huda skrb-koža
Že od nekdaj imam po telesu kar precej temnih pignemntnih pik, ki so večinoma vse gladke – ne izstopajo iz površine kože. Imam dve škrlatni piki na levi nogi pod kolenim, ki ob najrahlejšem dotiku z britvico takoj zakrvavita. Ti piki imam zagotovo že 10 let. Prav tako imam na nadlahti en “kraterček”, ki izgleda kot zaceljen tur ali grdo izstisnjem mozolj. Tudi tega imam že od pubertete. Našla bi še kakšno materino znamenje, torej kako rjavo piko, ki je bolj “mesnata”, nič od tega pa mi ne povzropča problemov, niti se ni spremenilo ne v obliki, ne v velikosti in ne po barvi.
Med nosečnostjo (zdaj sem 10 mes po porodu) pa sta se mi dve taki materini znamenji, eno v pasu in eno na bokih “raztegnili”, kot se je raztegnila koža na teh mestih in ko se koža krči, postajati ti znamenji nekako “ohlapni”, viseči, (ne povečani!) vse se mi vanju “zatakne” pri oblačenju. Bojim se, da bi ju poškodovala in pridelala še kako vnetje ali celo “sprožila” kako rakavo dogajanje. Sploh tole v pasu je kar zoprno. Ni se razširilo ali povečalo, zaenkrat ni vneto ali krvavo, imam pa včasih občutek, kot bi hotelo počasi odstopiti od “podlage”, se odluščiti, in majčkeno srbi (zaradi drgnjenja). Vem, da stalno draženje ni dobro.
Zadni teden pa opažam na ramenih drobne svetle pikice, največje so velike kot riževo zrno, bele barve, kakih 5 do 10 na vsaki strani. Izgledajo tako, kot če imaš poleti kje kako hrastico in ko ta odpade, je spodaj koža bela, neporjavela od sonca. Nič ni izbočenega, samo svetlejše lisice na koži. Zaenkrat ne opažam, da bi nastajale nove ali da bi se obstoječe kaj širile. Vseeno pa me je strah, da se dogaja karkoli nevarnega, ali celo rakavega.
Stara mama je sicer pri 80 letih v 6 tednih umrla za pljučnim sarkomom, njen brat pri 89 za kožnim rakom. Ali spadam sama v skupino, ki je dedno podvržena rakavim obolenjem? Ali so te spremembe, ki sem jih opisala, lahko znak kožnega raka? Naročena sem sicer pri svoji zdravnici, a žal pridem na vrsto šele po praznikih, mene pa skrbi, da ne morem spat, še posebej, ker sem šele dobro postala mama in ne bi rada zapravljala časa, ki je v primeru rakavega obolenja dragocen. Kakšne preiskave lahko naredi splošni zdravnik? Se rak vidi na krvi, na tej rutinski preiskavi krvi, ki jo naredi splošni zdravnik? Če da, katere vrednosti so povečane? Pred dobrimi 10 dnevi so mi vzeli kri zaradi prebavnih motenj in je bil CRP 5, levkociti rahlo povečani (11,5 – normalno naj bi bilo do 10), vse ostalo naj bi bilo v najlepšem redu. Kakšen je postopek za odstranitev teh materinih znamenj? Ali vsako znamenje pošljejo na preiskave, da izključijo raka? Ali je zaradi odstranitve potrebno ostati v bolnici? Kaj za preventivo bolje: odstraniti ali ne?
VEm, da sem vas zasula s celim kupom vprašanj, pa vidim da ste mnogim odlično pomagali, upam, da boste lahko tudi meni, saj o rakavih obolenjih ne vem praktično nič in kjer ne veš nič, je strah največji in najhujši. Stara sem 32 let, sicer alergik (že leta jemljem Teridin oz. Telfast, v otroštvu sem bila astmatik), vse življenje pretežka za dobrih 15 kil, drugih večjih težav pa nimam. Rodila s CR in imela po porodu 2x sepso z E-coli. Razen računalnika in občasno fotokopirca drugim sevanjem nisem (bila) izpostavljena.
Lepo prosim za čimprejšnji odgovor, saj me res hudo skrbi.
Na podlagi vsega napisanega, sklepam da je tvoj strah povsem odvec. Vecina ljudi ima materna znamenja, nekateri zares mnogo. Zato lahko povsem v miru pocakas na zdravniski pregled. Ne vem, kaksna je tvoja zdravnica in koliko se spozna na kozne spremembe. Zanesljivejsi bi bil pregled pri dermatologu. Svetujem ti, da si znamenje za pasom in na boku das odstraniti iz razlogov, ki jih opisujes. Podoben problem je imela tudi moja zena. Njej je znamenja odstranil kirurg ambulantno z lokalno anastezijo. O odstranjevanju znamenj je bilo tukaj pisano nedavno:
Res je, da so materina znamenja vazen dejavnik tveganja za razvoj kožnega malignega melanoma, ceprav se ta vecima menda razvije na povsem zdravi kozi. Tipicne znake za melanom si lahko pogledas na naslednji povezavi:
Vec o melanomu lahko izves iz stara debate:
Iz obicajnega pregleda krvi ni mozno sklepati glede raka. Glede dednosti raka obstajajo zelo razlicne teorije. Glede na docakana leta tvojih sorodnikov si najbrz ti glede tega faktorja brez skrbi. Upam, da bo napisano umirilo tvoje strahove. Zelim ti vse dobro in veliko lepih trenutkov z otrokom.
Draga zaskrbljena!
Po praznikih bo za oceno vaših znamenj na pregledu, na katerega ste naročeni, še čisto dovolj časa, zato vam svetujem, da jih uživate sproščeno. Znamenja se ocenjujejo po izgledu in tudi po pogovoru s ciljanimi vprašanji. Pri vas ne vidim prav nobenega razloga za skrb.
Tudi zaradi raka v družini, ob primerih, ki jih omenjate, nimate večjega tveganja (kvečjemu nižje!). Oba sorodnika, ki sta zbolela za rakom, sta zbolela v visoki starosti. Zato imate tudi sami precejšnje “tveganje”, da boste takšno starost dočakali in boste dolgo živeli. Genetsko pogojena nagnjenost k celičnim napakam, ki vodijo do raka, se pokaže pred pričakovanim splošnim povprečjem. To pomeni, da takšni bolniki za istim rakom zbolijo precej mlajši kot ostali v populaciji.
Vse spremembe, ki jih opisujete, so v skladu z nosečnostnimi spremembami in spremembami, ki jih vaše telo doživlja tudi po porodu. Tistim svetlim pikicam pravimo hipopigmentacije in lahko nastanejo tudi kot posledica hormonskih sprememb. Znamenja, ki vas motijo, ker so se “raztegnila” se da odstraniti, saj nima smisla, da si jih nenehno ranite. Sama poškodba v nasprotju s splošnim laičnim mnenjem ne povzroči ali sproži raka, torej je tudi ta strah odveč! Ali bi jih bilo ustrezno pošiljati še na histološko preiskavo, bo odločil strokovnjak (npr. kirurg, ki vam jih bo odstranil). Za vas bo verjetno zanimiva še tale debata:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=26&i=2439&t=2439
Iz lastnih izkušenj vam povem, da je včasih nesumljivo znamenje bolje pustiti pri miru. Ob vsaki odstranitvi so možni tudi zapleti (okužba, razprtje rane in grše zabrazgotinjenje itd.). Ravno iz teh razlogov kirurgi ne odstranjujejo čisto vseh znamenj s telesa, saj to ne bi bilo smiselno. Za preventivo torej znamenj ne odstranjujemo, odstraniti pa velja vsa znamenja, ki so sumljiva na izrazitejšo rast ali spremembe. A tudi znamenje, ki ima histološko poudarjeno rast, še ni rakavo.
Lepo vas pozdravljam!
Irena