Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Hujšanje in dojenje

Hujšanje in dojenje

Lep pozdrav!

Čez približno mesec dni rodim in čeprav sprva nisem bila najbolj navdušena nad idejo, da bi otroka dojila, sem se odločila, da ga bom. Vendar pa si tudi želim čimprej začeti s hujšanjem, da bi se znebila odvečne teže. Sicer se med samo nosečnostjo nisem zelo zredila (10 kg), sem imela pa še od prej 5 kg preveč, vendar sem se potem raje odločila, da ne bom na dieti v času nosečnosti.
Zanima me, kakšen je vpliv diet in hujšanja na materino mleko in do kakšne mere se sploh lahko zmanjša količino in vsebino prehrane.

Hvala, Nina

Draga Nina,
nočem moralizirati, toda ali mi lahko prosim poveste, zakaj niste bili navdušeni nad idejo, da boste dojili? Prosim, če mi poveste svoje razloge ali pomisleke ki vam dajejo misliti proti dojenju. Če želite, mi lahko pišete tudi na moj elektronski naslov. Tako bom imela boljšo predstavo, kakšno je vaše ozadje, zakaj sploh takšni pomisleki in da se o tem pogovoriva, če želite.

Razumem vašo željo, da začnete s hujšanjem po porodu. Nočem biti tečna toda zakaj veliko žensk za pridobivanje teže v nosečnosti mislijo/mislite da ste se zredile? Sliši se tako slabšalno. Popolnoma normalno je, da ženska med nosečnostjo pridobiva telesno težo, saj se ji poveča količina krvi, teža maternice in plodovnice in teža otroka prinesejo svoje. Vse kar je viška telo naravno dela zaloge za čas po nosečnosti, ki so namenjene dojenju. Te zaloge vidimo kot maščobno plast na bokih, trebuhu in stegnih. Toda te maščobne celice se bodo po porodu kaj hitro izrabile (seveda ob pravilni in zdravi, uravnoteženi prehrani ter pravilnem gibanju) in vedite da je prav dojenje najboljša shujševalna “metoda” po porodu. Doječe matere namreč porabijo dnevno 500 kcal več za tvorbo mleka.

Hujšanje po porodu in med dojenjem je možno in povsem neproblematično, a le, če se ga ne boste lotevali brez drastičnih in nezdravih shujševalnih diet in da težo izgubljate postopoma, do 1/2 kg tedensko. Bistveno je, da spremenite način življenja, ne pa da hujšate le z dieto. V spremembo načina življenja spada tudi telesna aktivnost doječe matere.

V času dojenja lahko obiskujete savno in solarij ter zmerno telesno vadbo. Intenzivnost vadbe naj bo prilagojena času, ki je pretekel od poroda. Prvih šest tednov res intenzivne vadbe še ne priporočamo, ker si more telo še opomoči od nosečnosti in poroda in ker se laktacija šele dobro vzpostavlja. Če je dojenček še zelo majhen, je bolj problematična materina daljša odsotnost, kakor vadba ali savna sama.

Sprememba v okusu mleka je odvisna od intenzivnosti vadbe. Ženske z dojenčki so tisočletja težko in naporno delale na poljih, telesna “vadba” po porodu je pravzaprav nekaj popolnoma normalnega. Vsaka ženska, ki redno telovadi (tudi po porodu) se počuti bolje (med vadbo se sproščajo endorfini), vesela je, ker naredi nekaj zase in dejstvo je, da bolj kot je zadovoljna mati – bolj je zadovoljen tudi otrok.

Ob telesni vadbi si zapomnite naslednje:
– počakajte da bo dojenček star vsaj 6 tednov (v tem času redno izvajajte le priporočeno poporodno vadbo, navodila zanjo ste dobila v porodnišnici)
– z vadbo začnite počasi in postopoma
– veliko vaj lahko naredite tudi skupaj z dojenčkom
– med vadbo uživajte veliko tekočine, da nadomestite tisto, ki jo izgubite s potenjem
– najboljši začetek vadbe je hoja (skupaj z dojenčkom v slingu, traku ali vozičku)
– za začetek je primerne tudi lahka aerobika ali vaje v vodi
– kasneje lahko začnete z intenzivnejšo aerobiko in plavanjem
– ne pretiravajte! Močno utrujena mati in daljša odsotnost od otroka sta tista, ki pripomoreta k težavam pri dojenj.

