Najdi forum

Pozdravljena,

moja 7 tednov stara puncka je zacela med dojenjem vedno pogosteje cmokati. Od zacetka je to delala le kdaj sem pa tja, nato sem opazila, da to pocne pogosteje cez dan ponoci pa je mirna. Sedaj pa cez dan prakticno skoraj pri vsakem dojenju neprestano cmoka. Za posledico ima zelodcek poln zraka. Ko poskusiva podreti kupcek (na kar lahko cakava tudi zelo dolgo – nekaj zraka vedno ostane, tako da ima veliko plinov in jo potem boli trebuscek) bi se mala rada se malo potolazila, a ko jo pristavim k prsim je zelo nesrecna, ce pritece se kaj mleka in krili z rokami ter joce. Ob podiranju kupcka ji vedno malo kaj mlekca pride nazaj. Dojena je na vsake 2 uri.Mislim, da je pristavljena pravilno. Avreolo pridno zagrabi, polozaj je pravilen in v 5 mintah se navadno ze naje.

Moje vprasanje je sledece – kaj naj bi njeno cmokanje pomenilo in kaj lahko storim?
Kaj pa glede plinov? Poskusili sva ze cajcek, Sab Simplex in kapljice proti krcem – pa nic.

Hvala bogu, da obstajate.

Tanja.

Draga Tanja,
vaša dojenčica med podoji cmoka. Zanima me, ali ima dudo? Ali ste morda opazili, da dojenčica cmoka pri določenem položaju, npr. sede ali ko se dojita leže?

Kolike, težave zaradi zraka, plini?

Večino dojenčkov mučijo vetrovi in to kaj pogosto. Starši dojenčkov smo priče podiranju kupčkov, polivanju, bruhanju, godrnjanju, napenjanju, tiščanju in zvijanju našega dojenčka. Generacije nazaj so res verjeli, da kolike povzročajo vetrovi, le te pa materina prehrana ali način hranjenja dojenčkov. Plin nastane v črevesju zaradi prebavljanja hrane, ne pa zaradi požiranja zraka med hranjenjem. In kolike imajo tudi otroci, hranjeni po steklenički.

Jokanje zaradi kolik se najlažje umiri z zibanjem, nošnjo otroka v naročju, zavijanjem v odejice, šuškanjem in nežnim pritiskom na trebušček ali masažo trebuščka.

Glede na to, da pravite, da se deklica pri sedmih tednih naje v petih minutah, predvidevam (ker imam premalo informacij, če bi se slišali po telefonu, bi vas še marsikaj povprašala), da vas je narava obdarila z dojenčkom zaletavčkom ali pa imate še preveč mleka ali res močan izcejalni refleks. Niste napisali ali ima otroček dudo ali pije čaj po steklenički, kar je lahko tudi vzrok težavam zaradi t.i. sesalne zmede.

Zaletavčki pri dojenju zelo hitijo, hlastno požirajo da se jim pogosto zaleti in pri tem požrejo tudi precej zraka. Včasih tudi izgubijo bradavico, kar jih neznansko razjezi in začnejo protestirati, nato pa jih je težko pomiriti in nadaljevati. Če opazite, da se ji pogosteje zaleti takrat, ko se sprosti vaš izcejalni refleks, se nagnite nazaj, da sila gravitacije deluje proti toku mleka.

Kadar otrok med dojenjem požira preveč zraka ali celo zelo glasno, hlastavo molze dojko, je več možnosti:
1. Skupaj s pediatrom preverite kožico pod otrokovim jezičkom. Kadar je kožica pod jezičkom prekratka, lahko nepravilen položaj jezička pri dojenju povzroča težave, ki ste jih opisala. Pomaga pristavljanje, kjer je otrok v kar najbolj pokončnem položaju. Mati sedi, otroka posadi v svoje naročje kot v sedlo, okobal in ga z obema rokama drži pokonci. V takem položaju na jeziček pritiska teža dojke, kar olajša dojenje. Tak položaj je precej naporen, zato ko vas začnejo boleti roke otroka nežno prestavite v svoj normalen položaj za dojenje in nato čez čas poskusite ponovno. V takem položaju pogosto zaradi močnega sesanja prekratka kožica pod jezičkom poči, lahko tudi zakrvavi ampak ni nič hudega. Po tem težav z dojenjem ne bo več, ker bo otrokov jeziček bolj gibljiv.
2. Nepravilen položaj pri dojenju. Ponovno preverite položaj pri prsih in celoten položaj pri dojenju. Otroka položite tako, da bosta imela vidva oba trebuh na trebuh, glavica naj bo višje od ritke in otrok naj bo v dojko dobesedno zarit. Nosek bo sam odmaknil, če ne bo mogel dihati. Pazite tudi, da otrok nima obrnjene glavice. Storite naslednje: pogoltnite slino, ko imate glavo normalno, naravnost. Gre lepo. Sedaj pa obrnite glavo levo ali desno in poskusite pogoltniti slino. Gre a zelo težko, prav zato otroci težko požirajo in se utrudijo in zaspijo med dojenjem, ker se morajo s požiranjem zelo namučiti. Poskusite. Pravilen položaj hranjenja vam lahko v živo, skupaj z vašim dojenčkom, zelo lepo demonstrira tudi katera od svetovalk za dojenje na naših rednih mesečnih srečanjih LLLI v LJ, MB in Škofji Loki in podporni skupini za dojenje v CE.
3. Preverite, da nima otrok zamašenega noska. Če je temu tako, nosek pred podojem očistite s sprejem z fiziološko raztopino.
4. Otrok se šele uči dojenja. Nekateri znajo to že takoj, prav profesionalno, po porodu, nekateri se tega učijo mesece. Pomembno je, da poskrbite za prijazno, umirjeno okolje, dojenje naj bo prijetno opravilo in počitek za mamico (če se uspeta dojiti leže).
5. Drugi zdravstveni vzroki (mehurčkasta nebnica, kakšne druge zdravstvene težave,…).

Če je otrok zdrav, lepo napreduje pri teži, rasti in razvoju, potem le brez skrbi. Nekateri otroci pa so res naprej prisesani. Brez skrbi, to zelo hitro mine.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close