mazilo iz divjega kostanja
….sedaj je čas, da ga naredite, saj sta veter in dež že kar dobro zmetala dol kostanje.
Vsako leto delam to mazilo in sicer tako, da kostanj olupim, v multipraktiku zmeljem in ga v maščobi kuham. Za osnovo vzamem rastlinsko mast, ki ji potem dodam olivno olje, da je krema lepo gladka.
Vedno dam posodo v posodo z vodo, tako da maščobe ne prežgem. Vse skupaj res traja dlje časa, je pa zato krema potem boljša. Ko je ” kuhano ” precedim, dodam olivno olje in nekaj kapljic olja 31. Natočim v kozarčke in ko se strdi , hranim v hladilniku.
Kremo zelo sprosti utrujene in boleče noge, je dobra pri hemeroidih, prav tako tudi pri bolečinah v križu.
Lep pozdrav
….trika za lupljenje kostanja ne poznam….jest to mažo naredim tudi za prijatelje, zato naredim vsako leto “večer lupljenja kostanja.” Malo mošta butnemo, taprav kostanj pečemo..divjega pa lupimo :)))…..tako se imamo fajn, pa še kostanj je olupljen….
…količinsko pa nič ne šparaj, toliko, da je maščoba čez kostanj….bom pa malo stehtala in ti sporočim..
LP
Hvala. 🙂 V bistvu se ni treba mučit s tehtanjem. Saj vem, pri receptih “malo približno in malo na pamet” je težko govorit o količinah. Predstavljam si, da bi zadoščala kaka 2 multipraktika (moj je bolj mali) kostanja za pol kile masti. Pa 2-3 žlice olivnega olja. Prav ugibam?
Pač pa še nekaj drugega… koliko časa, približno, se to kuha?
…hehe…a ti mene gledaš , ko delam ?
…približno tri dni to cmarim na šporhet….se ohladi, pa spet segrejem….potem precedim, dodam olje , segrejem in natočim v posodice….
…aha..še nekaj…včasih dodam še brinovih jagod, rožmarina, suhih čilijev..na koncu pa še smrekove smole….je vse skupaj še boljše:)))
Letos bom naredila tudi sirup iz divjega kostanja, bom poizkusila…
LP
Za kostanjevo mazilo NI TREBA divjega kostanja lupiti.Enostavno ga zmeljemo v multipraktiku pa je in tak kosanj namočimo v rastlinsko mast in čebelji vosek,Kuhamo na pari vse dokler se ne stopi čebelji vosekPostopek ponovimo, ko se v posodi strdi mazilo ponovno segrejemo na pari in ko postane mazilo tekoče ga začnemo nalivati v steklene kozarčke,namenjene za mazila.
Namesto, da na olju ali masti pražiš zdravilno rastlino in tako skušaš ekstrahirati učinkovine iz nje med segrevanjem , lahko v olje ali mast naliješ npr. alkoholno tinkturo in počasi segrevaš, da alkohol odhlapi. Ko je odhlapel ( ne vonjaš več alkohola), dodaš vosek in na koncu dišave ( da ti prej ne odhlapijo). V bistvu lahko pripraviš iz tinkure bolj učinkovito mazilo, saj se v alkoholu ( pa tudi dalj časa se namakajo) učinkovine bolje topijo kot v olju ali masti. Opozarjam le na dejstvo, da je alkohol zelo vnetljiv in zato ne delaj z odprtim ognjem ( npr. plin), pač pa s kuhalnikom in dolivaj tinkturo po porcijah, da ni naenkrat prevelika koncentracija alkoholnih hlapov v zraku. Vključi napo ali odpri okno. Segrevaj počasi. Alkohol ni ravno bencin, saj ima višje vnetišče, pa vendar! Previdnost ni odveč.