PORAŠČENOST TER HORMONI
Moje ime je Tamara, stara sem 26 let. Pred priblizno enim letom sem opazila, da so se mi okrog prsnih bradavic pojavile dlake. Dlak sicer ni veliko, so pa kar precej dolge tudi do 2 cm in crne. Ko sem se zacela opazovati sem ugotovila, da ima dlake tudi po prsih, ki se sicer vidijo samo pri dnevni svetlobi ( sonce ) ter dlake po zgornjih delih dlani. Ko sem odsla na pregled k endokrinologu, mi je ta zatrdil, da so te dlake cisto noramalne in da so bile ze prej. V strokovno mnenje je napisal sledece:
“Prekomerna porascenost je zelo blago izrazena, verjetno gre za blago funkcionalno androgenizacijo ali za taksno konstitucijo, niti bolnice ne motim tako da zdravljenje trenutno ni potrebno…”
Zatrdil mi je tudi, da nimam nobenih problemov z hormoni. Zanima me kaj pomeni njegovo strokovno mnenje ( ne razumem izrazov ) in kasni so znaki ko pride do hormonskih tezav, kako jih zdravimo. In kako je potem v nosecnosti; kdaj pride do teh hormonskih tezav v casu nosecnosti. Ker sem se sedaj odlocila za nosesnost, pa se bojim, da bi takrat prislo kaj narobe oziroma da bi takrat prišlo do hormonskih tezav (porascenosti ).
Za odgovor se vam ze naprej zahvaljujem.
Tamara
Vaš odgovor mi je spet enkrat požrl računalniški škrat, zato hvala za opozorilo. V vsakem ženskem telesu je vedno prisotnih nekaj moških ali moškim podobnih hormonov (in podobna obrnjena situacija je pri moških), ki vplivajo na to, da poraščenost ni vedno klasično ženska. Včasih pa gre zgolj za takšno konstitucijo telesa, kjer je poraščenost nekoliko večja, kot bi jo pričakovali – od tod izraz funkcionalna androgenizacija. Poraščenost ima dva obraza. Prvi je ta, da dlake lahko estetsko motijo, kar se da odpraviti na različne načine, ki jih verjento poznate. Drugi pa je ta, da poraščenost po moškem tipu pri ženski ob dodatnih znakih lahko kaže na motnje v hormonskem ravnovesju v telesu, kar so vam že preverili in ugotovili, da je z vami vse v redu. Dodatni znaki bi bili odstonost menstruacije ali zelo razvlečen ciklus (>45 dni), neplodnost, spremnjen glas in nabiranje maščevja po moškem tipu. Nosečnost in hormonske spremembe v zvezi z njo nimajo bistvenega vpliva na poraščenost. Z leti pa se poraščenost običajno veča. Ocenjujem, da gre pri vas predvsem za posamezne, neobičajno (za žensko) velike dlake na takih mestih, kjer jih ne bi pričakovali, vendar vam zaradi njih ni potrebno biti v skrbeh za vaše zdravje ali za nosčnost.
Lep pozdrav!
Janko Kersnik
Spoštovani!
Meni se noben problem ne zdi majhen, niti vaš. V odgovoru sem le menil, da se vam ni treba vznemirjati zaradi vašega suma, da bi bilo to lahko povezano s težavami med nosečnostjo. Poznam tudi precej žensk, ki imajo težave zaradi večje poraščenosti, gre pa predvsem za videz, ki ni v skladu z našimi pričakovanji in seveda povzroča probleme zaradi manjše samozavesti, omejene možnosti pokazati tiste dele telesa, ki so “pretirano” poraščeni in ne nazadnje tudi v partnerskih odnosih. Smo pač bombardirani z “idealno” žensko postavo, oblinami, poraščenostjo in še s čim, vendar to je iluzija, ki jo ustvarja zabavniška industrija.
Za vas in za vsako drugo je to velik problem. Mnenje neprizadetih pri tem ne šteje. Če vas to kaj pomirja, poglejt okoli sebe in boste videli, koliko moških se nas nervira zaradi izpadanja las?
Lep pozdrav!
Janko Kersnik