kolikokrat letno je priporocljivo opravljti pregled dojk?
Pogostost pregledovanja dojk je odvisna od starosti ženske in rizičnih faktorjev, ki jo ogrožajo(pogostost raka v njeni družini, rizični dejavniki okolja, način življenja, dela,… dosedanja eventuelna obolevnost in sestavo dojk samih ).
– Mamografija je kot diagnostična metoda primerna po 50 letu, ko je v dojki prisotnega manj vozličastega tkiva in je mamografsko slika bolj natančna. Z njo vidimo posledico nastale bolezni. Problem mamografije je v tem, da je zaradi sestave dojke bolezen velikokrat odkrita v pozni fazi bolezni. Metoda je invazivna in ni primerna za mlajše ženske ter nosečnice.
– UZ dojk je diagnostična metoda, ki ni invazivna in se lahko uporablja pri ženskah vseh starostnih skupin. Na žalost glede na njegovo uporabnost ne more služiti za preventivno sistematično pregledovanje in služi kot dodatna diagnostična metoda. Še posebej je primeren za diagnosticiranje oz. razlikovanje cist in posameznih čvrstih tumorjev med seboj in za pregled dojk z gostim normalnim ali mastopatičnim tkivom, kjer mamografija ni zanesljiva.
– Metoda BreastScan pomeni bistven napredek na tem področju in se bistveno razlikuje od dosedanjih diagnostičnih metod. S pomočjo izmerjene temperature v globini dojke dobimo informacijo o metabolizmu celic v tkivu dojk. Je neškodljiva za zdravje in jo lahko uporabljamo ne glede na starost ženske.
Ima več vrednosti:
– služi kot preventivna metoda
– kot diagnostična (dopolnilna metoda), ko so ostale metode neuspešne oz. delno suspektne
– kot kontrolna metoda v primerih, ko so v dojki že prisotne benigne spremembe.
V vašem starostnem obdobju vam priporočam enkrat mesečno samopregledovanje in pregled z metodo BreastScan na vsaki dve leti.
Tako kot za pregled rodil, velja tudi za dojke. Zelo pomembni so redni in sistematični pregledi zraven tega pa seveda tudi ohranjanje zdravja, zadostna količina gibanja ter pravilna prehrana in odpravljanje posledic stresa, kateri je stalni spremljevalec našega vsakdanjika.