Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Preventivni pregled dojk Pregled dojk

Pregled dojk

Odkar zopet živim v Sloveniji, me močno muči vprašanje, zakaj ginekologi(nje) ženskam, ki pridejo k njim, samoiniciativno in sistematično ne pregledajo tudi dojk; tak rutinski in za izkušenega specialista prav smešno preprost pregled vzame manj kot minutko. In to ne glede na dejstvo, da je rak dojk v Sloveniji bolj poguben kot v večini drugih primerljivih držav …
Na to dilemo me je navedlo desetletno bivanje v večji zahodnoevropski državi, kjer je hiter pregled dojk rutinska sestavina VSAKEGA obiska pri ginekologu (tudi če ne gre za rizično skupino).
Ker kakega pametnega razloga za tako prakso v Sloveniji pri najboljši volji ne morem najti, sem prisiljen sklepati, da gre pač za nedopustno strokovno površnost in pomanjkanje najosnovnejše zdravniške etike (glede na posledice, ki jih odsotnost pregledov prinaša).
Morda pa nisem dovolj pameten in me bo kdo z argumenti prepričal v nasprotno?!

Veseli me, da razmišljate o na žalost vse bolj perečem in zaskrbljujočem problemu v Sloveniji.
Podpore na tem področju je pri nas vsekakor premalo.
Še vedno se o tej temi najrajši ne pogovarjamo. Tudi same ženske smo na tem področju preveč neaktivne in premalo skrbimo same zase.
Kot da se ta zahrbtna bolezen ne dogaja prav nam samim in ne razmišljamo, da bo na koncu seveda prizadeta celotna družina in to za vse življenje…

Strinjam se z vami, da bi bil tak rutinski sistematični pregled dojk s strani zdravnika ginekologa dobrodošel in da se na žalost v Sloveniji ne opravlja redno in sistematično. Sigurno bi pripomogel k večjemu številu odkritih primerov raka na dojki.
Vendar je moje osebno mnenje, da so klinični pregledi predvsem domena zdravnika specialista onkologa oz. izurjenega in v ta namen usposobljenega zdravstvenega osebja.
Praksa namreč dokazuje, da so tumorji, ki so odkriti s pomočjo kliničnega pregleda, odkriti v relativno v pozni fazi, ko je za veliko večino žensk bolezen že usodna oz. je potreben večji kirurški poseg (mastektomija) in dodatno in dolgotrajno zdravljenje (obsevanje in kemoterapija).

Zato je ne glede na leta ženske vsak klinični pregled potrebno dopolniti še z ustrezno dodatno diagnostično metodo.
Te se glede na težave in starost ženske primerno kombinirajo med sabo.
Dandanes imamo na razpolago več diagnostični pregledov (mamografija, UZ dojk in metodo BreastScan).
Na srečo se v svetu in tudi pri nas v Sloveniji stremi k čimbolj zgodnjemu odkritju bolezni.
Zelo velik napredek na tem področju se je pojavil z odkritjem metode BreastScan, ki nam s pomočjo temperature, na neškodljiv način, omogoča vpogled v metabolizem celic v dojkah.
Metoda BreastScan z veliko verjetnostjo ovrže sum na maligno obolenje oz. zgodaj opozarja na nepravilno delovanje celic v dojkah in s tem na bolezenske spremembe.

Seveda so pri ugotovljenih temperaturnih nepravilnostih v dojkah potrebne tudi druge diagnostične metode, kot so UZ dojk in mamografija, ki nam pomagata odkriti še anatomske podatke o stanju v dojkah.
Glavno besedo pri tem mora vsekakor imeti zdravnik onkolog, ki žensko vodi skozi ta zahteven proces.

Več o sami metodi BreastScan in tudi drugih diagnostičnih metodah si lahko preberete na naših spletnih straneh

S spoštovanjem,

New Report

Close