Torej:
Dojenje in telesna vadba si ne nasprotujeta. Tudi savno lahko obiskujete. Raziskave, kjer so proučevali telesno aktivnost in dojenje so pokazale in dokazale, da mleko po vadbi NE spremeni okusa in se otroci lepo dojijo. Prehajanju mlečne kisline iz mišic (“kar čutimo kot musklfibr”) v mleko ni možno in mleko se pri telesni aktivnosti ne “skisa”. Težave z dojenjem oz. količino mleka po telesni aktivnosti lahko edino pripisujemo temu, da mati premalo počiva in stresu, ki ga doživi majhen dojenček ob ločitvi od matere.

Prilagam še:

Vir: Dojenje in materinstvo iz srca, Ksenija Šoster Olmer:
Primerjalne raziskave so pokazale, da v primerjavi z materami, ki ne dojijo, doječe matere HITREJE izgubijo dodatne kilograme, ki so jih pridobile med nosečnostjo. Če pa se zdi, da se tehtnica ne premakne nikamor, bo potrebno nekaj ukreniti: pomembno pa ni le zmanjšanje zaužitih kalorij, pač pa predvsem povečati materino gibanje. Redna hoja z otrokom v štorklji, traku ali nahrbtniku je najbolj enostava rekreacija in shujševalna metoda. Strokovnjaki priporočajo, da naj se doječe matere v prvih dveh, do treh mesecih po porodu ne lotevajo nikakršnih shujševalnih diet, saj telo potrebuje čas, da si opomore po porodu in nosečnosti ter vzpostavi dobro laktacijo.

Hitre shujševalne kure in prehitra velika izguba telesne teže so nevarne za zmanjšanje zaloge materinega mleka, poleg tega pa se ob prehitri izgubi teže, več kot 1/2kg na teden sprožijo v krvni obtok razni strupi, na primer pesticidi, ki jih telo skladišči v maščobi, kar lahko vodi k zvišanju njihove prisotnosti v materinem mleku.

Zmerna telovadba je za doječo mater varna in ne vpliva na proizvodnjo ali sestavo materinega mleka. Potrebna je le močna volja in najtežji – prvi korak.

Več internetnih virov:
http://www.lalecheleague.org/FAQ/diet.html
http://www.lalecheleague.org/FAQ/lowcarb.html
http://www.arizonalactationcenter.com/diet_exercise.html
http://www.breastfeedingbasics.com/html/Nutrition.htm
http://www.familyresource.com/health/16/281/
http://www.storknet.com/ip/reproductive_years/delivery/breastfeeding.html

nina, sama sem med nosečnostjo pridobila 14 kg. zdaj, ko je moj dojenček star 2.5 meseca, imam že skoraj mesec dni toliko kil kot pred nosečnostjo, pa se za to nisem nič posebej potrudila. moj recept: od samega začetka, torej že v porodnišnici sem delala priporočene vaje za trebuh, čim se je dalo sem začela z dolgimi sprehodi v naravi, seveda z otročkom, pred kratkim pa sem začela z aerobiko 2x tedensko. naj povem, da polno dojim in da sem imela v tem času prave navale sladkosnedosti in se nisem nič nazaj držala glede hrane. mislim, da bi šli kilogrami še dol, če bi se malo nazaj držala pri čokoladi in sladoledu …. brez panike torej. pa veliko sreče pri porodu in seveda z dojenčkom!

Zanima me , ste vse povedali , res je ampak me zaniam kakšen recept za to pa je in kje si o te dieti lahko preberem.Malček je sedaj star 8 mesecev in bi rada izgubila vsaj 10 kilogramov .Se pa še vedno dojiva .

joj ne o hujšanju, na dan poroda sem bila12 kg težja, sedaj 6m po porodu sme pa v takoo hudem minusu..čeprav imam apetit, imam namreč 5kg manj kot pred zanositvijo..sam tolk o hujšanju in dojenju, mene namreč požira, predvsem pa zato ker ponoči ne spimo 🙁

bitje, veliko je napisanega zgoraj, prosim napišite, kaj točno vas zanima glede diete oz. katera dieta.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

3d , če sem prou prebrala ,čemu je najbolje da se odpovem ?

Ja…hujšanje…tudi meni ni bilo potrebno hujšati, saj sem tudi jaz že v minusu…Pravijo mi, da me bo mali čisto “posesal”. 😉

bitje, radi bi shujšali vsaj 10kg, zanima vas, kako naj se tega lotite ob dojenju. Ne bom vam pisala o nobeni posebni dieti, ker ne vem, kako se zdaj prehranjujete, kako se želite prehranjevati in ker ne verjamem v čudežno moč nekih (komercialnih) diet, o katerih se pogosto priše.

