Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Osebe s senzornimi ovirami Kje se dobi vavčer?

Kje se dobi vavčer?

Pozdravljeni!

Zanima me, kako bo z identifikacijskimi dokumenti in vavčerji za gluhe, ki ne živijo v Sloveniji, vendar so slovenski državljani.

Imam gluhonemo teto, ki živi na Švedskem in bo v bližnji prihodnosti potrebovala pomoč tolmačev (urejanje zapuščinskih zadev).
Sicer občasno dobi pomoč “tolmača” iz strani slišečih sorodnikov (nas), vendar bo v pravnih zadevah morala imeti zapriseženega tolmača, do katerega bo (kot sem razumela) upravičena z identifikacijo in vavčerji.

Najlepša hvala in lep pozdrav,

Nataša

Nataša ~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~ V naši glavi se slabo prelevi v dobro, nesreča v srečo, revščina v bogastvo. (Edmund Spenser)

Spoštovana Nataša!

Ker je vaša teta verjetno slovenska državljanka, ne bi smelo biti težav. V občini, kjer ima stalno bivališče oziroma, kjer je prej stanovala, se naj oglasi v najbližjem centru za socialno delo ali v društvu gluhih in naglušnih (v Sloveniji je 12 društev). Tam naj predloži kopijo avdiograma (kopija zadošča, ne original) k prošnji za pravico do tolmača. Ko se nabere dovolj prijav (čakalna doba je v povprečju en mesec), bo prejela pismo za srečanje s komisijo, ki ji bo potrdila pravico do tolmača. Temu sledi priporočena pošta nekako v roku 14. dni z vavčerji. Ta postopek je verjetno za vas bolj dolgotrajen.
Po zakonu je z vsakim mesecem prijave vedno manj vavčerjev, tako da bi letos prejela okoli 15 vavčerjev. S 1.1.2004 pa bodo vsi prejeli natanko 30 vavčerjev.

Vsi postopki v javnih ustanovah in uradih pa morajo biti kriti s strani države; to pomeni, da na področju zdravstva, sociale, prava in vseh javnih zadev, krije stroške država.

Letos je zadeva komaj stekla in zato je najbolje, da ima vsaka gluha oseba s seboj tolmača, ki ga prej naroči.

Druga možnost je, vkolikor ni slovenska državljanka in je najbolj zanesljiva, da se oglasi v društvu in zaprosi za tolmača, če je članica društva. Če pa ni članica, se je vseeno treba oglasiti v društvu in izraziti potrebo po tolmaču. Društvo ji bo lahko krilo, po dogovoru, če gre za kakšno uro ali dve.

Seznam tolmačev je pri Združenju tolmačev Slovenije na Zvezi društev gluhih. Vkolikor ga potrebujete, povejte in bomo poslali seznam tolmačev po el. pošti. Naročila se opravijo tako, da pokličete tolmača, kateremu daste vavčer in to je vse (ali pa preko društva). Vsi tolmači so tudi zapriseženi in morajo čuvati zaupnost svojih strank.

Upam, da je bil odgovor dovolj jasen.

Najlepše se vam zahvaljujem za razlago.

Teta je že vse uredila. Dogovorila se je (po nasvetu prijateljev iz Društva) za stalno tolmačko – gospo iz Trzina, ki jo vsi zelo pohvalijo.

Hvala še enkrat,

Nataša

Nataša ~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~ V naši glavi se slabo prelevi v dobro, nesreča v srečo, revščina v bogastvo. (Edmund Spenser)

Me veseli!
Naj vas samo spomnim, da mora biti tolmač vpisan v register tolmačev, če želite uveljaviti pravice in plačilo in če gre za uradne zadeve ali postopke.

Srečno!

vavčer je simpl dobit, težko je dobit tolmača! samo 27 jih je v uradnem registru, poleg tega tolmačenje ni služba in tako tolmači žrtvujejo tisti čas, ko niso v službi in lahko tolmačijo. Nekateri tolmači so na voljo le po kakšno uro na dan…

To je res. Vendar se bo na podlagi zakona o uporabi slovenskega znakovnega jezika končno lahko uveljavil samostojen poklic tolmača. Začetek v tej smeri je že narejen.

Lp!

New Report

Close