rak v ustih
Oče ima v ustih razjedo že približno 10 mesecev, ki ga že od vsega začetka boli.
Šele pred dnevi pa je šel k zdravniku, ki ga je takoj poslal k specialistu. Odvzeli so mu košček tkiva z jezika in ustnega dna, kjer je razjeda. Specialist mu je rekel, da gre skoraj zagotovo za raka. Histoloških izvidov še ni, oče pa je že naročen na operacijo (14 dni po pregledu). Brala sem o tej vrsti raka v zdr. leksikonu in ker ta razjeda traja že toliko časa me skrbi, da je rak že zelo napredoval. Rak naj bi bil na ustnem dnu, razširjen na jezik.
Ker piše v leksikonu, da včasih pri razširjenem raku odrežejo cel jezik, me zanima, ali bolnika pred operacijo vprašajo za privolitev v tako drastične posege.
Oče mora v tem času pred operacijo opraviti tudi UZ vratu. Zanima me ali se na UZ vidi, kako velik je tumor in kako drastičen poseg bo potreben. In kako se bolezen razvija, če ne privoliš v operacijo.
Zanima me ali bolniku odsvetujejo operacijo, če so mnenja, da je rak tako razširjen, da kljub operaciji pacientu ostane le še nekaj mesecev življenja, ki bi ga operacija še otežila.
In če vam ni težko, bi vas prosila še za čim več informacij o tej vrsti raka, o zdravljenju, hospitalizaciji…..
Hvala
Draga Suzana!
Diagnoza še ni niti zanesljivo postavljena, vas pa že prevevajo najbolj temačni občutki, strah, negotovost, nezaupljivost do zdravnikov in zdravljenja. Bolnik je po zakonu uporavičen do informacij o svojem zdravju ter tudi postopkih zdravljenja. Pravico ima tudi, da jih odkloni ali vanje privoli. Te informacije pa so mu na voljo predvsem z zastavljanjem vprašanj. Nanje vam bo zdravnik odgovoril in vam vsak poseg podrobneje opisal, če boste želeli.
Z različnimi diagnostičnimi postopki (npr. UZ) bodo sedaj ugotovili, kako razširjen je rak (če gre za raka). Očeta bodo razvrstili v skupino bolnikov s podobnim zdravljenjem. Ker so ta razvrščanja in prvo soočanje z rakom podobni pri vseh tipih raka, sem o tem napisala bolj splošen prispevek, ki ga preberite. Najdete ga tukaj:
V pomoč pri spremljanju očetove bolezni, zdravljenja in aktivnemu vključevanju v ta proces pa sem pripravila ta prispevek:
Zgodilo se torej ne bo nič, v kar oče ne bi privolil. Sedaj je tisto, kar najbolj zanima zdravnike in vas, koliko je rak napredoval. Če je odkrit še zgodaj, ima oče zelo dobre možnosti za ozdravitev, vendar bo tudi v tem primeru potrebno raka izrezati s kirurškim postopkom. Bilo bi nesmiselno ta poseg odkloniti, če bi mu omogočil ozdravitev. Prav tako zdravniki ne bi predlagali kirurškega posega, od katerega se ne bi nadejali nobenih pozitivnih učinkov bodisi omejitve bolezni, ki bi bolniku koristila kljub napredovali bolezni, ali popolne ozdravitve. Obsežni kirurški posegi se ne izvajajo, če je rak zelo napredoval, saj bi to pomenilo za bolnika in njegovo stanje dodatno obremenitev. Zdravniki so izurjeni v odločanju o tem, kateri poseg pride pri določenem bolniku v poštev. Upošteva se njegovo zdravstveno stanje, napredovalost bolezni, zlasti pa pričakovan učinek posega.
Bolniki z napredovalim rakom danes niso obsojeni na trpljenje, zagotavljamo jim kar najboljšo kvaliteto življenja, zlasti pa življenje brez bolečin.
O bolezni rak ustne votline bom tukaj objavila še dodatni preglednejši prispevek, poleg kirurškega posega pa lahko slednjemu dodamo še obsevanje (ali ga uporabimo samostojno). Več o obsevanju si preberite tukaj:
Lepo vas pozdravljam!
