Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Ali je odjenje razvada?

Ali je odjenje razvada?

Najprej vsem doječim mamicam an lep pozdrav!

Včeraj sva bili s hčerko na sistematskem pregeldu in pri zobozdravnici so ji zapisali v kartoteko, da ima razvado – dojenje zjutraj in zvečer. Zobozdravnica me je tudi hotela prepričati, naj to razvado opustiva, češ, da ni v redu za zobe. Naj povem še, da je zobozdravnica ocenila hčerkine zobe takole: zelo, zelo, zelo, zelo lepi zobje, tako zobje, kot tudi ugriz in splošno stanje v ustni votlini. Hčerka si umiva zobe 2 x na dan doma in še enkrat v vrtcu po kosilu, torej vedno pred spanjem oz. počitkom.

Saj vem, da so zdravniki in zdravnice večinoma proti dojenju po 1. letu, pa me vseeno zanima, ali je dojenje pri treh letih res razvada?

Naj omenim še, da je pri zobni preventivi hčerka vedela prav vse in da se sama zaveda, da bonboni niso dobri za zobe in da jih zaradi tega sama zavrača (pri treh letih), da najraje pije vodo (razen v gostilni, ko si “privošči” deci soka), da pa se rada posladka s čokolado.
Zaradi zobozdravničine “pridige” ne mislim opustiti dojenja, ker vem, da je bolj škodljiva razvada lizanje lizik, bonbonov in grickanje čipsov in smokijev.
Pa še nekaj! Kaj mislite, da naredi več škode na zobeh: pitje soka in sladkanih čajev ter kakava ali materino mleko?????

Pa še en lep pozdrav in da bi vam vsem sijalo toplo sonce!
EvaP

Lep pozdrav, EvaP

Draga mamica Eva,

kar se dojenja tiče prisluhni samo dvema srčkoma – tvojemu in srčku malega cmokajočega bitja, ki se v tvojem toplem varnem naročju in sladkanju tvojega mlekeca taaaakoooo dobro počuti in verjamem ti tudi.

In dojenje niiiiiiiiiiii razvaaaaadaaaaaa NIKOOOOLIIIII … JE NAJLEPŠA POPOTNICA V ŽIVLJENJE, KI JO BOŠ KDAJKOLI LAHKO SVOJEMU OTROKU DALA.

In v ušesih je včasih dobro narediti prepih, tako dobro dene in še zdravo je za tvojo dušo in srce.

Vse lepo in dobro tebi in tvoji družinici želi

Medvedek Pu

Ja, jaz to vse vem. In mi je blazno lepo, ko se mala doji. In ne bom prenehala, dokler ne bova obe za to.

Moti me to, da otroka, ki je dojen, okarakterizirajo z razvado. Tistim, ki pa zvečer popijejo kakav ali mleko ali čokolešnik, pa ne napišejo, da je to razvada. Malo krivično , a ne.

Ampak, kot sem že napisala, meni gre to pri enem ušesu noter, pri drugem pa ven. Samo malo sem razmišljala, ker v bližini nimam nikogar, ki bi mi prisluhnil (razen moža- seveda). Dojila pa bom še naprej. Ker kot si napisala: DOJENJE JE NAJLEPŠA POPOTNICA V ŽIVLJENJE, KI JO BOŠ
KDAJKOLI LAHKO SVOJEMU OTROKU DALA.

Še enkrat en lep pozdrav in vsem skupaj veliko toplega sončka!

