Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Osebe s senzornimi ovirami pregled APMD

pregled APMD

Živjo,
napoteni smo s svojim 5 mesečnim sinom na pregled APMD. Zanima nas kako izgleda ta pregled ? Kaj ugotovijo s tem pregledom ?

lp, balkica

Spoštovani!

O tem bi vam najbolje povedal zdravnik, specialist ORL. Najbrž so pri vašem otroku v porodnišnici naredili presejalni test in ugotovili, da so potrebne dodatne preiskave glede stanja sluha. Ker niste omenili, kako je s sluhom vašega otroka, predvidevam, da ima mogoče težave s sluhom. Najbrž pa iščete dodatne informacije in predvsem neko spodbudo in tolažbo. Prav to vsi starši potrebujejo, podobno je bilo tudi z mojimi starši.

Glede na to, da je otrok star komaj nekaj mesecev, vam toplo priporočam, da izkoristite vsak čas z njim in mu posvetite vso pozornost v komunikaciji preko vseh poti, od dotikov, očesnih stikov, mimike. Njegovo roko naslonite na grlo, usta, ponavljajte, uporabite mimiko za izražanje čustev. Navežite komunikacijo in jo okrepite, predvsem otrok naj ima občutek, da je sprejet, srečen in zadovoljen ter da razumete njegove želje in potrebe.
Priporočam tudi, da otrokovega pediatra prosite za napotnico za surdopedagoga, vkolikor vam potrdijo, da otrok slabše sliši. Ne izgubljajte časa, kajti prva leta so najpomembnejša za razvoj otrokovega jezika in komunikacije. Pri otrocih je vedno težko ugotoviti, kakšno je stanje sluha, ker tako majhen otrok nam ne more kaj dosti povedati, faze otrokovega razvoja in čebljanja pa so do prvega leta skoraj enake gluhim in slišečim, zato tudi ne opazimo, da otrok slabše sliši. Vedno izkoristite to, v čemer je otrok najmočnejši – vid.

Za dodatna vprašanja sem na voljo.

Srečno!

Petra

Kopirano iz:
http://www.kclj.si/ikn/Informacije/Info_za.htm#Preiskave

APMD-A (avdiometrija z akustičnimi potenciali možganskega debla)
in
APMD – akustični potenciali možganskega debla

APMD
Pojasnila
S preiskavo “akustični potenciali možganskega debla” (APMD) vrednotimo motnje sluha in bolezni osrednjega živčevja. Praviloma sledi poprejšnjemu pregledu pri specialistu. Opravi jo nevrofiziološka asistentka. Pred preiskavo vam bo na glavo in na ušesni mečici nalepila drobne kovinske ploščice – površinske elektrode. Nato boste legli na udobno posteljo v tihem in polmračnem prostoru, da se boste čim bolj sprostili. Na ušesa boste dobili slušalke, po katerih vam bomo predvajali hitra zaporedja pokov in tako dražili ušesni živec. Odzive živčevja na poke bo zapisala elektronska naprava, zapis pa bo pozneje ocenil zdravnik.
Preiskava je povsem neboleča in nenevarna. Traja približno pol ure.
Izvid praviloma pošljemo zdravniku, ki je izdal napotnico
Navodila
S seboj prinesite napotnico in veljavno kartico zdravstvenega zavarovanja.
Za pravilno vrednotenje preiskave je zelo pomembno, da nam prinesete izvide morebitnih poprejšnjih pregledov pri specialistih (nevrolog, otolog, avdiolog…).
Na pregled pridite z umitimi lasmi in brez ličila na očeh (obrazu). Uhane pustite doma!
V času preiskave je pomembno, da ste kar se da mirni in sproščeni. Vaše sodelovanje je za uspeh preiskave ključno.
Hvala za sodelovanje.
© IKN

