Najdi forum

Mogoče kdo ve, kolikšna je minimalna globina in širina temeljev pri gradnji hiše, če je teren trden (skala) in če je teren zemlja.

lp, natja

Mi imamo na utrjenem terenu (prod) “plavajoč temelj” oz. ploščo, ki naj bi bila debeline samo 30 cm ob robu (peta) in cca. 20 cm drugod. To naj bi bilo po vseh statičnih izračunih dovolj za montažno hišo z mansardo brez kleti. Torej niti ni trba iti pod globino zmrzali, če spodaj nasuješ in utrdiš gramoz ter položiš filc, pa si na ravnem terenu kjer te voda gotovo ne bo dosegla. Že izvajalec plošče pa je raje naredil malo bolj ziher, kar pomni debelejša peta in cela plošča
Nekih min. vrednosti najbrž ni, nihče tudi noče na min. ker če gre kaj narobe, je problem popravljat. Sicer pa je vse odvisno od terena in obremenitve hiše, ki bo nastala. Rea pa mnogi zaradi “ziheraštva” tudi pretiravajo, a nikoli ne veš…

Na skali globina temelja (zaradi zmrzali) ni tako pomembna, pomembno pri tem je, da pod tak temelj ne pride voda oz se pod temeljem ne zadržuje in tako zmrzne. Pri zemlji pa mora biti vsaj 80 cm globok temelj. Širina je običajno 50cm, pri nas je 60cm, je pa odvisno od statike. Drugače pa naj bi bila višina armiranega temelja cca 50 cm.

Globina naj bo vsaj 80 cm, če prej ne naletiš na skalo. Širina običajno zadostuje 10 do 20 cm več od širine zidu, če so problematični posedki (gline ipd) pa naj statik dolči širine tako, da bodo obremenitve in s tem posedki čim bolj enakomerne. Temelj MORA biti pod cono zmrzovanja in 30 cm globoke delajo samo mazači in diletanti. Izjema je teren z živo skalo. “Zemlja” v geomehaniki ne obstaja. Temelji se ne delajo v humusu.

New Report

Close