Disneyjevi filmi so nam predali napačen pogled na ljubezen. Za srečno zvezo ne potrebujemo princa ali princese, ampak trezno glavo … Tega mnenja je tudi psihoterapevtka Kathy McCoy, ki se lahko pohvali z več kot 46 let trajajočim zakonom. Za Psychology Today je razkrila, kaj je pomembno za uspešen zakon.
Sporočilo, ki se je izkazalo za veliko darilo
Članek je začela z vsebino sporočila, ki ga je od žene svojega najboljšega prijatelja dobila dan pred poroko in se je od drugih sporočil močno razlikovalo. “S Timom sva ugotovila, da je zakon srečen prostor, ki omogoča rast. Želiva ti, da bi isto spoznala tudi ti. Pomembno pa si je zapomniti, da poroka ne izključuje časov osamljenosti, depresije ali drugih padcev, značilnih za človeka,” se je glasilo sporočilo. “Ko pogledam nazaj, je bilo Barbarino pismo eno najboljših poročnih daril, ki sem jih dobila. Njene besede sem si vzela k srcu, se trudila, da bi bila moja pričakovanja do moža Boba realistična, da me ne bi zgrabila panika in da za padce, ki se jim ne moreš izogniti, ne bi začela kriviti moža,” pravi McCoy, ki je sestavila seznam koristnih napotkov za uspešen zakon.
- Vaša pričakovanja naj bodo realistična. Strokovnjakinja pravi, da je spoznala mnogo parov, ki so se razšli zaradi pričakovanj, da jih bo partner ves čas osrečeval in da padci ter razočaranja pomenijo, da jima ljubezen ni bila usojena. “Mnogi prehitro obupajo. V zakonu nastopijo časi umika in časi, ko na novo spoznavamo ljubezen do drugega. Težkim časom se ne moremo izogniti. Imeti ljubečega partnerja je lahko blagoslov, pomembno pa je, da prevzamemo odgovornost za lastno srečo in rast. /…/ Kriviti partnerja, da vas ni rešil ali zaščitil pred težavami, vam lahko prepreči, da bi videli in cenili vse, kar je prinesel v vaše življenje.”
- Poskrbite, da bo vaša zveza varen kraj. Sporom se je nemogoče izogniti. Nastopili bodo tudi časi, ko se bosta s partnerjem drug od drugega umaknila. Z nežnostjo lahko zveza preživi tudi to, pravi strokovnjakinja. “Ustvarjanje varnosti v odnosu pomeni, da ni potlačene jeze, jedkih pripomb, nepotrebnega kritiziranja ali žaljivih groženj. Varnost pomeni dobro komunikacijo – tudi med prepiri. Obstaja velika razlika med tem, da svojemu partnerju poveste, da ste zaskrbljeni zaradi njegovih odločitev ali vedenja, in osebnimi napadi, zaradi katerih se drugi brani.” Za to, da se partnerja v odnosu počutita varno, je potrebno veliko truda.
- Osredotočajte se na pozitivne vidike zveze. Čez čas se lahko začneta kopičiti nezadovoljstvo in jeza in razlike med partnerjema postanejo bolj očitne. V teh trenutkih se je dobro spomniti na lepe čase in partnerjeve pozitivne lastnosti. “Morda je res lenuh, ima pa izvrsten smisel za humor. Veliko uporablja telefon, je pa kljub zelo ljubeča in radodarna oseba, ki vas podpira. Drugemu je treba oprostiti, da ni popoln in se spomniti na vse pozitivne stvari, zaradi katerih je vajin odnos poseben.“
- Delujta kot ekipa – še zlasti v krizah. Kriza lahko uniči odnos, lahko pa ga utrdi, če delujeta kot ekipa. Reševanju težav morata biti oba predana, lahko tudi s pomočjo strokovnjaka, ki vam bo pomagal izboljšati komunikacijo in vam vlil upanje.
- Bodite pozorni na majhne geste. Majhna dejanja in geste lahko v zakonu veliko prispevajo. “Stranka je pred kratkim pripomnila, kako ganjena je bila, ko je videla svojega sina in snaho, kako se držita za roke ali se spontano objemata in izražata svojo ljubezen skozi sporočilca in voščilnice, ki sta si jih podarjala tudi, kadar ni bilo posebne priložnosti. Zamišljeno je ugotovila, da v nobenem od svojih dveh zakonov ni imela takšne naklonjenosti. Če si zapomnite, kaj razveseljuje vašega zakonca, in ga presenetite z naklonjenostjo – s posebnim darilom, sporočilom, toplim objemom – lahko veliko pripomorete k ohranjanju ljubezni.”
- Zabavajta se. Dober zakon zahteva delo, razcvetel pa se bo, če se partnerja zabavata. Ni treba na draga potovanja. Pomembni so vsakodnevni trenutki, šale, ki jih razumeta le vidva, skupni konjički, smeh ob gledanju televizije, majhna presenečenja …
- Bodite prisotni. To pomeni, da se partnerja podpirata, se poslušata, sodelujeta pri aktivnostih, ki so partnerju pomembne, se na krizo odzovete z empatijo, in se odkrito pogovarjata o čustvih in o težkih temah.
- Partnerju omogočite rast. Nekateri partnerji se sprememb branijo, saj se bojijo, da bi se s partnerjem oddaljila. To se lahko zgodi, če se en partner otepa rasti. Večina pa jih hitro spozna, da ljubezen dobi nov zagon, ko se partnerja podpirata pri rasti, in to skozi vsa obdobja svojega življenja.