Najprej, kot je že LLLKarmen zapisala zgoraj – doječa mamica naj ne bi izgubljala teže prehitro, npr. do pol kg na teden, in vsekakor naj ne bi radikalno izpuščala obrokov, si odtegovala hrane in bila na kaki enolični dieti ali dieti, ki ji je osnova odtegovanje – torej stradanje.

Nekaj diet in njihove možne dobre in slabe strani…
Ali mati lahko hujša:
http://www.llli.org/llleaderweb/LV/LVOctNov97p115.html (izgubljanje teže med dojenjem)
http://www.llli.org/NB/NBSepOct00p156.html (podoba telesa in hujšanje po porodu)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1982451,1982640#msg-1982640 (zmerno)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981698 (Montignacova dieta)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4215898 (stroga, hitra dieta)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1991&t=1985
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980159 (veliko povezav)

Drugo, vsekakor moramo poudariti, da NI NOBENEGA ENOTNEGA RECEPTA za hujšanje pri doječi materi, saj se naša telesa odzivajo preprosto zelo različno. Če je eni mamici kile med dojenjem kar pobiralo, je morda njeno telo na dojenje tako odreagiralo, pri drugi pa je bilo lahko drugače, tudi če je bila njena prehrana in vnos količin hrane podoben. Torej, kar drži zame, ne bo nujno delovalo pri vas.

Nekatere mamice so celo, kot ste napisali vi, vevnica, “v hudem minusu” in se torej ubadajo s problemom izgubljanja preveč teže ob dojenju. Tudi o tem smo kar dosti pisali in nikakor ni redko. To še dodatno kaže, da smo matere res različne, ko gre za odzivanje našega telesa na pridobivanje/izgubljanje teže po porodu in povezavo z dojenjem.
Mati prehitro izgublja težo:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1977595,1977595#msg-1977595
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1986831,1986837#msg-1986837
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4578192

Na kratko in zelo nasplošno, kaj bi predlagali za doječo mamico, ki želi težo malce hitreje izgubljati:
– da ima pet obrokov, ne manj, da se pri vseh obrokih naje zmerno (s tem ne bo pretirano lačna in se npr. pri kosilu ne bo preobjedla)
– da ima več manjših prigrizkov v obliki zdravih malic, pri katerih si ni treba za pripravo prevzeti preveč časa (npr. jabolko, avokado, skodelica kalčkov z avokadom in olivami, ali morda rezina sira in vejica stebelne zelene, pa recimo kakšen jogur ali kislo mleko…)
– da poveča vnos svežega sezonskega in neškropljenega sadja in zelenjave (to, da doječa mati tega ne sme jesti, je mit), vendarle radiklanih ukrepov v tej smeri tudi ne priporočamo (npr. post, dieta s presno-vege prehrano), saj lahko surovo sadje in zelenjava sprožita čistilne reakcije v telesu in izločanje strupov, ki prehajajo tudi v mleko
– da poveča vnos surove hrane v primerjavi s kuhano hrano, če prvega poje premalo (prva je bogata z encimi, ki zdravemu telesu olajšajo delovanje prebavnih organov, pospeši prebavo, čisti črevesje,…)
– da pije tekočine uro do pol ure pred obroki in ne med obrokom ali hitro po obroku, saj to poslabša prebavo, redči encime, izpira minerale in vitamine iz telesan (obroki sami vsebujejo tekočino, če je npr. juha, ali popijemo le malo, za poplaknit)
– izogibamo se prečiščenim, inudstrijski predelanim živilom, posebej npr. beli moki, belemu sladkorju in tudi belemu rižu – Zakaj? S tem, ko to jeste, dajete telesu lažen občutek sitosti, vendar telo bo hitro spoznalo, da ni dobilo s tem tako rekoč nobenih hranilnih snovi, zato vas bo lakota hitro spet premagala. Ste vedeli, da lahko npr. pojeste 10kg belega kruha na dan, pa ne boste siti, saj bo telo dobilo zgolj neke minimalne količine uporabnih hranilnih snovi? Enako je z drugimi osiromašenimi živili.
– izognite se belemu ali kateremukoli industrijsko predelanemu sladkorju (rjavi sladkor z malo melase ali fruktoza – beli sadni sladkor sta le variaciji na isto temo); spet boste imeli v sebi ogromno praznih kalorij, ki bodo povrhu še dražili vaše prebavne organe, povzročali nervozo in utrujenost ter potrebo po več (prave!) hrane, ki bi nevtralizirala in opravila z negativnimi učinki sladkorja
– uporabljajte polnovredna živila, ki jih kuhate malo časa in pri nizki temperaturi ali lahko pojeste surova in v stanju, kot ga je dala narava
– uporabljajte zdrave maščobe – doječa mati ne bi smela biti brez maščob (pa ne samo doječa mati, ampak ok, ostanimo pri tem), saj mašlobe imajo ključne v maščobah topne vitamine, ki so pomembni tako za zdravje matere kot dojenčka (A,D, E, K), če jih ne zaužijete dovolj, jih je manj tudi v mleku; pomembni so pri razrgradni beljakovin, zato je npr. posneto mleko lahko škodljivo, saj beljakovine niso prebavljive enako dobro, kot če je mleko vsebovalo tudi smetano. Brez maščob se lahko beljakovinsko celo zastrupite ali vsaj zelo obremenite svoje telo. Uporabljate lahko zdrave maščobe, nerafinirane in industrijsko čim manj toplotno obdelane.

