Zelišča
Včeraj sem nabirala bezeg in koprivo.
Glede bezga sem poučena, da je uporablja cvetje, listi in jagode. Cvetje in listi gredo za čaj. Jagode, ko so zrele, se lahko zaužijejo sveže, za prebavo.
Pri koprivi pa mam par informacij, ki jih ne znam združiti. Nekje sem brala, da pijemo koprivin poparek… Drugje, da mora kopriva nekaj časa vreti, da se izločijo strupene snovi. Hm… Kako pa s koprivo, ki jo sušimo?
A kaj veste o tem?
Pa še to: katera zelišča nabirate še sedaj? In kako to zaužijete?
Kar se tiče zelišč, ti priporočam, da se najprej dobro pozanimaš, katere so sploh prave in pa seveda užitne, ker poznam zgodbo, kaj se je zgodilo nekemu možu in njeni ženi. Namreč nabirala sta zelišča in pila čaj a na koncu so ugotovili, da sploh nista nabirala pravih rastlin in sevecda s temi si kuhala čaj. Žal je eden takoj umrl , drugi pa je v kritičnem stanju. Za tega ne vem, kako je sedaj z njim. Pazi pri nabiranju zelišč oz. zdravih rastlin, saj so si nekatere rastline zelo zelo podobne na pogled. Upam, da te nisem preveč prestrašila, le opozorila sem te, kaj se lahko zgodi.Namreč tudi sama ne nabiram teh rastlin, ker jih tudi ne poznam vseh!
Lp
Bezeg
Iz posušenih cvetov pripravljamo čaj, ki pospešuje potenje(dve čajni žlički droge na skodelico vode), vebdar hkrati znižuje temparaturo in preprečuje prehlad. Iz listov lai lubja pripravimo čak proti vodenici, zadrževanju urina, slabi prebavi, revmatizmu in protinu.
V ljudskem zdravilstvu velja, da čaj iz cvetov čisti kri in kžo in odpravlja neprijeten telesni vonj.
Iz plodov pripravljamo blago odvajalno sredstvo v obliki kaše ali soka, pomaga pa tudi proti kašlju in gripi. SVEŽE JAGODE LAHKO POVZROČAJO BRUHANJE.
Kopriva velika
Zel nabiramo pred cvetenjem in med cvetenjem. od maja do julija pa tudi korenino.
Oboje sušimo v senci, in uporabljamo za pripravo čaja. Pospešuje izločanje urina in sečna kisline.
V ljudskem zdravilstvu se sveže nabrane koprive uporabljajo proti srbenju kože, bolečinam v sklepih, revmni in protinu in proti pljučnim boleznim( s svežo zeljo prebičamo obolelo mesto).
Če zgodaj spomladi naberemo zel še pred cvetenjem in ji dodamo regrat, dobimo odlično solato, ki čisti kri.
Toliko knjiga. Sama koprivo nabiram še zelo mlado, in jo pripravim kot špinačo.
O previdnosti pa ti je govorila že Brigita, saj je nabiranje želišč podobno kot nabiranje gob. Rastlina, ki je sicer pogojno užitna, je lahko ob pravilni uporabi zdravilna, ravno tako je podlesek, ki je letos povzročil smrt, sicer med najučinkovitejšimi pri akutnih, zelo bolečih napadih protina, seveda v pravih odmerkih.
lp
Še iz druge knjige
Kopriva
V novejšem času imajo za najučinkovitejše zdravilo redno uživanje sveže iztisnjenega soka, vendar ga je treba zaužiti svežega in nikakor ne sme zavreti. Če ga hranimo na temnem in hlednem prostoru se lahko izjemoma obdrži nekaj dni.
Spomladi pripravimo iz nežnih listov in mladih rastlin “špinačo”, ali pa liste in poganjke zelo rahlo poparimo in jih pripravimo kot solato ali kot dodatek solati.
Koprivni čaj uporabljamo za večtedensko kuro (2-3 skodelice na dan) ki ga pripravimo v obliki preliva 2 čajni žlički za skodelico čaja.
Črni bezeg
Bezgovi listi in poganjki, sveže obrani, opraženi v svinjski masti, dobro zmehčani in pretlačeni skozi sito, dajo mazilo proti protinskim bolečinam.
Iz posušenih mladih poganjkov in listov se pripravlja prašek in se ga obilno dodaja mesni in mlečni juhi. To odpre zaprto črevesje.
Lubje debla in vej, in sicer ostrgana zelena srednja plast lubja, prav tako tude bezgove korenine, vsebuje neko smolo. NATANČNO odmerjena količina lubja in korenin učinkuje odvajalno in pospešuje izločanje seča. VEČJE količine povzročajo bruhanje, hudo drisko, vnetj želodca in črevesja ter celo vnetje ledvic.
Zrele jagode vsebujejo številne zdravilne snovi, priporočajo ga vsem, ki so šibki na pljučih.Imajo tudi največ vitamina B 1.Zelo koristno je jagode uživati v obliki čežane, ki je odlično za iztrebljanje . Češana ali gosto prekuhan sok tekoči sok pomaga pri nevralgijah, išiasu in trganju. Zadostuje 30 g soka dvakrat na dan.
STRUPENE RASTLINE
Šmarnica, črni teloh, tisa, volčja česna, volčja jagoda, pomladni zajčji mak, črni zobnik,preobjeda, pokončni srobot, vinska rutica , potonika, jesenski podlesek, oleanderškrlatni naprstec, pikasti mijšjak, vrtni mak, navadna glistovnica(vrsta praproti), navadni bršljan, navadna božja milost.
lp
Ta knjiga je že zelo stara. Zato ji jaz ne bi preveč verjela. Imam novo knjigo o zališčih in v njej ne piše nič o tem, kar omenjaš glede koprive.
Poznam pa tudi primer, da je prijatelj vsak dan pil čaj iz svežih kopriv in to dalj časa, zaradi alergije in še danes živi in to zelo zdravo. Tudi jaz sem en teden pila takšen čaj in še živim.
Svetujem ti, da si poiščeš novejše knjige od zelišč. Res pa je, da so marsikatere “zdravilne rožice” ob predolgi uporabi lahko tudi strupene. Lahko pa ti zagotovim, da občasno pitje čajev (bodisi ob bolezni, utrujenosti, nespečnosti…) iz zdravilnih rastlin ne sme biti škodljivo.
Pa veliko veselja ob nabiranju, sušenju in nenazadnje tudi ob pitju teh dobrot.
p.s. Jaz ta trenutek nabiram materino dušico, je zelo dobra za bronhije, lažje dihanje, gripo in prehlade… . Tudi meta ima podoben učinek in jo lahko sedaj nabiraš.Danes smo v solati imeli tudi divji česen -Čemaž, na mizi je tudi kot šopek.Počasi pa se tudi že pripravljam na obiranje lipe, ta čaj te pomirja, še posebno če si napet oziroma živčen.Iz morja sem si prinesla rožmarin, ta čaj uporabljam za grgranje in izpiranje ust, baje pa tudi pomaga prebavljati maščobe.
Jutri pa bom nabrala suličasti trpotec in naredila sirup proti kašlju. Smrekovi vršički pa so že na okenski polici. Če te še kaj posebnega zanima, mi piši na moj E-mail in pobrskali bova po knjigah ali pa bom vedela na pamet, kajti to je moj hobi.
Nasvidenje!
O, Doris… šele danes sem videla tvoj odgovor.
Ja, materino dušico bom tudi sama začela nabirati, sam da neha deževati.
Pa po koprivo bom tudi še šla. Zelo fajn mi je dela lasem.
Sej se lahko razpiševa tukaj, morda bo kdo še kaj bral.
Zanima me, če poznaš kako fajn mešanico, proti nervozni lakoti.
Pred par dnevi sme gledala eno oddajo na italijanski tv. Ni povedal, kako napraviš mešanico, količine itd.. Je le razlagal, da gre za mešanico iz… brezovih listov, melise, bezgovega cvetja, pa še neke rastline, ki jih sploh ne poznam. Gre pa za zelišča, ki pomirjajo in pospešijo izločanje vode.
Pozdravljena!
Iz omenjenih zelišč se skuha čaj. Lahko so posušena ali pa sveža.
Vendar jih jaz nikoli ne uporabljam več kot tri zelišča naenkrat skupaj. Ker baje več zelišč skupaj, nima tako dobrega učinka, kot samo eno oz. par zelišč.
Ko imam jaz napade lakote, mi najbolje pomaga voda z limono, ali pa metin čaj. Pogoj je le, da to piješ kadar se spomniš, čim več krat na dan in potem lakota kar izgine. Saj pri meni je. Ta zelišča, za katere sprašuješ, pa dejansko pomirjajo in izločajo vodo.
Poskusi to italijansko mešanico in če ti bo pomagalo, sporoči!
Mislim pa, da ti malo bo, kajti če že piješ samo vodo, veliko manj poješ.
Uživaj ob pitju čajčka, pa kakršenkoli že bo.
pa-pa