Kaj je perinatalni info.sistem?
Nacionalni perinatalni informacijski sistem Slovenije (NPIS) so začeli graditi v sredini osemdesetih let dr. Marjan Pajntar, dr. Mateja Kožuh-Novak, dr. Jelka Zupan in mnogi drugi v okviru raziskave prezgodnjega poroda. Z leti je prerasel osnovni namen, saj zajema zdaj podatke o dogajanju v pre- in perinatalnem obdobju. Predvsem je dobro, da imamo natančne podatke o celotni populaciji in ne le o izbranem delu. Od leta 1987, ko je sistem zbiranja podatkov zaživel v vseh slovenskih porodnišnicah, so se zbrali podatki o več kot 250.000 porodih.
Podatki o materi, nosečnosti, porodu in novorojenčku se prenašajo v zbirko iz enotnega obrazca porodnega zapisnika. Potek nosečnosti in porod opišeta zdravnik porodničar in babica pred porodom, med njim in po njem, podatke o novorojenčku pa opiše zdravnik pediater takoj po rojstvu. V času po porodu se zapisnik dopolnjuje s poporodnim potekom pri materi oz. morebitnimi boleznimi in zdravljenjem pri novorojenčku. Obrazec porodnega zapisnika se posodobi vsakih pet let.
Preverjanje zapisov se opravlja na Inštitutu za varovanje zdravja RS, ki preveri ujemanje z uradnim registrom rojstev in smrti. Inštitut za varovanje zdravja je tudi uradni skrbnik baze podatkov.
Slabosti obstoječega sistema zbiranja perinatalnih podatkov so po eni strani izjemna obsežnost, saj je z leti našla pot v zapisnik množica podatkov, namenjena predvsem državni administraciji, po drugi strani pa je zaradi varovanja osebnih podatkov stroki dostop do podatkov praktično onemogočen.
Analiza kakovosti v perinatologiji predvideva sprotno spremljanje izbranih kazalcev. Na ta način bo stroka lahko pravočasno ukrepala, če se bodo pojavili negativni trendi. Poleg tega bo posameznim porodnišnicam omogočeno, da primerjajo svoje rezultate s slovenskim povprečjem ter na osnovi te primerjave ukrepajo, če je potrebno.
Več o tem si lahko preberete na: http://vestnik.szd.si/st2-12/761-763.pdf