Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? rak tankega črevesa

rak tankega črevesa

Prosila bi, da mi poveste kaj več o raku na tankem črevu. Na vaši spletni strani nisem zasledila nič o temu. Moja sestrična je zbolela za tem rakom. Ima 28 let in včeraj so jo drugič operirali. Odstranili so ji 1m črevesa. Rada bi vedela, če obstaja kakšno zdravljenje za to vrsto raka in če imamo v Sloveniji specialista za to. Za odgovor se vam Vnaprej lepo zahvaljujem.

lp sandra

Draga sandra,

za začetek preberite povezave, ki se navezujejo na raka na splošno:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=26&i=291&t=291#reply_291

http://med.over.net/phorum/read.php?f=26&i=425&t=425#reply_425

Rak tankega črevesa je glede na ostale vrste raka prebavil redek. Histološko se pojavlja v različnih oblikah (kar vam pojasnjuje prva povezava, ki jo navajam). Napoved najpogostejše oblike – adenokarcinoma – je slaba, vendar je več možnosti za preživetje bolnika, če je rak omejen na notranji del stene tankega črevesja in če ni zajel bezgavk. Napoved je slaba, če je oslabljen imunski sistem. Manj tematski, a vseeno zanimiv članek o slabih napovedih (statistiki) najdete tukaj:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=26&i=602&t=602

Rak tankega črevesa se pojavlja v štirih različnih oblikah malignih (rakavih) tumorjev: kot adenokarcinom, limfom, sarkom in karcinoid. Vzroka za nastanek ne poznamo, razpoznali pa so določene dejavnike tveganja. To so Crohnova bolezen, ki je vnetna bolezen prebavil, celiakija (neprenašanje glutena) in sindromi polipoz, dedne bolezni, za katere so značilni polipi v debelem črevesu. Rak tankega črevesa se pojavlja pogosteje pri moških in je tesno povezan z oslabljenim imunskim sistemom (tudi bolniki z AIDS-om).

Zdravljenje raka običajno načrtuje skupina zdravnikov strokovnjakov (npr. onkolog, abdominalni – to je trebušni – kirurg, radiolog itd.), ki se dodatno posvetuje še z drugimi, če je to potrebno. Zdravljenje je odvisno od tipa raka in njegove napredovalosti ter splošnega stanja bolnika.

Lepo vas pozdravljam!

Irena

Natančni opis raka je: inflamatorni maligni fibrozni histiocitom. Vrsta sarkoma je. Po internetu sem našla samo eno knjigo o temu raku in ta je v Ljubljani od avtorja Bračko. Jaz sem iz Kopra. Prosila bi, da mi poveste kaj več o tem raku in če poznate kakšno literaturo.

Draga sandra!

Maligni fibrozni histiocitom strogo vzeto ni tumor tankega črevesa, saj se pojavlja lahko na različnih mestih telesa. Uvrščamo ga med mehkotkivne sarkome in je najpogostejši mehkotkivni sarkom poznega obdobja odraslosti. Ta rak je pri moških približno dvakrat pogostejši kot pri ženskah. Najpogosteje se tumor pojavlja v starosti od 50-60 let, vendar poročajo o bolnikih, starih od 10 do 90 let.

Tumor vsebuje tako fibroblaste kot histiocite (tako poimenujemo celice) v različnih deležih, glede na to pa ga delijo na pet histoloških podtipov.

Najpomembnejši napovedni faktor je klinični stadij tumorja, ki zajema velikost tumorja, gradus in prisotnost oddaljenih metastaz. Tudi histološki podtip in ustrezno kirurško zdravljenje vplivata na napoved poteka bolezni. Nekaj vpliva ima tudi mesto in globina prvotnega tumorja.

Najpogosteje se maligni fibrozni histiocitom pojavlja v udih (v več kot 70 odstotkih primerov), pa tudi v prostoru za peritonejem (trebušna mrena, ki obdaja nekatere trebušne organe in tako tvori »navidezno votlino«). Tumor značilno nastane v globokih ovojnicah ali skeletnih mišicah. Pojavlja pa se lahko tudi v pljučih, ledvicah, mehurju, mošnji, srcu, aorti, želodcu, tankem črevesu, očesni votlini, živčevju, živčnih ovojnicah, nosni in ustni votlini, žrelu in mehkih tkivih vratu.

Tumor je agresiven, zato je potrebna pravočasna in popolna kirurška odstranitev s široko in radikalno resekcijo (izrezom). Vzroka za nastanek tumorja ne poznamo.

Žal ne vem, kaj bi vam priporočila v dodatno branje. Nekatere stvari najdete tukaj z iskalnikom, če vpišete v iskalno okence ustrezni pojem. Če ste našli o tem raku celo knjigo, bo ta verjetno kar prava. Članek o sarkomu avtorja, ki ga omenjate, je na voljo tudi na omrežju v pdf obliki:
http://www.onko-i.si/Slo/Onkologija/2-2001/Bracko.pdf.

Na koncu članka je navedena tudi literatura, na katero se avtor sklicuje, torej lahko pobrskate tudi po njej.

Lepo vas pozdravljam!

Irena

New Report

Close