Najdi forum

Podiranje kupčka

Spoštovani!

Na Vas se obračam tokrat že kot mamica 14 dni starega sinka. Dojenje je lepo steklo, dojiva se na eno uro. Problem je edino podiranje kupčka, ki nama ne gre najbolje od rok. Preizkušala sem že vse položaje iz knjig, vendar naš sinček kupček zelo redko podre. Občasno (predvidevam, da zaradi tega) bruha. Kaj mi svetujete? Hvala za vaš odgovor.

Lep večer

Saša

PS: Zanima me kako je s podiranjem kupčka ponoči. Za spanje mi namreč zmankuje časa. Malček se zbuja vsako polno uro, nato se dojiva od 5-20 minut, nakar se mučiva s podiranjem kupčka (pri tem otrok že spi) in ko se vležem je na vrsti nova “seansa.”

Draga Saša,
ja tole podiranje kupčka nam da kar nekaj dela in nam (staršem) pobere kar lep kos energije, kajne? Nočno podiranje kupčka je lahko kaj naporno opravilo, še posebej če ste bili pri porodu šivani. Mnoge mamice pravijo, da jim je nočno podiranje kupčkov lahko močno olajšal partner. Nekateri očki za kupčke postanejo pravi specialisti…

Nekateri otroci lepo podrejo kuške, nekateri se mučijo kar nekaj časa, nekateri pa ga ne podrejo skoraj nikoli. Če vašega sinčka kupček vidno ne muči in če nima težav z napenjanjem, potem vztrajanje pri tem, da bo vedno podrl kupček verjetno ni potrebno. Pazite, da bo položaj pri dojenju kar najbolj pravilen (tako s celim telesom kot samo pri bradavicah), da dojenček pravilno molze dojko (če močno cmoklja in hlasta, potem zajame več zraka) in da ga (če poliva), kar najmanj premetavate. Mamice tudi poročajo, da je dobro, da plenička ni preveč močno zategnjena, da dojenčka dvigujemo v pokončni položaj počasi (če ga dvignemo prehitro in presunkovito lahko zato bruha).

Vidim, da ste o podiranju kupčka ponoči že prebrali spodaj, zato le kopiram odgovor, če bodo tole prebrale še druge mamice (ali očki).

*** Prav razmišljate, da med nočnim dojenjem ni potrebno vztajati za podiranje kupčka. In da, drži, mišljen je materin bok, otrok pa pravokotno čezenj. Otrok med podojem leži vzporedno z vami, ko konča podoj, ga stisnite k sebi in se skupaj z njim prevrnite na hrbet. Tako ga ni potrebno dvigovati. Nato ga, ko vi ležite na hrbtu, premaknete, da je otrok pravokotno na vaš bok in se sami prevrnete nazaj na bok. Tako bo malček ležal pravokotno, z ročicami in glavico čez vaš bok, z nogicami na postelji. Ko podre kupček, ponovite manever – otroka stisnite k sebi, obrnete nazaj vzporedno, se obrnete na drugi bok, ter ga podojite še na drugi strani. Takole, opisno je slišati hudo komplicirano, verjetno bi bilo najlažje to kar pokazati v živo. Toda vaja dela mojstra in sčasoma boste otroka lahko popolnoma samodejno prestavili na svoj bok…***

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Saša, samo še en predlog za nočno podiranje kupčka:
tisti čas, ko je imela naša Naja težave s kupčki (in refluksom), sem sama spala polsede (pod hrbet sem si namontirala blazine), Naja pa kar na meni – prek prsi, z glavo na ramenu – tako da je ves čas ležala pod kotom 45%… Na ta način sem se vsaj naspala, pa čeprav sede…:)))

lp,
Ivana

Obema hvala za odgovor. Vprašanja se mi pa kar dalje porajajo :-)) in sicer, imam občutek kot je zapisala ena izmed mamic malo nižje, da postajam “mama duda”. To me ne moti, saj z našim malčkom neizmerno uživam, vendar nikoli prav ne vem kdaj je čas, da dojko zamenjam. Tudi, ko imam občutek, da je le ta popolnoma prazna, še iz nje teče mleko. Naš sonček je “priklopljen” tudi po več ur skupaj. Malo sesa, zaspi, če ga hočem odstaviti pa spet hitro povleče. Včasih se iz meni neznanega razloga močno razburi, zajoka, začne hlasno sesati in se sam od sebe umiri in pije dalje. Pri tem je mleko skozi prisotno. Pleničke imamo vedno polulane in pokakane, vendar se je do sedaj 2x pojavilo zeleno blato (preveč prednjega mleka). Skratka, da ne bom predolga; kako naj vem kdaj naj zamenjam dojko. Mleka imam dovolj in tudi dojenje teče OK.

Gospa Karmen hvala za Vaš cenjeni odgovor in še 1x hvala, da se trudite in nam vsem pomagate na tem forumu.

Mogoče še to za vse nosečnice: Če ne bi hodila na srečanja LLL oz predavanja, ki ga pripravljajo pri LLL, naš malček verjetno ne bi bil dojen (sliši se grozovito, vendar na izkušnje v porodnišnici bi že prvo noč dobil dodatek – beri flaško v otroku prijazni porodnišnici. Zato obiskujte ta srečanja, z začetki dojenja resnično nisem imela nobenih težav.

Spoštovani!

Tudi jaz sem ena izmed tistih, ki ima težave s podiranjem kupčka. Moj sinček, sedaj že v petem mesecu, vedno zaspi na dojki in nama skoraj nikoli ne uspe podreti kupčka.Kaj narediti v tem primeru? Zanima pa me še to ali lahko ne podiranje kupčka vpliva na njegov razvoj- npr.,da bo zaradi tega imel težave s črevesjem?

Lep pozdrav,
Helena

Pozdravljeni, Helena!

Vaš fantek po 4m še vedno večinoma ne podre kupčka. Ali zaradi tega v posteljici poliva, se z mlekom morda davi, se mu zaleti, je nemiren? Če ne, potem pač tega ne potrebuje. Kupček je samo mehur zraka, ki se je nabral v želodčku in otroka lahko tišči, moti… mora se malo dvigniti, da ga izloči in mu je nato prijetneje. Nimam podatkov, da bi to kakorkoli vplivalo na razvoj otroka. če se dobro počuti, ne skrbite.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni,

naš 14 tednov stari sinček ima že od rojstva težave s kupčki, zaradi česar tudi več poliva, včasih tudi bruha. Ker s težo lepo napreduje (najnižja teža 3460g, pri 13. tednu 6455g), pediatrinja prekomernemu polivanju ne pripisuje večje skrbi. Že od začetka smo tudi uvedli antireflkusne ukrepe: dvignjeno ležišče, pokončno dojenje (ne leže), redno podiranje kupčkov, kar je do neke mere pomagalo.
Težava je ostala predvsem pri podiranju kupčkov, saj jih ima precej,pa težko jih podira. Zadnje čase jih podirava tudi med samim dojenjem, ko postane nemiren: vleče dojko, se odmika od dojke in zopet nazaj pristavlja, krili z rokami. Običajno tako podre od 5-10 kupčkov na podoj, razen ponoči, ko hitreje zaspi in navadno uspe podreti le enega, ali pa tudi nobenega.
Zadnji teden smo uvedli tudi Sab Simplex kapljice (razen ponoči), ki so še nekoliko izboljšale stanje. Težava (poleg polivanja) pa je predvsem ta, da ga kupčki, ki ostanejo v trebuščku, prebudijo iz spanca.

Zanima me kaj narediti, da bo imel manj zraka v trebuščku in manj težav s podiranjem kupčkov?