APMD-A – avdiometrija z akustičnimi potenciali možganskega debla
Pojasnila
Avdiometrija z akustičnimi potenciali možganskega debla je preiskava, s katero objektivno ugotavljamo slušni prag, navadno po poprejšnjem pregledu pri specialistu. Opravi jo nevrofiziološka asistentka.
Preiskovanec mora biti med preiskavo čim bolj sproščen in miren. Otrok zato najprej po steklenički ali po žlički dobi sladek sirup z uspavalom.
Asistentka preiskovancu na glavo in na ušesni mečici nalepi drobne kovinske ploščice – površinske elektrode, nato pa preiskovanec leže na udobno posteljo v tihem in polmračnem prostoru, da se čim bolj sprosti (zaspi). Na ušesa dobi slušalke, prek katerih nato naprava predvaja hitra zaporedja pokov različne jakosti, ki so dražljaji za ušesni živec. Odzive živčevja nanje zapisuje elektronska naprava, zapis pa kasneje ovrednoti zdravnik.
Preiskava je povsem neboleča in nenevarna. Traja eno uro do dve.
Izvid praviloma pošljemo zdravniku, ki je izdal napotnico.
Navodila
S seboj prinesite napotnico in veljavno kartico zdravstvenega zavarovanja.
Za pravilno vrednotenje preiskave je zelo pomembno, da nam prinesete izvide morebitnih poprejšnjih pregledov pri specialistih (nevrologu, otologu, avdiologu…).
Na pregled pridite z umitimi lasmi in brez uhanov.
Če je naročen na preiskavo vaš otrok, ga pripeljite nanjo neprespanega (zbudite ga zgodaj in mu ne pustite spati do prihoda v bolnišnico), poleg tega pa bo pred preiskavo dobil še sirup z uspavalom. Med preiskavo mora namreč spati. S seboj naj ima svojo najljubšo igračo. Če se bo polil s sirupom, bo potreboval nadomestno zgornje oblačilo. Ne pozabite nanj!
Da bomo lahko pravilno odmerili uspavalo, vas bomo vprašali po otrokovi teži.
Priporočamo se za vaše sodelovanje, saj je ključno za uspeh preiskave

Pozdravljeni!
Moj dojenček je star 6 meseci,bili smo na pregled APMD,dobili smo rezultat :nenormalen izvid za obe ušesi.Potencijalov možganskega debla ni. Kaj to pomeni? Unapred Hvala!

Spoštovani!

Izvide naj vam predstavi zdravnik, ki je postavil to diagnozo, saj je le on tako najbolj kompeten za to.

Verjetno je vam tudi omenil, kako otrok reagira na zvoke. Glede na vaš zapis, je otrok verjetno ali naglušen ali gluh, če ni odziva in je lahko poškodovan slušni živec. Vas pa prijazno spodbujam, da za natančne informacije zahtevajte od zdravnika informacije in dodatna pojasnila. Lahko pa je bilo to le trenutno stanje in zahtevajte ponovitev testa.

Prav tako že sedaj uredite pri otrokovem pediatru napotnico za surdopedagoga, ker so čakalne dobe dolge in v tem času bo že otrok pravočasno prišel na obravnavo.

Pa oglasite se, kako napredujete!

Vse dobro,

lep pozdrav!

mag. Petra Rezar

Pozdravljeni.

Našemu fantku v porodnišnici ob odpustu niso mogli izmeriti sluha.

– Mesec kasneje ( pri otrokovem 1m) smo bili na ponovnem pregledu, kjer je ORL status;
* bobniča sivomotna
*sluznica v nosu rožnata
*žrelo rožnato
* Timpanogram obojestransko TIP A
* Otoakustična emisija pa ni izzivna obojestransko

– Še en mesec kasneje ( starost otroka 2m) ponovni pregled
* bobniča sta cela, siva
*sluznica v nosu rožnata
* žrelo rožnato
* Timpanogram obojestransko TIP A
* Otoakustične emisije pa ne uspemo izmeriti oz. ni obojestranska

– Napotili so nas na ORL (starost 3m)
* Bobniča bledorožnata,cela
* sluznica v nosu rožnata, nosni votlini prehodni
* žrelo rožnato
*timpanogram obojestransko A
* DP (buden, nemiren) : levo izziven pri 4000 Hz

Napotili so nas na APMD. Nekako so mi zelo površno razložili potek preizkave in močno sem se spotaknila ob stavek,da bo tako majhen otrok pod narkozo. Skupaj s pediatrom smo se odločili,da pregled prestavimo za nekaj mesecev , saj se je otrok nasplošno na zvoke odzval.

