zakaj zmanjka mleka?
Dober dan Karmen!
Ker veliko prmišljujem o dojenju in redno spremljam tale forum se mi je porodilo nekaj vprašanj.
Poznam kar nekaj mamic,ki so po dveh, treh, štirih… mesecih nehale dojiti, ker naj bi jim zmanjkalo mleka. Zanima me, če vzrok tiči zgolj v tem, da so začele otrokom dajati drugo hrano in pijačo ali lahko mleka zmanjka tudi iz kakšnega drugega razloga?
Sama imam pet in pol mesečnega sinka, ki se od rojstva samo doji, ne pije nič drugega in še nikoli ni imel v ustih flaške ali dude. Tudi z gosto hrano še nisem začela, ker mali ne kaže prav nobenih znakov, da bi jedel še kaj drugega. In po pravici povedano, sploh si ne predstavljam, da bi kar na lepem začelo zmanjkovati mleka. Saj vem, da se to ne bo zgodilo, me pa vseeno zanima, ali je mogoče, da mamici, ki izključno doji tako kot jaz, nekega dne začne primanjkovati mleka? Z drugimi besedami: ali princip ponudba in povpraševanje vedno deluje in mamice nehajo dojiti, ker niso dovolj vztrajne in prepričane same vase, da imajo dovolj mleka?
Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Tina
Draga Tina,
hvala za zanimivo vprašanje. Ob povpraševanju in ponudbi mleka zagotovo ne zmanjka kar tako.
Res je. mnoge mamice tam okoli tretjega meseca napačno meni, da jim je zmanjkalo mleka. Včasih so mislili (še generacija naših mam), da sčasoma mleka pri materi zmanjka. Kar tako časovno. In še sedaj rečejo materi, ki doji okoli enega leta »ja dobro da imaš še mleko«. Eeeeeeeee, a to ne drži. Laktacija je (če je vse v redu) neprekinjen in nadaljevalen proces in mleka ne zmanjka kar tako. Kje je keč? Dojke takrat postanejo mehke, manjše in bolj ohlapne, mleko se ne izceja več. Dojke niso posodice, v katere se mora mleko nabrati, mleko se tvori sproti. Ker pa dojke niso več tako polne in ni izcejanja mleka (kot prej) pa žal mnogo mamic (napačno) predvideva – da je mleka zmanjkalo. Večina žensk opazi ta pojav, pri zelo pogostem dojenju dojenčka že kaj kmalu (okoli drugega meseca) pa tja do začetkov uvajanja goste hrane.
Seveda pa moram poudariti, da so posebne situacije, ko mleka zares zmanjka. Ali da se bolej izrazim – se ne more izločiti. To je značilno za posebne, hude stresne situacije, v katerih se znajde mati. Hormon oksitocin, ki sproža izcejalni refleks se imenuje tudi “hormon sreče”. Kadar je mamica preutrujena, preobremenjena, pod stresom, življenjski tempo prehiter ali če se mamica ob vsakem dojenu sprašuje, ali bo dovolj mleka in/ali mleko sploh bo, potem rado pride do tega, da naši možgani (podzavestno)zablokirajo v času dojenja.
Toplo vam priporočam v branje članek: