Zobna ščetka
Pri našem triinpol letniku je zobozdravnica odkrila nekaj kariesa – predvsem zadaj. Najprej me je “obtožila”, da gre za “steklenični karies” in sem jo komaj prepričal, da ni nikoli uporabljal stekleničke (ali dude). V enem od vaših odgovorov sem le dan kasneje opazil, da so vzroki lahko tudi pri tistih malčkih, ki so bili dolgo dojeni. Poleg (verjetno) slabše zasnove zob, je to verjetno res lahko eden od razlogov za njegov karies. Zobozdravnica ga je sicer naročila in naj bi mu poskusila zaplombirati zobke, vendar je moj občutek, da naš razbojnik tega ne pustil. Zato smo se odločili, da bomo še povečali skrb za čiščenje zobovja.
Ker sam uporabljam tudi električno zobno krtačko (Sonicare), mu nameravam kupiti dodatno – otroško električno ščetko, ki jo lahko uporablja na istem sistemu. Zanima pa me, kakšni so vaši pogledi na čiščenje zob s pomočjo električnih ščetk – vsaj jaz jo uporabljam kot dopolnilo k običajnemu čiščenju zob in tako nameravam tudi vzgajati našega “mulca”. Res je, da navadne ščetke zelo hitro uniči – zgrize… Sonicarovi izdelki izgledajo precej profesionalni in me zanima primerjava z tistimi električnimi, ki jih sicer vidimo v trgovinah – Braun…
Upamo, da bomo ohranili čim več zobovja…
Spoštovani Janez Kranjski,
podpiram vašo odločitev, da boste poskrbeli za boljšo ustno higieno pri otroku. Tukaj je na mestu le en komentar – vsaj do 8. leta naj bi starši otroku umivali zobe. Še tako izpopolnjene krtačke ne bodo uspešne, če z njimi ne upravlja nekdo, ki je dela s to napravo vešč in predvsem potrpežljiv. Kot že sami ugotavljate, vaš sin krtačke bolj grize kot pa pravilno uporablja. Ponavadi svetujemo, da otrok najprej sam umije, nato pa delo dokončajo starši. Tako delajte tudi z novo krtačko.
Še tako skrbna higiena pa ne bo odpravila kariesa. Če boste res dosledni, se bo napredovanje ustavilo, ne bo pa izboljšanja. Poskusiti ni greh. Mogoče pa vas bo sin presenetil in pustil, da mu zobozdravnica naredi kakšno majhno zvezdico. V najslabšem primeru se še zmeraj lahko odločite za svoj načrt.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovana IKati,
ne vem od kje se je prikradlo vaše začudenje nad popravljanjem mlečnih zob. To ni nikakršna novost !!!!
Če je le mogoče, popravljamo otroku vse zobke, še posebej tiste, ki bodo v ustih dalj časa ( npr. mlečni kočniki ). Problemi, ki se pojavljajo ponavadi niso tehnične narave ( da se jih zobozdravniki ne bi upali popraviti ), ampak v otrocih, ki jih taki posegi ponavadi prestrašijo.
Lepo pozdravljeni!