Najdi forum

Zanima me, kako vzdržujete svoj vrt?

S taščico se tukaj namreč precej razhajava. Ona pravi, da poleg gojenih rastlin tudi pod razno ne sme rasti še kakšen ubog plevelček, meni pa so rožice med korenjem in solato čisto všeč in me ne motijo in je moja greda vsa zarasla. Ona, kot izkušena, tridesetletna vrtičkarica meni, da je treba vrt gnojiti s hlevskim gnojem vsako leto, jaz pa menim, da vsake dve leti ali celo manj, pa še to čimmanj. Konec koncev nam tako ali tako gre pol solate v cvet in tudi korenja ponavadi ne uspemo vsega pojesti, dokler je še okusen, tako da sama ne čutim potrebe po kakšnih velikih hektarskih donosih in največjemu korenju v ulici. No, vseeno se s taščico zelo dobro razumeva, tako da problem ni v najinem nerazumevanju ampak izključno v tematiki. Saj veste – “kaj bi pišče kokljo učilo?”.

Kaj “strokovnjaki” za domač vrt menite o tem?

Mi še nimamo svojega vrta, upam, da bomo v jeseni pripravili zemljo za podvige naslednjo pomlad. Pa vendar, tvoja tašča je nekaj podobnega kot moja mama. Ta dobesedno čaka vsako zel, ki zraste in je bilo včasih prav mučno, ko nama je naročila (meni in sestri), da morava, kaj opleti. Gnoji ona vsako drugo leto, moje mnenje pa je podobno tvojemu. Ne mislim puščat vsake proste minute mojemu zelenjavnemu vrtu samo zato, da bom imela ne vem kakšen paradižnik in solato. Delala bom zato, ker me to veseli, rada eksperimentiram s kakšnimi neobičajnimi rastlinami in imam občutek, da bo naš vrt kot pragozd, a zelo uporaben.

Ja , vsekakor je potrebno malo dognojevati, saj tako imajo rastline dovolj hranil. Predstavljaj si če ti ne bi dobila nič hrane. Tako je tudi z rastlinami. No ja . Kar se pa tiče tvojega vrta pa bi rekla takole, saj vsak ima svoj vrt in vsakdo si ga lahko oblikuje po svojem okusu.Biti pa moa biti dovolj prostora oz. dovolj svetlobe, da lahko rastline rastejo. Moram pa reči, da so neketeri vrtičkarji precej pedantni, kar se plevelov tiče. Ja , res je lepše, če ni nobenega plevela, a vseeno . Včasih pa mora biti tudi ta nadloga v vrtu!
Pa ne razumi me narobe.
Brigita

Gnojenje vrta je predvsem odvisno od strukture tal. Ilovnata tla, ki slabo prepuščajo vodo, ni potrebno pogosto gnojiti, medtem ko je pri prepustnih peščenih tleh gnojenje potrebno. Danes se veliko več uporablja za gnojenje kompost in zeleno gnojenje. Sama zaenkrat uporabljam Biopost, na vsakih par let pa hlevski gnoj.
Strovnjaki pa menijo, da vrtičkarji svoje vrte kar preveč gnojimo.
Pred nekaj leti sem imela njivo. Bolj za hobi, kot zares. Med drugim sem “poflancala” tudi solato. Zalila sem jo, potem še ene dvakrat. Zaradi drugih obvznosti, sem kakšna dva meseca zadevo zanemarila. Potem pa sem le odšla pogledat svoj pridelek. Tam kjer naj bi bila solata, je bila prava džungla, med tem plevelom pa so se skrivale krasne glave. Kljub poletju in suši je bila solata krhka, kajti plevel jo je zaščitil pred močnim soncem, tla obvaroval pred izsušitvijo in zadržal jutranjo roso.
Tudi na mojem vrtu me plevel ne moti, kakšen se mi je že prirasel k srcu. Odstranjujem le tistega nejvečjega in motečega.

lp

New Report

Close