26-letnica za težave krivila posteljo, na žalost razlog ni bil tako nedolžen

Pri zdravniku dobila diagnozo, ki jo je šokirala.

Gemma Brown je bila stara 26 let, ko sta si s partnerjem Michaelom kupila prvo zakonsko posteljo. Ljubezen je bila sveža in parček je užival v trenutkih v dvoje. Veselje pa je žal bilo le kratko, saj so se pri Gemmi pojavile bolečine v spodnjem delu hrbta.

Mladenka se z njimi sprva ni obremenjevala, saj jih je pripisala novi vzmetnici, pri njeni mami pa so se prižgali alarmi. Po prigovarjanju je Gemma le obiskala zdravnika, ki je ugotovil, da ima raka materničnega vratu.

Bolezen so na srečo odkrili pravočasno, a zdravljenje je pustilo posledice, med drugim je Gemma eno leto pozneje vstopila v menopavzo in zato ne more imeti otrok.

“Nad posteljo sem bila navdušena, a že po nekaj dnevih so se začele bolečine v hrbtu. Krivila sem novo posteljo, ker je bila vzmetnica iz spominske pene. Mama je vztrajala, naj grem k zdravniku in bila sem šokirana, da je šlo za raka. Srce parajoče je bilo, ko sem izvedela, da nikoli ne bom imela otroka, vendar naju je z Michaelom bolezen še bolj zbližala in zdaj se nameravava poročiti,” je povedala za angleške medije.

Foto: Profimedia

Živi s hudimi stranskimi učinki

Angležinja je prestala pet krogov kemoterapije, 25 krogov radioterapije in dve brahiterapiji. “Brahiradioterapija (iz grške besede »brachys« – βραχυς – kratka razdalja), ki jo imenujemo tudi notranje obsevanje, je vrsta obsevanja, pri katerem vir sevanja oziroma vodila, ki nosijo vir sevanja, vstavimo v tumor, ležišče tumorja ali njegovo neposredno bližino. Ker hitrost doze z oddaljenostjo od vira hitro pada, lahko na ta način tarčni volumen obsevamo z zelo visokimi dozami ob spoštovanju doznih omejitev za zdrava tkiva v okolici. Z uporabo brahiradioterapije čas zdravljenja (obsevanja) skrajšamo in s tem zmanjšamo možnost pospešene delitve rakavih celic med zdravljenjem,” razlagajo na spletni strani Onkološkega inštituta Ljubljana,

Gemma pravi, da je bila terapija zelo boleča. Ker se je odločila za višji odmerek, sedaj trpi za stranskimi učinki. “V menopavzo sem vstopila pri 27 letih. Nimam nadzora nad mehurjem in črevesjem. Čutim bolečino v kolku, kjer je bil tumor. Moji sklepi so šibki in imam manj energije kot nekoč. Kljub stranskim učinkom, s katerimi zdaj živim vsak dan, sem srečna, da sem živa.

Rešitev je cepivo

“Rak materničnega vratu (RMV) je posledica okužbe s humanim papilomskim virusom (HPV), ki lahko pri majhnem deležu okuženih žensk, ki imajo hkrati še druge, ne povsem znane dejavnike tveganja, povzroči spremembo zdravih celic v rakave. Te celične spremembe potekajo počasi in postopno več let. V tem obdobju se zdrave celice najprej spremenijo v predrakave, ki imajo že nekatere rakave lastnosti, vendar se ne delijo nenadzorovano, ne rastejo invazivno in ne zasevajo. Iz njih se, če jih ne zdravimo, postopno razvije rak. Ginekolog lahko s testom PAP (brisom materničnega vratu) predrakave celice odkrije in pravočasno zdravi,” o bolezni pišejo na spletni strani Državnega programa za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu – ZORA.

Okužba s HPV je sicer najpogostejša spolno prenosljiva okužba, s katero pride v stik skoraj vsak spolno aktiven posameznik. Kar 90 odstotkov posameznikov jo preboli brez simptomov, pri desetih odstotkih pa se lahko razvije dolgotrajna okužba, ki lahko vodi v nastanek genitalnih bradavic in nekaterih rakov.

Prvi simptomi in znaki se pojavijo pozno (Vir: ZORA):

  • krvavitev ali rjav izcedek po spolnem odnosu oz. med dvema menstruacijskima krvavitvama;
  • krvavitev v pomenopavzi;
  • dolgotrajen smrdeč izcedek iz nožnice;
  • boleč spolni odnos;
  • stalne bolečine v križu (če niso posledica sprememb v hrbtenici);
  • pogosto in boleče uriniranje ali krvav urin (če ni posledica vnetja mehurja).

Najučinkovitejše orožje proti HPV je cepljenje. V Sloveniji je na voljo 9-valentno cepivo, ki varuje pred sedmimi najpogostejšimi nevarnejšimi genotipi HPV, ki povzročajo okrog 90 odstotkov raka materničnega vratu ter nekatere druge rake spolovil, danke in ustnega dela žrela, pa tudi pred dvema manj nevarnima genotipoma HPV, ki povzročita do 90 odstotkov genitalnih bradavic. Cepivo proti HPV je eno najvarnejših in najučinkovitejših.

Več o cepljenju si lahko preberete TUKAJ.

Avtor
Piše

I. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
87,484
05.11.2024 ob 07:27
263
23.09.2024 ob 12:59
1,613
18.09.2024 ob 18:07
850
03.11.2024 ob 19:23
768
18.05.2021 ob 15:18
Preberi več

Več novic

New Report

Close