RTG obsevanje
V času sekundariata sem bila kar dosti po operacijskih dvoranah, dvakrat pa prisotna tudi pri travmatološki operaciji,kjer je bilo potrebno skoraj 2h neprestanega Rtg slikanja. Bila sem sicer zaščitena s svinčenim predpasnikom in ovratnikom za ščitnico, ker pa sem morala držati prizadeti ud, se med slikanjem nisem mogla odstraniti iz prostora. Premišljujem o zanositvi, sem pa zaradi navedenega zaskrbljena. Imate mogoče kakšne izkušnje s tem, saj vem, da se inštrumentarke med katerimi je veliko mladih punc, ne morejo vedno odstraniti iz prostora. Že vnaprej hvala za odgovor.
Razumljivo je, da vas skrbi ali bi poklicna izpostavljenost rentgenskim žarkom lahko škodila vašim bodočim potomcem. Naj vas potolažim (čeprav je ta tolažba skromna ), da večino gonadalne doze ( to je doze, ki jo direktno absorbirajo moda ali jajčnik in kjer dozorevajo spolne celice) absorbira naše telo iz naravnega okolja. V tridesetih letih življenja je absorbirana gonadalna naravno doza iz naravnega okolja povprečno 61.5 mili Sieverta, medtem, ko je povprečna absorbirana gonadalna doza iz umetnih virov, ki vključuje tudi rentgenizacijo v enakem obdobju 10,5 mili Sieverta.(vir: Nature, 1989).
Seveda vemo, da obsevanje lahko povzroča genske mutacije in si zato prizadevamo, da bi bila izpostavljenost spolnih žlez (jajčnikov in mod ) čim manjša.
Različne države imajo različno visoko določeno “dopustno absorbirano dozo” pri poklicno izpostavljenih v enem letu. V ZDA je to 50 mili Sievertov, v Vel. Britaniji pa 15 miliSievertov. Obe dozi sta po današnjem mišljenju mnogo prenizki, da bi kopičili škodljive mutacije v tej populaciji. Obžalujem, da za Slovenijo dopustne absorbirane doze ne vem. Morda mi bo priskočil na pomoč kakšen kolega.
Za primerjavo povem, da je ob 50 x rtg. slikanju pljuč, absorbirana doza 1mili Sievert.
Če se vrnem k vašemu vprašanju:
Vedno poskrbite,da ste maksimalno zaščiteni s svinčenim predpasnikom takrat, ko delate ob viru sevanja. Zahtevajte tudi dozimeter, ki je dober pokazatelj absorbirane doze. Za zaščito VEDNO poskrbite sami, omogočiti vam jo pa mora vaš delodajalec.To zahteva zakon.
Naj omenim še nekaj. Najbolj so za učinke sevanja občutljive celice takrat, ko se hitro delijo. To pomeni, da je trenutno dozorevajoči spermij in jajčece ob zoritveni delitvi pričakovano nekoliko bolj okvarjen zaradi rtg. obsevanju, kot so mirujoče klične celice, ki še niso vstopile v zoritvene delitve. Po nekaj ciklusih (npr. po treh mesecih bodo dozorevale celice, na katerih ni pričakovati škodljivih učinkov preteklega obsevanja)
Moj nasvet: načrtujete nosečnost, ko ste zdravi, niste preobremenjeni, daleč od bolnišnic in biokemičnih laboratorijev IN ČE JE LE MOGOČE NA DOPUSTU. Ker pa je načrtovanje eno, vsakdanja resničnost pa drugo, pa bodite previdni. Ko boste menili da ste morda noseči, se pogovorite s svojim predstojnikom, da vas ne bo razporejal na operacije kjer se tudi rtg. slika. Kot nosečnica ste po zakonu upravičeni do dela na tistih mestih, ki ne ogorožajo vašega in plodovaga zdravja.