Problemi pri dojenju-nujno
Zdravo!
Sem mamica 7 mesecev stare punčke. Poleg goste hrane se še vedno dojiva in sicer 4- 5 krat na dan. Pred 14 dnevi pa sem začela opažati, da odklanja dojenje na desni strani. Zaradi strahu, da bom izgubila mleko sem jo še vedno pristavljala, a ona jo jo vse močneje odklanjala (hud jok). Ko sem jo pristavila na levo dojko je normalno jedla. Po desetih dnevih hudih bitk sem popustila in jo sedaj dojim samo še na levo dojko. Po približno petih dneh pa sem na desni dojki začutila zatrdlino in bolečino. Zanima me ali je to posledica prenehanja dojenja in ali je dojenje samo na eni strani sploh normalno ter kako dolgo bom še lahko dojila?
Hvala za pomoč!
Draga Nina,
s podobno težavo se sreča veliko mamic. Vzrokov za odklanjanje je lahko več, preverite tudi, da morda deklica nima vnetja ušeska ali kakšne porodne poškodbe (izpah ključnice, rame, kolka), in se dojenju na tisti strani upira zato, ker jo morda boli. Poskusite kar največ počivati, poskrbite, da bo dojenje prijetno in nemoteno opravilo. Veliko mater opaža, da je refleks izcejanja mleka na eni dojki hitrejši in obilnejši kot na drugi, kar lahko povzroči, da si dojenček izbere svojo priljubljeno dojko oz. stran. Mati, ki doji pogosteje samo na eni strani lahko opazi razliko v velikosti dojke in njeni zaželenosti pri dojenčku.
Kako otroka “prisiliti”, da se bo dojil tudi na nezaželjeni strani? S potrpežljivostjo in veliko mero prilagodljivosti se dojenček lahko kaj hitro “priuči”, da se doji na obeh straneh. Obstajata dva načina. Prvi je, da mati lahko najprej začne dojiti na priljubljeni strani (da ni prepira) in s tem se sproži izcejalni refleks na drugi strani. Izcejalni refleks ni nujno viden s curljanjem mleka (kot takoj po porodu) ampak ga začutimo kot rahlo ščemenje. Takrat zamenjamo stran in damo otroka na nepriljubljeno dojko, kjer bo mleko zaradi spodbude prej in hitreje steklo. Drugi način je ta, da mati otroku vedno najprej ponudi nepriljubljeno stran in šele nato zamenja položaj.
Nekaterim otrokom lahko določeni položaji pri dojenju ne ustrezajo in zato lahko tudi odklanjajo eno stran. V tem primeru poskusite dojenčico podojiti v t.i. “položaju zibelke”. V bistvu jo imate obrnjeno isto kot na priljubljeno dojko, le da jo preselite tistih 15 cm levo oz. desno. Malce trpi mamičin hrbet ampak z blazinami se da krasno podložiti in vztrajati vsaj nekaj minutk. Nekateri dojenčki se kregajo glede strani dojenja kadar so budni in se drugače čisto lepo dojijo ko so zaspani ali ponoči, v polsnu. V tem primeru je priporočljivo, da se mamica in dojenček dojita nekaj dni stran od možnih atrakcij (TV,starejši otroci, zanimiva pisana zavesa), v zatemnjeni mirni sobi, z veliko zibanja, cartanja v naročju, skupnim plesom … Če dojka vseeno postane trda in boleča, bo potrebno nekaj mleka iztisniti. Le toliko, da čutite olajšanje….
Poznam kar nekaj mam, ki zaradi različnih vzrokov uspešno dojijo samo in izključno iz ene dojke. V tem primeru sta velikosti dojk še posebej različni, vendar se stanje po zaključenem dojenju popravi in izenači.
Kadar imata mamica in otrok težave pri dojenju, naj mamica poskusi tudi:
– otroku ponudi dojke namesto dude – med dojenji
– izbere čas za podoj, ko otrok ni prehudo lačen ali preveč zaspan
– najde prijeten, topel, miren in varen kotiček, stran od motenj in hrupa okolice
– otroka veliko crklja, mu nudi veliko kontakta kožo na kožo
– poskuša z dojenjem, ko otrok spi
– doji v kadi, napolnjeni s toplo vodo, kjer sta oba sproščena v toplem okolju
– mati naj poskrbi, da je čas dojenja poseben čas bližine in pozornosti, namenjene izključno otroku
– mati naj otroku vedno najprej ponudi dojke, šele nato stekleničko. Ko postane dremav in blizu sitosti, naj mu spet
ponudi dojke.