Pri dojenju paziva, da sva pravilno pristavljena, tudi hlastanje ni več težava (bila je na začetku, sedaj pa lepo umirjeno vleče, če ga le ne moti kupček). Dodatek na flaško dobi le občasno, cca 6-8 flašk na mesec (spije cca 70ml) – kadar preveč polije/bruha in zmanjka mojega mleka za nadoknadenje politega.

Poleg tega me zanima še glede prenajedanja. Dojenje je pri nama do pred tednom trajalo cca 40 min (20 min na vsaki strani), ker je pogosto malo zadremal in sem ga morala vzpodbujati. Zadnje čase dremanje ni več težava, zato tudi z dojenjem prej končava, cca 10 – 15 min na vsaki strani. Sedaj pa opažam, da pri krajšem dojenju ob podiranju kupčkov tudi manj polije, zato se sprašujem ali se mogoče tudi prenajeda. Kako naj vem kdaj ima dovolj? Večkrat namreč končava, ker ga začne zvijati in ga dam v položaj za podiranje kupčkov, ne pa ker bi se sam odstavil. Ko pa ga ne zvije, pa seveda popije več in potem tudi več polije.

V naprej hvala za odgovor in hkrati vse čestitke in pohvala za vaš forum, ki nama je do sedaj pomagal prebroditi že več teža z dojenjem.

Lep pozdrav!

Pozdravljeni, TNK!

Doslej se je situacija pri vas doma verjetno že spremenila. Morda ste ta čas že našli te povezave, kjer smo pisali o težavah s podiranjem kupčkov. Podiranje kupčka:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1021&t=1021 (2t)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980795 (9d)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981547
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979390 (1m, ponoči)

Če je še aktualno, prosim napišite, kakšen ritem spanja in dojenja ima vaš dojenček približno v 24h, torej koliko ima podojev, ali so v rednih razmakih ali bolj v skupkih, koliko spi, ali je morda zelo lačen pred podoji, ker so razmaki večji, ali se doji vedno na eni ali večinoma na obeh dojkah pri vsakem podoji, kako dolgi so približno podoji ipd.. Zanimalo bi me tudi, ali ima kakšne prebavne težave, kakšne barve in konsistence je njegovo blato. In kako napreduje. Pogosto se dajo razmere izboljšati tudi samo s tehniko dojenja, drugačno razporeditvijo podojev, koristijo pa seveda tudi urkepi, ki ste jih že izvajali.

“Zanima me kaj narediti, da bo imel manj zraka v trebuščku in manj težav s podiranjem kupčkov?”
***Moj odgovor bi bil odvisen od načina dojenja, ki ga ima otrok. Smo pa odgovarjala na podobne teme tukaj. Poglejte članek in morda še nekatere situacije zaletavčkov in prenajedanja, če gre pri vas morda za to. Otrok bruha, poliva (GER), zaletavanje, hlastno sesanje:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5950640,5950640#msg-5950640 (članek)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=3468&t=3468 (2m, lepo pridobiva)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=739&t=739 (5t, diagnoza reflux)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1646&t=1646 (6t, zaletavček)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1982155 (se dojen otrok lahko prenajeda?)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5945719 (2m, preveč mleka, hlastanje, prenajedanje)

Kako pa ocenite, da zmanjka mleka in koliko je polil? Ali morda tehtate podoje? Je imel fantek težave z napredovanjem?

Aha, saj trajanje podojev ste že napisali. Rada bi še vedela, koliko približno jih je v 24h. Mogoče je, da se fantek prenaje, želodček je tog, neprožen, presežki se polijejo, pa zapiralka morda še ni čisto razvita, kar je pogost pojav v tej starosti. Dodatka zagotovo ne rabi, če vidite, da kljub polivanju (tudi če je kdaj obilno) primerno lula, kaka in napreduje vsaj 110-115g tedensko oz. najmanj 450 na mesec.

