stiska
Moja zgodba je trajala 1 leto. S fantom, ki je Nizozemec, sem zivela 1 leto v Amsterdamu. Bilo je super, vendar precej tudi stresno. Morda sva sla prehitro tam skupaj zivet. To je bila namrec edina moznost da sva skupaj. Ker pa je zivljenje v tujini zelo težko, nimas perspektive, tujec si, odvisna od partnerja… v glavnem jaz sem se vedno slabse pocutila. Tudi fant ni imel še čisto razčiščenih pojmov, in je s pomočjo najine zveze svoje življenje v red spravil. In pred dvemi tedni sem se vrnila nazaj v Slovenijo. Zelo težko slovo. Imava se neskončno rada, vendar sva bila v takšni situaciji drug drugemu v breme. Vsaka zveza rabi prehodno obdobje, midva pa sva to preskočila. Zdaj sem spet doma; po eni strani sem si oddahnila, imam novo upanje, ljudi ki me imajo radi, nove možnosti… Po drugi strani pa praznina, ker njega nimam. Ne vem, kako naj se s tem soočim. Rada bi ga pozabila, ali sprejela dejstvo, da skupaj nimava prihodnosti. Rada bi, da ne bi jokala vsakič, ko začnem razmišljati o njem. Zanima me, ali obstaja kakšna skupina ali pomoč za partnerje, ki se razidejo?
Draga Polona!
Ne razumem pravzaprav, zakaj se je morala vajina zveza končati, če čutita veliko ljubezen drug do drugega. Zakaj za vaju ni skupne prihodnosti, v čem je problem? Lahko je pa sedaj tisto prehodno obdobje, ki sta ga potrebovala. Ali sta sedaj še v stiku in kako pa on čuti do vas? Mogoče bi se pa on lažje znašel v Sloveniji kot vi tam. Ta vprašanja so se mi postavila ob branju vašega pisma.
Vendar pa bom sedaj izhaja iz vaše pozicije, da skupaj nimata prihodnosti.
Pozabiti ga ne boste mogli, zato se niti ne trudite, da bi ga. Bivši fant je bil eno leto pomemben del vašega življenja in tega ne morete izbrisati. Spomini bodo ostali. Lepih spominov pa se tudi ni za braniti.
Praznina, ki jo čutite, je običajna posledica doživetja izgube. Proces prebolevanja boste morali dati skozi. Čas pa bo zacelil tudi to rano. Pomembno je, da sedaj poskrbite zase, za svojo osebno rast. Poskrbite za svoje telo tako, da se posvetite športnim aktivnostim, jogi, sproščanju. Iščite stik s svojo dušo preko meditacije, molitve in duhovnega poglabljanja. Raziščite svoja čustva (priporočam knjigo Čudežna preobrazba – Joan Borysenko). Naredite si plan, kako boste sedaj nadaljevali s svojim življenjem, postavite si cilje: npr. izobraževanje, zaposlitev, neodvisno življenje … in jih potem po korakih uresničujte. Ko boste našli samo sebe, zaživeli neodvisno, si uredili življenje, pa bo prišel čas tudi za nova ali obnovljena partnerska razmerja.
Kar se tiče skupin za partnerje, ki se razidejo, deluje v Frančiškanskem družinskem centru Skupina za samopomoč razporočenim: . Pomoč lahko poskusite iskati tudi pri dr. Sanji Rozman (dve temi nižje), v kolikor so vam njene knjige blizu. Za svetovalno pomoč pa se lahko obrnete npr. na Svetovalnico Fužine , če ste iz ljubljanskega območja.
Želim vam, da bi vam solze počasi le izprale bolečino ob razhodu s partnerjem.