Kemoterapija-posledica?!
Pozdravljeni!
Sem nova na tem forumu, vendar pa se mi že nekaj časa pojavlja vprašanje!
Fant je imel pred 10-mi leti kemoterapijo, kar je kot posledico pustilo to, da ne more imeti otrok! Njegova sperma je tako rekoč neuporabna. Mene pa zanima ali obstaja kakšna možnost, da se stanje (glede spperme) popravi oz. ali je sploh priporočljivo, da bi se njegova sperma uporabila za oploditev (glede genske zasnove in možnostjo ponovitve bolezni na otrocih!)?? Vem da so na področju neplodnosti že veliko storili, toda mene zanima, ali sploh pride kakšna druga vrsta oploditve, kot je darovana sperma, v poštev pri takšni poškodbi?
Mogoče to vprašanje ni ravno čisto za ta forum, toda že vnaprej se zahvaljujem za vsakršni odgovor!
Veliko sreče in lep pozdrav!
Petra
Draga Petra!
Vse, kar načeloma danes potrebujemo, je en zdrav spermij. Z njim se izvede postopek oploditve jajčne celice icsi. Če izliv ne vsebuje vitalnih in normalnih spermijev, ga lahko pridobimo s punkcijo neposredno iz testisov. Šele če to ne uspe in takšnih spermijev sploh ni, se razmišlja o darovalcu.
Najprej je torej treba ugotoviti, ali je v izlivu kakšen spermij. Če ga ni, pa morda poskusiti s punkcijo. Ne vem, kdo je že postavil diagnozo fantu, da je sperma “popolnoma neuporabna” – je bilo to danes ali pred desetimi leti? Stvari se spreminjajo zlasti na področju umetne oploditve. Sperma je lahko “neuporabna” v vsakdanjem življenju, saj je potrebno visoko število (okoli 500 milijonov) spermijev, da pride do oploditve, a to še ne pomeni, da je neuporabna za umetno oploditev.
Fant naj poprosi zdravnika za napotnico za specialista. Da boste imeli nekaj več podatkov, si oglejte spodnje strani. Na njih dobite nekaj več informacij, čeprav te strani niso namenjene natanko vašemu primeru:
Lepo vas pozdravljam,
Irena
Pozdravljeni!
Hvaležna sem za vaš odgovor! Ne vem kdaj so mu postavili tako diagnozo, kar mi je rekel, je bilo to, da ne more imeti otrok in da če želim kaj v tej smeri, da naj dobim napotnico in pa potem naprej. Da pa je dobil že zeleno luč od zdravstva!
Po eni strani sem se razveselila vašega odgovora – mogoče pa obstaja upanje! Po drugi strani pa sem se malo vprašala, kaj če se nama posreči, kajti ne uporabljava nobene zaščite! Zakaj bi jo? Saj ne da ne bi hotela otrok,ampak ne še sedaj, še kakšno leto bi počakala! Sem namreč še študentka, pa tudi glede “štalce” še nimava rešeno!
Imam pa še eno vprašanje! Glede na kemoterapijo in bolezen – rak, kje točno, se ne morem spomniti besede; gre za neko žlezo al kaj, ki nam v mladosti omogoča da so kosti trde (upam da pišem prav), kasneje, v puberteti pa le-ta odmre! No pri njem pa ni in je še kar naprej delala, odkrili so jo čisto naključno- sistematski pregled, vendar pa je imel srečo, ker ni bilo nič razširjeno, na pljuča.
No glede na rakavost in kemoterapijo me zanima ali je možno, da spermiji nosijo genske napake, ki bi se potem pokazale na otroku!?
Najlepša hvala in lep pozdrav,
Petra.
Draga Bacek!
V semenskem izlivu vašega fanta najverjetneje ni dovolj živih semenčic, da bi lahko prišlo do oploditve. Koliko jih je, bi bilo treba ugotoviti s spermiogramom, za kar izda napotnico fantov osebni zdravnik. To je preprosta preiskava (mogoče samo psihično ne najbolj prijetna) in tudi rezultati so kmalu znani (kakšen teden dni). To preiskavo bi bilo treba najprej izvesti. Pregleda se izliv pod mikroskopom in se ugotavlja ali so prisotni kakšni vitalni spermiji in v kakšni količini. Glede na izid bi se tudi lahko odločila še kakšno leto za kontracepcijo, najverjetneje pa ta že zdaj ni potrebna.
Časa za preiskave imata torej dovolj, lahko jih opravljata tudi bolj neobremenjeno in brez pritiska, zato vama priporočam, da jih začneta nekoliko načrtovati. Mogoče je bilo fantu rečeno, da je neploden še v času, ko en sam spermij ni bil dovolj za uspešno oploditev.
Katerega raka natančno je fant prebolel, težko sklepam, morda gre za raka priželjca ali pa raka obščitničnih žlez. Pri raku resnično gre za spremembe genetskega materiala v celicah, toda v tistih celicah, ki so omejene samo na žlezo (ali mesto, kjer rak zraste), ostale celice so normalne, to pa pomeni, da so tudi spolne celice, iz katerih nastajajo spermiji, neprizadete. Prizadela pa bi jih lahko kemoterapija, vendar so poškodbe tako hude, da takšne celice ne bi več preživele! (Kar je tudi razlog morebitne fantove neplodnosti.) Oploditev s hudo okvarjenim spermijem je nemogoča. Če v fantovem izlivu tako ni dovolj normalnih spermijev, tako kontracepcija ne bo potrebna. Ko pa se bosta odločila za otroka, bodo spermije poskušali pridobiti s punkcijo. Nato, če je pri punkciji najti kakšen dober primerek spermija (zaželjeno pa vsaj še kakšnega), se pri postopku ICSI vzame enega samega (seveda najlepšega in najboljšega!) in se ga vnese v jajčno celico.
Zelo vam priporočam prebiranje foruma Neplodnost, kjer boste našli veliko izkušenj žensk (posredno tudi moških) in vse opisane postopke, tako da boste natanko vedeli, kaj vas čaka.
Lepo vaju pozdravljam!
Irena