Andrej,
Na splošno velja pravilo, da ima pri vsakem živem bitju srce v “naprej določeno” število udarcev glede na vrsto v katero spada. Življenko dobo naj bi določal čas v katerem porabimo to zalogo utripov, če nas prej ne pobere zaradi bolezni ali nesreče.
Tako živali katere imajo tudi do 300-600 udarcev v minuti živijo zelo kratko. Želve velikanke imajo okoli 6 udarcev na minuto in živijo par sto let.
Tudi pri človeku je podobno. Od dve enako zdravi osebi bo živela dalj časa tista, ki ima v mirivanju nižji utrip. Tako pravi teorija. Zato je priporočljiv aerobni trening, ki znižuje utrip v mirovanju in ne glede na eno ali dvo urno obremenitev utripa na 60-80% max. nam doprinese dosti malj utripov v enem dnevu.
Tvoj utrip v mirovanju je na ravni normalnega špotrnika ali dobrega rekreativca tako, da si lahko srečen pod pogojem, da se dobro počutiš.
Vrhunski športniki imajo utrip v mirovanju pod 40. Extremi tudi pod 30.
lp
Iva, to, kar je povedal kolesar, bo kar držalo. V splošnem res pomeni nižji srčni utrip v mirovanju boljšo telesno kondicijo in nekako boljšo preddispozicijo za daljše življenje, seveda pa tega ne gre jemati za edino resnico, kot povsod so tudi tu izjeme. Sprašuješ, kako ga naj v teh stresnih časih znižaš. Saj niso časi stresni, stresni smo ljudje in za to smo sami krivi !! Odpravi stres, torej spremeni način življenja, pa boš videla, da drži, kar govorim. Kako to doseči, je pa težko povedati…Vsak sam mora precej “delati na sebi” (eni sicer manj kot drugi, nekateri tega ne zmorejo nikoli), da spremeniš svoja mišljenja, svoje vrednote in s tem avtomatsko tudi stil življenja… In ko to dosežeš, opaziš, da dosti lažje dihaš in se bolj veseliš jutrišnjega dne… Ampak tega se opisati ne da, to moraš doživeti…
Iva,
Tvoj srčni utrip v mirovanju je previsok. Dobro bi bilo, da se posvetuješ z zdravnikom.
Srčni utrip lahko znižamo na več načinov. En od načinov je uporaba ustreznih tabletk kot na pr. Propanalol, ki med drugim tudi znižajo srčni utrip.
Drugi težji in bolj priporočljiv način je svakodnevna 30-40 min fizična aktivnost (bilo katera) z obremenitvijo med 65-80% MSU(max srčnega utripa). Takšna aktivnost krepi pljuča, srce in ožilje. Srce je zadolženo, da pumpa kri v takšni količini, da zadosti našim potrebam glede na obremenitev. Močnejše srce potrebuje manj krčelj, da opravi zahtevano delo. “Slabše” srce udari večkrat, da bi izvršilo enako delo. Zato, če želimo zmaljšati število utripov moramo ojačati mišico, ki ji rečemo srce. Kako se jačajo mišive vsi vemo. Sigurno ne v fotelji.
Za rekreativno spremljanje srčnega utripa in procenta obremenitve priporočam Polarjev merilec srčnega utripa A5.
Zakaj A5?
Zato ker je zelo enostaven za uporabo. Med ogrevanjem sam ugotovi naše “delovno” območje in nam med drugim kaže: trenutni pulz ali procent obrementve, porabljene kalorije in BMI (Body Mass Index ) na osnovi podatkov, ki smo jih vnesli: spol, teža,starost in izmerjenega srčnega utripa.
lp