Irena
Dragi Aljoša,
vsako zdravilo ima stranske učinke, tudi dodatno jemanje vitamina A. Doza, ki ste jo priporočili, je nekoliko previsoka. Priporočena doza je med 50.000 – 100.000 I.E na dan za odrasle tri dni, nato je treba dozo zmanjšati zgolj na 50.000 I.E. Ob previsoki dozi vsekakor lahko pride do hipervitaminoze A in torej do toksičnih učinkov (bruhanje, zaspanost, bolečine v kosteh, osteoporoza, nepravilno delovanje jeter itd., odvisno od časa jemanja in zaužite doze). Zato vsako zdravilo, tudi bolj “nedolžne” vitamine, doziramo tako, kot je to priporočeno, priporočila pa se nanašajo na učinkovito dozo substance, ne da bi pri tem nastali znaki zastrupitve. Hipervitaminoza A lahko po nekaterih podatkih povzroči tudi defekte plodu pri nosečnici.
Lepo vas pozdravljam!
Irena
Dragi Aljoša!
V mnogih raziskavah, kjer so pričakovali pozitiven učinek vitamina A, se slednji ni tako dobro izkazal (v nekaterih skupinah se je število bolnikov z napredovalim rakom celo povišalo v primerjavi s kontrolno skupino, ki vitamina A ni jemala).
Priporočene doze temeljijo na osnovi kliničnih opazovanj, kjer mora vsaka substanca (zdravilo) zadostiti nekim osnovnim pogojem, predvsem pa odzive nanjo opazujejo pri tisočih ljudeh. Če ste dva tedna nosili neki gospe vitamin A in ji je to pomagalo, je to vsekakor pohvalno in sem vesela za ta uspeh. Vendar je napačno priporočati vsakemu vitamin A v višjih dozah, kot je to priporočeno. Doza, ki ste jo priporočili, ne bi sprožila toksičnega odziva, vendar pri hipervitaminozi A poznamo tako akutno (nenadno) zastrupitev ob zaužitju večje količine tega vitamina kot kronično (dolgotrajno) zastrupitev, kjer so količine lahko nižje, a je jemanje daljše. Kakšno naj bi bilo jemanje tega vitamina, niste zapisali, niti, da bi bilo kdaj potrebno dozo znižati ali z jemanjem sploh prenehati.
Vsako zdravilo ima tudi določen “varnostni pas”, znotraj katerega ga lahko jemljemo, vendar se, preden dozo zvišamo nad priporočeno, moramo vsekakor posvetovati z zdravnikom. Zdravnik vam je dal privoljenje za to gospo, nikakor pa za ostale bolnike, ki bi jim jemanje vitamina A svetovali brez pravega strokovnega znanja in tudi, ne da bi jih videli. Varnostni pas je pri vitaminu A dokaj širok, kar pomeni, da akutna zastrupitev nastopi pri zaužitju 1.000.000 I.U., vendar pa je ta doza tudi odvisna od vsakega posameznika. Kronična zastrupitev pa nastopi ob dolgotrajnejšem jemanju višjih doz.
Priporočena doza jemanja pomeni tudi učinkovito dozo zdravila, to ni doza, ob kateri bi nekaj jemali, a to ne bi imelo pravega učinka in bi jo bilo zato nujno treba zviševati. Vitamin A lahko resnično jemljemo varno, vendar po strokovnih priporočilih. Toksičnost je redka, vendar ne povsem izključena.
Lepo vas pozdravljam!
Irena
V ustni votlini lahko nastanejo številni tipi raka. Najpogostejši se imenuje ploščatocelični karcinom in je zelo pogosto povezan s kajenjem in pitjem alkohola. To je rak, ki nastane v celicah, ki povezujejo ustno votlino in zgornja dihala ter prebavila. Drugi izvor raka so lahko celice žlez slinavk, ki so tik pod površino. Temu tipu raka pravimo adenokarcinom (ali ena izmed njegovih različic) in so veliko manj pogostosti. Pojavljajo se še nekateri drugi tipi raka.
Najpogostejši tip raka jezika se imenuje ploščatocelični karcinom. Jezik delimo v anatomsko dve različni področji, ustni del je tisti, ki ga lahko komu pokažemo, zadaj pa se nadaljuje v skupino specializiranih okušalnih brbončic v V obliki. Baza jezika je za slednjimi. Baza jezika skupaj z ustnim delom jezika tvorita celotni jezik, vendar je pomembno da vemo, da se razvijeta iz različnega embrionalnega tkiva in sta zato nekoliko drugačna. To pojasnjuje tudi, zakaj je zdravljenje ploščatoceličnega karcinoma ustnega dela jezika običajno drugačno od zdravljenja ploščatoceličnega karcinoma baze jezika.