EvaP

Lep pozdrav, EvaP

Zdravniki mislijo, da je dojenje razvada….najbrž tudi za tričetrt tozadevno “nerazvitega sveta”. Povsod poteka dojenje dolgo let, dokler pač otrok ne prerase potrebe po tako tesni bližini. In je dovolj star, da pove, kaj želi in tudi dovolj star, da ugotovi svoje druge potrebe, ki so mu v tistem obdobju pomembnejše kot crklanje pri materi. Le naša cvilizacija je nekaj posebnega. Takoj dojenčka odstaviti, da se ja ne bi čustveno preveč navezal na mater in bohnedaj da se doji več let starega otroka, zlasti fantka. Tak otrok bo po mnenju zdravnikov in zlasti psihologov zrastel v najmanj čustveno razvalino, ki bo pomešal seksualnost v odrasli dobi….
Ne, jaz osebno mislim, čutim in sem prepričana, da dojenje ni razvada. Tudi sama sem še vedno doječa mati malčka in naša družina želi, da to obdobje nikdar ne mine. Dojenje je dar, ki ga je dala narava materi in otroku, da prvih nekaj let življenja idealno mine. Da je odraščanje v prvih treh letih , ki so za razvoj otrokove psihološke in socialne inteligence in zrelosti najvažnejša, umirjeno in stresi in otroška bolečina na najbolj naraven n zdrav način prebolena. In če me spomin ne vara, na slikah iz “divjaških dežel” še nisem videla kariesa v otroških zobeh.
V tednu dojenja, pozdrav
MaričkaK

Svašta!!!???
Eva, sem brez besed….

Mojca

Mojca Berdnik Vozel

Draga Eva,
žal mi je, da ste se na tako neprijeten način soočili s predsodki »naše civilizacije«. Moj dogovor na vaše vprašanje je NE, NE in še enkrat NE. Res ne vem, zakaj je družbeno popolnoma sprejemljivo videti triletnika z dudo, če pa se še doji, pa to ni več OK.

O dojenju in kariesu pa naj vas potolažim, da velja predvsem nasprotno – dojenje ob pravilni ustni higieni – celo ščiti pred kariesom. Še posebej ker se vaše dete doji le zjutraj in zvečer. Dojenje prihaja v navezi s kariesom le takrat, kadar se malček doji neprestano in npr. celo noč namaka zobke v sladko tekočino – materino mleko.

Prilagam članek o dojenju in kariesu:

Dojenje in gnitje zob

Trditev, da je dojenje povzročitelj kariesa pri otrocih ne drži. Dejstvo, da bi materino mleko povzročalo karies, bi skozi zadnjih 10.000 let pomenilo dobeseden evolucijski samomor. Povprečno trajanje dojenja v svetu je 4 leta, povprečen interval med podoji v prvem letu pa celo 20 minut, toda kljub temu ima velika večina dojenih otrok po svetu ima popolnoma zdrave zobe.

Ko so z znanstvenimi raziskavami primerjali vplive prilagojenega mleka in človeškega mleka so prišli do naslednjih ugotovitev:
– človeško mleko ne znižuje vrednosti PH v otrokovih ustih, večina znamk prilagojenega mleka ga močno zniža (Pediatric Dentistry 2001-2002)
– bakterija, ki največ prispeva k kariesu, imenuje se Streptococcus Mutans (S. Mutans) najbolj uspeva v nižjem PH
– prilagojeno mleko vsebuje dodane sladkorje, ki močno raztapljajo zobno sklenino medtem ko človeško mleko prav nasprotno odlaga v zobe dodaten kalcij in fosfor in močno prispevajo k procesu remineralizacije (Erickson 1999)
– človeško mleko ni povzročitelj kariesa, razen če poleg ni prisotnih drugih virov ogljikovih hidratov (npr. če je otrok pred spanjem jedel sladkarije in mi nismo dobro umili zobe)

Bakterija S. Mutants

Dojenčki in otroci se okužijo s to bakterijo od staršev ali drugih odraslih oseb, ki skrbijo zanj. Starši včasih pustimo radovednemu otroku, da žveči našo zobno ščetko, bakterija se lahko prenaša s poljubljanjem ali z uporabo skupnega jedilnega pribora (Slavkin 1999).

