V Italiji po ugrizu pajka umrl moški, tako se lahko pred to vrsto zaščitite

I. K., 25. julij 2024
Infektologija
Foto: Profimedia

Iz Palerma na Siciliji poročajo o smrti 52-letnega moškega, ki ga je ugriznil rjavi pajek samotar.

Franco Aiello je po pohodu opazil, da je njegov gleženj pordel, kratek čas zatem so ga prepeljali v bolnišnico. En teden pozneje je njegova družina začela s pripravami na njegov pogreb. Za 52-letnika je bil usoden ugriz rjavega pajka samotarja.

Majhen, a strupen

Loxosceles rufescens je vrsta pajka, ki izvira iz sredozemske regije, zdaj pa jo lahko najdemo v mnogih delih sveta in spada med najbolj invazivne vrste pajkov na svetu. Običajno prebivajo v jamah, naselijo pa tudi kleti in tunele, lahko pa se skrije tudi v predalih in tekstilu.

Ta pajek spada v rod Loxosceles, kamor spada veliko najnevarnejših pajkov na svetu. Tako samci kot samice, ki imajo za razliko od drugih pajkov le šest namesto osem oči, zrastejo od 7 do 7,5 mm v dolžino.

Rjavi pajek samotar načeloma ni agresiven, je za RTL povedal strokovnjak za pajke dr. Roland Mühlethaler in dodal, da je ta vrsta pajka aktivna predvsem ponoči. Kadar pa se počuti ogroženega, pa lahko tudi rjavi samotar ugrizne. Ugriza sprva ne boste opazili. Začetno srbenje čez nekaj ur preide v hude bolečine, saj je njegov ugriz strupen. Strup lahko povzroči celo odmrtje tkiva (nekrozo).

Infektolog Fabrizio Pregliasco, direktor klinike IRCCS Galeazzi v Milanu, je razložil, da bakterije v strupu povzročijo škodo na koži, mišicah, pa tudi na ledvicah. Simptomi se običajno pojavijo v roku 48 ur od ugrizu, zato je hiter obisk pri zdravniku nujen. Med blažje simptome ugriza pa spadajo slabost, bruhanje, mrzlica, vročina, izpuščaji ter bolečine mišic in sklepov.

Da bi se izognili stiku s pajkom, raziskovalci priporočajo, da njihova običajna zatočišča, kot so podstrešja, garaže in kleti, vedno ohranjamo čista.

Avtor
Piše

I. K.

Več novic

New Report

Close