zaletavanje pri dojenju, vitamini
Sem mamica 6 tednov starega Jureta. Najina težava je v tem, da se mu pri dojenju zaletava. To ga razjezi in nekaj časa noče sesati. Pri dojenju se mleko zelo hitro izloča. Mislim, da ne utegne tako hitro požirati. Kar naenkrat ima polna usta mleka, jih odmakne, meni pa začne mleko teči iz bradavice v močnih curkih, tudi po 4. Težava se pojavlja najbolj na začetku dojenja, ko je bradavica še polna. Na začetku dojenja skoraj vedno sesa največ 10 sekund naenkrat. proti koncu se zaletavanje umiri. Tako traja dojenje od pol ure do eno uro, vsake 3 ure. Dojima se vedno leže. Zaradi njegovega problematičnega sesanja se težko znajdeva v drugem položaju. Kateri položaj pa bi bil v najinem primeru najboljši? Imate še kakšen nasvet?
Drugo vprašanje imam v zvezi z vitamini D3, ki naj bi jih dodajali dojenčku. Ali tudi vi menite, da samo polno dojenje ne zadostuje potrebam po teh vitaminih?
Hvala za odgovore in lepo pozdravljeni.
Alja
Draga Alja,
narava vas je obdarila z dojenčkom zaletavčkom ali pa imate še preveč mleka ali res močan izcejalni refleks. Niste napisali ali ima otroček dudo ali pije čaj po steklenički, kar je lahko tudi vzrok težavam zaradi t.i. sesalne zmede.
Zaletavčki pri dojenju zelo hitijo, hlastno požirajo da se jim pogosto zaleti in pri tem požrejo tudi precej zraka. Včasih tudi izgubijo bradavico, kar jih neznansko razjezi in začnejo protestirati, nato pa jih je težko pomiriti in nadaljevati. Če opazite, da se mu pogosteje zaleti takrat, ko se sprosti vaš izcejalni refleks, se nagnite nazaj, da sila gravitacije deluje proti toku mleka.
Kadar otrok med dojenjem požira preveč zraka ali celo zelo glasno, hlastavo molze dojko, je več možnosti:
1. Skupaj s pediatrom preverite kožico pod otrokovim jezičkom. Kadar je kožica pod jezičkom prekratka, lahko nepravilen položaj jezička pri dojenju povzroča težave, ki ste jih opisala. Pomaga pristavljanje, kjer je otrok v kar najbolj pokončnem položaju. Mati sedi, otroka posadi v svoje naročje kot v sedlo, okobal in ga z obema rokama drži pokonci. V takem položaju na jeziček pritiska teža dojke, kar olajša dojenje. Tak položaj je precej naporen, zato ko vas začnejo boleti roke otroka nežno prestavite v svoj normalen položaj za dojenje in nato čez čas poskusite ponovno. V takem položaju pogosto zaradi močnega sesanja prekratka kožica pod jezičkom poči, lahko tudi zakrvavi ampak ni nič hudega. Po tem težav z dojenjem ne bo več, ker bo otrokov jeziček bolj gibljiv (preverjeno – pri moji srednji hčerki).
2. Nepravilen položaj pri dojenju. Preverite položaj pri prsih in celoten položaj pri dojenju. Otroka položite tako, da bosta imela vidva oba trebuh na trebuh, glavica naj bo višje od ritke in otrok naj bo v dojko dobesedno zarit. Nosek bo sam odmaknil, če ne bo mogel dihati. Pazite tudi, da otrok nima obrnjene glavice. Storite naslednje: pogoltnite slino, ko imate glavo normalno, naravnost. Gre lepo. Sedaj pa obrnite glavo levo ali desno in poskusite pogoltniti slino. Gre a zelo težko, prav zato otroci težko požirajo in se utrudijo in zaspijo med dojenjem, ker se morajo s požiranjem zelo namučiti. Poskusite. Pravilen položaj hranjenja vam lahko v živo, skupaj z vašim dojenčkom, zelo lepo demonstrira tudi katera od svetovalk za dojenje na naših rednih mesečnih srečanjih LLLI v LJ, MB in Škofji Loki in podporni skupini za dojenje v CE.
3. Preverite, da nima otrok zamašenega noska. Če je temu tako, nosek pred podojem očistite s sprejem z fiziološko raztopino.
4. Otrok se šele uči dojenja. Nekateri znajo to že takoj, prav profesionalno, po porodu, nekateri se tega učijo mesece. Pomembno je, da poskrbite za prijazno, umirjeno okolje, dojenje naj bo prijetno opravilo in počitek za mamico (če se uspeta dojiti leže).
5. Prepolne dojke? Iztisnite le toliko mleka, da se bradavica zmehča in da je tudi vam v olajšanje. Če boste dojili pogosto in na otrokovo željo, se bodo dojke zelo hitro omehčale in težav ne bo več. otroku alhko pomagate pri pristavitvi tudi s t.i. sendvič prijemom.
5. Drugi zdravstveni vzroki (mehurčkasta nebnica, kakšne druge zdravstvene težave,…).
Če je otrok zdrav, lepo napreduje pri teži, rasti in razvoju, potem le brez skrbi.
Vitamini?