Varovalni ukrepi pred bakterijo S. Mutants.:
– starši in otroci si ne delimo istega jedilnega pribora in zobnih ščetk
– otroku ne žvečimo prve koščke goste hrane
– uporaba Fluora (z kontroverznimi stranskimi učinki)
– otroka čim kasneje izpostavimo bakterijam S. Mutants
– če ima otrok dudo, je nikoli ne podajajmo iz svojih ust v njegova (velikokrat vidim, kako matere dudo prej same obliznejo, preden jo dajo otroku)
– ker S. Mutants najbolj uspeva v nizkem Ph okolju, moramo PH v ustih zviševati – otroku po (sladkem) obroku ponudimo vodo za pitje ali splaknitev zob
– skrbna ustna higiena in natančno ter redno umivanje zob
– starši, ki hranijo otroka z prilagojenim mlekom, naj mu po obroku obvezno očistijo zobe
– nočno hranjenje naj poteka v posameznih, ločenih obrokih, otrok naj se ne doji nepretrgano čez celo noč

Stopnja PH se naravno znižuje v času ob zaužitju hrane, s prebavo, ko slina izplakuje usta. Ko jemo in pijemo začne slina v naših ustih razgrajevati hrano na posamezne sestavine, med njimi so tudi sladkorji. Ta sladkor dobesedno namaka zobe, z njim se hranijo bakterije, PH se postopoma znižuje. Ko je PH vrednost v ustih zelo nizka, se začnejo iz zobne sklenine izločati mineralni ioni. V času med obroki, slina naravno splakuje zobe in dviguje PH vrednost. Človeško mleko v zobno sklenino dodaja kalcij in fosfor, s tem remineralizira zobe in se PH vrednost v ustih posledično ne znižuje in tako posredno ščiti proti kariesu. V človeškem mleku so tudi protitelesa IgA in IgG, in veliko laktoferina, ki zavirajo rast bakterij.

Kako je mleko “dostavljeno”

Tehnično sesanje ob dojenju je popolnoma drugačno od sesanja po steklenički. Med dojenjem je bradavica globoko v otrokovih ustih in mleko se izceja direktno v zadnji del otrokovih ust. Otrok mora pred naslednjim potegom to mleko takoj pogoltniti. Otroku, ki pije po steklenički mleko curlja v usta, čeprav otrok aktivno ne sesa. Če otrok tekočine ne pogoltne takoj, se razlije po celih ustih in okoli zob. Cuclji na stekleničkah so krajši od materine dojke in bradavice, zato je večja verjetnost, da bo šla tekočina iz stekleničke preko zob, preden jo bo otrok pogoltnil.

Eden od faktorjev, ki prispevajo k zgodnjemu otroškemu kariesu so tudi suha usta. Slina, ki vzdržuje normalno vrednost PH v ustih, se ponoči, ko počivamo, ne izceja v takšni količini kakor podnevi, še posebej pri tistih otrocih, ki dihajo skozi usta. Tudi to je eden od razlogov, zakaj je umivanje zob pred spanjem zelo pomembno v preventivi proti zobnemu kariesu. Otroci, ki se ponoči večkrat dojijo, proizvedejo večjo količino sline, ki jih dodatno ščiti.

Dednost

Nekateri zobozdravniki pripisujejo zobni karies genetiki. Če imate v družini slabe zobe in karies, potem morajo biti varnostni ukrepi proti kariesu še posebej natančni. Tukaj je zelo pomembna pravilna in dobra zobna higiena matere že od nosečnosti dalje. Starši, ki sami redno in natančno umivajo svoje zobe so tudi dober zgled lastnim otrokom. Pa ne samo to, tudi verjetnost prenašanja bakterije S. Mutants se bistveno zmanjša. Redno obiskujte zobozdravnika.

Ustrezna ustna higiena

Ko otroku zraste prvi zob, začnite zobek in dlesni redno umivati. Otrokove zobe in dlesni lahko učinkovito očistite s koščkom gaze ali mehke brisačke. Otroka zgodaj seznanite z mehko zobno ščetko in naj vas posnema, ko si sami čistite zobe. Kljub temu, da si otrok že zna očistiti zobe sam, mu vsaj dvakrat dnevno (zjutraj in zvečer) starši pri tem opravilu obzirno

Pravilna prehrana

Zelo učinkovita zaščita proti kariesu je pravilna in zdrava prehrana. Otroci, ki uživajo raznovrstno in zdravo hrano, se bolj odporni proti bakterijam. Namesto sladkih sokov in čajev ponudite otroku za pitje navadno vodo.