Čas in prostor za poskušanje ponovnega dojenja:
– ko dojenček ni preveč lačen ali zaspan
– ko je dojenček spi in je spočit
– med hojo, z lahnim zibanjem
– v kadi, napolnjeni s toplo vodo
– v tihi, mračni sobi, brez zunanjega hrupa
– med zibanjem v gugalnem stolu
– z prijetno in ne preglasno glasbo v ozadju
Povečanje dotikanja:
– ponudite otroku veliko kontakta koža na kožo
– posvetite več časa za cartanje in zibanje otroka
– uporabljajte sling ali kakšen drug nosilec za otroka, tako da je z vami v nenehnem bližnjem kontaktu
– plešite skupaj nežno in počasi
– kopajte se skupaj
– spite skupaj
Na prsih:
– Prepričajte se, da je otrok pristavljen pravilno.
– Iztisnite malo mleka na prsno bradavico in areolo, da spodbudite dojenčka k pristavitvi.
– Pogovarjajte se z otrokom med dojenjem. Dojenček morda ne bo razumel besed, ki mu jih govorite toda čutil in slišal bo ton vašega glasu, ki ga bo pomiril. Če se dobro doji, mu čestitajte in mu povejte, kako veseli ste, da vama gre dobro.
– Naj vam bo dojenje kar najbolj prijetno opravilo, tako da bo dojenček asociiral dojenje s prijetnimi občutji. Če dojenček začne sitnariti ga poskusite prej pomiriti, preden mu spet ponudite prsi. Če še vedno odklanja prsi, mu dajte nekaj svojega iztisnjenega ali adaptiranega mleka po žlički ali s kapalko in poskusite s podojem malce kasneje.
– Bodite potrpežljivi. Za dojenčka in za mater je sprememba v prehranjevanju lahko zelo stresna.
Ker mleko iz desne dojke ni bilo izpraznjeno, je prišlo do zastoja mleka, ki posledično lahko vodi v zastojno vnetje ali mastitis. Dobro bi bilo, da mleko na desni dojki črpate s kakovostno prsno črpalko, toliko, da se dojka prazni in da je laktacija še vedno vzpostavljena. Ko boste morda ugotovili vzrok, zakaj deklica ne želi ptiti iz te strani, in ga ostranili, boste lahko spet normalno dojili naprej.
Seveda je možno, da je po sredi lahko tudi kakšna anatomska nepravilnost v zgradbi dojke, toda taki primeri so res zelo, zelo, zelo redki. Včasih je možno, da so mlečni grozdi ali vodi lahko že razvojno zakrneli (takrat ženske včasih, ne pa nujno, opažajo veliko razliko v velikostih dojk) ali pa so zaradi kakšnega kirurškega posega v preteklosti prerezani. Sicer kirurgi vedno pazijo, da mlečnih vodov ne prerežejo, tudi če gre za kirurško povečavo ali pomanjšavo dojk, biopsije, rezanje abcesov,…
Tudi dojenje iz ene same dojke je popolnoma možno in poznam osebno tudi nekaj mamic, ki so dojile samo iz ene dojke ali pa mamice, ki so dojile dvojčke in celo trojčke (tako nekako bi lahko rekli ena dojka na enega in manj…). Torej tudi z eno samo dojko je možno polno dojiti, je pa seveda težje. Razlika v velikosti dojk se povrne po končanem dojenju na enako stanje kakor pred nosečnostjo.
Draga Nina!
Naša Naja je imela pred par meseci prav tako obdobje, ko se podnevi nikakor ni bila pripravljena dojiti na levi (kjer je izcejalni refleks že od vsega začetka šibkejši, pa tudi dojka je malenkost manjša). Mislim, da reč ni trajala več kot kak mesec. Stvar sem reševala tako, da sem jo ponoči, ko je bila napol komatozna in se ni mogla (niti želela) upirati :))), dojila lepo na levi, tako da se je produkcija mleka vendarle ohranila na približno enakem nivoju.
Čez čas jo je “štrajk” minil in zdaj se že dolgo mirno spet doji na obeh straneh, čeprav je res, da ji je desna še vedno bolj všeč. (Kadar je zelo zaspana in preutrujena, opažam, da se na desni strani hitreje umiri in zaspi.)
LP,
Ivana