Ni treba vedeti, kdaj ima dovolj, kajti dojenčki neredko polivajo, to ni neobičajno. Če vidite, da bi se utegnil prenajedati in veliko polivati, potem vam bo najboljše rešitve morda ponudil gornji članek pri temah o GER. Nekateri dojenčki veliko bolje shajajo z večjim številom podojev, ker so manj hudo lačni, manj hlastajo, drugi pa polivajo več. Treba je poskusiti. O tem sem pisala zgoraj v temah o prenajedanju.

Zelo sem vesela, da vam forum koristi.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni,

hvala za vaš odgovor, imam pa težave z odpiranjem povezav do odg. v zvezi s podiranjem kupčkov.
Težave (polivanje in podiranje kupčkov) so še vedno prisotne (smo v 20. tednu), zato bi prosila za vaše mnenje.

Predvsem me zanima kaj narediti, da bo imel manj zraka v trebuščku, saj po podoju poderema kar nekaj kupčkov zapovrstjo, pa ga še vedno tišči. Včasih se tudi sliši, kot bi se mu v trebuščku nekaj pretakalo – ponavadi takrat tudi joče in se steguje (kot bi imel krče) in se umiri šele, ko uspe politi in/ali podreti kupček.

Dodatne info:

Dojenje:
čez dan se dojima na 2h (zadnje dva dni podaljšuje na 2,5h), ponoči pa na 2-3h. Še posebej v zadnjem času se je število podojev ponoči povečalo, dolgo je namreč bilo na 3-4h, dva tedna nazaj je dober teden bilo celo na 1h, sedaj pa je nekje na 2-3h.
Podoji so vedno na obeh dojkah, cca 15-20min. Ko ga nastavljam za dojenje, je navadno precej vznemirjen, čeprav je pred tem še povsem miren in ne kaže znakov pretirane lakote. Ko se nastavi, pa nimam občutka, da bi hlastal. Se mu pa včasih zaleti – kadar preveč teče.

Spanje:
čez dan ima precej kratke spance (40-45min), in sicer v sledečih razmakih: med 8h-9h, med 10h-11h, med 14h-15h oz. 16h in občaso zaspi tudi okoli 18h. Potem pa za nočno spanje zaspi med 20h-21h.

Blato:
kaka 1x na dan – rumeno, tekoče z belimi zrnci. Nekajkrat v zadnjem času po en dan ni kakal. Takrat je bilo drugi dan blato 2x na dan oz. 1x več in pa malo temnejše rumene barve in bolj kašasto (brez belih zrncev).

Napredovanje v teži:
najnižja teža 3460g.
1. mesec: 4375g
6. tednov: 4745g
9. tednov: 5490g
12.tednov: 6180g
15.tednov: 6650g
18.tednov: 7060g
19. tednov: 7160g
19,5 tednov: 7285g.

V naprej hvala za nasvet!

Lep pozdrav

Pozdravljeni, TNK!

Pri meni prva povezava o kupčkih ne dela, zgleda da je prišlo do nekaj motenj pri prenovi foruma, bom preverila, hvala za namig, druge pa lepo odprem.

Fantek lepo napreduje, razmaki med podoji niso preveliki, dojite na njegovo pobudo, blato pa je tudi lepo in ni videti, da bi bila kakšna alergija ali prebavne težave, ki bi jih lahko povezali s polivanjem. Morda gre zgolj za še ne dovolj razvito mišico zapiralko v želodčku, uhajanje mleka nazaj navzgor, kar je dokaj pogost pojav pri mlajših dojenčkih in se največkrat uredi v prvih mesecih sprejemanja goste hrane.

Ker fantek dobro napreduje, bi lahko morda kakšen dan poskusili tako, da dojite dlje časa le na eni dojki, morda le malo na drugi, pa potem nazaj na prvo ali kakršenkoli način, da fantek dobi čim več tudi zadnjega bolj gostega mleka. Ne pravim, da je to boljše in da bo polival manj, kajti čisto možno je, da bo polival tudi več, sploh če bo dojka pred podojem bolj napeta, vendar pa bi včasih to naredili za test, če otroku morda tak način kaj bolj ustreza in mu kaj zmanjša težave.

