kaj jesti in kaj ne
Jaz menim, da je dobro, da se izogibate tisti hrani, ki tudi vas “napenja”; drugače pa poskušajte jesti zelo raznoliko hrano. To bo dobro za dojenčka, ki bo preko vašega mleka okušal raznovrstno hrano in bo kasneje tudi vse jedel. Pa veliko uspehov pri dojenju vašega dojenčka. Moram pa reči, da ima prve tri mesece večina dojenčkov krčke, saj je njihovo črevesje še nezrelo in se pač mora še vsemu prilagoditi.
Draga Tina!
Doječa mati mora jesti predvsem uravnoteženo in raznovrstno hrano. Ne potrebuje nobene posebne hrane, da bo imela več mleka (ni ji treba piti mleka ali jesti polente za to) in ni se ji potreba izogibati posebnim živilom (npr. solati, cvetači, svežemu sadju ali začimbam), če njej ne povzročajo prebavnih težav ali pri otroku ne opazi nobenih znakov preobčutljivosti ali alergij. Vsaka doječa mati naj je uravnoteženo in zdravo hrano, v normalnih količinah. V redkih primerih lahko to, kar mati poje, učinkuje na njenega otroka, če je otrok npr. alergičen ali če je nagnjen h kolikam. V tem primeru zmanjšajte količino ali izločite iz prehrane mleko in mlečne izdelke, jajca, agrume, čokolado, vsa zelo kisla živila (vloženo zelenjavo, kis na solati ipd.), arašide, orehe, paradižnik in ocvrto ali zelo mastno hrano. Večina otroškega joka, plinov in kolik pa se lahko spremeni tudi s pravilnejšo tehniko dojenja. Pa še to: v različnih kulturah po svetu so primerne in prepovedane jedi za doječe matere neverjetno različne (kar je nekje priporočljivo, je drugje primerno ali obratno). Vsekakor pa naj bi uživali hrano brez umetnih barvil, konzervansov in drugih vprašljivih dodatkov ali celo pesticidov.
Ugotovljeno je, da tudi matere, ki so slabega zdravja ali celo podhranjene (npr. v deželah tretjega sveta) lahko dobro dojijo svojega otroka. Ponavadi otrok dobi kar potrebuje kljub materini slabi prehranjenosti, ker črpa iz materinih zalog. Problem se pojavi, če mati ne dobi dovolj velikega vnosa kalorij v daljšem časovnem obdobju (enega leta ali več). Nekatere matere skrbi, če nekaj dni ne jedo dobro in dovolj (npr. na izletu), da to učinkuje na količino in kvaliteto mleka. Ne skrbite. Krajša obdobja nepravilne ali okrnjene prehrane ne bodo učinkovala na količino in kvaliteto vašega mleka. Ponavadi slišimo, da mora doječa mati pojesti za 500 kalorij dnevno več. To ni čisto res. Nekatere ženske med dojenjem pojedo več, nekatere manj. Mati naj je predvsem uravnoteženo, raznovrstno in zdravo hrano, ki ji jo narekuje njen lastni apetit. Pravila hranjenja vam dojenje samo še zakomplicirajo. Mimogrede, 500 kalorij dobite že v 1 litru nesladkanega naravnega sadnega soka.
Res pa je, da mora doječa mati zaužiti več tekočine kot sicer, vendar ji to narekuje že telo samo. Doječa mati je namreč običajno bolj in večkrat žejna in če sledi svojim občutkom žeje, bo gotovo pila dovolj. Ni pa potrebno, da s pitjem pretirava in se sili piti več kot zmore (ni ji potrebno npr. spiti 3 – 5 litrov tekočine na dan, je pa povsem normalno, če spije 2 litra tekom celega dneva).
Res pa je tudi, da nekatere mamice ne občutijo dovolj žeje ali na pitje preprosto pozabljajo ali pa si ne vzamejo časa zanj. Če na žejo pozabljate, boste opazile, da bo vaš urin gostejši in temno rumene barve, ter zelo močnega vonja. Da na žejo ne boste pozabljali, imate lahko v kotičku ali na mestu, kjer ponavadi dojite, vedno pripravljen velik kozarec pijače, tako da boste lahko pili tudi med dojenjem ali takoj po njem.