tolmači
Kot vidim, bralce foruma v glavnem zanima jezik gluhih in vprašanja kako in kje pridobiti znanje tega jezika. Odgovori so že posredovani, vendar samo želeti znati uporabiti jezik gluhih ni vse. Z jezikom gluhih je potrebno poznati tudi njihovo kulturo, psiho, položaj v družbi …
Ali sploh veste kaj je to biti gluh? Nič slišati, živeti v večni temi tišine? Nikoli zaznati glasu matere, svojih otrok, vseh, ki jih imaš rad? Nikoli slišati piša vetra, bučanja valov ali zvokov harmonike … tisoč in ene stvari, ki jih zdravo uho lahko zaznava?
Gluhi so prepoznavni pri pogovornem znakovnem jeziku. Pa ne samo to, tudi glasen govor ima težko, nerazumljivo izgovarjavo. Resda ne pri vseh, pri večini pa. Zaradi tega je zato komunikacija med svetom zvoka in svetom tišine dostikrat zelo otežena.
Jutri, 20.9.2003 gluha skupnost Slovenije praznuje svoj, mednarodni dan gluhih, ki bo v Novi gorici. Spet si bomo pripeli na prsi modri trak, v znamenje boja proti diskriminaciji. Te je tudi pri nas veliko, vendar Gluhi smo ponosni, da smo gluhi.
To je razumljivo. Tega je še preveč, a kot vemo, smo Slovenci takšni ta to nemoč utapljamo v različnih oblikah zasvojenosti ali pridemo v konflikt sami s seboj. Odrasli že nekako preživijo, kako pa je hudo otroku, ki ne more povedati svojih potreb? Postane ali nesrečen ali nevzgojen in problematičen, ker mu nihče ne zna prisluhniti v tisto, kar želi.