Ploščatocelični karcinom ustnega dela jezika
Tumor je običajno na eni strani ustnega dela jezika, ki ji pravimo lateralna meja. Običajno je v obliki razjede in je sivo-roza do rdeč. Pogosto bo zlahka zakrvavel, če se ga dotaknemo. Pojavlja se pri starejših ljudeh. Večino majhnih rakov ustnega dela jezika lahko hitro in uspešno ozdravimo s kirurško odstranitvijo, pri kateri je kozmetična ali funkcionalna sprememba le neznatna. Vendar pa ni vselej tako, saj lahko na to vplivajo številni faktorji, zato se o tem podrobno pogovorite z zdravnikom kirurgom.
Odstranitev večjega tumorja lahko vpliva na govor in požiranje, vendar si moramo zapomniti, da bi ob opustitvi zdravljenja takega problema tvegali veliko večje težave, vključno s smrtjo. Če o tem podrobneje razmislimo, se težave z govorom in požiranjem v zameno za ozdravitev ne zdijo več tako hude in nesprejemljive.
Pri nekaterih bolnikih, ki imajo resno srčno ali pljučno bolezen in bi jih anestezija lahko ogrozila, lahko zdravimo majhni rak ustnega dela jezika tudi samo z obsevanjem, vendar je to redko.
Glavni razlog, da zdravimo majhni ploščatocelični rak ustnega dela jezika s kirurškim izrezanjem je, da je najmanj tako učinkovito kot obsevanje, verjetno pa še boljše, poseg je hiter, pogosto preprost, namesto 5-6 tednov dnevne terapije, lahko je veliko bolj poceni in končno, najbolj pomembno, pomeni, da lahko ob napredovali obliki bolezni še vedno izberemo obsevanje, saj bi bil kirurški poseg preobsežen in za bolnika nesprejemljiv.
Nekatere primere raka na jeziku lahko zdravimo zgolj z odstranitvijo primarnega tumorja na jeziku. Vendar pa se z večanjem prvotnega tumorja poveča tudi statistična verjetnost, da se je rak preko limfnih žil razširil v bezgavke vratu. Mesto in vzorec bezgavk, ki so vključene, je običajno konstantno to pomeni, da vemo, kje v vratu moramo poiskati povečane bezgavke, ki morda vsebujejo metastatične rakave celice iz raka jezika. Včasih so možne izjeme temu pravilu, vendar niso pogoste. Ko ugotovimo prisotnost povečanih bezgavk na vratu ali kadar obstaja velik sum, da so v bezgavkah rakave celice, se izvede operacija, imenovana disekcija vratu, da se odstrani ta odlagališča rakavih celic. Rak na jeziku je torej primarni oz. prvotni tumor, iz katerega izvirajo rakave celice, ki se širijo.
Obstaja veliko oblik disekcije vratu, od radikalne do konzervativne in vseh tukaj ne moremo razložiti. To je področje medicinske presoje in strokovnih odločitev, ki temelji predvsem na izkušnjah kirurga.
Včasih je potrebno izvesti postopek plastične kirurgije ali rekonstrukcije po odstranitvi tumorja, obsevanje pa se lahko doda, ko kirurški poseg zniža verjetnost ponovnega pojava bolezni.
Ploščatocelični rak na bazi jezika
Tudi na bazi jezika lahko zraste nekaj različnih tipov raka, vendar je nova najpogostejši ploščatocelični karcinom, na katerega se bomo osredotočili.
Tumor na bazi jezika je običajno večji, ko ga ugotovimo, saj se v zgodnjih stadijih težko vidi in redko povzroča kakšne težave. Kasneje pa se lahko razvije bolečina, občutek zadebeljenosti, spremembe v glasu in tudi težave pri požiranju. Ker se diagnoza postavi kasneje, ima veliko število bolnikov že zasevke v vratu, kar pomeni rakave celice v bezgavkah vratu, preden se jih napoti do kirurga. Čeprav je tehnično odstranitev raka na bazi jezika mogoča, so ti tumorji verjetno bolj občutljivi na zdravljenje z obsevanjem kot nekateri drugi. Seveda obstajajo tudi izjeme. Obsevanje se lahko uporabi za nadzor napredovanja raka, če ni preveč napredoval. Včasih se pred obsevanjem odstranijo tudi bezgavke vratu.
