Najdi forum

Nekaj sem že bralao travi, vendar me zanima še nakaj stvari. Trenutno sva z možem v fizični fazi – sejeva zemljo, da odstraniva nekatere preveč razrasle rože in večji plevel. Potem pa pride na vrsto trava. Katero mi svetujete? Trava bo na S in Z, biti pa mora odporna oz. pohodna, ker bo večino okoli hiše trava. Beton bomo zminimalizirali. Brala sem, da jo je najbolje posaditi septembra. Mož je neučakan, tako, da jo bova čez kakšen teden. Zalivati jo bova mogla vsak dan. Je dosti samo zvečer ali bi bilo bolje še zjutraj? Kdaj pa gnojenje. Je res najbolje, da nekaj mesecev sploh ne hodimo po njej?

V knjigi o tratah piše tudi, da kosimo, ko zraste na 3x-no višino in lahko pokošeno kar pustimo, saj upočasnuje rast plevelov. Kaj pa vi mislite?

Prosim vas za vaše izkušnje, ker res nočem vse oskubljene in požgane trave, pa če ste se že vi matrali in nabirali izkušnje…

Tinoča

Najprej moraš vedeti, kakšno zemljo imaš. Ali je ilovnata, ali pa “normalna”.
Potem še neučakanost. Za moje pojme je veliko bolje počakati s setvijo nekaj časa, da poženejo vsa semena plevelov, ki so sedaj v zemlji.
Gnojenje. Ker je zemlja verjetno že izčrpana, bo čisto v redu, če jo pognojita, najbolji se mi še vedno zdi Biopost. To je naravno gnojilo, in ne bo poškodovalo mladih kalčkov.
Ilovnati zemlji bi skoraj obvezno dodali Biopost, tudi šota, takšna manj kisla bi prišla prav za rahljanje. Travo na takšni podlagi ne bi priporočala prepogosto kositi, to pa zaradi tega, ker bi preveč pohodili tla, ki so zelo občutljiva.
Če pa imate “normalno” zemljo, potem se lahko držite priporočil o košenju.
Glede nadaljnega gnojenja pa je tako, pri ilovnati zemlji se dnojilo zadrži v zemlji veliko dlje časa, kot v normalni, zato lahko pride do pregnojitve, in trava je takšna, kot da ji gnojila primanjkuje.
Pri normalni zemlji pa se gnojilo hitreje izpere v podtalnico, tako da se gnoji večkrat. Po občutku.
Katera travna mešanica bo najbolša, je odvisno od vrste zemlje in od tega, kako “močna” je senca v kateri bo rastla.
Glede zalivanja pa je tako, naj bi šla rastlina suha v noč, torej je bolje zalivati zjutraj. Tudi zalivanje je odvisno od vrste zemlje. Si pa napisala, da ne želiš ožgane in oskubljene trave, pa mi ne gre skupaj z lego, ki si jo opisala.

lp

Suha in ožgana – če posejeva zdaj (kot hoče mož) in naju ni samo kakšen vikend in če bo spet vroče kot je bilo, bi po moje tistih nekaj ur ko je sonce, požgalo mlado travo, če jo ne zalivaš… Mož misli, da je trava trava in jo poseješ in če jo redno kosiš je taka lepa angleška travca. Jaz pa malo bolj kompliciram in izkopavam plevele, hočem dati dopust prej čez in potem sejati, za to pa je treba čakati še vsaj 2 meseca…

Drugače pa, hvala da si se potrudila. Včasih človek rabi še kakšno vzpodbudo, da lažje vztraja pri svojem.
Zemlja pa je normalna, spodaj pa prod. Če ti kapne še kaj na kar moram paziti, mi prosim napiši.

LP,
Tinoča

Zakaj ne greš v Semenarno na Dolenjsko c.? Semenarna iima največjo izbiro trav v SLO. So najmočnejši na tem področju in imajo full vrst trav – za vsako lego in vrsto zemlje skoraj. Pa še večje količine lahko kupiš, kar je občutno ceneje, kot škatle po 1/2 kg.
Jaz sem tam kupila travo OSOJO, ki sem jo sejala na senčno mesto (primer !!!).

LP!

Pravilno razmišljaš. S travo je potrebno počasi, brez evforije, potrpežljivo. Predvsem je pomembno, da se odstrani ves plevel, preden se jo zaseje. Ljudje, ki so si želeli takšen zelen tepih, in so bili neučakani, so bili potem tudi zelo razočarani. Največ problemov je bilo prav s plevelom, ki je zrastel med travo, zato pa so gladko krivdo propasali nečistemu semenu.
Ker imaš normalno zemljo, to pomeni, da boš veliko lažje “pridelala” svoj zeleni tepih.
Pa še to. Če bi se ponovila takšna vročina in suša, kot je bila, ne pozabi zemlje malo zaliti, da vzklijejo semena v njen.

lp

r

s

New Report

Close