Hrana, ki ostaja v ustih dalj časa je lahko tudi vzrok nastajanju kariesa. Še posebej so neprimerne lizike in trdi bomboni, katere otrok namaka v ustih tudi pol ure ali več. Sladkor namaka zobe, PH vrednost se močno zniža in bakterije imajo idealno gojišče za rast. Takoj se začne demineralizacija zob, dokler slina ne odplakne ves sladkor ali dokler zobje niso dobro umiti.

Kaj lahko storimo še pred rojstvom otroka?

Ker genetika ni edini vzrok za karies pri našem otroku, lahko starši že pred rojstvom otroka poskrbimo za “varnostne ukrepe”:
– zmanjšajmo materin stres
– zmanjšajmo prekomeren vnos mleka in mlečnih izdelkov
– materine kronične bolezni v nosečnosti naj bodo pod strogim nadzorom
– mati naj med nosečnostjo ne uživa antibiotikov, če ni nujno medicinsko potrebno

Zdravljenje
– redno obiskovanje zobozdravnika
– pravilna in zdrava prehrana
– dodajanje fluoridov (v tabletkah ali s premazi), če je karies še v začetni fazi
– redno in natančno čiščenje zob

Zaključek

1. Statistične znanstvene raziskave niso potrdile zveze med podaljšanim dojenjem in kariesom (Slavkin 1999).
2. Podaljšano dojenje na otrokovo željo ne vodi v večjo razširjenost kariesa (Weerheijm 1998).
3. Dojenje in pravilna ustna higiena delujeta preventivno pred stekleničnim kariesom (Oulis 1999).
4. Kariogene bakterije ne uspevajo ob laktozi tako kot ob sukrozi (Rugg-Gunn 1985).

vir: Avoiding Dental Caries, Joylyn Fowler, Garden Grove CA USA, NEW BEGINNINGS, Vol. 19 No. 5, September-October 2002, p. 164- 169

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Hvala za spodbudne besede in za članek, ki je zelo zanimiv.

Besed zobozdravnice in njenega komentarja si nisem preveč jemala k srcu, pa vendar me je zanimalo, kakšna so vaša mnenja. Sedaj vem, da delam prav in nihče me ne bo prepričal v nasprotno.

Pa še vprašanje za Karmen!
Ali vodite pri LLL kakšno statistiko o dolžini dojenja v Sloveniji in če se kje srečujejo tudi maratonke v dojenju (recimo take s stažem dojenja nad dveh let)!

Še lep pozdrav in lep dan še naprej!

EvaP

Lep pozdrav, EvaP

Draga Eva,
žal takšna statistika ne obstaja, vsaj za Slovenijo ne. Na srečanjih LLLI še zdaleč ne zajamemo celotne populacije Slovenije, da bi bili rezultati merodajni. V bližnji prihodnosti v Ljubljanski skupini načrtujemo tudi srečanje mamic, ki dojijo malčke. Ko bo srečanje organizirano, bom na tem forumu zagotovo obvestilo o njem. Dobrodošli!

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Zgleda, da imajo različni zobozdravniki različno mnenje. Sem peljala mojega škrata k otroškemu zdravniku, zaskrbljena, ker sem ga ponoči še po enem letu dojila tudi po 5x. Kaj bo z zobki,(gniloba). Pa me je potolažil, da je dojenje vsekakor večja pozitiva,za otroka, kot pa nevarnost, da bodo zobki gnili zaradi tega.Gospa, vi le dojite, kolkor vama paše :). Tako sva se še naprej dojila, tudi ponoči, pa je z zobki vse O.K. 🙂

New Report

Close