11 zanimivosti o plavanju

Powered by:

Ali ste vedeli, da pri plavanju porabimo več kalorij kot pri teku? Plavanje je odlična vadba za vsakogar. Preverite 11 zanimivosti o plavanju!

Plavanje je izjemno priljubljen šport, prav tako pa nadvse priljubljena rekreacija za mlade in tudi starejše. Predvsem je priljubljen poleti, ko lahko plavamo v morju in jezerih, medtem ko so pozimi bolj obiskani bazeni.

Zagotovo ob imenu Michael Phelps najprej pomislite na plavanje, saj je to plavalec, ki je leta 2008 na olimpijskih igrah osvojil kar 8 zlatih plavalnih medalj. To pa še zdaleč ni edina zanimivost glede plavanja do zdaj.

Za vas smo zbrali nekaj najzanimivejših dejstev o tem vodnem športu!

1. Je ena izmed najstarejših vrst rekreacije

V plavanju so tekmovali že v stari Grčiji in Rimu, tudi Egipčani so v Nilu plavali že 3000 let pred našim štetjem. Na Japonskem so konec 16. stoletja ustanovili državno plavalno organizacijo in začeli poučevati plavanje v šolah.

V Evropi se je plavanje najprej razvilo v Angliji, kjer so leta 1828 zgradili prvi olimpijski bazen. Tudi prve olimpijske igre moderne dobe v Atenah leta 1896 so priredile tekmovanje v plavanju.

2. Obstajajo štiri osnovne plavalne tehnike

Športno plavanje obsega tekmovanja v štirih osnovnih plavalnih tehnikah:

  • prsno plavanje – drugo ime zanj je »žabica«, ker je gibanje nog in rok pri tej tehniki podobno plavanju žabe;
  • prsni kravl – je najhitrejša tehnika plavanja; plavalec izmenično z iztegnjenima nogama striže gor in dol; prav tako izmenično zamahne najprej z eno roko, jo potegne nazaj in potem zamahne še z drugo.
  • hrbtni kravl – podoben je prsnemu kravlu, le da je plavalec obrnjen z obrazom navzgor in plava na hrbtu;
  • delfin – drugo ime za to plavalno tehniko je metuljček; plavalec obe roki sočasno dvigne iz vode, zamahne naprej in se potopi; pri vsakem zamahu se prsi dvignejo iz vode, udarjanje nog pa spominja na udarjanje delfinovega repa.
Plavalec v olimpijskem bazenu. (Foto: Hervis)

3. Plavanje je ena najbolj zdravih športnih dejavnosti

Pri plavanju uporabljamo praktično vse mišice. V vodi ne občutimo svoje teže, zato je primerno tudi za vse, ki imajo težave s sklepi. Z rednim plavanjem se okrepijo ne zgolj mišice, temveč tudi pljuča in srce.

Pomaga pri uravnavanju slabega holesterola in ravni sladkorja v krvi. Poleg tega lahko znižuje krvni tlak in pomaga zmanjševati telesno težo.

4. Pri plavanju porabimo več kalorij kot pri teku ali kolesarjenju

Pri eni uri intenzivnega plavanja se lahko porabi tudi do 790 kalorij, kar je več kot pri eni uri intenzivnega teka in kar 40 % več kot pri eni uri kolesarjenja.

5. Slovenci smo nadpovprečno dobri v znanju plavanja

Skoraj 90 % slovenskih osnovnošolcev se lahko ob zaključku osnovne šole pohvali s priznanjem bronasti delfin, kar pomeni, da znajo plavati. Medtem pa ponekod v tujini znanje plavanja ni tako samoumevno – več kot 50 % Američanov ne zna plavati.

6. Največji in najgloblji bazen na svetu

Največji bazen na svetu je v mestu San Alfonso del Mar v Čilu. Njegova površina znaša kar 770.000 m2, v dolžino pa meri 1013 m. Napolnjen je z morsko vodo.

Najgloblji bazen na svetu pa je v Dubaju. Z globino 60,02 m se je vpisal tudi v Guinnessovo knjigo rekordov kot najgloblji bazen na svetu. Velikost je primerljiva s šestimi olimpijskimi bazeni.

Bazen z razgledom (Foto: Hervis)

7. Kaj imata skupnega Titanik in plavanje?

Titanik je bil prva čezoceanska ladja, na kateri je bil tudi bazen.

8. Plavanje v mrzli vodi. DA ali NE?

Plavanje v zelo mrzli vodi lahko ljudem škodi. Mrzla voda namreč človeško telo ohladi 25-krat hitreje kot mrzel zrak. Voda v bazenu je navadno hladnejša od temperature telesa, zato pri plavanju ni nevarnosti, da bi se pregreli. Vseeno pa obstaja možnost dehidracije, ker v vodi navadno ne čutimo potrebe po pitju.

9. Najdaljše plavanje v oceanu

Najdaljše plavanje v oceanu ali tako imenovano maratonsko plavanje je dolgo 250 km in ga je dosegel španec Pablo Fernandez. Pablo je prejšnji rekord izpred 15 let podrl leta 2021, in sicer v Miamiju.

10. Plavanje in teža človeka

V vodi človek tehta komaj desetino svoje teže, zate je gibanje lažje. Ker plavamo leže, so obremenitve na okostje bistveno manjše kot pri kateri koli športni dejavnosti na kopnem. Plavanje je posledično primerno do pozne starosti in tudi za ljudi s telesnimi hibami.

11. Otroke lahko plavanja učimo že zelo zgodaj, tudi pri enem letu

Najprej se je treba prepričati, da se otrok vode ne boji, nato pa skozi igro začeti učenje.

Deček, ki plava pod vodo. (Foto: Hervis)

Tako kot vsak šport tudi plavanje potrebuje določeno športno opremo. Pri plavanju ne pozabite na primerno plavalno opremo.

Za rekreativno plavanje vam je v Hervisu na voljo veliko različnih kopalk:

  • moške kopalke; kratke ali malo daljše;
  • ženske enodelne ali dvodelne kopalke; lahko tudi sami kombinirate kopalne hlačke in modrček, ki jih ponujajo posamezno;
  • otroške kopalke, ki so prav tako na voljo kot enodelne ali dvodelne, živahnih barv in udobnih krojev.

Uporabna so tudi plavalna očala in plavalna kapa. Plavalna očala se priporočajo vsem, ki nosijo kontaktne leče, saj jim zagotavljajo nemoteno gledanje pod vodo. Plavalna kapa pa je odlična za vse tiste, ki ne marajo vsakokratnega umivanja las po prihodu iz morja ali bazena. Kakovostne kape ohranijo lase suhe in hkrati omogočajo lažje gibanje.

Vsem, ki radi plavate hitreje, so v Hervisovi spletni trgovini na voljo različne plavutke, s katerimi je plavanje še zanimivejše. Če imate težave pri izbiri, pa obiščite eno izmed poslovalnic in naši svetovalci vam bodo z veseljem pomagali.

Več novic

New Report

Close