Rast stalnega zobka, mlečni pa še ne gre ven
Spoštovani,
pri našemu šestletniku smo opazili, da se mu je zgornja leva enica začela privzdigovati in “seliti” proti desni enici. Zobek je že tako močno privzdignjen, da štrli navzven in ga moti pri govoru in zapiranju ustnic. Domnevam, da izraščajoči stalni zob izpodriva mlečnega, toda mlečni zobek se kljub vidnim premikom v legi sploh še ne maje. Ali menite, da je bolje pustiti, da zobek sam izpade ali da je zaradi izrasta stalnega zobka bolje, da se mlečni izruva? Ruvanje zob zna biti verjetno kar travmatično in ne bi rada videla, da naš šestletnik, ki gre sicer zelo rad k zobozdravnici prekine “z dobrimi odnosi”.
Obe spodnji enici ima že stalni in sta izrasli brez težav, le dlesen je malce prenizko (mnenje otrokove zobozdravnice, vendar pravi da zaenkrat še ni potrebno ukrepanje). Ali se lahko dlesni masirajo ali na kakšen način ojačajo (s kakšnimi preparati ali ustnimi vodicami in ali so le te primerne za šestletnike?).
Zelo pazimo na zobno higieno in ima vse zobe zdrave.
Najlepša hvala za odgovor.
Spoštovana Karmen M.,
v situaciji, ki jo omenjate, je potrebno pretehtati, kaj je bolj mučno.
Ali fantka mlečni zobek v novem položaju močno moti? Če ga moti, potem je umestna odstranitev zobka, čeprav se še ne maje. Če pa ga ne moti zelo oziroma, če je motna zgolj estetska, potem vam svetujem, da počakate, da se zobek začne majati. Pri mlečnih zobeh je majanje včasih zelo varljivo – zobek se lahko močno maje pa nas potem pri ekstrakciji s svojo “močjo” preseneti, lahko pa se navidezno še čvrsto drži, pripravimo se z večjo silo, potem pa kar skoči ven. Kaj se bo dogajalo je odvisno od stalnega zoba – kje se nahaja in če dobro “raztaplja” korenino mlečnika.
Glede dlesni ob spodnjih sekalcih je potrebno opazovanje in ukrepanje, če bi bila zobozdravnica mnenja, da se razvija kakšno obolenje dlesni. Vi samo redno hodite na kontrolne preglede in dobro čistite zobke ( kar očitno že počnete ). Masaža ni potrebna.
Lepo pozdravljeni!