Vzorec spanja je kar značilen za drugo trimesečje, veliko kratkih spanec podnevi, zvečer pa zaspi nato bolj trdno, verjetno.

Otroku bo morda ustrezalo, če bo več v pokončnejšem položaju, izognite se suvanju glavice in opletanju telesa, ko gleda čez ramo, če se mu tedaj morda bolj dviguje. Dobro ga podprite in obrnite morda tako, da bo gledal naprej. Bolj verjetno je, da se mu bo dvigovalo, če bo aktiven in živahen v ležečem položaju, morda bo čez dan laže v ležalniku kot na ravni podlagi. Ponavadi je pri taki situaciji, ko se otrok dobro razvija, primerno odvaja, ima tudi lepo kožo in nima kakih alergij ali zdravstvenih težav, težko karkoli pametnega ukreniti glede polivanja, največkrat je treba počakati, da težava mine.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni! Moj sinček je star 6 dni in imava težave s podiranjem kupčkov že iz porodnišnice. Sploh ga noče podreti, zaradi česar ga začne zvijati in bi bil ves čas na dojki. Včasih potem prdne, ampk ne vedno. Probala sva že vse položaje za podiranje kupčkov. V porodnišnici so mi rekli da moram vztrajati pa vendar nič ne pomaga. Ves čas bi bil na dojki…zato sem mu začela dajati dudo. Tudi dojiva se 10-15 minut potem pa plane v pravi jok in krič. Ne vem več kako mu naj pomagam, sa je to zame prvi otrok.

Pozdravljeni,
morda vaš otrok tedaj, ko se začne v naročju zvijati, nima vedno potrebe po podiranju kupčka, ampak želi preprosto nazaj na dojki. Dojka je njegova nadomestna popkovina. Če je na dojki nemiren ali ko je aktivno sesal dlje časa, ga seveda dvignite, da mu omogočite podiranje kupčka, če želi nazaj na dojko, pa tudi prav. Morda želi nošenja in umirjanja, morda spet dojenje.

Mladim mamicam običajno nihče ne pove, da dojenje ni obrok hrane in da dojenja novorojenčki ne potrebuje le, ko so lačni, nato podrejo kupček in spijo. To ne drži. Dojenčki se tipično dojijo v skupkih/grozdih, kar pomeni, da imate del dneva ves čas delo z njim, s krajšimi premori za kupček, pleničko, dremež bi želel biti nenehno na dojki, se vračati na dojko, se umirjati in dobiti občutek varnosti na dojki. Tako je tudi dobra stimulacija in mleka čedalje več.

Prosim poglejte si te povezave, da vam bo laže.
Nenehno dojenje:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981405 (10d)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4052546,4065600 (14d)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6054458 (14d, intenzivno nočno dojenje)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4321643 (15d)
Dojenje v skupkih/grozdih:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6996537,7040888 (16d)
Potrebe, ki jih novorojenček zadovoljuje z dojenjem:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4870120

Nekateri dojenčki imajo res sprva težave s podiranjem kupčka. Če ga ne podrejo v nekaj minutah, čeprav so naslonjeni na mater mirni in dobro pridvignjeni, jih položimo na levi bok. Morda se bodo že čez minutko (ali celo takoj) prebudili in morali podreti kupček. Otroka imejte na očeh, ko ga odložite, kupčka pa ni podrl. Morda ga bo podrl sicer šele čez čas, če je kljub temu trdno zaspal. Če samo drema, pa se bo verjetno hitro zdramil, ne nujno zaradi kupčka, pač pa zato, ker dojenčki večino časa potrebujejo varno naročje in telesni stik, da se počutijo lepo – kot v maternici. Podiranje kupčka:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1021&t=1021 (2t)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980795 (9d)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981547
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979390 (1m, ponoči)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close