Kostarika je med zadnjimi državami, ki poročajo o smrtnih primerih zaradi zastrupitve z alkoholom z visoko vsebnostjo metanola. Številne države so poročale o izbruhih zastrupitev z metanolom, vključno z Indijo, Norveško, Turčijo in Ugando, so sporočili iz Svetovne zdravstvene organizacije. Stopnje smrtnosti so občasno presegle 30%.
O zastrupitvah z metanolom
Metanol je široko dostopna kemikalija, ki se uporablja kot topilo in gorivo, vendar je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije tudi v sledovih sadnih sokov. Je produkt fermentacije in se nahaja v alkoholnih in brezalkoholnih fermentiranih pijačah.
Nizke količine, ki jih običajno najdemo v pivu in alkoholnih pijačah, niso škodljive; problem pa nastane, ko višje koncentracije metanola med destilacijo potekajo nepravilno ali ko nekdo doda metanol v pijačo, navaja organizacija WHO.
Metanol postane strupen, ko se v telesu pretvori v formaldehid in mravljično kislino. Ko se ti v krvi nakopičijo, lahko pivec postane zaspan in nestabilen – vendar sam domneva, da so to le učinki alkohola, ne presežka metanola. Pozneje se lahko pojavijo bruhanje, glavobol, bolečine v trebuhu in težave z vidom, koma in smrt. Zdravljenje je namenjeno preprečevanju nadaljnje presnove metanola, vendar pa nekatere žrtve iščejo pomoč prepozno.
Nasveti za varno pitje
V Kostariki je Ministrstvo za zdravje potrošnike pozvalo, naj ne pijejo ali kupujejo šest znamk alkohola: Guaro Montano, Guaro Gran Apache, Aguardiente Estrella Roja, Aguardiente Baron Rojo, Aguardiente Timbuka in Aguardiente Molotov. Stvetujejo:
“Držite se blagovne znamke, ki jo poznate, katere okus vam je znan.”
Če je mogoče, naročite pijačo v baru in opazujte, kako jo natakar pripravi.
Prvo pijačo zaužijte “čisto” (brez ledu), ”enega kratkega”. Če se vam karkoli zdi sumljivo, prenehajte s pitjem”.
Kathleen Doheny. WebMD. 2019. Methanol-Tainted Alcohol: Could It Happen Here?