O potrebnosti nadomestkov vitaminov in mineralov v svetu ni jasnih in/ali enotnih ter predpisanih smernic. Če doječa mati je zdravo in polnovredno prehrano, dobiva potrebne vitamine in minerale v pravem razmerju, če otrok lepo uspeva ob materinem mleku, ni razlogov za skrb in ni potrebe po dodajanju vitaminov, mineralov, železa in fluoridov v prvih mesecih otrokovega življenja. Vir: Womanly Art of Breastfeeding, 1997, stran 233 in priporočila APA – Ameriške pediatrične akademije.
Toda:
ker so v materinem mleku zelo majhne količine vitamina D, nekateri strokovnjaki priporočajo dodajanje le tega tudi dojenčkom. Znanstvene raziskave so pokazale, da vsakodnevna izpostavitev majhnega dela otrokove kože (npr. obrazka) dnevni svetlobi ali sončnim žarkom (če je sonce) za samo nekaj minut dnevno, poskrbi za zadostno preskrbljenost dojenčka z vitaminom D. V podnebnih klimatskih razmerah, kjer več dni ali celo mesecev zaporedoma ne posije sonce ali kjer otroke zunaj popolnoma pokrijejo ali zaščitijo (prav nasprotno – pred sončnimi žarki), je potrebno dodajanje vitamina D. V Evropskih podnebnih razmerah zatorej dodajanje vitamina D naj ne bi bilo potrebno. Toda ob hitrem tempu življenja, zaposlenosti mater in drugih vzrokov (sprehodi po nakupovalnih središčih namesto po svežem zraku) se je pokazalo, da nekateri otroci dodajanje vitamina D vseeno potrebujejo.
V Sloveniji zdravniki skoraj vsem dojenčkom predpisujejo kapljice vitaminov A in D in fluorove tabletke (ko otrok dobi zobe).
Resno pomanjkanje vitaminov in mineralov, ki je v preteklosti zahtevalo marsikatero življenje, je danes redko.
Pozdravljeni!
Prosim za pomoč pri rešitvi težave z zaletavanjem ob dojenju na desni dojki. Imam 3 tedne starega sinčka, do sedaj sva začetne težave ob dojenju dokaj uspešno sama reševala, pri zaletavanju pa sva precej nemočna in počasi že kar obupujem, čeprav si močno želim, da bi se vse lepo uredilo in bi se brez težav dojila.
Sinček je star 3 tedne, na teži lepo pridobiva (najnižja teža 2470g, porodna teža 2620g, trenutna teža 3510g), pleničke so vselej precej polulane in pokakane (na vsake 2-2,5h). Kaka je gorčično rumena, z nekoliko zelenim odtenkom, kar pa ni vedno. Dojiva po želji dojenčka, ki ima kar močan sesalni refleks – razmaki med podoji so različni – prvi teden na vsako uro, drugi teden na 2 uri, tretji teden pa je zaradi zaletavanja na desni dojki precej nemiren, posledično slabše spi in so tudi podoji zaradi utrujenosti krajši in bolj pogosti. Težava je namreč v tem, da imam na desni dojki zelo močan izcejalni refleks zaradi katerega ne dohiteva požiranja in se mu večkrat zaleti, tako da komaj lovi sapo. Posledično poje veliko zraka in ker ima težave s podiranjem kupčkov, je po takem podoju vselej nemiren, težko zaspi, ko pa od utrujenosti zaspi, se zaradi težav v prebavnem traku kmalu zopet prebudi, – se čuje, da se mu nekaj dogaja, ima precej vetrov in je na sploh zelo nemiren.
Podoji na levi dojki so normalni, umirjeni in brez težav – na tej dojki sem v drugem tednu dobila vnetje mlečnih žlez – od takrat na tej dojki nekoliko slabše teče. Pred vnetjem pa tudi na desni dojki ni bilo težav z dojenjem, tako da mi ni jasno ali je to povezano ali ne.
Poskusila sem že več stvari, pa žal nobena ne pomaga:
– črpanje pred podojem, da bi se nekoliko sprostil izcejalni refleks – pa je enako močen, če je dojka bolj trda ali nekoliko bolj mehka.
– prekinjanje sesanja: ko vidim, da se mu v ustih nabira preveč mleka, ga odklopim, da lahko pogoltne (iz dojke kar šprica, tudi če je mehka in nenapeta) , vendar je to zelo nehvaležno delo, ker mi nikoli ni uspelo v celem podoju preprečiti zaletavanje – uspela sem le, da se je zgodil nekoliko kasneje kot bi se sicer.
– poskusila sem tudi tako, da sem se malo nazaj nagnila ob dojenju na tej dojki (dojiva sede), pa ne pomaga. Vselej se zgodi, da se mu zaleti in potem se ponovi vse ostalo (zrak, ne podre kupčka, krči,…, ne spi, utrujenost, kratki podoji…).
Na zadnje sem poskusila dojiti z nastavkom na tej dojki in je od vsega še najbolj pomagalo (očitno bolj kontrolirano teče), vendar se bojim, da bi uporaba nastavka vplivala na učinkovitost dojenja – da bi ga zmedlo, da na eni dojki je, na drugi pa ni. Tudi sicer si ne želim, da bi morala dojiti po nastavkih…
Kaj še lahko poskusim, da umirim izcejalni refleks na desni dojki?
V naprej hvala!!