Napoved bolezni po zdravljenju raka na bazi jezika se razlikuje od vsakega posameznika kot pri vsakem raku. Ozdravitev je razmeroma dobra, vendar ne tako dobra kot pri zgodaj odkritih rakih jezika. Na to zelo vpliva dejstvo, da so ob odkritju tumorji na bazi jezika običajno večji. Zelo velik rak na bazi jezika terja kombinacijo kirurškega zdravljenja in obsevanja.
Zdravljenje z obsevanjem ali kemoterapijo
Bolniki, ki prejemajo obsevanje glave in vratu tvegajo določene zaplete, ki se lahko pojavijo zaradi terapije. Zato poskrbimo za morebitne posege še pred obsevanjem in obiščemo zobozdravnika, ki nas bo pregledal in pozdravil morebitne problematične zobe. Bolniku morajo razložiti, kako naj dodatno poskrbi za ustno higieno, ki je zelo pomembna. Urnik morebitnega zobozdravniškega zdravljenja mora biti prilagojen, tako da je obiskov konec še preden bolnik začne z obsevanjem. Enako velja za kemoterapijo.
Največji faktor tveganja za raka ustne votline je tobak. Le zelo majhen odstotek predstavljajo bolniki, ki niso uporabniki tobaka. Tobak predstavlja tveganje v vseh svojih oblikah, vključno s cigaretami, cigarami, pipami ter žvečenjem tobaka. Raka ustnic statistično razvrščamo k raku ustne votline, vendar je bolj podoben kožnim rakom. Primarni vzrok raka ustnic je izostavljenost soncu, prav tako pa tudi kajenje pipe.
Raki ustne votline so vidni v različnih oblikah. Vsaka vztrajno belkasto spremembo moramo obravnavati kot sumljivo. Tudi temno rdeče lise, zlasti takšne z belimi pegami, so zaskrbljujoče. Zdravnika obiščemo tudi, če imamo potemnjeno področje ali ulkus (razjedo), ki se ne celi. Najpogosteje te spremembe ne bolijo.
Jezik je najpogostejše mesto raka ustne votline. Značilno vključuje eno stran jezika (daleč zadaj v ustih). Drugo najpogostejše mesto je dno ustne votline (področje pod jezikom), po pogostnosti pa mu nato sledi notranja stran ličnic. Druga mesta so manj pogosta.
Priporoča se samopregledovanje, vendar nekaterih področij sami ne moremo zanesljivo pregledati, zato obiskujmo svojega zobozdravnika dvakrat letno. Če se sprememba pojavi med tema kontrolama, se dogovorimo za pregled. Če bo zobozdravnik opazil kaj sumljivega, vas bo napotil k ustnemu ali maksilofacialnemu kirurgu za oceno in morebitno biopsijo. Biopsija je hiter in preprost postopek, ki omogoča kirurgu odvzem majhnega vzorčnega koščka tkiva v področju, ki nas zanima, da se ga pregleda pod mikroskopom.
Seveda je bolje, da smo preveč previdni, kakor pa da spremembo zanemarjamo. Vendar nas vsaka bela sprememba v ustih ne sme skrbeti, niti vsaka razjeda, saj so lahko vzroki številni in povsem nedolžni.
Kot je to tudi pri drugih tipih raka, je zdravljenje raka ustne votline najbolj učinkovito v zgodnjem stadiju. To poveča možnosti uspešne ozdravitve. Manjša področja lahko obsevamo ali kirurško izrežemo, večja pa bodo terjala kombinirano zdravljenje. Najbolje je seveda, da skrbimo zase s preventivnimi pregledi ter se izogibamo dejavnikom tveganja tobaku ter pretiranemu pitju alkohola.
Spoštovana Suzana!
Kakor so vam že drugi odgovorili, morda sploh ni tako hudo, kot opisujete. Ker pa bi se radi poučili o vseh možnostih, torej tudi o raku v ustih, vam priporočam, da si pomagate s knjigo Ishranom protiv raka (Mičio Kuši u saradnji sa Alexom Đekom, Rad, Bograd 1987). Knjiga se dobi v večjih splošno-izobraževalnih knjižnicah.
Obstaja tudi novejša, hrvaška izdaja z istim naslovom, ki jo je izdala Makronova iz Zagreba. Dobi se v bolje založenih knjigarnah.
