Zaradi hitrosti in udobja vedno bolj pa tudi zaradi cenovne dostopnosti se vse več ljudi odloča, da se na potovanje odpravi z letalom. Tako se je v zadnjih petih letih število letalskih potnikov v Evropski Uniji povečalo za 17 % . Kadar potniki letijo z letalsko družbo, ki ima sedež znotraj EU ali pa z letalsko družbo, ki sicer nima sedeža v EU, vendar pa let poteka iz letališča na ozemlju EU, imajo v primeru, da njihovo potovanje ne poteka, kot je bilo predvideno, določene pravice, ki jih ureja evropska zakonodaja. V primeru, da jih ne uspejo uveljaviti sami, se lahko za pomoč obrnejo tudi na mrežo Evropskih potrošnikih centrov, kjer tovrstne pritožbe predstavljajo 1/3 vseh prejetih pritožb.
Daljša zamuda ali odpoved leta
Slovenska potnika sta v začetku poletja potovala z nemškim letalskim prevoznikom iz Mallorce do Gradca, njun let pa je imel več kot 8- urno zamudo. Na letališču sta si zaradi dolgotrajnega čakanja morala priskrbeti hrano in pijačo ter o zamudi obvestiti sorodnike, ki so ju pričakovali na letališču v Gradcu. Po vrnitvi domov sta zaradi zamude leta na letalskega prevoznika naslovila zahtevek za odškodnino, ki pa ga je ta zavrnil, saj naj bi bila zamuda posledica izrednih razmer.
Letalski prevoznik mora v primeru daljše zamude ali odpovedi leta, ne glede na razlog zamude ali odpovedi, potniku ponuditi obroke hrane in osvežilne napitke ter dva brezplačna telefonska klica oz. sporočili po telefaksu ali elektronski pošti, če je potrebno, pa tudi hotelsko nastanitev in prevoz od letališča do kraja nastanitve.
Če je zamuda daljša od treh ur ali je bil let odpovedan, potniku pripada tudi odškodnina (250, 400 ali 600 evrov, odvisna od dolžine leta), ki pa je letalski prevoznik ni dolžan plačati, če je zamuda ali odpoved leta posledica izrednih razmer, katerim se ne bi bilo mogoče izogniti, tudi če bi bili sprejeti vsi ustrezni ukrepi. Takšne razmere nastanejo zlasti v primerih politične nestabilnosti, slabih vremenskih pogojev, tveganja, povezanega z varovanjem, nepredvidenih pomanjkljivostih, ki lahko prizadenejo varnost leta, kakor tudi ob stavkah, ki prizadenejo delo letalskega prevoznika.
Zamude ali odpovedi letov letalski prevozniki pogosto utemeljujejo s tehničnimi težavami, zaradi česar so potniki, katerih let je imel večjo zamudo ali je bil odpovedan, pogosto soočeni z njihovimi odgovori da niso upravičeni do odškodnine, ker gre za izredne razmere. V zvezi s tem je pomembna nedavna odločitev Sodišča EU, ki pravi, da se tehnične težave lahko štejejo za izredne razmere le v primeru prikrite napake pri izdelavi letala, aktov sabotaže ali terorističnega napada, s čemer so se bistveno okrepile pravice letalskih potnikov.
Zavrnitev vkrcanja
Zavrnitev vkrcanja pomeni, da letalski prevoznik zavrne prevoz potnika , čeprav se je ta pravočasno prijavil na let in ima potrjeno rezervacijo. V primeru zavrnitve vkrcanja je potnik upravičen do takojšnje odškodnine, ki je odvisna od dolžine leta (250, 400 ali 600 evrov) in do povračila stroškov za neizkoriščeno vozovnico ali spremembe poti do njegovega končnega namembnega kraja ter oskrbe med čakanjem na naslednji let.
Poškodovana, nepravočasno dostavljena ali izgubljena prtljaga
Letos poleti je skupina štirih slovenskih potnikov potovala z irskim letalskim prevoznikom iz Bratislave v London. Čeprav so imeli le ročno prtljago, je kabinsko osebje prevoznika določilo, da morajo kovčke oddati v prtljažnik, saj na letalu ni bilo prostora. Potniki se s tem sicer niso strinjali, vendar so prtljago vendarle oddali. Zapletlo se je pri prihodu na letališče v Londonu, kjer so na traku našli le tri kovčke, četrti pa je manjkal. Na letališču so podali prijavo, da kovčka ni, po prihodu domov pa so preko spletnega obrazca na prevoznika naslovili tudi zahtevo za odškodnino v višini 580 evrov. Prevoznik je izplačilo odškodnine zavrnil, saj naj bi nek drug potnik njegov kovček zamenjal s svojim, za kar naj ne bi bili odgovorni. Po posredovanju mreže EPC je potnik za izgubljeno prtljago na letališču v Londonu prejel odškodnino v višini 351,85 evrov.
Če prtljaga ne prispe v 21 dneh od trenutka, ko bi morala, se šteje za izgubljeno, prevoznik pa je za izgubo odgovoren. Potnik je v takem primeru upravičen do odškodnine. Izgubo prtljage mora prijaviti že na licu mesta (lost &found), nato pa vložiti zahtevo za odškodnino, v kateri popiše izgubljene predmete in priloži račune, ki dokazujejo njihov nakup. Višina odškodnine za izgubljeno, uničeno ali poškodovano prtljago je omejena na 1131 SDR, kar znaša približno 1300 evrov. Če potnik nima računov, je višina odškodnine odvisna od ocene letalskega prevoznika. Letalski prevoznik lahko v splošnih pogojih izključi odgovornost za nekatere vrste predmetov, kot npr. dragocene, občutljive in pokvarljive predmete, zato je tovrstne predmete priporočljivo odnesti s seboj v kabino.
V primeru, da prtljaga prispe z zamudo, lahko potniki od letalskega prevoznika na podlagi računov zahtevajo povračilo stroškov za najnujnejše nakupe, npr. osnovnih higienskih pripomočkov in nadomestnih oblačil. Če gre za zamudo prtljage na poti domov, prevoznik tovrstnih stroškov najverjetneje ne bo pripravljen povrniti, saj se pričakuje, da so potniku na voljo doma. Če prtljaga prispe poškodovana, morajo potniki pritožbo vložiti v 7 dneh po njenem prejemu oziroma v 21 dneh, če je ta prispela z zamudo.
Oglasno sporočilo