Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Zvijanje trebuščka

Zvijanje trebuščka

Pri nas imamo pa 4 mesece staro deklico, ki jo zelo pogosto zvija po trbuščku. Skoraj vsakič po hranjenju, najbolj pa zvečer. Kar sliši se kako se ji nekaj pretaka. Ko že skoraj zaspi jo spet zvije in začne jokat, potem se umiri, pa spet čez nekaj časa. To traja približno 1 uro. Naj povem, da jo polno dojim in da zelo pazim kaj jem, saj me vsaka prekršitev stane spanca. Ima mogoče kdo nasvet kaj lahko storim, da to težvo omilim? Prosim za nasvet.
lp

Draga Ana,
vaše vprašanje bom prepustila tudi drugim mamicam, ki so imele podobne izkušnje in kako so jih reševale….

O kolikah pa sem že pisala , zato kar kopiram:

Znanstvenih dokazov, da hrana ki jo zaužije mati povzroča krče ni. Seveda to velja za zdravo, polnovredno prehrano. Če mati s kakšno hrano pretirava, pa so težave možne (to velja za kravje mleko in izdelke iz KML, kavo, pravi čaj in čokolado – teobromin). Vzrokov za krče je lahko več: od nezrelosti otrokovega prebavnega sistema, možnih alergij, morda otrok popije preveč prednjega mleka, morda zaradi otrokovega prehlastnega pitja, kjer požre veliko zraka, celo stres matere, ki se prenaša na otroka in prehiter življenski tempo naj bi bil eden od vzrokov za krče…. pa še kaj bi se našlo. Ena od zanimivih razlag naj bi bila tudi ta, da je dojenček občutljivejši na prilagajanje na življenje izven maternice. Je pa zanimivo, da je pojav krčev pri novorojenčkih značilen le v naši, zahodnjaški kulturi, medtem ko jih preprostejša in “primitivna” ljudstva sploh ne poznajo.

Detektivsko raziskovanje vzrokov verjetno ne bo prineslo želenih rezultatov, razen če gre res za kakšno medicinsko indikacijo, npr. alergije in je ponavadi še bolj stresno za celo družino. Je pa res, da je lažje živeti z določenim znanjem in spoznanji in so vse informacije v težkih trenutkih močno dobrodošli. Le poučeni se lahko uspešno spopademo s težavami. Zato so različne izkušnje mnogih staršev tako zelo dobrodošle.

Mati naj poskusi dojenčka dojiti v kar najbolj pravilnem položaju, upočasnite svoj dnevni ritem in se za nekaj dni in tednov popolnoma predaj svojemu otroku. mamicam ponavadi pravim, da naj “gnezdijo”: Zabubita naj se v udoben kotiček, naj vama bo toplo, ne presvetlo, otroka imejte pri sebi v bližini gole kože in ga dojite na njegovo željo. Nežno ga masirajte (mamice, ki so imele izkušnje s krči, masažo zelo pohvalijo). Gospodinjstvo in sprehodi naj počakajo, prosite za pomoč partnerja ali svoje starše. Torej – poskusite narediti okolje, ki bo kar najbolj podobno okolju, ki ga je imel otrok v maternici.

Hrana, ki jo zaužije mati pride v kri takoj, ko se absorbira vanjo preko črevesja. Materino mleko se tvori iz krvi. Koncentracija molekul zaužite hrane je v krvi največja 5 do 10 minut po zaužitju in nato počasi upada. Zaužita hrana se nato izloča iz telesa zelo različno (to je cela kemija), največ dva do tri tedne… Zato materam, ki imajo otroke s kolikami priporočajo, da izločijo iz svoje prehrane KML za najmanj dva tedna in otroka ves čas opazujejo.

Poudarjam – za krče ni vedno krivo le materino mleko in materina prehrana. Tudi mnoge matere, ki otroke hranijo s prilagojenim mlekom poročajo o težavah z njimi, zato znanstveniki domnevajo, da morda ni edini vzrok le v otrokovi prehrani.

In res je – vsi krči minejo, ko otroci rastejo. Morda ravno zato niso raziskave na to tematiko prav uspešne in nam ne morejo ponuditi vseveljavnih receptov. Je pa to kaj slaba tolažba za starše, ki se ob otrokovem joku nenadoma počutimo tako nemočne in nam prve mesece po prihodu otroka, ki naj bi bili eno samo veselje spremenijo v nočno moro….

Karmen, najlepša hvala za odgovor.
lp

New Report

Close