Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? ginekološki preledi nič več na eno leto

ginekološki preledi nič več na eno leto

pred dvema letoma mi je umrla mami stara komaj 45 let za rakom na jajčniku.
Ker je za rakom umrl tudi moj stari oče je razumljivo, da bolj podrobno hočem spremljati kaj se dogaja z mojim zdravjem. Doslej sem redno hodila na preglede na eno leto, toda če sem prav zasledila to sedaj ni več mogoče (razen če ne plačaš)

moje vprašanje je: ali sem upravičena do pregledov enkrat letno glede na bolezen v družini

ali sem bolj nagnjena k rakavim obolenjem

hvala za odgovore

Hojla.

tudi pri meni je bila podobna situacija v druzini, tako da sodim med bolj rizicne. Zato sem bila zadnjic full sokirana, ko sem klicala za redni pregled in mi je sestra rekla, da je na tri leta. Prej si upravicen samo ce so kaj odkrili na prejsnjem pregledu.
Za ti. rizicne ne vem, ker po mojem mnenju ne morejo medicinsko dokazati, da si bolj rizicen, razen ce gres na genetsko testiranje.
No, ce zelis prej na pregled si samoplacnik in stane 8000 sit.
Res pa se mi zdi svinjsko od naše države, da nam je omejila še to pravico, ves čas pa govorijo o preventivi. Kakšna preventiva je pregled na 3 leta mi pa tudi ni jasno!

Lp, aja

Draga nana,

priporočam vam branje knjižice Rak rodil na spletnih straneh društva. Povezava nanjo je:

Dejstvo, da je za rakom zbolel stari oče, ni samo po sebi nič nenavadnega in ne pomeni večjega tveganja za rakom. Takoj za boleznimi srca in ožilja je rak namreč drugi najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji. S starostjo se število celičnih napak veča, zato naraščajo tudi rakava obolenja.

Vaša mati pa je za rakom na jajčnikih zbolela razmeroma mlada. To bi lahko pomenilo določeno zvečano tveganje za vas. Žal dobrih presejalnih testov za tega raka ne poznamo in ga ne moremo zadovoljivo odkrivati v zgodnjem stadiju. Nekaj časa je obetal CA-125 kot tumorski označevalec za raka na jajčnikih, a se ni dobro izkazal.

Povišan CA-125, ki bi vam ga določevali, bi lahko pri vas tako sprožil lažni alarm.

Odločitev, da so redni ginekološki pregledi na tri leta, je tako vsekakor strokovno utemeljena in jo je bilo zato – pa naj ženske še tako tarnamo – moč sprejeti. Tisti presejalni pregledi, ki so pri odkrivanju raka učinkoviti (bris materničnega vratu) in se pri ginekologu tudi izvajajo, so na tri leta dovolj učinkoviti (rak materničnega vratu raste le počasi). Vedeti pa morate, da ste do pregleda upravičeni, če opažate karkoli neobičajnega (izcedek, bolečine, neredne menstruacije).

Žal natančnega odgovora na vaša vprašanja ne poznam, predlagam pa, da povprašate pri vašem ginekologu, ali ste upravičeni do pogostejših pregledov in katere preiskave vam priporoča. Tudi za morebitno ultrazvočno preiskavo jajčnikov pa boste najverjetneje morali plačati iz svojega žepa. Seveda je zelo priporočljivo, da živite zdravo, aktivno življenje, se ogibate kajenju in se prehranjujete z obilico sadja in zelenjave.

Lepo vas pozdravljam,

Irena

Mislim, da redni pregled še vedno lahko opravljaš na eno leto oz. po potrebi. Samo odvzem brisa se dela na tri leta. Sem pa tudi sama v dilemi ali naj si plačam sama in hodim na odvzem vsako leto, tako kot doslej, ali naj hodim na tri leta. Ne sodim sicer v rizično skupino, vendar se toliko govori o raku, da me je kar malo strah.

Spoštovani!

Edina smotrna stvar preventivnega ginekološkega pregleda je bris materničnega vratu – vse ostalo bolj sodi k običajnemu prgledu, ki pa ne more odkriti raka. Pri večini žensk je to dovloj na tri leta. Pri ženskah, ki imajo v družinski anamnezi podatek, da imata dva sorodnika v prvem kolenu (sestra, brat, mama, oče, stric, teta) raka na rodilih, tj. rak jajčnikov, rak prostate, rak dojke, smatramo, da so bolj ogrožene, da zbolijo za rakom rodil, in jih je potrebno spremljati pogosteje. Sem sodijo tudi nekatere druge stvari, ki povečajo možnost za raka, a jih je teže opredeliti (zgodnja menarha, zgodnji spolni odnosi, promiskuiteta, okužba s papiloma virusom, bradavice v področju genitalij…).

Počasi se morate navaditi, da naj vašo večjo ogroženost spremlja vaš osebni zdravnik, zato mu razložite svoje družinsko drevo, če mu tega še niste, oz. vas še ni povprašal po tem in nato skupaj načrtujta potrebno spremljanje. V primeru raka jajčnikov je namreč običajen ginekološki pregled brezpredmeten, oz. prepozno lahko zatipamo tumor jajčnika, bris pa tudi nima nobene z veze z njim. Smotrno je opraviti UZ, na kar pa vas lahko napoti tako vaš osebni ginekolog, kot tudi vaš osebni zdravnik enkrat letno, ali pogosteje, če bo potrebno. To je tudi najustreznejša presejevalna metoda za odkrivanje sprememb na jajčnikih.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Spoštovani!

Kaj bi potem rekli za Nizozemsko, kjer je potrebno kontracepcijske tablete plačati neposredno, pa jih kljub temu uživa več žensko kot pri nas, kjer je plačana iz obveznega zavarovanja. Država vam ni nič vzela – samo prilagodili smo dostopnost znanstveno ugotovljenim smrenicam. Kljub blazni dostopnosti do brisov in prostemu dostopu do ginekologov je naša država na repu po zgodaj odkritih spremembah na materničnem vratu, ker so ginekologi brise jemali le eni tretjini žensk, dve tretjini se pa nista nikoli prikazali, nihče pa jih tudi ni spodbujal. In potem so prišle prepozno. Z novim programom boste vse ženske prišle na vrsto na tri leta. Marsikateri pregled je popolnoma odveč in če ne že nekoristen, pa škodljiv, ker potem drugi, ki bi imeli od njega večjo korist, ne preidejo na vrsto, ali pa jih zgrešimo.

Pa še to. Totalne preventive ni, prav tako ne idelanega zgodnjega odkrivanja bolezni, zato vsi živimo v določeni boljazni, da se po nas pase neka resna bolezen. Žal je tudi to del življenja. Na katerem prehodu nas bo jutri povozil avto?

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

New Report

Close