plevel na njivi
Imamo majhno njivo, ki jo obdelujemo 6 let….prej je bila 20 let zasejana s travo. Vsako pomlad, ko zorjemo, se potem trudimo s plevelom, ki ga je ogromno. Zanima me, če kdo ve kaj je potrebno jeseni narediti, da pomladi ni plevela. Pomislila sem na črn polivinil, pa verjetno ni najbolje zaradi škodljivcev in samega “dihanja” temlje. Prst je ilovnata.
Za vse odgovore se najlepše zahvaljujem !!
…če je njiva majhna, jo nehajte orati in raje obdelajte na roke… tako lahko tudi za pomlad pustite npr. radič, peteršilj, korenje; posejete motovilec in špinačo sedaj v jeseni….
…jest se proti plevelu ” borim ” s travo….ko kosimo, vso travo znesem na njivo in naredim zastirke.. zelo koristno je …zadržuje vlago, prepreči plevelu, da bi rastel in potem , ko vse skupaj poštiham…tudi gnoji in rahlja zemljo……predvsem pa mi je prihranjeno okopavanje in pletje…
Draga Špela!
Proti plevelu se tudi mi borimo na ta način kot Frfra, le s to razliko, da jeseni oplevemo, da ne ostane seme v zemlji. Naredimo praho in zastremo s posušeno travo (senom). Se res obnese, zemlja postaja rahlejša in pomladi se lažje lopata. Kajti tudi pri nas je zemlja ilovnata, težka.
Še to: pomladi to zastirko poberemo proč in jo damo na kompost. Tako vse
“k nuc pride”. Lep pozdrav!
Pozdravljena!
No jaz pa proti plevelu se najbolje borim tako, da jim odstranim korenine. Spomladi, ko preštihamo vrt vzamem košaro, pa vse korenine plevelov notri. Drugi način, ki uporabljam je tudi ta, da zgodaj spomladi še pred štihanjem vso suhljad, ki jo naberemo na vrtu – spomladansko čiščenje skurimo na vrtu. Vročina uniči korenine od plevelov.
Za rahljanje pa uporabljam lesni pepel. Ker kurimo centralno peč na drva imamo veliko pepela in to na debelo posipam na vrt, potem pa preštihamo. Zemljo zrahlja in istočasno pognoji.
Lep pozdrav!
Taja