Najdi forum

Afte

Pozdravljeni !

Prosim, če mi lahko napišete kaj več o aftah v ustnah. Pred nekaj dnevi se mi je na koncu jezika pojavila rdeče bela pika (na dveh koncih), ki je pekoča. Po jeziku so se mi pojavile bele lise (kot obloge).Grlo me ne boli, zlahka požiram in nimam hripavosti. Skrbi me kaj bi to bilo. Sem kadilka, stara 42 let.

Draga JM!

Preko omrežja sicer ne moremo postavljati diagnoz, ker je spremembe seveda treba videti, preden jih lahko opredelimo. Najverjetneje pa gre res za afte, za manjše, plitve in boleče rdečkaste razjede na sluznici, ob katerih se lahko pojavljajo še bele lise ali prevleke.

Če spremembe v dveh ali treh tednih ne bi izginile ali bi se vam večkrat ponavljale, boste morali k zdravniku (svojemu osebnemu, lahko pa vas napoti tudi k ORL specialistu). Običajno pa se afte spontano pozdravijo v enem do dveh tednih.

Afte so najpogostejše razjede v ustih. Preden postanejo vidne, je lahko tisto mesto zbada ali peče. Natančnega mehanizma njihovega nastanka ne poznamo, vendar je zelo verjetno, da nastanejo kot posledica reakcije posameznikovega lastnega imunskega sistema.

Zato prevladuje mnenje, da se afte pojavijo takrat, ko iz nepojasnjenih razlogov imunski sistem osebe zazna prisotnost kemičnih molekul, ki jih ne prepozna. Prisotnost teh molekul aktivira napad limfocitov (celic imunskega sistema bele vrste). Posledica tega napada je nastanek razjede.

Prepoznani so številni dejavniki, ki verjetno sprožijo nastanek ustnih aft. To so:

– kajenje

– mehanična poškodba (npr. zaradi lastnega ugriza, draženje zaradi ostrega dela zoba ali grizljanje ostre hrustljave hrane, npr. čipsa)

– stres (fizični in psihični)

– pomanjkanja hranil, zlasti vitamina B (B1, B2, B6 in B12) ter drugih snovi: cinka, folne kisline, železa, selena

– alergija in preobčutljvost: pri nekaterih osebah je lahko vzrok za izbruh tudi alergija na hrano in druge snovi, zlasti pa na žitarice, sadje in zelenjavo, mlečne izdelke, oreščke, čokolado, sojo, gorčico, zobne paste, mentol, žvečilne gumije, nekatere kovine in zdravila, tudi zobne paste in ustne vode, ki vsebujejo natrijev lauril sulfat (okrajšava je SLS). To je verjetno povezano s sušečim delovanjem SLS na zaščitno površino ustnih tkiv, zaradi česar so ta bolj ranljiva na draženje kot je npr. kisla hrana.

– hormonske spremembe: nekatere ženske opažajo pojav aft ob določenih fazah menstrualnega cikla, nekaterim pa se stanja izboljša med nosečnostjo.

– genetska predispozicija – nekateri raziskovalci so ugotovili genetsko predispozicijo za afte, kar pomeni, da se te lahko pojavljajo v družinah

– bakterije – iz aft so osamili določene bakterije

– zdravstveno stanje – nekatere bolezni so lahko povezane s pojavom aft, zato je pri dolgotrajnih aftah potrebno ugotoviti, ali se za tem ne skriva kakšna resnejša bolezen, ki je do zdaj še nismo ugotovili

Afte se običajno zacelijo v 4 do 14 dneh. Celjenje je običajno popolno in ne pušča brazgotine. Obstaja verjetnost, da se bodo afte ponovile, vendar je to različno pri vsakem posamezniku. Nekaterim se afte nenehno ponavljajo. S starostjo pogostnost pojavljanja aft upada, afte imajo pogosteje ženske kot moški. Ima jih okoli 20 odstotkov splošne populacije. Afte niso nalezljive.

Če imate majhno spremembo na ustni sluznici, lahko pričakujete torej njeno zaceljenje. Pozornost in obisk pri zdravniku pa je potreben, če se celjenje ne zgodi in sprememba traja več kot tri tedne ali manj, vendar je velika in tako boleča, da ne morete jesti.

O zobnih pastah ali drugih preparatih se posvetujte s farmacevtom (v lekarni ali bolnišnici). Kljub prisotnosti aft morate vzdrževati ustrezno ustno higieno. Morebitne ostre robove ali odkruške zob čimprej popravite pri zobozdravniku. Ob ščetkanju zob bodite temeljiti, a nežni. Če vam afte povzročajo težave pri hranjenju, pazite, da boste zaužili dovolj tekočine, zlasti pa vitaminov. Izogibajte se dražeči hrani in pijačam, hrustljavi hrani, kislim sokovom kot je paradižnikov ali pomarančni sok, alkoholu, začinjeni in slani hrani.

Lepo vas pozdravljam!

Irena

Ali se afta lahko naredi tudi zadaj na nebnem loku (desno od jezička) ? Pred tednom me je pri požiranju začelo boleti kot pri vnetem grlu. Opazil sem pordelo sluznico z razjedo v premeru 5 mm. Nisem kadilec in me zanima, če gre lahko
tudi za raka na nebnem loku.

Hvala lepa za odgovor !

Dragi Mario,

afte se tvorijo le na delih tkiva v ustih, ki so “ohlapna” (področja, kjer koža ni tesno povezana s spodaj ležečo kostjo). Ti tipi tkiva vključujejo sluznico na notranji strani ustnic in lic, ustno dno, spodnjo stran jezika, mehko nebo in področja ob mandeljnih.

Torej bi vaša sprememba prav lahko bila afta, vendar lahko gre ob bolečem žrelu (morda imate tudi vročino in se slabo počutite?) tudi za bakterijsko vnetje. Pordela sluznica pa lahko pomeni tudi virusno okužbo žrela.

Pri vaši spremembi najverjetneje ne gre za raka, ker jo opažate šele zelo kratek čas. Kot sem že poudarila je obisk pri zdravniku potreben le, če bi razjeda vztrajala in se ne bi zacelila (ali pa v primeru, da gre za bakterijsko vnetje, ki ga zdravimo z antibiotiki). Če vas pri požiranju zelo boli, lahko vzamete kakšen preparat s paracetamolom, ki bo ublažil bolečino – posvetujte se s farmacevtom.

Lepo vas pozdravljam!

Irena

afte že imam od malega,star sem 27 let,pojavljajo se mi kar pogosto,skoraj vsak teden ena,dve,bil sem že 2 krat v bolnici na infuziji,imel sem tako dosti aft da nisem mogel niti govoriti,ustnice so se mi začele lepit ponoči skupaj tako da sem jih zjutraj komaj dobil narazen,res mam kronično bolezen teh aft,najbolj mi pomagajo tablete EFLURAN ki mi ga da zravnik na recept,ko jem tablete jih en čas nimam,pol pa se zopet pojavijo,razne kreme in vse ostalo mi sploh ne pomaga,ugotovil sem da mi škodi paradižnik,zato ga ne jem.

New Report

Close