Tveganje za možgansko kap se s starostjo višja, vendar pa tudi pri mladih na žalost ni tako redka, kot si mislimo. Študija iz leta 2020, objavljena v reviji Stroke, razkriva, da se med 10 in 15 odstotki možganske kapi zgodi pri ljudeh, starih od 18 do 50 let.
Zgodilo se je med telesno aktivnostjo
Ta usoda je doletela tudi nemško vplivnico Ino (na fotografiji desno), ki ji na Instagramu, kjer z ženo Vanesso pod vzdevkom Coupleontour objavljata svoje dogodivščine, sledi več kot 2,4 milijona ljudi. Dekleti sta se spoznali v najstniških letih. Prijateljstvo je preraslo v ljubezen, ki sta jo okronali s poroko. Še lepše darilo je prišlo pozneje, ko je Vanessa sledilcem sporočila, da je noseča.
Ko je bila v devetem mesecu nosečnosti, pa je njuno srečo prekinila tragedija. 26-letno Ino je 12. julija med telovadbo zadela možganska kap. “Nenadoma me je pogledala. Videla sem, da je nekaj hudo narobe, saj je bila polovica obraza paralizirana. Mislila sem, da gre za šalo,” je sledilcem dogodek opisala Vanessa. Na žalost ni bila šala. Ina se ni mogla premakniti, prav tako ni bila zmožna več govoriti. Dve uri pozneje je dobila diagnozo – težka možganska kap. Zdravniki so jo dali v umetno komo. “Ne morete si predstavljati, kako nepomembno postane vse ostalo, ko gledaš osebo, ki jo ljubiš, kako trpi. In ko zdravniki ne morejo napovedati prihodnosti. Vedela sem, da bom otroka rodila sama, nisem pa vedela, ali bo Ina otroka sploh kdaj videla.“
Rodila je naslednji dan. Ina je kap preživela, njeno stanje je stabilno, ni pa še jasno, ali bo popolnoma okrevala.
“Tako sem ponosna nate in na tvoje napredke. Bila si v komi – bali smo se za tvoje življenje. A zbudila si se in pokazala svoj borbeni duh,“ je na Instagramu zapisala Vanessa in razkrila, da je Ina že lahko spregovorila nekaj besed in da razume, kaj se dogaja.
Tretjina kapi ne preživi
Možganska kap naj bi v Sloveniji prizadela kar 4.000 ljudi na leto, usodna je za tretjino bolnikov. “Možganska kap je izguba možganske funkcije, ki jo povzroči prekinitev dotoka krvi v možgane ali razpok žile s krvavitvijo. Prehodna možganska ishemija (pogosto jo skrajšano imenujemo TIA, angl. transient ishemic attack, prehodni ishemični napad) je kratkotrajna epizoda izgube možganske funkcije, ki jo povzroči žariščna prekinitev dotoka krvi v možgane. Možganska kap je vzrok prezgodnje smrti, dolgotrajne manjzmožnosti ter ima zaradi zmanjšanega socialnega delovanja, visokih stroškov nege in zmanjšane produktivnosti velike zdravstvene in socialno-ekonomske posledice za bolnika in njegovo družino, tudi za državo predstavlja pomembno ekonomsko breme,“ pišejo na strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), kjer tudi poudarjajo, da je vse več dokazov o učinkovitem preprečevanju, pa tudi o učinkovitem zdravljenju možganske kapi, če se ukrepa takoj po pojavu znakov bolezni.
Dejavniki tveganja so zvišan krvni tlak, zvišan holesterol in kajenje, pri čemer je za možgansko kap najpomembnejši zvišani krvni tlak, ki je v veliki meri povezan z načinom življenja in ga je možno preprečiti.
Mladi ne vedo, da imajo težave
Vrsta možganske kapi, ki jo opazimo pri mlajših ljudeh, se običajno razlikuje od tiste, ki jo zdravniki opazijo pri starejših bolnikih. “Obstajajo nekatere težave, povezane s srcem, za katere se zdi, da so vzrok za možgansko kap pri mladih,” pravi Andrew Russman, nevrolog iz Clevelanda. Teh težav se mladi na žalost mnogokrat ne zavedajo. Med vzroki za kap pri mlajši generaciji so težave s strjevanjem krvi in luknjice v srcu, ki jih ima približno ena od štirih oseb, in to od rojstva, a zanje ne vedo. Arterijska disekcija (raztrganina) pa naj bi povzročila kar 45 odstotkov kapi pri osebah mlajših od 45 let.
Znaki kapi so:
- Nenadna otrplost ali šibkost obraza, roke ali noge, zlasti na eni strani telesa.
- Nenadna zmedenost, težave z govorom ali težave z razumevanjem govora.
- Nenadne težave z vidom na eno ali obe očesi.
- Nenadne težave pri hoji, omotica, izguba ravnotežja ali pomanjkanje koordinacije.
- Nenaden hud glavobol brez znanega vzroka.