miom
Moje vprašanje ne sodi v ta kotiček, ker pa vem, da ste tudi zelo dobra ginekologinja, sem se odločila, da vprašam še vas.
Pred tremi meseci sem imela spontan splav enojajčnih dvojčkov v 4. mesecu nosečnosti. Vzrok smrti ni pojasnjen. Diagnoza po obdukciji:
Maceratio fetus gradus III. Hydrops fetalis.
Na zadnjem pregledu pri ginekologu (tri mesece po splavu) je bilo ugotovljeno, da imam na zunanji strani maternice miom.Velik je približno kot pavec, zato je notranjost maternice z ultrazvokom videti na mestu mioma malo vbočena. Zdravnik mi je rekel, da miom ni rakovega izvora, zato naj ne skrbim. Mogoče ga bo treba odstraniti na stara leta.
Toda v nekem članku sem brala, da miom v času nosečnosti hitreje raste in lahko ogroža celo plod. Pred prvo zanositvijo nisem imela mioma, torej je v štirih mesecih zrastel za velikost pavca. Sedaj načrtujem ponovno nosečnost z IVF, ker imam nepojasnjen vzrok neplodnosti.Toda skrbi me miom in njegova rast v nosečnosti. Ne bi želela, da bi tokrat splavila zaradi prevelikega mioma.
Kaj svetujete?
Še to. Stara sem že 35 let, poleg tega pa ima pogosto PAP 2 in PAP3 ter srbečico v predelu nožnice. V primeru terapije z antibiotikom Vybrimicin se PAP normalizira, čez pol leta pa imam ponovno nenormalen PAP. Ta zgodba se ponavlja že tri leta. Hodim na redni odvzem brisa. Najbolj pa me moti, ker ne vem kje tičijo vzroki za moje težave. Ne vem ali obstajajo kake temeljite preiskave, da bi vsaj ugotovili zakaj imam zgoraj naštete težave.
Za vaše mnenje se lepo zahvaljujem.
Katja
Spoštovana Katja!
Sam se že dalj časa ukvarjam s pomenom prehrane za zdravje. Priporočil bi vam, de si preberete knjigo »Ženski zdravstveni vodnik«, točneje, III. poglavje, naslovljeno »Miom in zdravje ženskih rodil«, ki ga je napisal Michio Kushi in je izseček iz obširnejše knjige o neplodnosti in obolenjih razplodnih organov (Infertility and Reproductive Disorders). Rdeča nit obeh knjig je makrobiotična prehrana. Skratka, potrebno znanje obstaja in je na voljo. In tudi rešitev za prav vaš primer. Odvisno je od vas…
Knjiga ŽZV se dobi v vsaki bolje založeni knjižnici (in tudi v knjigarni). Ker ste verjetno tudi kuharica, imate v svojih rokah – svojih kuharskih in prehranjevalnih navadah – ključ do rešitve. Potrebujete še znanje o izboru živil in njihovem pripravljanju, t.j. kuhi za zdravje in ozdravitev v vašem osebnem primeru. Obstaja kar nekaj knjig, ki nudijo potrebno dodatno znanje in se dobijo v knjižnici. Recimo srskohrvaška »Makrobiotički kuvar«.
Če želite takoj preveriti pomen prehrane, si oglejte spletno stran http://www.macrobiotics.org/recovery.html, kjer je zapisanih več izpovedi o ozdravitvi s pomočjo spremembe življenjskih navad, znotraj teh pa predvsem prehranskih. Deset tam objavljenih izpovedi je prevedenih in zbranih v I. poglavju Ženskega zdravstvenega vodnika.
Spoštovana Katja, pišem vam iskreno resno! Pozdravljam vas! Mitja Fajdiga
Ne, nisem ginekologinja zato bi vam svetovala predvsem, da se ponovno pogovorite s svojim izbranim ginekologom.Kot zdravnica vam lahko poskusim nekatere stvari vseeno razložiti, ampak to naj vas motivira samo, da boste odgovore poiskali od pravih specialistov te stroke.
Domnevam, da ste prvič zanosili naravno, saj je nosečnost enojajčnih dvojčkov po zunajtelesni oploditvi redka. Enojajčna dvojčka včasih nista vsak v svoji votlini plodnega mehurja, ampak imata lahko skupen plodni mehur in ju loči samo pregrada ali pa še te ni in imata lahko samo eno posteljico. Za takšne dvojčke je nosečnost bolj nevarna, saj se ob živahnih gibih njuni popkovnici lahko zapleteta in nastopi nepravilno odtekanje krvi od enega dvojčka k drugemu. Kot posledica tega lahko v maternici umreta oba. Eden od njih je navadno večji (tisti h kateremu je kri odtekala) in je lahko hidropičen. Ko plod v maternici umre nastopi proces maceracije, v nekaj dneh je ta že obsežna maceracija III (maceracija je proces posmrtnega razpada brez prisotnosti bakterij) zaradi katere je plod posmrtno spremenjen.Seveda je mogoče, da so bili vzroki popolnoma drugačni in res je tudi, da ostanejo največkrat nepoznani. Za vsako nosečnost z dvojčki pa velja, da je bolj tvegana kot enoplodna.
Miom raste pri vas navzven in zato ne zavzema plodu potrebnega prostora. Ste vedeli, da ima približno 1/4 belk enega ali več miomov?Največkrat so popolnoma neškodljivi, posebej če ne rastejo prehitro in če ne povzročajo bolečin, krčev ali hudih nerednih krvavitev. Zmanjšujejo jih določena zdravila, ki za vas niso primerna, ker želite kmalu spet zanositi. Vaš ginekolog meni, da miom ni nevaren. Kar verjemite mu, gotovo ima veliko izkušenj s tem. Operacija je utemeljena samo v primerih, ko je miom vzrok neuspešnih nosečnosti, slabokrvnost zaradi hudih, krvavitev ali bolečin.Operacija (odstranitev mioma – miomektomija) je resen kirurški poseg. Na srečo pride ob takšnem kirurškem posegu zelo redko do zapletov, so pa ti lahko precej resni, včasih je potrebno maternico celo odstraniti. Ponavljajoči patološki brisi potrebujejo zdravljenje in redne kontrole. Kje so pa vzroki vam lahko razloži samo vaš ginekolog, ki jih pregleduje. Sluznica lahko srbi tudi zaradi nepravilne nege.V lekarnah imajo negovalna sredstva, ki takšne težave uspešno lajšajo. In strinjam se z gospodom Fajdigom, da kvalitetna zdrava prehrana lahko zmanjša vaše težave in izboljša obete za uspešno nosečnost in rojstvo zdravega otroka.