Najdi forum

bulimija in zobje

Lep pozdrav!

Zanimajo me posledice bulimije na zobe!
Sama sem bruhala 5 mesecev, večkrat na dan in sedaj po pol leta se mi zdi da so moji zobje poškodovani!
Zanima me kako lahko nekateri trpijo za bulimijo več let saj se mi zdi,da to zelo negativno vpliva na zobe!

Hvala za odhovor

Draga Maja,
prav si opazila: bulimija oz. bruhanje skozi daljše obdobje načne med drugim tudi zobe. Bruhanje zaradi vpliva želodčne kisline načne oz. poškoduje zobno sklenino, možna je pogostejša in hujša zobna gniloba… Skratka, zobje so precej na udaru – kdaj se bodo pojavile okvare zob in kako hude bodo, pa ni odvisno le od pogostosti bruhanja, ampak tudi od siceršnje trdnosti zob, ustne higiene, kvalitete prehrane in še kaj bi se našlo.
Morda bo kakšen zobozdravnik še kaj dodal – sicer pa ti svetujem, da svojega zobozdravnika redno obiskuješ (pa če mu za bulimijo poveš ali ne), po potrebi pa tudi, ko začutiš težave z zobmi oz. si prestrašena zaradi možnosti le-teh.
lep pozdrav,
Ana Ziherl

tudi sama bruham že več kot eno leto. Moji zobje so očitno bolj odporni od tvojih, vendar pa s tem ne smeš nadaljevati. Poškodbe zob niso edina negativna posledica bulimije. Obstajajo še druge npr:izpadanje las, želodčne težave

Ampak,ali si jih ne mores po bruhanju preprosto-umiti?Jaz bi si jih umivala kot nora!

V odgovor S.:
umivanje zob takoj po bruhanju pri bulimiji je delikatna reč: nikakor ne gre za to, da bi bil problem tako enostaven, da bi bilo za zaščito zob dovolj že redno in čim temeljitejše umivanje zob. Pravzaprav je v tem primeru energično ščetkanje takoj po bruhanju škodljivo. Naj malo razložim: Bruhanje med drugim vsebuje tudi precej močno želodčno kislino, ki zmehča zobno sklenino med bruhanjem. Kar nekaj časa traja (uro ali dve po bruhanju), da se stanje približno normalizira. Če v tem času takoj po bruhanju ščetkamo zobe, praktično počasi sami tanjšamo zobni emajl, ki sicer ščiti notranjost zob, zelo laično povedano. Zato je po bruhanju bolj priporočljivo kot ščetkanje, da si usta samo izplahnemo, lahko tudi z blago raztopino sode bikarbone, da nevtraliziramo kislino, ščetkanje pa prihranimo za kasneje. Da ne bo pomote: ščetkanje zob je sicer čisto koristna stvar.

Ana Ziherl

pozdravljeni,
zanima me, kako se vidijo poškodbe sklenine – je to porumenelost zob, hrapava površina ali pa postanejo zobje ostrejši? če ima oseba npr. konice sekalcev neravne, nazobčane, sčasoma pa postanejo popolnoma gladke, je to znak poškodbe? hvala za odgovor

New Report

Close