Uf, tole pa ni bilo na kratko… Morda še katera mamica, ki je imela težave s težo napiše, kaj je/ni jedla, da je šlo navzdol.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljene mamice!

Tudi jaz imam problem z odvečnimi kilogrami kar 16 več, imam 4 mesece starega sinka in se polno dojiva, pa me zanima če se lahko lotim Ločevalne diete, vendar brez sadnjih dnevov in vodnih, kaj menite?
Problem vsega tega je da me neznansko boli križ, ponoči se zaradi hudih bolečin zbudim tudi 3 na noč. Veliko hodim in telovadim in ni popolnoma nič boljše, sem pa 100% da je to od prevelike telesne teže, ker se mi je to zgodilo že pri prvem otroku ampak takrat sem trpela, ko sem potem po 24 mesecih shujšala za 11 kg je bolečina popolnoma minila.
Prosim za nasvet glede ločevalne diete!

Lp, Polonca Roblek Rakovec

Polonca, pozdravljeni!

Dojite 4m fantka in želite začeti z ločevalno dieto, pri čemer ne bi imeli sadnih in vodnih dni. To se mi zdi povsem vredu, ni tako zelo pomembno kaj kombinirate pri kakem otroku, ampak priporočamo, da je hrana doječe matere skozi ves dan redna, polnovredna in uravnotežena, z vsemi skupinami živil. Torej da si zdrave hrane ne odrekamo – povedano po domalče, da bi načrtno (malo) stradale…

Zgoraj sem pripela vse povezave o raznih dietah, tudi po Montignacu, ki je v bistvu ločevalna dieta, kajne. Če ste mislili kaj čisto drugega, napišite, nisem prav dobra poznavalka ločevalnih diet, ampak gornji princpip, ki sem ga napisala, velja tako ali tako za vse.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Živjo! To ni tok velik problem, da bi shujšala imam zelo dobro zadevo in to v treh mesecih je viden rezultat. Če te zanima mi sporoči in ti pomagam. Samo za to zadevo bi se mogle dobit osebno da ti naredim program in ti izmerim odvečno maščobo. N i ovira dojenje. Sanja

me bi pa zanimalo

Tudi jaz se soočam s preveliko telesno težo po porodu. Sama izključno dojim. Bi vas pa povprašala naslednje:

Ali je škodljivo, če v času dojenja hodim na terapije z vakumom, ki pospešijo delovanje limfe in s tem izločanje maščob in drugih strupov iz telesa ter utrditev mišic..

Kako pa vpliva odstranjevanje celulita s pomočjo laserja?

Ali je možno, da ti dve metodi, ki pomagata pri oblikovanju telesa (seveda poleg telovadbe) vplivajo na kvaliteto mleka oz. količino le tega.

Že vnaprej hvala za vaš odgovor,

LP

Pozdravljeni!

V času dojenja so škodljivi vsi postopki, ki sproščajo strupe v materino kri, saj se ne dogaja je to, da se kri čisti skozi telesne filtre, ampak neizogibno del strupov konča tudi v mleku. Mati se razstruplja tudi v otrokovo telo. Pospeševanje delovanja limfe in razstrupljanje bi bilo primerno za obdobje po dojenju.

“Kako pa vpliva odstranjevanje celulita s pomočjo laserja?”
***Tega postopka žal ne poznam. Lahko pojasnite, kaj vam naredijo oz. kako približno poteka? Boste hospitalizirani, bo to zelo vplivalo na vaše počutje, na vašo odpornost (večji poseg v telo)? Odvisno tudi, koliko je otrok star.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close