Pomoč prosim
Prosila bi,če mi lahko posredujete kakšnega dobrega strokovnjaka s področja “POMoč otroku ob ločitvi staršev” in vseh traumah,ki jih je otrok doživel.Gre za 9 letno hči,ki je bila priča nasilju psihičnemu in fizičnemu in ki je tudi tarča nenehnega podpihovanja,tudi obtožb z moževe strani…prišlo je že tako daleč,da ji je odklonil obiske pri njem,oz.ji rekel da naj zanje sama prosi…da jo tudi klical ne bo več,naj sama to dela…….preprosto je tudi sama tarča psihičnega nasilja….
Prosim,kot mama ji lahko pomagam samo do določene meje ampak bi rada otroku nudila tudi strokovno pomoč.Čutim veliko stisko otroka in MOram ji pomagati čimpreje..
kako, komu in na kak način…..Hvala
vsak vaš nasvet je dobrodošel….
Spoštovana!
Dogajanje okrog ločitve staršev je za otroka res stresno, še posebej pa, če je zraven prisotno tudi psihično in fizično nasilje. Kot posledica tega doživljanja se res lahko pojavi post-travmarski stresni sindrom in v tem primeru pogovor s strokovnjakom otroku lahko pomaga pri razbremenitvi od vseh težkih občutij, ki se v njem pojavljajo, od občutka krivde, zapuščenosti, nemoči, negotovosti idr.
V vaši situaciji, ko je hčerko oče na nek način zapustil, je z vaše strani pomembno predvsem:
– da ji nudite čimveč ljubeče pozornosti,
– da ji daste občutek sprejetosti,
– ji zagotavljate stabilno in varno okolje,
– spodbujate izražanje njenih občutkov,
– ji pomagajte pri graditvi občutka lastne vrednosti
– in nenazadnje da poskrbite tudi za svoje lastne čustvene potrebe, saj boste le tako lahko tudi njej nudili vso potrebno čustveno oporo.
– Skrbite pa tudi za to, da se bosta vključevali tudi v zabavne in sprostitvene dejavnosti.
Glede na vašo izraženo skrb, pa se mi zdi, da ji vse to v veliki meri zagotavljate že sedaj.
Svetovanje otrokom pa nudijo v teh organizacijah:
– Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše, Gotska 18, Lj. (tudi v Kopru in Mariboru)
Tel.: 01/583-75-00, E-mail: [email protected], spletna stran:
– Svetovalnica za otroke Balonček, Povšetova 20, Lj.
Tel.: 01/232 06 58, E-mail: [email protected], spletna stran:
– Zavod EMMA, Svetovanje otrokom, mladostnicam/kom in odraslim v stiski, P.P. 900, 1001 Ljubljana
Telefon: 01/425 47 32, E-mail: [email protected], spletna stran:
– Mladinsko informacijski center MIC, brezplačna svetovalnica, psihoterapija (klinični psihologinji, pedagoginja, ginekologinja, pravnik), Zrinjskega 9 (Ulica Janeza Pavla II.), Lj.
Tel.: 01/439 97 90, e-mail: [email protected], spletna stran:
Psihologinja in psihoterapevtka: spec. klin. psih. Anica Uranjek
– Združenje staršev in otrok SEZAM, Novi trg 1, Ljubljana
Telefon: 01 251 12 18 , Mobitel: 041 960 257, E-mail: [email protected], spletna stran:
O otrocih in starših v ločitvenem dogajanju pa govori tudi knjiga: LOČITEV BOLI – Lars Kuntzag.
Srečno!
Jaz bi vse naredila, da jo zaščitim. Budno bi spremljala njene poti in ji lepšala vsakdan. Pred njo nebi bila zaskrbljena, temveč bi lahkotno ubirala njenim letom primerne teme, izlete, dejavnosti, kino…Z novim šolskim letom jo v sklopu šole vpiši v šport ali ples, da bo lahko sproščala energijo.Telefone bi, če bi bilo zanjo bolje odklopila in jo zaščitila pred pritiski. K njemu je nebi pošiljala, temveč bi sama vložila energijo v to, da bi jo animirala in motivirala, da ga nebi pogrešala.Pred njo nobenih težkih tem ali glasnega razburjanja glede očeta, ker ni nič kriva. Je pač neotesan, neodgovoren, nezrel in tu ni pomoči.On rabi strokovno pomoč glede starševskega obnašanja.Nujno bi se moral strokovno izobraziti ali prebrati vsaj 1 knjigo o vrgoji.
Na Nazorjevi 1 v Lj. je ena dobra psihiatrinja za takšne primere, pa pokliči.
Otroka reši tega bremena, ki mu zadaja oče tako, da se o njunem pogovoru naknadno z njo pogovoriš, ji rečeš da ima očka prav svoj smešen sistem in da bo že bolje. Nasmej se in reci, da ga bosta pa zdaj jemali takšnega, kot je, če bo spet kaj novega povedal. Modro reagiraj in ne bodi trpeča in v krču, ker ona to čuti. Ne obremenjuj je z vajinim odnosom, temveč ji reci, da jo ima očka rad na svoj način. Optimistično in vedro deluj nanjo.
Prej pa se posvetuj s strokovnakinjo. Srečno !
tudi jaz bi ti svetovala ,tako kot špela.pri nama je bilo podobno,oz je še,saj jo oče ves čas psihično obremenjuje.npr.vedno,kadar jo pokliče,je strašno neprijazen do nje,skoz neko “posiljevanje”,če ni po njegovem jo nadere,nikoli ga ne zanima,kako se punca počuti,kaj kej počne,…….to se vleče že predolgo,tako ,da sva tudi poiskali pomoč,ker je postala malo panična.
tudi moje pojasnjevanje njemu čist nič ne zaleže,tako da so nama svetovali,pač ne dviguj več telefonov,ker jo to res zelo znervira.tudi jaz sem jo učila,da pač takšen je in ga je treba takega jemati,pa ni pomagalo. prišlo je tako daleč ,da ga niti videt ne more več. punca je stara 14 let in ta čas pubertete je pa še huje. tako da ti povem,zelo veliko podpore potrebujejo te naše punce.res je,da so ene bolj občutljive,druge manj.moja je zelo,zato rabi podporo in da ji ves čas poskušam učiti,naj bo smozavestna,naj mu pove nazaj,kaj ji je všeč in kaj ne. počasi napreduje in se potem tudi bolje počuti.
no,če želiš kakšen pogovor,mi lahko pišeš, drugače pa držim pesti za vaju obe.
lp
ona