V knjigi so opisane vse najpogostejše in tudi najhujše oblike rakavih obolenj, kako jih zdravi šolska medicina, kakšne so posledice… Obenem so razloženi vzroki, načini za samodiagnosticiranje ter kako se rakava obolenja zdravijo celovito, to je predvsem s spremembo prehrane, življenjskih navad in še česa. Sama knjiga je kar priročnik, zato vam jo toplo priporočam!
V poglavju Rak gornjih organa za varenje: grkljana, jednjaka, usta i ždrela boste verjetno našli večino odgovorov, ki jih iščete. Če resnično želite pomagati očetu (o vaši iskreni želji pomagati mu sicer ne dvomim), potem se izobrazite o pomenu prehrane kot najpomembnejšem (ne)zdravilu. Priporočena knjiga je dober začetek.
V očetovem primeru boste verjetno morali prevzeti pobudo v svoje roke, ker so potrebne spremembe navadno prehude za obolelega človeka, če nima močne opore v svojih bližnjih.
Če nikakor ne boste prišli do knjige, me pocukajte za rokav na moj elektronski naslov.
Pozdravljam vas!
Mitja
Spoštovana Suzana!
Kakor so vam že drugi odgovorili, morda sploh ni tako hudo, kot opisujete. Ker pa bi se radi poučili o vseh možnostih, torej tudi o raku v ustih, vam priporočam, da si pomagate s knjigo Ishranom protiv raka (Mičio Kuši u saradnji sa Alexom Đekom, Rad, Bograd 1987). Knjiga se dobi v večjih splošno-izobraževalnih knjižnicah.
Sicer pa obstaja tudi novejša, hrvaška izdaja z istim naslovom, ki jo je izdala Makronova iz Zagreba. Dobi se v bolje založenih knjigarnah.
V knjigi so opisane vse najpogostejše in tudi najhujše oblike rakavih obolenj, kako jih zdravi šolska medicina, kakšne so posledice… Obenem so razloženi vzroki, načini za samodiagnosticiranje ter kako se zdravijo celovito, to je predvsem s spremembo prehrane, življenjskih navad in še česa. Sama knjiga je kar priročnik, zato vam jo toplo priporočam.
V poglavju Rak gornjih organa za varenje: grkljana, jednjaka, usta i ždrela boste verjetno našli večino odgovorov, ki jih iščete. Če resnično želite pomagati očetu (o vaši iskreni želji pomagati mu sicer ne dvomim), potem se izobrazite o pomenu prehrane kot najpomembnejšem (ne)zdravilu. Začnite kar s priporočeno knjigo.
V očetovem primeru boste verjetno morali prevzeti pobudo v svoje roke, ker so potrebne spremembe navadno prehude za obolelega človeka, če nima močne opore v svojih bližnjih.
Če nikakor ne boste prišli do knjige, me pocukajte za rokav.
Pozdravljam vas!
Mitja
Lep pozdrav vsem, ki ste se odzvali na moje vprašanje, predvsem pa vam ga. Irena.
Zdaj je znana diagnoza in zdravljenje, ki se glasi:
– gre za invazivni, dobro diferencirani poroženevajoči skvamozni karcinom
– potrebna bo selektivna dissekcija vratu obojestransko z ekscizijo tumorja z marginalno mandibulektomijo, zoba (edina na celi spodnji čeljusti) 33 in 34 bi med posegom ekstrahirali, rekonstrukcijo ustnega dna bi napravili z enim ali dvemanazolabinalnima režnjema.
– oče naj do operacije (16.05.02 bo sprejet v bolnišnico, 21.05.02 pa operiran)
uživa multivitaminske preparate in visokokalorično hrano.
To je vse, kar piše na izvidu. Očetu, ki je odločno izrazil željo, da nihče ne hodi z
njim k zdravnikom, pa so vse baje bolj podrobno razložili. In, ker mi oče ne zna razložiti tega, kar je izvedel (glavni vzrok za to je , da oče pije zdaj še bolj kot je prej), zdravniki pa mi niso hoteli ničesar povedati, ker naj bi jim oče to prepovedal(on sicer pravi, da jim ni prepovedal, le, da je rekel, da nas bo on sam seznanil z boleznijo) ne vem v bistvu ničesar. Zato vas lepo prosim, če mi lahko razložite, kako zahtevna opreacija je to, koliko časa bo v bolnici, kako bo potem z očetom, ko bo bolnico zapustil…
Vse to bi želela vedeti še toliko bolj, ker oče živi sam (je vdovec) in sem jaz edina, ki mu bom stala ob strani in bo potreben moje pomoči. Morda se bo slišalo grdo, ampak tudi jaz imam družino, ki me potrebuje in planiran imamo že dopust, ki bi ga odjavila, če bo očetovo stanje zhtevalo mojo pomoč.
