postopek usmerjanja
Pozdravljeni!
Mlajša hči (januarja bo 3 leta) ima probleme z govorom. Šele pred kratkim je začela malo bolj govorit. Pred dopustom smo šli v razvojno ambulanto, kjer so ugotovili, da je pri govoru in fini motoriki v zaostanu za cca. pol leta. Malo ima probleme tudi s koncentracijo. Predlagali so nam, da ji dodelijo pomoč specialnega pedagoga v vrtcu za 3 ure tedensko. Enako sta ugotovila logoped in psiholog. Tudi pri socialni delavki v zdravstvenem domu smo bili, kjer nam je povedala, kaj vse moramo izpolnit in koga vse moramo še obiskat. Ravno zdaj pišem zahtevo za začetek postopka usmerjanja, pa me zanima, če bo morala potem hči v posebno šolo, če jo bodo tako obravnavali – kot otroka s posebnimi potrebami.
Hvala za odgovore!
LP Tedi
Tedi,
To, da bo imela dodatno pomoč v vrtcu še ne pomeni, da bo tudi obiskovala šolo s prilagojenim programom.
S pomočjo dodatne pomoči bo vaša hči lažje izkoristila svoje potenciale in zmanjšala razvojne zaostanke.
V primeru, da bodo težave še prisotne, ima vaša hči možnost dobiti dodatno pomoč tudi v okviru redne osnovne šole.
Res pa je tudi, da so odprte različne poti in vse je odvisno, kako bo potekal hčerkin razvoj še naprej.
Lep pozdrav, Petra
Pošlji oblikovano (17-09-04 19:12)
Pozdravljeni!
Zopet se vam oglašam. Novice so precej spodbudnejše, ker se je govor precej izboljšal. Govori že cele stavke (bolj kratke) sicer bolj nerazumljivo, ampak napredek je pa ogromen. Govori že malo morje besed. Ž in š pa ne izgovarja vedno npr. Neža pove lepo, žogi pa reče goga.
Ta teden smo dobili strokovno mnenje za dodatno individualno pomoč v vrtcu. Kmalu bo izdana tudi odločba. Pod predlog usmeritve je pod vrsto in stopnjo primanjkljaja, ovire oz. motnje napisano: Otroka se usmeri po Kriterijih za opredelitev vrste in stopnje primanjklaje, ovir oz. motenj otrok s posebnimi potrebami po 1. poglavje drugi odstavek, 4. poglavje b točka v 9. poglavje. Ali mi lahko bolj podrobno poveste (po domače), kaj vse to pomeni?
Hvala za odgovore!
LP Tedi
Tedi,
Lahko vam bolj podrobno opišem 4. poglavje oz. 4.b (saj sem tukaj »bolj doma«).
4 b pomeni:
(citiram iz Pravilnika)«Otroke z zmernimi govorno-jezikovnimi motnjami: otroku oviranost na področju govorno-jezikovnega sporazumevanja preprečuje uspešno komunikacijo z okolico. Zaostanek v govorno-jezikovnem razvoju se kaže na vseh področjih: izgovorjavi, morfologiji, semantiki in sintaksi. Lahko je sposoben uporabljati multimodalno nadomestno in dopolnilno komunikacijo. Pisna komunikacija je omejena.«
Kaj več pa v Pravilniku o organizaciji in načinu dela komisij za usmerjanje otrok s posebnimi potrebami ter o kriterijih za opredelitev vrste in stopnje primanjkljajev, ovir oziroma motenj otrok s posebnimi potrebami (Uradni list RS, št. 54/00).
() Kriteriji za opredelitev vrste in stopnje primanjklaje se nahajajo čisto na koncu.
Če vam, karkoli ni jasno, se obrnite na Zavod za šolstvo (tam kamor ste oddali vlogo).
Lep pozdrav, Petra
Pošlji oblikovano (19-11-04 21:39)