Pri letu in pol smo bili na ponovnem pregledu;
* čista sluhovoda , bobinča bleda, cela
* nosna sluznica lividna , nabrekla , gost sluz v nosu in na žrelnici v epifarinksu
* nebnici primerno veliki , čisti , za loki

TIMPANOGRAM; obojestransko tip A
Za objektivizacijo dogajanje v notranjem ušesu je potreben APMD, sicer pa otrok pri ADG
sodeluje šele po tretjem letu.

Ponovni pregled pri pediatru in vse smo prestavili za pol leta , saj se je otrok na zvoke odzval.

Torej otrok je ravno dopolnil dve leti ; še vedno NE GOVORI, NE OPONAŠA ŽIVALI.. Stvari,ki ga zanimajo zanj ne predstavljajo problema. Z lahkoto smo ga naučili ( v obdobju pred in okoli enega leta)
pa-pa , kako je velik , kako dela rita , kako piha veterček , kako kašlja , pošlje lupčka, da petko itd.
Ve kaj pomeni NE , razume kaj želim,ko ga pokličem za AM AM (hranjenje) , ko ga vprašam, če bo pil se vedno takoj odzove , takoj se odzove na glasbo – tudi pleše , ob zvokih risanke takoj prileti v dnevno sobo itd. Nasplošno izgleda kot normalen otrok , ima izrazit karakter in če ga nekaj ne zanima za stvar resnično ne pokaže zanimanja – tudi razume načeloma vse osnovne stvari…Včasih se odloči,da nekaj časa ne bo pokazal naprimer “papa” in že ko mislimo,da je pozabil spet pokaže. Zelo ne rad se igra z nama , obožuje stvari , ki oddajajo zvoke , svetlobne efekte , rad lista knjigice – ne mara pa,da sva ob listanju poleg. Rad se žoga z nama , lovi ..
Ne vem na kaj bi tako obnašanje lahko kazalo – pediatrinja pravi,da ni ok!?
Motorično je nasplošno res razvit , noben motorični izziv zanj ne predstavlja prolema.

Vmes smo dobili drugo pediatrinjo,ker se je naša stara upokojila. Gospodična je danes iz vsega naredila zares velik problem… Seveda, otrok ni sodeloval z njo, ker mu je najprej ponudila knjigico,ki poje nato pa mu jo je vzela .. Na vsak način je želel priti do tiste knjigice in njen zvonček ga ni zanimal. Takoj nas je napotila na APDM, k psihiatru.
Torej psihiatra bomo obiskali, rada bi pa,da pred tem še on presodi ali se otrok res obnaša čudno, šele potem bi ga peljala na pregled APDM. Kaj mislite na to?

Imam nekakšen odpor proti tem pregledu – pa ne zato, ker bi mi bil odveč .. Enostavno mi ni všeč potek preizkave ( narkoza itd.)
Mi lahko mogoče bolj točno razložite kako to preizkavo opravijo?
Hvala, Lp

Spoštovani starši,

glede na to, da je otrokov sluh še vedno uganka, je ta preiskava smiselna.
Gre za najpomembnejše obdobje otrokovega razvoja komunikacije, ko je sluh vse bolj pomemben za gradnjo govora in jezika.
Čeprav se otrok odzove in je motorično razvit, je lahko zaradi slabšega sluha razvil druge veščine, ki mu omogočajo, da sledi dogodkom na tak način in daje vtis zdravega fantka. Poznam primer, ko so pri 5.let staremu otroku odkrili, da je od rojstva gluh. Fantič je bil nadpovprečno inteligenten in je to spretno nadomestil s prilagojenim vedenjem. Seveda ni govoril, in to so pripisali počasnejšemu razvoju.

Vaš otrok je najbrž tudi zelo osredotočen na svojo igro, listanje knjige, in ne mara motenj ali da nekdo drug opravlja igro namesto njega. Dovolimo otroku čim več samostojne igre in raziskovanja, saj je to pomembno za razvoj in samostojnost.

Preiskava APMD je preprosta in ker naj bi bil otrok pri miru, je to težko pričakovati od malčka. Načeloma ponudijo otroku sirup, da zaspi ali zadrema za kratek čas. Izmerili bodo možganske valove in postavili diagnozo otrokovega sluha. Med preiskavo bodite ob njem, da bo miren.
Koliko je ura, bo takrat jasno. Psihiater lahko počaka, ko opravite to preiskavo, da se seznanite s stanjem sluha.
Vaša pediatrinja je še mlada, neizkušena in bi lahko prilagodila pristop do otroka brez nepotrebnega vznemirjanja.