Pa še nekaj bi vam omenila, kar se mi zdi pomembno. Oče je bil pri zdravniku trezen in takrat res deluje kot močna osebnost, sicer pa je večkrat pijan kot trezen in takrat ne razmišlja pametno. Zdaj, namesto, da bi jedel tako, kot so mu priporočali, v glavnem samo pije in razmišlja celo o tem, da ne bi šel na operacijo.
Kako bi se bolezen nadaljevala, če bo obupal in ne sledil zdravnikovim nasvetom?
Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor.
Lepo vas pozdravljam
Suzana
Spoštovana Suzana!
Kakor so vam že drugi odgovorili, morda sploh ni tako hudo, kot opisujete. Ker pa bi se radi poučili o vseh možnostih, torej tudi o raku v ustih, vam priporočam, da si pomagate s knjigo Ishranom protiv raka (Mičio Kuši u saradnji sa Alexom Đekom, Rad, Bograd 1987). Knjiga se dobi v večjih splošno-izobraževalnih knjižnicah.
Sicer pa obstaja tudi novejša, hrvaška izdaja z istim naslovom, ki jo je izdala Makronova iz Zagreba. Dobi se v bolje založenih knjigarnah.
V knjigi so opisane vse najpogostejše in tudi najhujše oblike rakavih obolenj, kako jih zdravi šolska medicina, kakšne so posledice… Obenem so razloženi vzroki, načini za samodiagnosticiranje ter kako se zdravijo celovito, to je predvsem s spremembo prehrane, življenjskih navad in še česa. Sama knjiga je kar priročnik, zato vam jo toplo priporočam.
V poglavju Rak gornjih organa za varenje: grkljana, jednjaka, usta i ždrela boste verjetno našli večino odgovorov, ki jih iščete. Če resnično želite pomagati očetu (o vaši iskreni želji pomagati mu sicer ne dvomim), potem se izobrazite o pomenu prehrane kot najpomembnejšem (ne)zdravilu. Začnite kar s priporočeno knjigo.
V očetovem primeru boste verjetno morali prevzeti pobudo v svoje roke, ker so potrebne spremembe navadno prehude za obolelega človeka, če nima močne opore v svojih bližnjih.
Če nikakor ne boste prišli do knjige, me pocukajte za rokav.
Pozdravljam vas!
Mitja
suzana je pisal/pisala:
>
> Oče ima v ustih razjedo že približno 10 mesecev, ki ga že od
> vsega začetka boli.
> Šele pred dnevi pa je šel k zdravniku, ki ga je takoj poslal
> k specialistu. Odvzeli so mu košček tkiva z jezika in ustnega
> dna, kjer je razjeda. Specialist mu je rekel, da gre skoraj
> zagotovo za raka. Histoloških izvidov še ni, oče pa je že
> naročen na operacijo (14 dni po pregledu). Brala sem o tej
> vrsti raka v zdr. leksikonu in ker ta razjeda traja že toliko
> časa me skrbi, da je rak že zelo napredoval. Rak naj bi bil
> na ustnem dnu, razširjen na jezik.
> Ker piše v leksikonu, da včasih pri razširjenem raku odrežejo
> cel jezik, me zanima, ali bolnika pred operacijo vprašajo za
> privolitev v tako drastične posege.
> Oče mora v tem času pred operacijo opraviti tudi UZ vratu.
> Zanima me ali se na UZ vidi, kako velik je tumor in kako
> drastičen poseg bo potreben. In kako se bolezen razvija, če
> ne privoliš v operacijo.
> Zanima me ali bolniku odsvetujejo operacijo, če so mnenja, da
> je rak tako razširjen, da kljub operaciji pacientu ostane le
> še nekaj mesecev življenja, ki bi ga operacija še otežila.
> In če vam ni težko, bi vas prosila še za čim več informacij o
> tej vrsti raka, o zdravljenju, hospitalizaciji…..
