Najdi forum

motnje ritma

Pozdravljeni!

Moj mož ( 54 let) ima že dobrih deset let težave zaradi motenj srčnega ritma. Sicer je zdrav, vitek, športnik ( puls v normalnem stanju ima okrog 45), ne kadi, ne pije. Občasno, včasih pa tudi zelo pogosto ( večkrat v enem tednu) mu srce začne biti zelo hitro in zelo neritmično. Večinoma je napad minil sam od sebe, včasih pa je moral v bolnišnico po injekcijo. Težave ni hotel jemati resno (zanikanje), čeprav je v resnici zelo trpel in ga je bilo neprestano strah, vedno je pazil, da je bila, kjerkoli je bil, v bližini bolnišnica. Skupaj z njim je trpela cela družina.
Komaj pred dobrim letom se je na moje prigovarjanje odločil za temeljit pregled in diagnoza je bila paroxismalna atrijska ondulacija/občasno fibrilacija. Jemlje polovičko Concorja dnevno in težave so se bistveno zmanjšale, ima epizode približno enkrat mesečno in vedno izzvenijo brez intervencije. Ablacijo je odklonil, ker ga je strah morebitnega zapleta.

Ker bi mu rada pomagala, se trudim poiskati vzroke za napade in jih, če se da, omiliti. Trdno sem prepričana, da je na prvem mestu stres. Je zasebni zobozdravnik, kar je že dovolj stresno, poleg tega pa je hiperaktiven, neprestano nekam hiti, ima nešteto hobijev in interesov, enostavno si preveč naloži.
Psihično je bolj nežne strukture, pesimist, hitro ga kaj prizadene, a težave pogosto potlači in se ne sooči z njimi, da bi jih rešil. V enem od prejšnjih postov ste zapisali, da imajo motnje ritma zdravi ljudje z duševnimi težavami in pri njem to gotovo drži. Kolikor se da, mu pomagam s pogovori, s sprehodi, krajšimi oddihi in iskanjem rešitev za bolj umirjeno življenje.

Sam pa je prepričan, da so njegove težave s srcem povezane predvsem s prehrano in prebavo in res se včasih napad zgodi po preveč čokolade ali sladoleda. Vedno hkrati dobi tudi drisko, a po moje je vse skupaj v kompletu- stres mu napade celoten organizem. Njegov zdravnik tudi ne verjame v povezavo s prehrano, on pa trdovratno išče v tem glavni razlog. Ima stalne težave s preveč želodčne kisline in ima vse žepe polne rupurutov in ranitalov.

Prosim za vaše mnenje o tej povezavi. Pa še eno vprašanje imam: ali skoraj vsakodnevno igranje tenisa (tudi v tej vročini) kakorkoli vpliva na motnje ritma in ali poveča možnost napada? Zadnje čase se je kar nekajkrat napad pojavil par ur po tenisu.

Opravičujem se za dolg post, a hotela sem razložiti problem, saj me za moža skrbi. Je krasen človek in imam ga rada.

Za vaš odgovor se vam vnaprej najlepše zahvaljujem.

Domnevam, da so kardiologi pri vašem možu ugotovili, da je za napade njegovih srčnih aritmij kriva prevelika razdražljivost drobnega centra v srcu. Zato so predlagali radiofrekvenčno ablacijo (kavterizacijo) kot najbolj zanesljivo uspešen postopek za trajno odstranitev motnje.

Na kardiološki kliniki v Ljubljani izvajajo tako zdravljenje že nekaj let. Rezultati posegov so dobri. V primerih, ko tako zdravljenje ni možno (zvečine zaradi bolnikovega odklona), pride v poštev zdravljenje z antiaritmiki (Condor, Darob in drugi). Zelo pomembno je, da se bolnik izogiba dejavnikom, ki odpirajo pot napadom aritmij (preobilni obroki, živčni stresi, pretirane fizične obremenitve, itn.). Upam, da bo bolnik v bodoče zaupal izbranemu specialistu in da ne bo nasprotoval njegovemu premišljenemu načrtu zdravljenja njegove bolezni.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close