Na podlagi izvida APMD sprejmete naslednje ukrepe, med drugim tudi napotnico za surdopedagoga, ki jo predpiše zdravnik in oddate vlogo za usmerjanje otroka s posebnimi potrebami, na podlagi katere bo dobil vso potrebno pomoč in obravnavo v vrtcu ali preko mobilne službe.

Prepričana sem, da se bo vse rešilo, le vztrajni bodite.

Za vsa dodatna vprašanja sem vam na voljo.

Lep pozdrav!

Opis preiskave je tule:

Pojasnila
S preiskavo “akustični potenciali možganskega debla” (APMD) vrednotimo motnje sluha in bolezni osrednjega živčevja. Praviloma sledi poprejšnjemu pregledu pri specialistu. Opravi jo nevrofiziološka asistentka. Pred preiskavo vam bo na glavo in na ušesni mečici nalepila drobne kovinske ploščice – površinske elektrode. Nato boste legli na udobno posteljo v tihem in polmračnem prostoru, da se boste čim bolj sprostili. Na ušesa boste dobili slušalke, po katerih vam bomo predvajali hitra zaporedja pokov in tako dražili ušesni živec. Odzive živčevja na poke bo zapisala elektronska naprava, zapis pa bo pozneje ocenil zdravnik.
Preiskava je povsem neboleča in nenevarna. Traja približno pol ure.
Izvid pošljemo na vaš domač naslov.
Navodila
S seboj prinesite napotnico in veljavno kartico zdravstvenega zavarovanja.
Za pravilno vrednotenje preiskave je zelo pomembno, da nam prinesete izvide morebitnih poprejšnjih pregledov pri specialistih (nevrolog, otolog, avdiolog…).
Na pregled pridite z umitimi lasmi in brez ličila na očeh (obrazu). Uhane pustite doma!
V času preiskave je pomembno, da ste kar se da mirni in sproščeni. Vaše sodelovanje je za uspeh preiskave ključno.
Hvala za sodelovanje.

POšiljam vam še povezavo do apmd preiskave:
http://www2.kclj.si/ikn/ZAPR/APMD.htm

mag. Petra Rezar

Nedavno sem opravila to preiskavo. Ni tezava. Ce otroka prepricate da bo miren je lahko tudi brez narkoze saj zaspis. Sumi ki jih slisis ne povzrocajo tezav, malo so zoprne elektrode na usesih, malo je zoprno razkuzevanje na lasiscu kjer ti pritrdijo elektrode drugace pa ni tezav. In seveda takoj opravite preiskavo in ustrezno ravnajte z otrokom.

ne razumem ljudi zakaj tako radi tiščimo glavo v pesek in se bojimo naliti čistega vina.
Po preiskavi ne bo posledic, in vedeli boste vsaj okvirno pri čem ste.
Če je potrebno oz če se da kaj ukrepat.
Izbira je vaša, saj boste plačeli zapitek zgolj vi in predvsem vaš otrok.
sam sem to preiskavo dal skozi.
in zato, kot opažate, nisem nič bolj pameten
lp

sPOŠTOVANI!

zANIMA ME NASLEDNJE. DECEMBRA MORAM SVOJEGA 4M STAREGA SINEKA PELJATI NA PREISKAVO APMD PA ME ZANIMA ZAKAJ BOVA SPREJETA V BOLNIŠNICO IN KOLIKO ČASA OSTANEVA SPREJETA!!!????????sem lahko prisotna če mora več časa ostati ali ga moram pustiti samega tam,namreč smo polno dojeni in me skrbi kako bo tako mali sam tam……na to ni pogoj da pristanem.

Prosim za čimprejšnji odgovor

Spoštovana,

morda ste že kaj prebrali pri starejših sporočilih na to vprašanje?
Mati je z otrokom, tako da običajno še isti dan zapustita bolnico. Preiskava je neboleča in traja vsaj 1 uro.
Tudi polno dojenje bo:-)
Sporočite, kako je bilo.

Želim vam prijetno preiskavo in dober izvid.

Lep pozdrav!

Več o preiskavi se najde na tej povezavi http://www2.kclj.si/ikn/ZAPR/APMDa.htm

mag. Petra Rezar

New Report

Close