>
> Hvala
Draga Suzana!
Opravičujem se za nekoliko zakasnjeni odgovor. Vaš oče je kljub vaši želji, da mu kar najbolje pomagate, zelo težaven pacient. Sedaj, ko se mu obeta ozdravitev, posega po pijači, kar nedvomno slabša njegovo stanje in mu jemlje moči, ki bi jih moral prihraniti za okrevanje. Toda vse, pijačo in tudi muhasto obnašanje lahko pripišemo dejstvu, da je pač to njegov odziv na stres in neprijetno situacijo, v kateri se je znašel. Seveda to ni opravičilo za pitje, vendar se je on tako odzval.
Žal ravno za ta najbolj skeleč in pereč problem ni učinkovitega zdravila. Edino, kar lahko storite je, da ga skušate prepričati, da se z vami pogovarja in sodeluje. Prepričati ga, naj pusti pitje, bo verjetno zelo težko, vendar pa bi bilo nujno, če bi želeli popolno okrevanje in ozdravitev. Toda za zdravljenje svojega alkoholizma mora zbrati motivacijo sam.
Diagnoza je torej ploščatocelični (skvamozni) karcinom. Operacija bo odstranila raka ter del spodnje čeljusti in je obsežna ter zahtevna. Vendar pa vam žal ne morem povedati, koliko časa bo oče v bolnišnici in kakšno nego bo potreboval. Kirurg bo odstranil del nosno-usničnega tkiva in ga uporabil za izdelovanje ustnega dna. Po tem lahko sklepamo, da bo očetovo hranjenje še nekaj časa težavno ter bo potreboval pomoč, saj se bo tkivo moralo celiti. Toda vse te podatke bi vsekakor morali dobiti od kirurga ali očeta. Možno je tudi, da si oče v stiski ni zapomnil veliko tistega, kar so mu razložili, saj je včasih takšno razlago težko poslušati, morda tudi ni spraševal, če česa ni razumel.
Skratka nič kaj lep položaj. Kako rešiti to zagato? Najprej skušajte seveda na prijazen in lep način izvedeti od očeta, kar bi vam moral povedati. Razložite mu, da ste načrtovali dopust, vendar ste mu absolutno pripravljeni pomagati. Toda za to pomoč boste potrebovali nekaj podatkov o bolezni. Zagotovite mu, da mu boste stali ob strani in naj se ne boji, da bi ga zapustili. Vendar vam naj tudi on pomaga z informacijami. Še lepše bi bilo, če bi vam dovolil zdravnika obiskovati hkrati, ko je on pri njem.
Če ne bo šlo, se obrnite na zdravnike. Razložite, da oče ni prepovedal dajanja informacij o svoji bolezni, povejte, da poznate diagnozo, pa tudi nekaj veste o sami bolezni, ter si želite predvsem aktivnega sodelovanja pri očetovem zdravljenju, da pa vam njegova odmaknjenost in alkoholizem delata preglavice, saj nimate pravih podatkov, kako ga bo treba negovati. Razložite, da živi oče sam in da ga boste vi negovali. Ta ali oni način v obeh primerih boste morali biti zelo vztrajni, če že ne kar sitni. Ne pustite se zlahka odpraviti, če nimate odgovorov. Nekaj vprašanj, ki vas utegnejo zanimati, pa je objavljenih tukaj:
Upam, da vam bo uspelo!
Irena
Spoštovani!
Imam eno vprašanje, in sicer gre za mojega očeta, ki je v mesecu februarju končal z obsevanjem. Imel je raka v ustni votlini, natančneje tumor na jeziku, ki so mu ga operacijsko odstranili že lani, letos februarja pa je zaključil z obsevanjem. Še vedno ima bolečine v ustni votlini. Skrbi ga predvsem to, da še vedno težko požira, čeprav je pasirano hrano.
Zanima me, če mi lahko prosim odgovorite, kdaj ne bo več imel težav s požiranjem, lahko to ostane trajni stranski učinek obsevanja, ali je to samo začasno???
Najlepša hvala za odgovor.
Lp, Bernarda
Bernarda,
glede tega vprašanja naj oče (ali morda tudi ti) pokliče onkologa – radioterapevta, ki ima veliko izkušenj z bolniki, ki so bili obsevani v ustni votlini.
Želim čim hitrejše okrevanje.
Kristina