51-letna učiteljica mislila, da je staknila prehlad, na koncu je ostala brez okončin

Sherri Moody je imela veliko smolo, saj je zaradi skupka nesrečnih okoliščin ostala brez rok in nog.

Ko se je srednješolska učiteljica Sherri Moody iz Teksasa med šolskim izletom začela počutiti slabo, je mislila, da se je le prehladila. Čez nekaj dni pa so gripi podobni simptomi postali zastrašujoči. Moody je bila letargična, imela je visoko vročino in težave z dihanjem, tudi bruhala je. Stanje se je tako poslabšalo, da se je z možem sredi noči po pomoč zatekla na urgenco, kjer so ugotovili, da je 51-letnica zbolela za dvojno pljučnico, okužbo, ki prizadene obe strani pljuč in jo je povzročil streptokok. To je privedlo do sepse, smrtno nevarnega odziva telesa na okužbo, in septičnega šoka. Dva dni po tem, ko je prišla na urgenco, so ji začele odpovedovati ledvice in pljuča, kar je bil zaplet septičnega šoka, se spominja Sherrijin mož, David Moody.

Zdravniki ne vedo, ali se je Sherri z bakterijo okužila med izletom v zabaviščnem parku aprila lani ali gre zgolj za naključje. Do 87 odstotkov primerov sepse se začne z okužbami, ki jih ljudje dobijo v službi, šoli ali doma, ugotavljajo pri Sepsis Alliance. Tudi ledvični kamen lahko povzroči sepso.

Skupen nesrečnih okoliščin privedel do katastrofe

Stanje se je pri Sherri poslabšalo zaradi zdravil, ki jih je jemala za revmatoidni artritis. Zdravilo lajša simptome avtoimunske motnje z zaviranjem imunskega sistema, zato je telo bolj dovzetno za okužbe. Zdravniki so učiteljico dali v umetno komo in ji predpisali močna zdravila, vključno z vazopresorji, ki se uporabljajo pri nizkem krvnemu tlaku. Ta zdravila so njene vitalne organe oskrbela s krvjo, a na račun prekrvavitve okončin. Te so v nekaj dneh začele spreminjati barvo. “Dobesedno sem gledal, kako so moji ženi odmirale noge in roke,” se spominja David Moody.

Foto: Facebook

Ko so Sherri Moody zbudili iz kome, so ji razložili, da njenih okončin ne morejo rešiti. Junija 2023 so ji amputirali noge pod kolenom, naslednji mesec pa roke pod komolci. Domov je odšla avgusta, potem ko je preživela štiri mesece v bolnišnici in mesec dni v rehabilitacijskem centru. Čeprav je razočarana, da določenih stvari ne more več početi, poskuša ostati pozitivna. “Mentalno sem zelo močna. Odločila sem se biti srečna. To ne pomeni, da se kdaj pa kdaj ne zlomim in malo jokam. Ne dovolim pa, da bi to predolgo trajalo,” pravi Sherri, ki jo čaka zapletena operacija, katere cilj je odpraviti dolgotrajne težave z gangreno na kolenih. Če je ne bo, ji bodo zdravniki morali amputirati noge nad koleni, kar zmanjšuje možnosti, da bi lahko hodila s protezo.

Kaj je sepsa?

Gre za infekcijsko bolezen, ki jo sproži okužba in bolnika neposredno življenjsko ogroža, saj pride do vdora mikrobov in njihovih strupov v kri. Okužbe, ki povzročijo sepso, se največkrat začnejo v pljučih, sečilih, koži ali prebavilih. Brez pravočasnega zdravljenja lahko sepsa hitro povzroči poškodbe tkiva, odpoved organov in smrt. Sepsa vsako leto prizadene približno 30 milijonov ljudi, osem milijonov jih umre.

V Sloveniji incidenco hude sepse pri odraslih ocenjujejo na 100 do 150 primerov na 100.000 prebivalcev, zdravijo pa jo na oddelkih za intenzivno zdravljenje, piše ABC zdravja.

Sepsa lahko prizadene vsakogar, še zlasti ranljivi pa so starejši, kronični bolniki, ljudje z oslabljenim imunskim sistemom, otroci, mlajši od enega leta, osebe, ki so jo že prebolele, in tisti, ki so bili pred kratkim v bolnišnici.

Med simptome sepse spadajo:

  • Občutek zmedenosti
  • Visok ali šibek srčni utrip
  • Vročina, v nekaterih primerih tudi padec temperature pod normalno vrednost
  • Mrzlica
  • Bolečina
  • Pospešeno dihanje
  • Vlažna ali prepotena koža
  • Težave z odvajanjem urina
Avtor
Piše

I. K.

Več novic

New Report

Close