa še niso čisto pravilne, kaže s prstkom in nasploh hoče biti pri vseh stvareh “zrave”. V enem tednu je čez dan postal suh. Vse to smo dosegli s pomočjo terapevtke in dela doma. Po vašem nasvetu sem obiskala tudi Svetovalni center na Gotski v Ljubljani. Otrok je bil pri logopedinji dvakrat in enkrat pri psihologinji. To je bila moja zelo grenka izkušnja. Zelo sem bila razočarana nad njuno neprofesionalnostjo. predvsem pa to velja za psihologinjo. Med najinim obiskom je imela štiri privat tel. pogovore (z otrokom se je ukvarjala manj kot 10 min.) in na koncu dejala ravno nasprotno od logopedinje. Hotela mi je dopovedati, da bo otrok vedno bolj nazadoval in naj ga naučimo nekih osnovnih stvari, potem pa je za njega to dovolj Nekako mi je želela namigniti, da je otrok popolnoma zaostal in naj se že enkrat sprijaznimo). Ko sem omenjeni pogovor omenila terapevtki in nevrologiji sta bili zgroženi, saj otrok dnevno napreduje. Do kam bo napredoval ne vem, saj je še majhen, pa vendar tako se to ne dela.
Pišem zato, ker vsepovprek svetujete obisk tega centra, ki pa očitno postaja sam sebi namen. Če bi otroka najprej peljala tja, bi verjetno obupala in otroku uničila prihodnost.

Spoštovani!

Moj sin je star 21 mesecev in ne kaže normalnega razvoja kot drugi otroci. S prstom nič ne pokaže, ne govori ravno veliko besed (pove mama, ata, papati, na, la, ti), ne pomaha pa pa. Slikanica in različni zvoki ga zelo zanimajo ampak ne razume preprostih navodil oziroma razume neko navodilo, ko on to hoče. Velikokrat se najraje sam igra in je v nekem svojem svetu. Bili smo v razvojni ambulanti v Ljubljani, kjer ga je razvojna pediatrinja napotila na pregled še k psihologu, nevrologu in logopedu, vendar na ta pregled še čakamo. V vrtcu še ni bil, vpisali ga bomo to leto. Razvojna pediatrinja je dejala, da so mu motorične sposobnosti odlične, vendar ima slabe socialne sposobnosti in komunikacijo. Zanima me kako lahko to izboljšam in sina prepričam, da prične kazati s prstom na stvari in upogati navodila.

Hvala za odgovor in lep pozdrav


Ana,

hvala za povratne informacije. Žal je pogosto med različnimi strokovnjaki premalo sodelovanja, zato pride to takšnih situacij, kot jih opisujete. Še vedno se lahko na psihološke preglede naročite drugam.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami


Tardigrada, so opročam, da ste na odgovor malce čakali. Upam, da ste v tem času že prišli do logopeda in imate njegove nasvete. Če pa še ne – preberite:
http://med.over.net/forum5/read.php?126,2550366,2550449#msg-2550449

http://med.over.net/forum5/read.php?126,9137916,9137916#msg-9137916

http://med.over.net/forum5/read.php?126,8627129,8637443#msg-8637443

http://med.over.net/forum5/read.php?126,8148671,8366629#msg-8366629

http://www.dlogs.si/index.php/logopedija/nasveti/kdaj-k-logopedu

http://www.dlogs.si/index.php/logopedija/nasveti/preventiva-razvoj-jezika
Ali pa v brskalnih vpišite govorni razvoj, razvoj zaostanek ali govor.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Spoštovani!

Za psihologa in logopeda smo naročeni šele 25.aprila, ker so čakalne vrste. Ker je to dokaj pozno, me zanima ali lahko sama kaj naredim, da bi sin bolje kominiciral. Predvsem me skrbi, ker nič ne kaže s prstom in zelo malo govori. Včasih razlaga kakšno zgodbo, ampak še vse bolj nerazumljivo. Preverila sem in vsa navodila razume, ampak s prstom noče in noče nič pokazati, zato me zanima kakšni bi bili lahko vzroki za to? Gospa Ana je napisala, da je njen s pomočjo terapij pričel kazati s prstom na stvari. Zelo bi bila vesela, če bi mi gospa Ana zaupala kakšne so bile te terapije.

Lp

Pozdravljeni,

včasih razvoj ne gre tako kot pričakujemo in se kakšno vedenje ne pojavi ob času ali pa malo zakasni. Morda lahko poskusite spodbuditi komunikacijo na tistih področjih, ki jih vaš otrok obožuje. Če ima na primer rad dinozavre, vzemite v roke veliko slikanico dinozavrov in jo listajte skupaj z njim, naj bo v vašem naročju. Pa prvo vi pokažite s prstom na slikanici očke dinozarva, pa rep, pa tačke,… potem pa njega vprašate kje ima očke dinozaver, pa skupaj pokažete, pri tem mu lahko pomagate. Podobno ko greste na sprehod, lahko greste nekam kjer je nekaj kar ima rad, npr. račke. Potem se pa pogovarjajte o tem kam greste, pa kaj bo tam, pa o tem kar ima rad. Pomembno je, da se pri tej starosti dela z otrokom preko igre, da so aktivnosti njemu v veselje, pa čeprav ni takoj rezultatov. Komunikacijo vi spodbujate tako da stopite v stik z njim. To pomeni, da tisti čas zares posvetite njemu in temu kaj vam hoče povedati, da se skupaj igrate, vzpostavljate očesni stik, ga poslušate in mu pripovedujete.

Več navodil pa vam bodo dali terapevti.

Lp

New Report

Close