strune uničile vse flance solate
Ali so bili pa polži in bramorji,kot pri nas. 🙂
Proti tem MALO pomaga Mesurol,pa pobiranje in lovljenje…
Z strunami pa pri nas ni dosti težav..sem pa nekje prebrala,da lahko recimo zakoplješ v zemljo prerezan krompir..in čez dan ali dva ga izkoplješ in notri so strune,ki pridejo jest… (in jih uničiš..)
Samo mi nismo preizkusili te metode…
Jaz sem metodo s krumpirjem, ki jo omenja Sammer že večkrat preiskusil, zato lahko potrdim, da deluje. Dejansko se strune veselo spravijo v krompir.. Solato, ki se ti je uvenela, si morala skrbno skopati in iz njenega koreninskega sistema ročno pobrati strune.. Lahko kupiš tudi škropivo, vendar ti tega jaz ne svetujem..
Srečno,
Še nasveta povzeta iz kmetijskih nasvetov, ki se sicer nanašata na ugotavljanje števila strun v zemlji, po moje pa sta v vrtičakrstvu uporabna tudi za njihovo zatiranje:
“Če je do setve še 2 do 3 tedne, lahko številnost strun ugotovite tudi s krompirjevimi vabami. Krompirjeve polovice položite v zemljo na več mest po njivi na globino 5 do 10 cm in sicer s prerezano ploskvijo navzdol. Krompirjeve polovice potaknite na štiri mesta v kvadratu s stranico 50 cm in to ponovite na 4 mestih. Po dveh tednih preglejte gomolje in ugotovite število zavrtanih strun.
V zadnjem času posvečamo ugotavljanju števila strun vse več pozornosti….. Priporočamo vam, da za ugotavljanje številnosti strun uporabite cvetlični lonček premera 11 cm, ki ima na dnu veliko lukenj. Na dno lončka natresite vermikulit, v sredo pa semena koruze in pšenice ter zakrijte z vermikulitom, ki služi za vzdrževanje vlage. Strune privabi CO2, ki nastaja pri kalitvi koruze in pšenice, zato pridejo skozi luknje lončkov med kaleča semena, kjer jih je zelo lahko najti…”
srečno,
vprašaj v Semenarno: